Jump to content

Επετειακοί διαγωνισμοί


Nienor
 Share

Recommended Posts

H ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ (ΠΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 25/08)

 

 

ΕΠΕΤΕΙΑΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΣΟΥΦΟΥΦΙΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

 

Το χάπενινγκ λοιπόν :)

 

Όλοι όσοι έχουμε λάβει μέρος σε έναν (τουλάχιστον) από τους δέκα διαγωνισμούς σύντομης σουφουφίτικης ιστορίας έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στον επετειακό. Όσοι έχουν κερδίσει τουλάχιστον έναν σε άλλη ομάδα κι όσοι δεν έχουν κερδίσει σε άλλη. Η ομάδα που περιλαμβάνει εκείνους που έχουν κερδίσει θα προτείνει τα θέματα για εκείνους που δεν έχουν κερδίσει και η ομάδα με εκείνους που δεν έχουν κερδίσει θα προτείνει τα θέματα για εκείνους που του νίκησαν. Κοινώς, είναι μια ευκαιρία να μας εκδικηθείτε βάζοντάς μας να γράψουμε κάτι που να είναι πάρα πολύ δύσκολο. :)

Μετά, έχουμε και οι δύο ομάδες τον ίδιο χρόνο να γράψουμε, τους ίδιους περιορισμούς λέξεων, βιβλιοθηκών και θεματικής τους οποίους βεβαίως, τώρα που συμμετέχουμε όλοι, θα τους προσέξουμε όλοι μαζί και ο καθένας θα περιορίσει τον εαυτό του. Χωρίς αυτό δε μπορεί να γίνει διαγωνισμός, φαντάζομαι είναι κατανοητό.

 

Πάμε λοιπόν εδώ η 8άδα και εδώ η 28άδα να βάλουμε τα θέματά μας :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    8

  • Oberon

    10

  • trillian

    11

  • DinoHajiyorgi

    21

Το Κάλεσμα ήρθε!

post-1004-1218190566_thumb.jpg

Το άκουσαν όλοι;

 

Από τη μια οι G8 του sff:

Trillian, Nienor, Nihilio, Atrelegis, Naroualis, Dain, DinoHajiyorgi, Παρατηρητής!

Και οι υπερήφανοι 28 του φόρουμ:

Guardian of the Runering #1, Guardian of the Runering #2, Deodonus, Eroviana, Iliosporos, Month, Celestial, RaspK, Araquel, Sonya, Lithonis, Balidor, Greenmist, Νikosal, Northerain, Pikei, Namris, Darky, Electroscribe, roriconfan, aScannerDarkly, Sileon, kitsos, mariposa, Dopamine, Adinol, Dreamwhisperer, Cesar_cy!

 

Η επίσημη προθεσμία λήγει σε 9 μέρες! Γράφετε; Τελειώνετε; Αρχίσατε; Έχετε ιστορία κατά νου; Τελείως μπλοκαρισμένοι ή απλά βαριέστε;

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιοι από τους 28 (τους παλαιότερους ή τους χαμένους) να μην ξέρουν καν για τον διαγωνισμό; Αν κάποιος από μας μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί τους έξωθεν, καλό θα ήταν να το πράξει.

 

Δώστε μας το στίγμα σας. Σε ποια φάση είστε;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Σε φάση ξεσκαρταρίσματος ιδεών. Πολλές μ'αρέσουν και καμμιά που μου έρχεται δε μ'αρέσει... Αλλά πάντα έτσι γίνεται, anyways.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι λόγω της "παράδοσης" των παρατάσεων, οι περισσότεροι κοιμούνται ήσυχοι...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι λόγω της "παράδοσης" των παρατάσεων, οι περισσότεροι κοιμούνται ήσυχοι...

