Jump to content

Fringe (2008-2013)


araquel
 Share

Recommended Posts

21. Northwest Passage

 

Ωραίο επεισόδιο, με τον Πήτερ σόλο στην κεντρική δράση. Αλλά και ολίγο από δυνατό συμπλήρωμα με Γουόλτερ χωρίς Πήτερ.

 

Κάποιος ξένος κριτικός το ονόμασε επεισόδιο σπινάρισμα (τροχού) έτοιμο να μας εκτοξεύσει στα δύο τελευταία επεισόδια του κύκλου. Και βάση του εδώ φινάλε

(όπου μαθαίνουμε την ταυτότητα του άντρα που ήρθε από την άλλη πλευρά στο The Man From The Other Side)

θα έχουμε να κάνουμε με δυνατά, σούπερ επεισόδια. Holly Molly!

 

Άντε και τον φάγαμε τον δεύτερο κύκλο. Και ναι, έχει εγκριθεί και τρίτος!

Link to comment
Share on other sites

πολύ γλυκό επεισόδιο. είχε και μια σταγόνα αναπόλησης για τα X-Files: I want to believe.

για να δούμε τι θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

22. Over There, Part 1

 

Καταπληκτικό επεισόδιο. Αγωνία, δράση, εξελίξεις, ειδικά εφέ, καλοί και κακοί χαρακτήρες από παλιές ιστορίες, λίγο Leonard Nimoy και βουρ για το τελικό επεισόδιο του κύκλου.

 

 

Πικρή και συγκινητική η σκηνή της συνάντησης του Πήτερ με την βιολογική μητέρα του.

 

 

Φοβάμαι ότι θα μας αφήσει όλο το καλοκαίρι να μας τσουρουφλίζει τρομερό cliffhanger.

Link to comment
Share on other sites

 

Φοβάμαι ότι θα μας αφήσει όλο το καλοκαίρι να μας τσουρουφλίζει τρομερό cliffhanger.

 

Εννοείτε!;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζει αυτή η μηχανή στο τέλος, κι έτσι που ήταν ζωγραφισμένη με τα μάτια που βγάζουν φωτιά.. νομίζω ένα εξώφυλλο ενός παλιού παιχνιδιού σε υπολογιστή ή βιβλίου; αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το Φριντζ ξεπέρασε τον εαυτό του!

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει τη μηχανή τηλεμεταφοράς στο "Fly" του Cronenberg, αλλά ανοιγμένη (άχρηστο σχόλιο, αλλά...δε βαριέσαι).

Link to comment
Share on other sites

OMG! τι επεισόδιο κι αυτό! δεν λέω τίποτα γιατί μπορεί να σας spoilerιάσω τρελά.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι οι γυναίκες έκαναν όλο το πιστολίδι και τα πυξ-λαξ και οι άντρες παίζανε με τα γκατζετς μέσα, χαχα :nerd:

Link to comment
Share on other sites

23. Over There, Part Two

 

OMG! τι επεισόδιο κι αυτό! δεν λέω τίποτα γιατί μπορεί να σας spoilerιάσω τρελά.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι οι γυναίκες έκαναν όλο το πιστολίδι και τα πυξ-λαξ και οι άντρες παίζανε με τα γκατζετς μέσα, χαχα :nerd:

Κορυφαίο, σούπερ επεισόδιο. Άξιο season finale.

 

Έχουμε, και τι δεν έχουμε.

Έχουμε Walter Bishop (John Noble) και William Bell (Leonard Nimoy) μαζί! Τι υπέροχο και αριστουργηματικό να βλέπεις έναν άξιο ηθοποιό, τον Nimoy, περαστικό από μια μια μακρόχρονη σειρά, να κάνει έναν ρόλο τόσο δικό του, σαν να τον ζει όσο ζούνε τους δικούς τους οι άλλοι, οι μόνιμοι. Και τι ωραία που δένει με τον Noble. Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο όπου ο Leonard Nimoy δήλωνε ότι αποτραβιέται από τις show-biz γιατί γέρασε και κουράστηκε. Έκανε την δήλωση μόλις ολοκλήρωσε τα γυρίσματα για το Fringe.

 

Έχουμε Ολίβια εναντίον Ολίβια! Αυτό κι αν ήταν θέαμα!

 

Επιτέλους η Ολίβια παραδέχεται τα αισθήματα της στον Πήτερ. Ματς-Μουτς.

 

Το cliffhunger δεν ήταν συμπαντικό όπως νόμιζα. Ίσα-ίσα, όλα βρήκαν το happy-end τους πλην ενός χαρακτήρα, που είναι σαν μαχαιριά στην καρδιά.

