Jump to content

Πνευματικά δικαιώματα


mariposa
 Share

Recommended Posts

συγκεκρίμενα ήταν περίπου 5 ευρώ για κάθε φύλλο

 

:wtf: Πιστεύω πως είναι εξωφρενικά πολλά. Μποϊκοτάζ στα αρπαχτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • odesseo

    7

  • Παρατηρητής

    11

  • dreamwhisperer

    14

  • TheTregorian

    7

:wtf: Πιστεύω πως είναι εξωφρενικά πολλά. Μποϊκοτάζ στα αρπαχτικά!!!

 

Αυτή είναι η τιμή. Βέβαια το καλό είναι ότι όταν εκδοθεί τα αναλαμβάνει ο εκδοτικός οίκος. Μέχρι τότε, συστημένο στον εαυτό σου, η πιο φθηνή και καλή λύση, αν δεν θες να βαυκαλίζεσαι και να τρέχεις χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις γράψει ένα διήγημα 100 σελίδων θέλεις 500€ για να κατoχυρώσεις τα πνευματικά σου δικαιώματα και όπως είπαμε και παραπάνω δεν είναι και τελείως σίγουρο. Απίστευτη τιμή...

Ενα έχω να πω: Arial -4

 

 

εδιτ: ορθογραφικό :whistling:

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται με την αμοιβή του συμβολαιογράφου για κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων, αλλά μου φαίνεται κομμάτι ακριβό το όλο πράμα. Προσωπικά έχω κατοχυρώσει δύο κείμενά μου (συμπεριλαμβανομένου και του εκδοθέντος μου) σε πολύ γνωστό μου συμβολαιογράφο και δε μου πήρε τίποτε - τίποτε απολύτως! Αυτό σημαίνει ότι, κανονικά, αν στοίχιζε τόσο ακριβά όσο λέτε, θα μού έδινε μια φιλική τιμή, δε θα μου χάριζε την κατοχύρωση. 300-500 ευρώπουλα δε χαρίζονται εύκολα απ' οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος; Για κοιτάξτε το λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται με την αμοιβή του συμβολαιογράφου για κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων, αλλά μου φαίνεται κομμάτι ακριβό το όλο πράμα. Προσωπικά έχω κατοχυρώσει δύο κείμενά μου (συμπεριλαμβανομένου και του εκδοθέντος μου) σε πολύ γνωστό μου συμβολαιογράφο και δε μου πήρε τίποτε - τίποτε απολύτως! Αυτό σημαίνει ότι, κανονικά, αν στοίχιζε τόσο ακριβά όσο λέτε, θα μού έδινε μια φιλική τιμή, δε θα μου χάριζε την κατοχύρωση. 300-500 ευρώπουλα δε χαρίζονται εύκολα απ' οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος; Για κοιτάξτε το λίγο!

 

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Θεωρώ την τιμή υπερβολικά ακριβή. Νομίζω πως σε αυτό εδώ το τοπικ έχει αναφερθεί ότι η κατοχύρωση σε συμβολαιογράφο πάει με την πράξη και αυτός είναι ο λόγος που είπαμε ότι μαζεύουμε αρκετά κείμενα και τα κατοχυρώνουμε μαζί εφόσον κοστίζει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 2-3 χρόνια πριν που το είχα κοιτάξει, πήγαινε γύρω στα 50 Ευρώ η πράξη.

Ακούς εκεί... 5 ευρώ η σελίδα... ρε ΟΥΣΤ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 2-3 χρόνια πριν που το είχα κοιτάξει, πήγαινε γύρω στα 50 Ευρώ η πράξη.

Ακούς εκεί... 5 ευρώ η σελίδα... ρε ΟΥΣΤ!

 

 

Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου την φοβερή ανάπτυξη της συγγραφικής (όχι της λογοτεχνίας) των τελευταίων χρόνων. Την τροπή της βιομηχανίας του βιβλίου προς τη βιομηχανία της "ματαιοδοξίας".

 

Και πάνω από όλα ότι η πίτα όταν ψήνεται πολλοί γλύφουν τα δακτυλάκια τους και θέλουν να αρπάξουν αν όχι κομμάτι σίγουρα τα ψιχουλάκια.

 

Σε λίγο προβλέπω ότι η τιμή θα αυξηθεί μαζί με την αύξηση των εκδοτικών οίκων, των συγγραφέων, των συμβολαιογράφων, των δικηγόρων επί εκδοτικών υποθέσεων, των σεμιναρίων "δημιουργικής" γραφής (επίσης προβλέπω μία μείωση των αναγνωστών αλλά αυτό λίγο ενδιαφέρει).