 

Έτσι κάνουν ε; Κι εσείς nikosal; Εσείς που βρίσκεστε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον έχω κάτι με αρχή και μέση στο κεφάλι μου. Άμα του βρω κι ένα αξιοπρεπές τέλος θα το βάλω και στο χαρτί :p

Link to comment
Share on other sites

Ήμoυν κρεβατωμένoς κι ακoμη δεν έχω συνέλθει πλήρως. Άγνωστo αν θα μπoρέσω να γράψω κάτι εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

Ήμoυν κρεβατωμένoς κι ακoμη δεν έχω συνέλθει πλήρως. Άγνωστo αν θα μπoρέσω να γράψω κάτι εγκαίρως.

 

Περαστικά! Ελπίζω να μην ήταν τίποτα σοβαρό. Όμως μην το βάζεις κάτω. Καμμιά φορά η έμπνευση μπορεί να έρθει εντελώς απρόσμενα και να γραφτεί ένα διαμαντάκι, ακόμα και την τελευταία ώρα, ούτως ειπείν. ;)

Link to comment
Share on other sites

So, what is wrong with me?

 

Περνούσα μια από τις πιο έντονες μαυρίλες της ζωής μου. Κι ακόμα στην κατάθλιψη πλατσουρίζω. Κλεισμένος σπίτι χωρίς διακοπές, η τσατίλα μου στο κόκκινο. Χωρίς καμία ιδέα, άρχισα να σκέφτομαι πως θα ήταν να μη συμμετάσχω στον διαγωνισμό, κι ας ήμουν από τους 8 νικητές. Εγώ που πάντα σιχτιρντίζω τους "ουφ, δεν μπόρεσα να γράψω για τον ένα ή τον άλλο λόγο", εγώ θα ήμουν που θα έπρεπε να βρω τώρα δικαιολογίες, να βρω τρόπους με διάφορα ποστ για να απέχω του διαγωνισμού.

 

Ξαφνικά μου ήρθε μια ιδέα. Είχε αρχή, αλλά όχι τέλος. Και ήταν δύσκολο θέμα. Ξεκίνησα να το γράφω χωρίς να ξέρω πως τελειώνει, πράγμα σπάνιο για μένα. Σταμάτησα στα μισά. Κλάταρα. Ξεγέλασα το μπλοκάρισμα χτενίζοντας και ξαναχτενίζοντας ό,τι είχα γράψει. Η συνέχεια δεν μου έβγαινε.

 

Είπα okay. Τελικά είμαι εκτός συναγωνισμού.

 

Μπουμ από το πουθενά μου βγαίνει άλλη ιδέα. Με αρχή-μέση-τέλος. Σε δύο μέρες γράφεται ο σκελετός, άλλες δύο μέρες χτένισμα, και τώρα κάθε πρωί το διαβάζω από μια φορά ψάχνοντας να δω αν θέλει κάπου αλλαγές ή διορθώσεις. Το διήγημα μου για τον διαγωνισμό έτοιμο στις 2.985 λέξεις.

 

So what is wrong with me doctor?

Link to comment
Share on other sites

Πείτε, τριαντατρία, τριαντατρία, τριαντατρία...

 

Εγώ ξεκίνησα να ψάχνω παλιές ιδέες, που έχουν μόνο μια παράγραφο γραμμένη, αλλά τελικά δεν μου βγήκε καμμία. Έχω κάτι τρομακτικούτσικο στο νου μου, αλλά θέλω να το σουλουπώσω έτσι ώστε να μη μοιάζει με Κλάιβ Μπάρκερ. Οπωσδήποτε μέχρι την Τρίτη το βράδυ θα το έχω ετοιμάσει, διότι μετά έχω και τις ετοιμασίες για τα Ηλιανδρόμια...

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν απαντήσεις από κάποιους των 28:

 

Cesar_cy: Έχω παγώσει κάποια άλλα διηγήματα μου και ξεκινώ το γράψιμο αλλά έχω κολλήσει ουφ... Ίσως προλάβω αλλά το βλέπω και χλομό γιατί έχουμε και εξόδους, διακοπές έχουμε!!!

 

Guardian of the RuneRing #1: Δεν έχω γράψει ακόμα, κάτι έχω σκεφτεί, μάλλον θα προλάβω.

