Jump to content

Επετειακοί διαγωνισμοί


Nienor
 Share

Recommended Posts

Κι επίσης, έχω να πω ότι αυτή τη στιγμή, και στα δύο γήπεδα γίνεται πανικός! Η κατάταξη αλλάζει με κάθε ψήφο και προβλέπεται τρελό ντέρμπι μέχρι τελευταίας στιγμής!!!

 

έτσι μας λέτε κάθε φορά για να μην αμελήσουμε να φηφίσουμε, αλλά στο τέλος η κατάταξη είναι πάντα αυτή που όλοι περιμένουμε - οι καλύτεροι στην κορυφή κοκ. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    8

  • Oberon

    10

  • trillian

    11

  • DinoHajiyorgi

    21

Κι αυτό ακριβώς γιατί ψηφίζουμε όλοι :tongue:

 

Αλλά δεν είναι απλό promotion, όχι όταν έχεις π.χ. 4 ιστορίες με 41, 45, 46 και 48 αντίστοιχα ;) (πραγματικά τρέχοντα στοιχεία, αλλά δε σας λέω ποιες...)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν είναι απλό promotion, όχι όταν έχεις π.χ. 4 ιστορίες με 41, 45, 46 και 48 αντίστοιχα ;) (πραγματικά τρέχοντα στοιχεία, αλλά δε σας λέω ποιες...)

 

Εξαρτάται σε ποιον από τους δυο διαγωνισμούς είναι. Στον ένα, οι βαθμοί που αντιστοιχούν σε κάθε ψήφο είναι 1-5, στον άλλο 1-11...

Link to comment
Share on other sites

True. Αλλά όσο μαζεύονται οι ψήφοι και κάποιες ιστορίες συνεχίζουν να πηγαίνουν πόντο πόντο, παρά τις διαφορές της κατανομής, ε, προβλέπεται ντέρμπι ;)

 

(και όχι, δεν τσιμπάω το δόλωμα για να σας πω σε ποιον διαγωνισμό αναφέρομαι :tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία λήγει αύριο τα μεσάνυχτα, αλλά καθώς έχουμε ακόμα κάποιες "ελλείψεις" από άποψη ψήφων (δηλαδή δεν έχουν ψηφίσει ακόμα κάποιοι συμμετέχοντες) κι ακόμα κι εγώ πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες ακόμα, θα δώσω μια παράταση μέχρι την Κυριακή, 14/9, στις 24:00.

 

Παρακαλούνται όσοι δεν έχετε ψηφίσει ακόμα να μεριμνήσετε :)

 

Όσο για την πορεία της ψηφοφορίας, μπορώ να σας πω ότι στην 11άδα έχουν ξεχωρίσει 3 ιστορίες οι οποίες παλεύουν πόντο πόντο (και κάτι μου λέει ότι έτσι θα πάει μέχρι το τέλος) ενώ και στην 5άδα παίζεται επίσης τρελό ντέρμπι...

 

Επαναλαμβάνω: ΝΕΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 14/9!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η προθεσμία εξέπνευσε, αλλά δυστυχώς... έχουμε ακομα ελλειψεις συμμετεχόντων :(

 

Θα δοθεί λοιπόν άλλη μια παράταση, μιας μέρας μόνο, μέχρι αύριο Δευτέρα, 15/9 τα μεσάνυχτα - κι αν ακόμα έχουμε ελλείψεις... χμμ θα δούμε πώς θα γίνει ακριβώς, πάντως άλλες παρατάσεις δε θα δοθούν, και θα βγουν τα αποτελέσματα :)

 

Βεβαίως, αυτό σημαίνει ότι και όσοι μη-συμμετέχοντες θέλετε να ψηφίσετε έχετε άλλο λίγο χρόνο να το κάνετε ;)

 

(και να ευχαριστήσω πάλι όλους όσους έστειλαν κατάταξη, και να ζητήσω συγνώμη που δεν απάντησα, αλλά αυτή την εβδομάδα ως επί το πλείστον τρέχω σαν τρελή... :( )