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ένας πανικός εντοπίζεται τα τελευταία πέντε χρόνια. Να δούμε σε άλλα πέντε πως θα είναι τα πράγματα. Πόσοι εκδοτικοί θα παραμείνουν εν λειτουργία, πόσοι νέοι συγγραφείς θα διακριθούν, πόσοι θα συνεχίσουν να γράφουν, ποιοι θα κάνουν κουμάντο στην αγορά (προβλέπω πόλεμο μεταξύ ΕΚΕΒΙ και άλλων σεμιναρίων), πόσο θα κοστίζει τότε το πετρέλαιο και το ψωμί...και πάει λέγοντας.

Σωστό αυτό με τη μείωση των αναγνωστών. Λογικότατο άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

5 ευρώ η σελίδα?? Ας γράψουμε τότε μία νουβέλλα αγάπης και παθιασμένου έρωτα 20 σελίδων, να το διαβάζουν οι κυράτσες τα απογεύματα στα μπαλκόνια η μία στην άλλη να χεστούμε και στο τάλιρο!

Έλεος δηλαδή...αυτό με το συστημένο στον εαυτό σου μου το εξηγείτε λίγο? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ η σελίδα?? Ας γράψουμε τότε μία νουβέλλα αγάπης και παθιασμένου έρωτα 20 σελίδων, να το διαβάζουν οι κυράτσες τα απογεύματα στα μπαλκόνια η μία στην άλλη να χεστούμε και στο τάλιρο!

Έλεος δηλαδή...αυτό με το συστημένο στον εαυτό σου μου το εξηγείτε λίγο? :whistling:

 

Μα εσύ θα πληρώσεις τα πέντε ευρώ, στο συμβολαιογράφο :) (εκτός αν είσαι συμβολαιογράφος;)

Για το συστημένο: Το τυπώνεις, το βάζεις σε ένα φάκελο, το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου, το παίρνεις (ελπίζοντας ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα το φέρουν ξεσκιμένο) και χωρίς να το ανοίξεις το καταχωνιάζεις σε ένα συρτάρι.

Αν ποτέ χρειαστεί να αποδείξεις ότι σε έχουν κλέψει το πας στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι από το να γράφουμε μυθιστορήματα μεγαλοπήβολα 200-300 σελίδων και να βάλουμε υποθήκη το σπίτι μας, ας γράψουμε μία νουβέλλα 20 σελίδων να τελειώνουμε...και φυσικά μιλούσα ειρωνικά ;).

thanks για την απάντηση για το σηστημένο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
Για το συστημένο: Το τυπώνεις, το βάζεις σε ένα φάκελο, το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου, το παίρνεις (ελπίζοντας ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα το φέρουν ξεσκιμένο) και χωρίς να το ανοίξεις το καταχωνιάζεις σε ένα συρτάρι.

Αν ποτέ χρειαστεί να αποδείξεις ότι σε έχουν κλέψει το πας στο δικαστήριο

 

Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω αυτό με το συστημένο! Ίσως γιατί δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα! Πείτε με... καθυστερημένο, αλλά δεν πολυκατάλαβα... δηλαδή τι αποδεικνύεις με το να πας το συστημένο στο δικαστήριο; Και κάτι ακόμα μιας και τώρα πέτυχα αυτή τη συζήτηση... ας πούμε ότι εγώ γράφω ένα μυθιστόρημα και δίνω σε έναν φίλο μου τις πρώτες... ας πούμε 100 σελίδες του... για να τις διαβάσει και να μου πει μια άποψη και εκείνος τις κοπιάρει και το συνεχίζει. Εγώ το έχασα; Φυσικά αυτός θα έχει γράψει άλλα απ' αυτά που είχα σκοπό να γράψω εγώ, αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρχικό κείμενο, γιατί θα με κυνηγήσει και από πάνω, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω αυτό με το συστημένο! Ίσως γιατί δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα! Πείτε με... καθυστερημένο, αλλά δεν πολυκατάλαβα... δηλαδή τι αποδεικνύεις με το να πας το συστημένο στο δικαστήριο; Και κάτι ακόμα μιας και τώρα πέτυχα αυτή τη συζήτηση... ας πούμε ότι εγώ γράφω ένα μυθιστόρημα και δίνω σε έναν φίλο μου τις πρώτες... ας πούμε 100 σελίδες του... για να τις διαβάσει και να μου πει μια άποψη και εκείνος τις κοπιάρει και το συνεχίζει. Εγώ το έχασα; Φυσικά αυτός θα έχει γράψει άλλα απ' αυτά που είχα σκοπό να γράψω εγώ, αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρχικό κείμενο, γιατί θα με κυνηγήσει και από πάνω, έτσι δεν είναι;

 

Με το συστημένο, αρκεί βέβαια να μην ανοίξεις τον φάκελο, αποδεικνύεις τη χρονολογία που το έγραψες, μέσα από τη σφραγίδα του ταχυδρομείου. Αν πας ποτέ σε δικαστηριο, δείχνεις το φάκελο, και λες ορίστε κύριοι εγώ τότε το είχα ήδη γράψει.