 

 

Θα περιμένω αγχωμένος για τον τρίτο κύκλο και... ποιος ξέρει σε πόσα επεισόδια μέσα στον τρίτο κύκλο μέχρι να διορθωθεί το κακό!

Link to comment
Share on other sites

 

το τραγούδι με το οποίο ξυπνάει ο peter στο alternative universe!

 

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Fringe season 3 episode 1 Olivia

 

Δεν ήξερα ότι και η Ελλάδα θέλει να ακολουθήσει τον κόσμο του Fringe:

 

 

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Fringe season 3 episode 1 Olivia

 

Δεν ήξερα ότι και η Ελλάδα θέλει να ακολουθήσει τον κόσμο του Fringe:

 

 

 

 

 

Το 2011 ξεκινά προαιρετικώς η αντικατάσταση των παλαιών και πρόσφατων ταυτοτήτων. Στη νέα ταυτότητα -Κάρτα του Πολίτη- θα αναγράφονται μόνο ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, ένας προσωπικός Αριθμός Μητρώο με το αντίστοιχο barcode και μια ψηφιακά επεξεργασμένη φωτογραφία.

Ζήτω ο Μεγάλος Αδελφός!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι κακό. Ίσα-ίσα θα γίνεται πιο γρήγορα η ταυτοποίηση. Το θέμα είναι τι θα γίνει όταν συνδυαστεί με την κάρτα που αναφέρω πιο πάνω που σκέφτεται να προτείνει το οικονομικό υπουργείο όπου θα κρατάει όλες τις ταμειακές μας συναλλαγές και γίνουν μια. Φυσικά θα πει η εφορία, έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να μας δίνεται τις αποδείξεις; Τουλάχιστον δεν θα χρειάζεται όλη αυτή η χαρτούρα. Η διαφορά είναι ότι κάθε αγορά από εκεί και πέρα θα είναι επώνυμη. Καλό ή κακό;

 

Updated: To fringe δείχνει ότι τελικά δεν έχει και πολλή σημασία για αυτόν που θέλει να παρανομήσει..

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Fringe season 3 episode 1 Olivia

Ενδιαφέρον, αλλά όχι δυνατό επεισόδιο. Σίγουρα όχι αντάξιο πρεμιέρας. Έμοιαζε με σενάριο που τους είχε περισέψει από τον προηγούμενο κύκλο και ότι χρησιμοποίησαν εκεί το πρότελευταίο επεισόδιο ως φινάλε γιατί ήταν πιο cliffhanger. Από τα καλά: Ο ηθοποιός που έπαιζε τον συνάδελφο που σκοτώθηκε στην προηγούμενη σεζόν, τώρα με το παράλληλο σύμπαν έχει πάλι δουλειά.

 

 

Μάλλον θα μας βγάλουν την ψυχή με τις δύο Ολίβιες, αν είναι να το συνεχίσουν έτσι λάου-λάου.

 

Link to comment
Share on other sites

02. The Box

 

Ενδιαφέρον επεισόδιο με σημαντικές εξελίξεις. Ειδικά με τον Γουόλτερ.

 

Και τελικά... η εναλλακτική-Ολίβια δεν είναι τόσο καλή. Κακούργα θα την έλεγα. Το ενδιαφέρον παραμένει σταθερά στο κόκκινο, αν και μας λείπει ένα επεισόδιο με τζαμάτη υπόθεση. Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε για λίγο τον τηλεμεταφορέα του Star Trek;;;

 

Ωραίο επεισόδιο, μ' άρεσε που επικεντρώθηκε σε ίσο χρόνο και στους τρεις χαρακτήρες. (Φάνηκε στο τέλος: ο καθένας έχει τη δική του προσωπική αποστολή)

Τελικά

ο Νίμοϋ πέθανε ε; Κρίμα sad.gif

 

 

 

Τελικά η κοκκινομάλα Ολίβια θα ερωτευτεί τον κόσμο στον οποίο τώρα βρίσκεται; Για να δούμε

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά

ο Νίμοϋ πέθανε ε; Κρίμα sad.gif

 

 

 

Τελικά η κοκκινομάλα Ολίβια θα ερωτευτεί τον κόσμο στον οποίο τώρα βρίσκεται; Για να δούμε

 

 

Ο Spock εγέρασε πια...