 

Guardian of the RuneRing #2: Δεν έχω γράψει, έχω σκεφτεί κάτι στο περίπου, πιθανότατα να προλάβω. Είμαι άνθρωπος της τελευταίας στιγμής είναι η πιο συνήθης δικαιολογία μου. Ίσως να ρίξω λίγο την ευθύνη και στο θέμα.

 

Adinol: Μόλις προχθές σκέφτηκα κάτι. Ίσως να προλάβω μέχρι το τέλος της προθεσμίας να γράψω την ιστορία μου. Ουφ! Αγχώθηκα!

 

mariposa: Ακόμα δεν γράφω. 'Εχω την ιστορία και την επεξεργάζομαι. Έχω αμφιβολίες ότι θα προλάβω γιατί πέσαν και οι διακοπές μες την μέση.

 

Απάντηση και από την Sonya.

 

Οι dreamwhisperer και darky έχουν αποχωρήσει από το φόρουμ.

 

aScannerDarkly: Χαίρετε. Έχω ένα γενικό πλάνο στο μυαλό μου ,έχω γράψει και λίγο από την αρχή, αλλά η αλήθεια είναι ότι μια παράταση δε θα μου κακοέπεφτε. Δυστυχώς είναι περίοεργη περίοδος για μένα και δεν μπορώ να βρω το χρόνο που θα ήθελα.

 

Αν είστε οι μάστορες της τελευταίας στιγμής, είθε να πράξετε έτσι και να μεγαλουργήσετε. Φτάνει να είστε αρκετοί για να αξίζει τον τίτλο του ο «Επετειακός!»

 

Άλλοι;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Σκούπισα τις τσίμπλες μου, έξυσα λίγο τα απαυτά μου, είδα το θέμα του διαγωνισμού, βρήκα τι θα γράψω σε 2 λεπτά και το έγραψα χαλαρά σε μια μέρα. Και τώρα αναρωτιέμαι γιατί η υπόλοιπη ανθρωπότητα δεν μπορεί "απλά" να κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμμετέχω ούτε σε αυτόν και μάλλον ούτε σε άλλο διαγωνισμό, όπως ήδη έχω σταματήσει να ποστάρω ακόμη και σε θέματα περί ανέμων και υδάτων.

Εκτός απο την Βιβλιοθήκη και το Εργαστήρι (για καταχώρηση κειμένων ή σχολιασμό κειμένων άλλων μελών),δεν σκοπεύω να συμμετέχω αλλού.΄Εχω εξηγήσει σε moderator τον λόγο.

Άργησα να δώσω απάντηση καθώς τσέκαρα τα τόπικ τις 8αδας και 28αδας μόνο μια φορά και δεν έδωσα ιδιαίτερη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Η στιγμή πλησιάζει...

post-1004-1218260709_thumb.jpg

Εσύ θα είσαι εδώ;

post-1004-1218260724_thumb.jpg

 

Από τους 8, δεν ακούσαμε από 4.

 

Από τους 28 περιμένουμε νέα από 16!

Link to comment
Share on other sites

araquel: καλημέρα :hi:

έχω σκεφτεί μια-δυο ιδέες, αλλά η μία είναι πάλι με τον ίδιο τύπο που ήταν και άλλες δύο ιστορίες, το μήνα, άρα πάλι θα είναι κομμάτι μιας μεγαλύτερης ιστορίας. η άλλη, που μου αρέσει περισσότερο, δεν ξέρω τι συμβαίνει στην αρχή και στο τέλος.

17 αυγούστου; χαχαχα :bleh: ίσως κιόλας, τι να πω... αλλά λογικά μέσα στην παράταση θα τα καταφέρω (αν σκεφτείς από την άλλην ότι αυτό λέω στους τελευταίους 3 διαγωνισμούς σύντομης σουφουφοϊστορίας, χμμ.. klainmain). Κάτι έχω λοιπόν στα σκαριά, αλλά κλασικά δεν ξέρω αν θα ολοκληρωθεί (η ευθυμία θα με σκοτώσει, έχει βαρεθεί να το ακούει αυτό....)

 

Και ο Namris μας έστειλε διήγημα που λαβαίνει μέρος εκτός συναγωνισμού λόγω αριθμού λέξεων.

