Jump to content
Spock

Ten Forward

Recommended Posts

Spock

Ποιος ανεγκέφαλος τα έγραψε αυτά; Δε θα μπω, φυσικά, στη διαδικασία να τα σχολιάσω. Ευτυχώς μπόρεσα και δε συγχίστηκα, τουλάχιστον όχι πολύ. Από τις σπάνιες φορές!

Tiessa

Είναι απ΄ αυτά που σπάζεσαι διαβάζοντάς τα, και μετά μαζοχίζεσαι και τα ξαναδιαβάζεις, επειδή νομίζεις οτι δεν είναι δυνατόν να διάβασες αυτό που διάβασες!

Oberon
Είναι απ΄ αυτά που σπάζεσαι διαβάζοντάς τα, και μετά μαζοχίζεσαι και τα ξαναδιαβάζεις, επειδή νομίζεις οτι δεν είναι δυνατόν να διάβασες αυτό που διάβασες!

:lol: Ακριβώς έτσι! Μα, ακριβώς έτσι, Βάσω!

Tώρα που ξαναδιάβαζα το κείμενο του τύπου (που το έγραψε σαν σχόλιο σε κάποιο άσχετο "new age" site) η τελική μου εντύπωση είναι πως ανεξάρτητα από ό,τι λέει ή ό,τι νομίζει πως λέει, αυτό που περιγράφει πραγματικά δεν είναι ο Μπους που κάνει "channeling" τον Κερκ, αλλά πώς θα ήταν ο Κερκ αν έκανε channeling το πνεύμα του Μπους!

Και ευτυχώς o Kάπτεν Κερκ is not channeling Bush!

tetartos

Τώρα που το διάβασα κι εγώ, οφείλω να πω ότι είναι... κολακευτικό! Τι εννοώ;

Ο συγγραφέας αναφέρει χαρακτηριστικά κοινά σε όλες τις σειρές δράσης που έχουν πετύχει στην τηλεόραση (π.χ. ότι οι πρωταγωνιστές δεν πεθαίνουν, ότι στο τέλος ο καλός κερδίζει κλπ κλπ) ή που είναι λογικές για το πλαίσιο (π.χ. ότι οι υφιστάμενοι του κυβερνήτη θα τον υπακούν τις περισσότερες φορές, ότι ο πρωταγωνιστής θα είναι έξυπνος και περιπετειώδης). Άλλες αντιστοιχήσεις είναι γελοίες και αστήρικτες (π.χ. Klingons & Romulans έναντι Ρώσων και Κινέζων), ενώ αγνοείται η παρουσία της Uhura, του Chekov και του Sulu. Κοινώς, οποιαδήποτε περιπετειώδη σειρά και να επέλεγε, ο συγγραφέας του κειμένου θα κατέληγε σε χρήσιμες αντιστοιχήσεις.

Και τώρα το κολακευτικό κομμάτι: από όλες τις σειρές της εποχής, ο συγγραφέας διάλεξε ως πρότυπο το Star Trek! Ακόμα κι αν αποδεικνύει ότι "I can do it!" και "Captain Kirk has evolved into a mythical American legend" είναι μια χαρά για μένα!

Undertaker
Άλλες αντιστοιχήσεις είναι γελοίες και αστήρικτες (π.χ. Klingons & Romulans έναντι Ρώσων και Κινέζων)

Δεν θα το έλεγα πως είναι και τόσο αστήρικτες...

Μην ξεχνάμε άλλωστε πως το TOS γυριζόταν σε μια εποχή που ο ψυχρός πόλεμος ήταν στα μεγάλα ντουζένια του.

Και επίσης, οι Κλίνγκονς της εποχής δεν έχουν καμμία σχέση (ως χαρακτήρες και ως φυλή) με τους Κλίνγκον των ταινιών ή του TNG και μετέπειτα.

Παρουσιάζονται ως πολεμοχαρείς μεν, αλλά να προσπαθούν να επεκτείνουν την σφαίρα επιρροής τους δίνοντας όπλα στους "δικούς τους" ("A private little war") ή μέσω σαμποτάζ ("The trouble with Tribbles"), και να είναι στην ουσία θρασύδειλοι φαφλατάδες, και όχι οι honorable warriors που ξέρουμε σήμερα. Όπως δηλαδή πιστευε η πλειοψηφία της Αμερικανικής κοινής γνώμης για τους Σοβιετικούς.