 

 

 

Ποια κοκκινομάλα Ολίβια εννοείς; Την δικιά μας ξανθιά που έγινε κοκκινομάλλα, ή την άλλη, που είναι κοκκινομάλλα και υποκρίνεται την ξανθιά; Η πρώτη η δικιά μας, όταν συνέλθει θα διορθωθεί η κατάσταση. Η δεύτερη, η κακούργα, λίγο με νοιάζει. Έτσι ψυχρή εκτελεστής που είναι, χλωμό το βλέπω.

 

 

Κρυφές συνομιλίες. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

 

Ποια κοκκινομάλα Ολίβια εννοείς; Την δικιά μας ξανθιά που έγινε κοκκινομάλλα, ή την άλλη, που είναι κοκκινομάλλα και υποκρίνεται την ξανθιά; Η πρώτη η δικιά μας, όταν συνέλθει θα διορθωθεί η κατάσταση. Η δεύτερη, η κακούργα, λίγο με νοιάζει. Έτσι ψυχρή εκτελεστής που είναι, χλωμό το βλέπω.

 

 

Κρυφές συνομιλίες. tongue.gif

 

 

 

 

Την ορίτζιναλ κοκκινομάλλα εννοώ. Πάντα και η δικιά μας ξανθιά να δεις που θα της αρχίσει να της αρέσει ο κόσμος.. Μην ξεχνάμε τη μάνα της.. μεγάλο πράγμα. Αλλά θα την ξυπνήσει στο τέλος ο ταξιτζής..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απόλαυση για εμένα είναι ο John Noble (φοβερός ηθοποιός :thmbup:). Παρουσιάζει το χαρακτήρα του δόκτωρα και στα δύο σύμπαντα με ανατριχιαστική τελειότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πιάσει αυτές τις μέρες τον πρώτο κύκλο, και μέχρι τώρα (6 επεισόδια) μου έχει κάνει πολύ χλιαρή εντύπωση. Μέτρια σου-φου στόρις, ελάχιστη από την παράνοια που θα περίμενε κανείς σε ένα κονσπίρασυ σόου και πολύ προσωπικό δράμα για τα γούστα μου. Ελπίζω στη συνέχεια να φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στη συνέχεια να φτιάχνει.

 

Θα αργήσει κάπως.. υπομονή..

 

Λοιπόν καινούριο επεισόδιο:

 

Season 3 Episode 3 "The Plateau"

 

 

 

 

Ερώτηση, γιατί χρειάστηκε να πάνε για πόλεμο στην Αρούμπα.

Και σαν πολύ βολικό δεν ήταν που συνέβη η επιδημία και έπρεπε να φύγει ο άντρας της άλλης Ολίβιας. Με ξενέρωσε κάπως..

 

Link to comment
Share on other sites

Season 3 Episode 3 "The Plateau"

 

 

 

 

Ερώτηση, γιατί χρειάστηκε να πάνε για πόλεμο στην Αρούμπα.

Και σαν πολύ βολικό δεν ήταν που συνέβη η επιδημία και έπρεπε να φύγει ο άντρας της άλλης Ολίβιας. Με ξενέρωσε κάπως..

 

 

Μόλις που πρόλαβα να δω τι έλεγε το χαρτόνι του ζητιάνου. Μα... με μεγενθυτικό φακό βλέπεις τη σειρά; Και όσο για τον άντρα της Ολίβιας... τον ήθελες εδώ για κάτι; Σου δημιουργούνται ερωτηματικά και απορίες που δεν μου περνάνε καθόλου από το μυαλό. Και γιατί τα θεωρείς spoiler;

 

 

Το κόκκινο Fringe λοιπόν είναι εκεί. Όλες οι μικρολεπτομέρειες της διαφορετικότητας θα γίνουν θέμα trivia. Ξέρουν και το Star Trek, έτσι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι από τι φαίνεται όλοι το ξέρουν το σταρ τρεκ! μάλλον δεν είχε κοπεί ποτέ :)

 

Έχεις ένα δικιο για τον σύζυγο. Απλώς σκέφτηκα ότι έτσι διευκολύνονται πολύ οι σεναριογράφοι ενώ θα ήθελα λίγο να δυσκολευτούν περισσότερο για να τον βγάλουν από τα πόδια τους. Είμαι σαδιστής χεχε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα έχω να πώ για το Fringe.

 

Έχω τελειώσει την δεύτερη σαιζόν, και πάλι έχουμε ένα τελείως cheap trick. Αλλάζουμε την Μία Olivia με την άλλη. Γνωστό κόλπο, χωρίς καμμία φαντασία. Και είναι ένα από αυτά που πραγματικά δεν μου αρέσουν. Δεν έχει μυστήριο, δεν έχει πρωτοτυπία, δεν το χρησιμοποιούν καν με κάποιο twist.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Fringe (2008-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..