 

Παρατηρητής: Το θέμα είναι δύσκολο. Οι μέρες είναι δύσκολες. Το ωράριο μου είναι δύσκολο. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Να βρω πρώτα την ιδέα και βλέπουμεγια το πότε (και πως) θα την υλοποιήσω.

 

month: Χμμμ, κάτι γράφω... θα δείξει αν προλάβω.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Υπάρχει κάποιος λόγος να ποστάρουμε εδώ αντί στα αντίστοιχα τόπικ των διαγωνισμών;

Link to comment
Share on other sites

Υπολείπονται για το στίγμα τους…

 

Από τους 8 οι:

Trillian, Nihilio και Atrelegis.

 

Και από τους 28 οι:

Deodonus, Eroviana, Iliosporos, Celestial, RaspK, Lithonis, Balidor, Greenmist, Nikosal, Northerain, Sileon, kitsos και PiKei.

 

Αναμένουμε. :aunsure:

Link to comment
Share on other sites

kitsos said: Λόγω εποχής είμαι συνεχώς εκτός Αθηνών και είναι μάλλον βέβαιο ότι αυτή τη φορά δεν θα είμαι παρών στο διαγωνισμό.

 

Κρίμα. Άλλη μια απώλεια. :asad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σχεδόν έτοιμο κάτι. Αλλά εκτός από το ότι δεν είναι και πολύ καλό, ως συνήθως ξεπέρασα τις 3000 λέξεις. Πριν αρχίσω να κόβω, παίζει κανένα επιοικές 3300 ή θα είμαστε αυστηροί;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σχεδόν έτοιμο κάτι. Αλλά εκτός από το ότι δεν είναι και πολύ καλό, ως συνήθως ξεπέρασα τις 3000 λέξεις. Πριν αρχίσω να κόβω, παίζει κανένα επιοικές 3300 ή θα είμαστε αυστηροί;

 

Αν μπορείς να "σουλουπώσεις" κάπως την ιστορία ώστε να πάει πιο κοντά στις 3000 λέξεις, χωρίς βέβαια να τη χαλάσεις, θα ήταν πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Παίδες, η ιστορία του adinol δεν είναι off topic; Το "Όντα Ανώτερα, Κατώτερα" υπήρχε αλλά ήταν μόνο για flavor. Το κύριο θέμα ήταν η απομόνωση και η απόκρυψη της αλήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η ιστορία του adinol δεν είναι off topic; Το "Όντα Ανώτερα, Κατώτερα" υπήρχε αλλά ήταν μόνο για flavor. Το κύριο θέμα ήταν η απομόνωση και η απόκρυψη της αλήθειας.

 

Το διήγημα του adinol είναι εντός θέματος. Πλήρες εντός θέματος. Με αριστουργηματικό τρόπο και σε πολλά επίπεδα ανάγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η ιστορία του adinol δεν είναι off topic; Το "Όντα Ανώτερα, Κατώτερα" υπήρχε αλλά ήταν μόνο για flavor. Το κύριο θέμα ήταν η απομόνωση και η απόκρυψη της αλήθειας.
κάποιος αντίστοιχα μπορεί να ισχυριστεί ότι η μεταμόρφωση του κάφκα είναι δοκίμιο εντομολογίας. και επειδή μπορεί κάπου κάπως κάποτε, κάποιος να το έκανε, οκ, θα πάω πάσο σε αυτό. δεν θα συμφωνήσω όμως ότι η ιστορία του adinol είναι off topic. ο καθένας αναγνωρίζει τα θέματα που θέλει και είναι προετοιμασμένος να αναγνωρίσει. αν το ξαναδιαβάσεις, ίσως βρεις κάτι παραπάνω από την απομόνωση και την απόκρυψη της αλήθειας.

 

επίσης, προσωπική άποψη, καλό θα ήταν, αν πιστεύετε ότι μία ιστορία είναι off topic - και είστε από σχετικά έως απόλυτα πεισμένοι για αυτό (και το βρίσκετε και τόσο σημαντικό) - να προσπαθήσετε να λύσετε την απορία σας με όποιον τρέχει τον εκάστοτε διαγωνισμό, ή με τους mods της βιβλιοθήκης, παρά με ανοιχτό προσκλητήριο προς συζήτηση.