 

Όσο για τη δεύτερη περίπτωση, μπορείτε και οι δύο να χρησιμοποιήσετε τις πρώτες 100 σελίδες, αρκεί είτε ο κλέφτης είτε ο αρχικός εμπνευστής να ισχυριστείτε ότι τις χρησιμοποιήσατε ως έμπνευση. Οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Πάντως μην αγχώνεσαι, αυτά όλα δεν υπόκεινται στην ελληνική αγορά. Δεν ξέρω αν έβλεπες τους ΑΜΑΝ, αλλά το να κλέψεις ένα βιβλίο, θυμίζει εκείνο το σκετσάκι με τους πόντιους που έκλεψαν ένα φορτίο Βιάγκρα. Αν δεν το έχεις δει, νομίζω θα το βρεις στο Youtube και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω αυτό με το συστημένο! Ίσως γιατί δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα! Πείτε με... καθυστερημένο, αλλά δεν πολυκατάλαβα... δηλαδή τι αποδεικνύεις με το να πας το συστημένο στο δικαστήριο; Και κάτι ακόμα μιας και τώρα πέτυχα αυτή τη συζήτηση... ας πούμε ότι εγώ γράφω ένα μυθιστόρημα και δίνω σε έναν φίλο μου τις πρώτες... ας πούμε 100 σελίδες του... για να τις διαβάσει και να μου πει μια άποψη και εκείνος τις κοπιάρει και το συνεχίζει. Εγώ το έχασα; Φυσικά αυτός θα έχει γράψει άλλα απ' αυτά που είχα σκοπό να γράψω εγώ, αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρχικό κείμενο, γιατί θα με κυνηγήσει και από πάνω, έτσι δεν είναι;

 

Το γράμμα έχει σφραγίδα από το ταχυδρομείο με την ημερομηνία που παραδόθηκε. Αν ανοιχτεί ενώπιον του δικαστηρίου είναι μία απόδειξη, ότι το συγκεκριμένο κείμενο πχ, υπήρχε στη κατοχή σου την τάδε ημερομηνία, πριν από τη χρονική στιγμή που ο "κλεφτης" ισχυρίζεται ότι το έγραψε. Τώρα πόσο αδιάσειστο στοιχείο θεωρείται αυτό, δεν είμαι και πολύ σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Το γράμμα έχει σφραγίδα από το ταχυδρομείο με την ημερομηνία που παραδόθηκε. Αν ανοιχτεί ενώπιον του δικαστηρίου είναι μία απόδειξη, ότι το συγκεκριμένο κείμενο πχ, υπήρχε στη κατοχή σου την τάδε ημερομηνία, πριν από τη χρονική στιγμή που ο "κλεφτης" ισχυρίζεται ότι το έγραψε.

 

Α μάλιστα... ο κλέφτης όμως μπορεί να το έχει κλέψει πριν απ' αυτή την ημερομηνία και να έχει λάβει ανάλογα μέτρα. Άρα αυτό είναι πολύ εύθραυστο... γενικότερα, υπάρχουν άλλα κόλπα (εκτός νομικής κατοχύρωσης βέβαια) που να μπορείς να τα παρουσιάσεις στο δικαστήριο για να δικαιωθείς; πχ, έχει καμιά λογική να βάζεις όποιον του δίνεις τα πρωτότυπα για να τα διαβάσει και να πει την άποψη του να υπογράφει ένα χαρτί που θα λέει ότι αυτό ανήκει σε μένα και το έχει πάρει για να το διαβάσει μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα... ο κλέφτης όμως μπορεί να το έχει κλέψει πριν απ' αυτή την ημερομηνία και να έχει λάβει ανάλογα μέτρα. Άρα αυτό είναι πολύ εύθραυστο... γενικότερα, υπάρχουν άλλα κόλπα (εκτός νομικής κατοχύρωσης βέβαια) που να μπορείς να τα παρουσιάσεις στο δικαστήριο για να δικαιωθείς; πχ, έχει καμιά λογική να βάζεις όποιον του δίνεις τα πρωτότυπα για να τα διαβάσει και να πει την άποψη του να υπογράφει ένα χαρτί που θα λέει ότι αυτό ανήκει σε μένα και το έχει πάρει για να το διαβάσει μόνο;