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η προθεσμία εξέπνευσε, αλλά δυστυχώς... έχουμε ακομα ελλειψεις συμμετεχόντων :(

 

Θα δοθεί λοιπόν άλλη μια παράταση, μιας μέρας μόνο, μέχρι αύριο Δευτέρα, 15/9 τα μεσάνυχτα - κι αν ακόμα έχουμε ελλείψεις... χμμ θα δούμε πώς θα γίνει ακριβώς, πάντως άλλες παρατάσεις δε θα δοθούν, και θα βγουν τα αποτελέσματα :)

 

Βεβαίως, αυτό σημαίνει ότι και όσοι μη-συμμετέχοντες θέλετε να ψηφίσετε έχετε άλλο λίγο χρόνο να το κάνετε ;)

 

(και να ευχαριστήσω πάλι όλους όσους έστειλαν κατάταξη, και να ζητήσω συγνώμη που δεν απάντησα, αλλά αυτή την εβδομάδα ως επί το πλείστον τρέχω σαν τρελή... :( )

 

 

Γκρρρ!!!! Μετά από την αγωνία μου να σχολάσω από τη νυχτερινή βάρδια, να περιμένω μία ώρα σε ένα λεωφορείο μες στην μπίχλα που ως συνήθως κάνει μία ώρα και δέκα λεπτά να φτάσει από αεροδρόμιο, και που σήμερα, με μια παραλιακή τίγκα στην κίνηση, που σημαίνει ότι η μία ώρα και τα δέκα λεπτά έγιναν κοντά δύο ώρες, βρέθηκα στο γειτονικό ίντερνετ καφέ για να δω τα αποτελέσματα...! :badmood:

 

 

edit: σιγά μην ψηφίσουν μέσα σε μία μέρα όσοι δεν ψήφισαν ακόμα (!)

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

edit: σιγά μην ψηφίσουν μέσα σε μία μέρα όσοι δεν ψήφισαν ακόμα (!)

 

Well, ό,τι και να γίνει, σήμερα το βράδυ θα βγουν αποτελέσματα - ήταν η τελευταία καθυστέρηση :)

Link to comment
Share on other sites

Well, ό,τι και να γίνει, σήμερα το βράδυ θα βγουν αποτελέσματα - ήταν η τελευταία καθυστέρηση :)

Ίσως θα ήταν καλύτερα να σταλούν πμ μόνο σε εκείνους τους συμμετέχοντες που δεν έχουν ψηφίσει ακόμη, γιατί μπορεί κάποιος να ψήφισε και να έχει αμφιβολίες για την τύχη του πιμιού του. Πχ εγώ. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η προθεσμία εξέπνευσε, αλλά δυστυχώς... έχουμε ακομα ελλειψεις συμμετεχόντων :(

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ!

post-1004-1221464146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

My lips are sealed :tongue:

 

Όπως και να ΄χει, έχω ήδη στείλει πμ στους καθυστερημένους, οπότε αν δεν πήρατε κάποιο μήνυμα από μένα... δεν είστε αυτοί :)

Link to comment
Share on other sites

My lips are sealed :tongue:

 

Όπως και να ΄χει, έχω ήδη στείλει πμ στους καθυστερημένους, οπότε αν δεν πήρατε κάποιο μήνυμα από μένα... δεν είστε αυτοί :)

 

Μου ’φυγε ένα βάρος. :)

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κι εγώ τα δικά μου συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά (5+11) για τα διηγήματά τους, και φυσικά στον Electroscribe για τη νίκη του, και να εκδηλώσω τη χαρά μου για την επερχόμενη “σφαγή” μεταξύ των άλλων δύο μεγάλων νικητών.