όχι ότι απαγορεύεται, αλλά είναι ένα θέμα που είναι 1)ευαίσθητο -οι απόψεις, όπως διατυπώνονται, επηρεάζουν- και 2)υποκειμενικό. έγινε μια ιστορία στον προηγούμενο (νομίζω) διαγωνισμό, μην το κάνουμε θέμα σε κάθε γύρα.

 

αφότου μαζευτούν όλες οι ιστορίες, και αφότου ψηφίσουμε, μπορεί ο καθένας να σχολιάσει ό,τι θέλει σε κάθε ιστορία, αναφέροντας πόσο on topic την βρήκε, κλπ κλπ. αλλά μην ανάβουμε δαυλούς. ο adinol έγραψε μία ιστορία, που είναι ξεκάθαρα σουφού. και το θέμα το αντιλήφθηκε και το έδωσε με αυτόν τον τρόπο. αν δεν τα κατάφερε καλά, ή αν τα κατάφερε αλλά δεν το διέκρινες είναι άλλο θέμα.

 

edit: τώρα είδα το ποστ του ντίνου (damn, πολλή ώρα μου παίρνει για να γράψω ένα πσοτ...). συμφωνώ απερίφραστα πολύ μαζί του ;) .

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Το διήγημα του adinol είναι εντός θέματος. Πλήρες εντός θέματος. Με αριστουργηματικό τρόπο και σε πολλά επίπεδα ανάγνωσης.

 

Συμφωνώ πως είναι πλήρως εντός θέματος η ιστορία του Adinol.

 

Επίσης, roriconfan, διάβασε προσεκτικά όσα λέει ο Araquel.

Link to comment
Share on other sites

επίσης, προσωπική άποψη, καλό θα ήταν, αν πιστεύετε ότι μία ιστορία είναι off topic - και είστε από σχετικά έως απόλυτα πεισμένοι για αυτό (και το βρίσκετε και τόσο σημαντικό) - να προσπαθήσετε να λύσετε την απορία σας με όποιον τρέχει τον εκάστοτε διαγωνισμό, ή με τους mods της βιβλιοθήκης, παρά με ανοιχτό προσκλητήριο προς συζήτηση.

όχι ότι απαγορεύεται, αλλά είναι ένα θέμα που είναι 1)ευαίσθητο -οι απόψεις, όπως διατυπώνονται, επηρεάζουν- και 2)υποκειμενικό.

 

Οι απόψεις όντως επηρεάζουν. Και τι έχουμε τώρα; Έναν που κατηγορεί μια ιστορία ως εκτός θέματος. Κι από κάτω τρεις που - για να μην επηρεαστούν οι αναγνώστες; - διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι είναι εντός θέματος. Αν δε διαθέτουμε την ωριμότητα να μην κάνουμε ΚΑΘΟΛΟΥ σχόλια πριν τη λήξη της ψηφοφορίας, ας τα κλειδώνουν τα ρημάδια τα τόπικ των διαγωνισμών οι διοργανωτές (να βάζουν οι ίδιοι μόνο τα λινκ που θα τους παρέχουν οι συμμετέχοντες για τις υποψήφιες ιστορίες).

 

Τώρα, για την πρόταση να ερωτούνται οι διοργανωτές του εκάστοτε διαγωνισμού για το off/on topic ενός διηγήματος, σε προηγούμενες περιπτώσεις (με εύκολα εξηγήσιμες εξαιρέσεις), επέλεξαν διπλωματικά να αφήσουν την ετυμηγορία στους ψηφοφόρους. Επειδή (όπως πάλι εσύ είπες, μιλώντας σωστά) είναι θέμα ευαίσθητο. Πόσο μάλλον αν τεθεί το ερώτημα στους mods της βιβλιοθήκης που προτείνεις, κι αυτοί είναι άλλοι από τα άτομα που "τρέχουν" τον συγκεκριμένο διαγωνισμό. Όχι και τόσο πρακτική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..