Jump to content

Το συμβούλιο των Αφυπνισμένων


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Eίναι το πρώτο, και για χρόνια το μόνο ώσπου άνοιξε το Cube στην Αθήνα, βιβλιοπωλείο στην Ελλάδα αφιερωμένο αποκλειστικά στη λογοτεχνία του φανταστικού και βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη.

Είναι σε ένα δρομάκι στη Ναυαρίνου, και έχω πάει πολλές φορές, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τη διεύθυνση οπότε ας στην πουν καλύτερα οι Θεσσαλονικείς σουφουφίτες.

 

 

Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει τη διεύθυνση έστω σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στην Αθήνα και στο Σολάρις και στο Κόμικον. Πάντως σε καμμία περίπτωση δεν είναι Νταν Μπράουν. Πιο πολύ σε ΣαλβατοροΤολκινοκατάσταση ρέπει. Με μπόλικη περιγραφή πνευματικών ασκήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στην Αθήνα και στο Σολάρις και στο Κόμικον. Πάντως σε καμμία περίπτωση δεν είναι Νταν Μπράουν. Πιο πολύ σε ΣαλβατοροΤολκινοκατάσταση ρέπει. Με μπόλικη περιγραφή πνευματικών ασκήσεων.

 

Α, thanks Ευθυμία. :) Ε, το πολύ-πολύ να βγει rpg fanfic. Δεν θα είναι και το πρώτο

άσε που τα προτιμώ από κάτι άλλα παλιά που είχα διαβάσει από Έλληνες συγγραφείς, και ήταν ένα τουρλού-μουρλού από Κόναν, Κθούλου, τηγανιές πατάτες, Ελληνική οικογένεια που βλέπει ποδόσφαιρο ενώ τους παρακολουθεί το τέρας, συνομωσιολογία και λίγη δόση από παλιά "Ελληνικά μεγαλεία". :atongue2:

Κυρίως η σχέση με το Μage με "έφτιαξε", οπότε αφού είναι και από Έλληνα συγγραφέα, και μου είναι προσφιλές το θέμα του,  θα το πάρω. Το πρώτο τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο (άσε τι λένε οι Δεσποτάκες :atongue2: ), αυτό διαβάζω τις μέρες αυτές και το βρίσκω ευχάριστο. Γράφτηκε βέβαια κάπως βιαστικά και από την άλλη δεν είναι και κανένα έπος. Όμως το διαβάζεις με την προυπόθεση πως ξέρεις τι θέλεις να διαβάσεις. Μπράβο στο παιδί για την προσπάθεια του

Link to comment
Share on other sites

dreamwhisperer,

Η Άγνωστη Καντάθ είναι στην Αιμ.Γρεβενών,ένα δρομάκι κάθετο στη Γούναρη,το αμέσως πάνω από την Τσιμισκή.Όπως κατεβαίνεις,αριστερά(δηλαδή προς τα ανατολικά).Στη γωνία Αιμ.Γρεβενών με Γούναρη είναι ένα μαγαζάκι με ρούχα από τη μία(την κάτω μεριά) και ένα φωτογραφείο νομίζω από την άλλη.Άμα γίνει Σαλονικιό μύτηνκ προτείνω μια επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

dreamwhisperer,

Η Άγνωστη Καντάθ είναι στην Αιμ.Γρεβενών,ένα δρομάκι κάθετο στη Γούναρη,το αμέσως πάνω από την Τσιμισκή.Όπως κατεβαίνεις,αριστερά(δηλαδή προς τα ανατολικά).Στη γωνία Αιμ.Γρεβενών με Γούναρη είναι ένα μαγαζάκι με ρούχα από τη μία(την κάτω μεριά) και ένα φωτογραφείο νομίζω από την άλλη.Άμα γίνει Σαλονικιό μύτηνκ προτείνω μια επίσκεψη.

 

Πολύ καλή περιγραφή! Heiron, μήπως να παρατήσεις το φανταστικό και να αρχίσεις να ασχολείσαι με ταξιδιωτική λογοτεχνία; :D

Ακριβής διεύθυνση: Αιμιλιανού Γρεβενών 6. To site τους είναι www.kadath.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έκανα ένα πράμα και ξένιασα .Πήγαίνω σε ένα βιβλιοπωλείο κοντά στο σπίτι μου και του λέω τα στιχοία του βιβλίου που θέλω ( εκδοτικό οίκο , συγραφέα , σειρά , τίτλο ) και το βιβλιοπωλείο τα παραγκέλει από τον εκδοτικό οίκο και τσουπ σε 1 βδομάδα έρχονται . Να τώρα που παράγκηλα αυτό το βιβλιάκι σε τέσσερις πέντε μέρες θα το έχω στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χαιρετώ. Θα ήθελα ένα update για το βιβλίο όταν κάποιος το τελείωσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι. Αντιγράφω τις σύντομες εντυπώσεις μου απο το αντίστοιχο τόπικ Τι Διαβάζετε: (έφαγα τον κόσμο να βρω εκείνη τη σελίδα από τον Αύγουστο του 2008)

 

Επιτέλους ολοκλήρωσα το Συμβούλιο των Αφυπνισμένων του Γιάννη Καρατσιώρη. Σε μερικά σημεία με κούραζε, ειδικά λόγω των πολλών διαλόγων, ονομάτων και ορολογιών. Όμως εκεί που έλεγα να το αφήσω, κατάφερνε ξαφνικά και με έβαζε πάλι στην πρίζα. Πολύ καλό και πραγματικά με ενθουσιάσε. Το παλικάρι έχει μέλλον. Αν με χάλασε κάτι στο βιβλίο ήταν α) τα ονόματα των ηρώων (Αβεσαλλώμ, Τακρόλιμους...) και β) το ότι οι ήρωες, όσο εντυπωσιακοί κι αν ήταν ως μάγοι και ως ήρωες της περιπέτειας, ήταν εντελώς άψυχοι. Ο συγγραφέας δεν μας εξηγεί τίποτα για εκείνους ούτε και εμβαθύνει καθόλου μέσα τους. Οκ, στην ουσία ήταν οι φίλοι και συμπαίχτες του στο rpg που αναφέρεται στον πρόλογο, αλλά κατά τα άλλα αδικαιολόγητος. Λογοτεχνία γράφεις βρε παιδί μου όχι ιστορία κατεύθυνσης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

Γενικά μου άρεσε. Μάλλον μου άρεσε πολύ. Ελπίζω μόνο στα επόμενα βιβλία (αν εκδοθούν) ο συγγραφέας να δώσει λίγο ζωή στους χαρακτήρες του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..