 

Αν μου επιτρέπετε να κάνω ένα σχόλιο (δε βαριέσαι, εγώ θα το κάνω κι ας μη μου το επιτρέπετε), θα έλεγα ότι οι ιστορίες των 11 ήταν αρκετά πιο εσωτερικές και ψαγμένες από αυτές των 5. Σε καμιά περίπτωση δε θέλω να υποτιμήσω τις ιστορίες των 5, που ήταν όλες πανέμορφες, η κάθε μία με τον δικό της τρόπο και το δικό της στυλ (ούτε και προσπαθώ να το παίξω κουλτουριάρης, τη στιγμή που είμαι φανατικός οπαδός του Άρνυ, του Σλάι, του Πίνχεντ, και γενικά, του κάθε ξέφρενου, εκκωφαντικού σαματά και της κάθε φρικιαστικής αιματοπλημμύρας, ενώ η λέξη “σινεφίλ” μου προκαλεί κάτι σε ψυχολογική βαρυστομαχιά).

 

Νομίζω, όμως, ότι θα ήταν άδικο να μην παρατηρήσω, πως τα περισσότερα από τα διηγήματα των 11 (αν όχι όλα), δεν περιορίστηκαν σε μία εύκολη λύση (π.χ. στον “και γαμώ τη σούπερ τεχνολογία” εξωγήινο), αλλά εξερεύνησαν τις δυνατότητες εξέλιξης του ίδιου του ανθρώπου, είτε σε νοητικό, είτε σε κοινωνικό επίπεδο. Ακόμη κι όταν εμπλέκονταν εξωγήινες οντότητες, είχαν τα δικά τους δράματα και προβλήματα, θέτοντας υπό αμφισβήτηση την υποτιθέμενη ανωτερότητά τους.

 

Ήταν βέβαια και το θέμα φοβερό σαν ιδέα. Από την άλλη, η μόνη διαφορά ανάμεσα σ’ ένα κατώτερο και ένα ανώτερο ον, ίσως να είναι στη συχνότητα του παλμού που αποκαλούμε ψυχή. Ίσως, τελικά, τα δύο θέματα να ήταν απλά οι διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος. Ίσως, με τη λογική αυτή, οι ιστορίες των 5 να καλύπτουν την πλευρά του νομίσματος που αφορά την δράση, ενώ οι ιστορίες των 11 να καλύπτουν την άλλη πλευρά του νομίσματος που αφορά την εσωτερικότητα. Οπότε, σαν σύνολο, ο επετειακός διαγωνισμός ήταν πραγματικά ολοκληρωμένος. Ίσως, πάλι, να λέω βλακείες (εκείνη η ληγμένη κονσέρβα θα φταίει, με τα Μεξικάνικα μανιτάρια).

 

Υ.Γ. Επειδή ο χρυσαφής κύβος του hellraiser αποτελεί το αγαπημένο μου gadget (και πάλι καλά που είναι φανταστικός, διότι πιθανότατα θα κατέληγα εμπόρευμα σε χασάπικο, διάσπαρτο στα ψυγεία του και στα δεκάδες τσιγκέλια ολόγυρα), ευελπιστώ ότι μόλις ξεμπερδέψει ο αγαπητός Nihilio από τα καθήκοντά του προς τη μαμά πατρίδα, να ολοκληρώσει την περιγραφή εκείνου του χρυσαφί κυβικού διαστημοπλοίου, και να παρουσιάσει με κάθε λεπτομέρεια τα γεγονότα που είχε οραματιστεί να συμβαίνουν στο εσωτερικό του. Συνήθως στο στρατό αναγκάζεσαι να συναναστραφείς με άτομα, που θα ‘θελες να τα δεις κάποια στιγμή να σκαλίζουν έναν παρόμοιο κύβο προσπαθώντας να τον ανοίξουν. Μέχρι και user manual θα τους έδινες, σε περίπτωση που έβλεπες να μην τα καταφέρνουν. Οπότε, φαντάζομαι, θα έχει βρει μπόλικο υλικό μέχρι τότε.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..