Οι Ρωμιουλανς από την άλλη (και αυτό είναι καθαρά δική μου άποψη) θεωρώ πως αντιπροσώπευαν τους Κινέζους (η γενικότερα την "κίτρινη απειλή") από την άποψη πως ήταν η "βάρβαρη" πλευρα των πιο "πολιτισμένων" Βολκάνιων ξαδέλφων τους (Γιαπωνέζων - εκείνη την εποχή η Ιαπωνία είχε ήδη αρχίσει να παίρνει την θέση της ως συμμαχος και φίλικά προσκείμενη προς τις ΗΠΑ χώρα).

Το σημαντικό (και αν θέλετε και η "μαγκιά") του Rodenberry ήταν στο ότι κατάφερε να περάσει μυνήματα ενότητας και ανεκτικότητας ακόμα και σε μια τετοια εποχή.

Το να υπάρχει στην γέφυρα Ρώσος, Γιαπωνέζος η (ακόμα χειρότερα για την εποχή) μαυρη γυναίκα (για να μην πούμε για τον μαυρο dr M'Benga) ήταν τεράστιο πράγμα. Και επεισόδια που κατακεραυνώνουν τον ρατσισμό (όπως το "Let this be your last battlefield"), η ακόμα και το "The Omega Glory", οπου ναι μεν υπάρχουν οι "καλοί" Yanks και οι "κακοί" Kohms, αλλά ο Kirk επιμένει πως οι αξίες της ελευθερίας και του σεβασμού είναι για όλους, και όχι για τους "εκλεκτούς" (την ίδια ώρα που κάποιοι, και στις 2 μεγαλες παρατάξεις, πρεσβευαν το δόγμα του "σκοτώστε τους όλους και ας ξεχωρίσει ο Θεος τους καλούς από τους κακούς"), είναι δείγματα οραματισμού που βρισκόταν πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του.

Και ίσως αυτός να είναι και ο κύριος λόγος που εχουμε 2009 και ακόμα μιλάμε για το Star-Trek...

Naroualis

Ενταξει, βρίστε με... αλλά εγώ γέλασα κι εδώ κι εδώ.

Oberon
But... we're Star Trek fans. As logic is to Vulcans, as honour to Klingons, so is griping on the Internet to us

Το παραπάνω ειπώθηκε από έναν μανιώδη Τρεκκερ, τον Trent Roman, σε κάποιο άλλο φόρουμ και έχει γίνει signature διαφόρων μελών εκεί. Καλό, ε? :lol: (Kαι δείχνει πως οι Τρεκκερς είναι ίδιοι παντού!)

Νaroualis, όντως είχαν πλάκα οι φώτος. Μ'αρέσουν πολύ τέτοια bloopers είτε γίνονται επίτηδες, είτε παρουσιάζονται έτσι!

Edited by Dain

Darkchilde

Bunny suicides αλά Star Trek:

post-46-1231851521_thumb.jpg

post-46-1231851530_thumb.jpg

Oberon
:lol: "Dark" but funny!

Spock

Πολύ καλό! Θα μου άρεζε πολύ αν ήταν σκέτη η πρώτη εικόνα, το υποννοούμενο της καταστροφής έχει περισσότερη πλάκα από το να το βλέπεις κιόλας! Χαχαχα, thanks!

Oberon
http://web.musicmirror.gr/?pg=MOLFESSISSTA...CKDELTIOTYPOU18

"Live Long and Prosper, - Ευημερία και μακροημέρευση."

I'll be....damned!! :o :o :o :o :o Αναρωτιέμαι αν αξίζει!!! Το ελπίζω δηλαδή!!

(Τhanks για την πληροφορία, Ι Ροbot!)

Edited by Dain

Spock
I'll be....damned!! :o :o :o :o :o Αναρωτιέμαι αν αξίζει!!! Το ελπίζω δηλαδή!!