 

Ναι αν ο κάποιος είναι συμβολαιογράφος.... Αλλιώς έχει να κάνει με το πόσο αξιόπιστος μπορεί να θεωρηθεί ως μάρτυρας.... δηλαδή δεν νομίζω ότι σε διασφαλίζει καθόλου. Το κόλπο με το ταχυδρομείο υποτίθεται ότι το κάνεις αμέσως αμέσως, για να διασφαλιστείς, όχι αφού μυριστείς ότι σε κλέψανε

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο με το ταχυδρομείο υποτίθεται ότι το κάνεις αμέσως αμέσως, για να διασφαλιστείς, όχι αφού μυριστείς ότι σε κλέψανε

 

Ε καλά, εννοείται! Απλά το αμέσως-αμέσως μπορεί να είναι μετά από χρόνια, διότι αν εγώ το είχα παρατήσει και το συνεχίζω μετά από κάτι χρόνια... Εν τω μεταξύ ο άλλος μπορεί να έχει κάνει θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι κλέφτες λαμβάνουν δράση μετά την έκδοση ενός έργου και όχι πριν! Πρέπει να έχει τρελο όραμα κάποιος για να το κάνει. Και αφού συνδηδητοποιήσει ότι το όραμα του αυτό δεν τον οδήγησε πουθενά, επιστρέφει το έργο στο δημιουργό και του λέει: πάρε πίσω την μπούρδα σου! (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφική πράξη παιδιά και αφήστε τα ταχυδρομεία! Είναι νομική επίσημη πράξη που αποδεικνύει ποιος είναι ο δημιουργός. Άλλωστε το Internet, όπου δημοσιεύετε τις ιστορίες σας είναι καλύτερο αποδεικτικό μέσο από το ταχυδρομείο, αν χρειαστεί να αποδείξετε κάτι! Άλλωστε, αυτός που θα επιχειρήσει να σας κλέψει θα πάρει τα βασικά στοιχεία της πλοκής και των ηρώων σας, θα "μαγειρέψει" την δική του ιστορία μετά και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δικαιωθείτε σε δικαστήριο! Για τόσο βλάκα τον έχετε τον κλέφτη απλά να κάνει copy paste; Όλες σας οι ιστορίες, μικρές, μεγάλες, στον συμβολαιογράφο και όλα είναι εξασφαλισμένα.

Edited by greenmist
Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφική πράξη παιδιά και αφήστε τα ταχυδρομεία!

 

Έχεις δίκιο... Αν είσαι τόσο "δεμένος" με την ιστορία σου και δεν θέλεις να έχεις έκτροπα, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη λύση. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Αν είσαι τόσο "δεμένος" με την ιστορία σου και δεν θέλεις να έχεις έκτροπα, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη λύση. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γαμώτο...

 

Δηλαδή πόσο πολλά είναι; Δεν γνωρίζω το ποσό, αλλά είναι βέβαιο ότι πρέπει να γίνεται όταν έχεις δουλέψει και θέλεις να προστατεύσεις αυτά που έφτιαξες. Είναι επένδυση, έτσι πρέπει να το δεις. Έχεις σκεφτεί ποια θα ήταν τα συναισθήματα σου αν κάποιος έπαιρνε την ιδέα σου, τον βασικό κορμό πλοκής και χαρακτήρων και έβαζε την υπογραφή του σαν κύριος μετά; Πόσα λεφτά μπορούν να μετρήσουν αυτό που θα αισθανθείς τότε;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά μπορούν να μετρήσουν αυτό που θα αισθανθείς τότε;

 

Ανυπολόγιστα προφανώς!

 

Δηλαδή πόσο πολλά είναι;

 

Αν κοιτάξεις προηγούμενα ποστς θα δεις ότι είναι αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Ε... βασικά παραπάνω αναφέρθηκε μέχρι και 5 ευρώ τη σελίδα! Αλλά συμφωνώ. Αν δεν βρεις έναν εκδοτικό να τα καλύψει εξ' αρχής, είναι μια θυσία που πρέπει να γίνει. Άλλωστε, αν το δεις και επιχειρηματικά ξέρω 'γω (καλά το έχουμε εξευτηλήσει εντελώς... επιχείρηση, αν είναι δυνατον!) μπορεί να σου αποφέρει μελλοντικά πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..