Ο Αλέξανδρος είναι ένα πολύ αξιόλογο άτομο, απ' όσα έχω δει να κάνει και στο παρελθόν και από όσο έχουμε μιλήσει. Είχαμε επικοινωνία για αρκετό καιρό, αν και έχουμε πολλούς μήνες να επικοινωνήσουμε. Η τελευταία του αυτή μουσική δουλειά δεν είναι η μόνη που έχει να κάνει με το Σταρ Τρεκ, αν και είναι μάλλον η μεγαλύτερη. Έχει γράψει πολλά σχετικά τραγούδια και γενικώς ασχολείται με το θέμα. Έχει γραφτεί και στο φόρουμ μας, με το nickname alexandros, αν και δεν έχει συμμετάσχει μέχρι τώρα. Θα ξαναεπικοινωνήσω μαζί του σύντομα και ελπίζω να έχει κάποια στιγμή ενεργό παρουσία στην εδώ παρέα μας! :) :starfleet:

Oberon

Σοβαρολογείς? Δεν το ήξερα! Δηλαδή δεν είχα ιδέα πως κάποιος Έλληνας καλλιτέχνης θα έκανε τέτοια δουλειά! :D

DinoHajiyorgi
Σοβαρολογείς? Δεν το ήξερα! Δηλαδή δεν είχα ιδέα πως κάποιος Έλληνας καλλιτέχνης θα έκανε τέτοια δουλειά! :D

:eek: Είμεθα σοβαροί;! :o

Καλά λοιπόν... "Το Ποζιτρονικό Σου Ρελέ"

http://www.youtube.com/watch?v=1Hx8omleXd0...re=channel_page

Καλή διασκέδαση. :death:

Spock

Δε με λέτι κάτι: έχω παρατηρήσει ότι στις Federation Shuttles δεν υπάρχει χώρος πουθενά για... τουαλέτα! Και άντε καλά, όταν έχεις να πας κάπου κοντά. Αλλά όταν κάνουν διαδρομές πχ των 20 ωρών; Ε; Ζόρια... :tongue:

tetartos

Ακολουθώντας το link που έδωσε ο φίλτατος Ντίνος, εδώ ανακάλυψα και μια φωτογραφία του Shatner. Το μόνο που μένει είναι να δούμε και μια αντίστοιχη φωτογραφία της Aristofanoula και ο κύκλος θα έχει τελειώσει!

Spock

Για τον αριθμό 47 ξέρουμε όλοι τη σχέση του με το Star Trek. Αυτό που δεν είχα παρατηρήσει μέχρι τώρα είναι το πόσο συχνά εμφανίζεται. Και τελικά εμφανίζεται πολύ συχνά. Ξαναβλέπω το Voyager τελευταία, είμαι στην πέμπτη σεζόν και πρέπει μέχρι τώρα να έχει εμφανιστεί καμιά... 47 φορές!

Edited by Spock

Naroualis

I has a... Clingon?

aristofanoula

Την Κυριακή 29 Μαρτίου η σειρά "Family Guy" και το "Star Trek"...ξανασυναντιούνται :D :D

Spock

Το είδα! Πολύ καλό, και όσον αφορά τα τρεκικά, όσο και γενικότερα!

aristofanoula

Θα θέλατε να είστε Human Captain στην θέση του Kirk, Vulcan First Officer στη θέση του Spock, Ultimate Romulan Villain στη θέση του Nero ή ακόμα και Human Communications Officer στη θέση της Uhura;; Ναι είπατε;

Το παρακάτω site σας βοηθά να "μπείτε" στην κυριολεξία στο πετσί του ρόλου τους.

Απολαύστε και γιατί όχι, ποστάρετε έπειτα μερικά από τα αποτελέσματα σας. (εγώ δε βάζω ακόμα για να μη σας σποϊλεριάσω ;) )

Trek Yourself!

Oberon

UFS01-1.jpg

UFS2-1.jpg

Ναι, τo κτίριo στην πανω εικόνα είναι μέρος της Ακαδημίας του Αστροστόλου.

Ναι, το μοντέλο που στολίζει το χώρο είναι το Phoenix.

O άντρας που στέκεται κάτω από το μοντέλο είναι ElAurian και περιμένει να γίνει αποδεκτή η αίτησή του για την Ακαδημία αφού πρώτα έκανε μια βόλτα μέσα στα κτίρια.

Ελπίζει σε μια καριέρα στην Ακαδημία όταν αποφοιτήσει ή ίσως σε κάποιο διαστημόπλοιο όπως και ένα σωρό άλλοι cadets.

Ονομάζεται Άλντεραν Μιντ'Λούνα.

O άντρας αυτός είμαι εγώ.

Στο Second Life.

Edited by Dain

Oberon

Μετά από μερικές τεχνικές μικροπεριπέτειες, ο prospective cadet Μιντ'λούνα συζητά με άλλους καθώς περιμένει να του δωθεί η πρόσβαση στο supply deck του Tranquillity Station για να πάρει τη στολή και το combadge του. Μαζί, πρέπει να συμπληρώσει ένα σωρό έγγραφα (ιατρικά, ιστορικά κλπ), να διαβάσει διάφορα άλλα προτού ξεκινήσει τις σπουδές στην Ακαδημία.

Συζητώ με την Ηλέκτρα Λόρακετ (την ξανθιά με την αλογοουρά) η οποία με βοηθά πολύ. Μόλις έχει διοριστεί σαν μέλος του πληρώματος σε κάποιο πλοίο. Η Ηλέκτρα και γω (ο Άλντεραν) έχουμε γίνει φιλαράκια και συζητάμε συχνά. Μ'αρέσει πολύ η ιστορία της. Γεννημένη από ένα αθάνατο εξωγήινο πλάσμα (όχι Q όμως) που πήρε τη μορφή μιας "νεραιδοβασίλισσας" για να γίνει πιο αρεστή σ'αυτόν που είχε αγαπήσει, έναν θνητό δηλαδή, η μητέρας της Ηλέκτρας χάρισε την αθανασία της για να ζήσει μαζί του. Έτσι η Ηλέκτρα έχει μεν μεγάλη μακροβιότητα αλλά δεν είναι αθάνατη. Ένας λόγος που πήγε στον Αστροστόλο είναι πως αναζητά τον κόσμο, έναν κόσμο με μεγάλη τεχνολογία αλλά αισθητά "fantasy", της μητέρας της.

Της άρεσε και η δική μου ιστορία. Ένας νεαρός Elaurian - νεαρός για τα μέτρα των Elaurians βέβαια - γεννημένος σε ένα σταθμό κοντά σε ένα άστρο των Πλειάδων όπου ζουν λίγοι Εlaurian πρόσφυγες-επιστήμονες...

Ο νεαρός μαυρομάλλης cadet μου λέει πως πρέπει να φοράω αυτά τα φρικαλέα default παπούτσια που μοιάζουν με κάλτσες αλλά δεν υπάρχει περίπτωση. Πήρα θαυμάσιες μαύρες μπότες από έναν vendor. Η Ηλέκτρα λέει να μην του δίνω σημασία γιατί ο καθένας φορά τις μπότες που μπορεί. Η ίδια φορά ψιλοτάκουνα αυτή τη στιγμή αλλά ευτυχώς δεν την έχει δει κάποιος officer.

H άλλη κοντούλα ξανθιά είναι πολύ σεξουλιάρα στην υπόλοιπη Second Life (αν και το τι κάνει κανείς εκτός του Αστροστόλου δεν αφορά κανέναν εκτός από τον/την ίδιο/α), αλλά μου προτείνει να κάνουμε σεξ. Αρνούμαι ευγενικά λέγοντας πως ήδη βλέπω μια άλλη γυναίκα (μια Βρετανίδα συγγραφέα που ζει στη Μαλαισία), αλλά δεν λέω στην ξανθούλα Dreanna πως δεν έχω - προς το παρόν - ερωτική σχέση με την "άλλη".

Snapshot_029.png

Και επιτέλους έρχεται η έγκριση (και πρόσκληση για το σχετικό γκρουπ) οπότε παίρνω δωρεάν τη στολή μου, και το combadge που φοράω! Το combadge περιέχει ένα πρόγραμμα που το κάνει να λειτουργεί σαν πραγματικό. Μιλάς σε ένα κανάλι (ακόμα και με real voice) ή σε ένα άτομο μακριά, έχει συναγερμό και άλλα κόλπα που δεν τα ξέρω ακόμα.

Η θέα έξω από το σταθμό είναι καταπληκτική. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι πλοίο ή μέρος του σταθμού. Περήφανος και στητός και λίγο "χαμένος" ποζάρω για μια αναμνηστική φώτο.

CadetAlbireoGetsUniformTranquillity.png

Από αύριο θα ξεκινήσω τα μαθήματα. Κάπου 80 είναι απαραίτητα (εκτός από τις ειδικότητες), αρκετά θεωρητικά ενώ άλλα πρακτικά. Να το πρόγραμα:

http://www.ufstarfleet.org/page.php?16 :)