Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Τί διαβάσατε από την βιβλιοθήκη μας ?

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 cesar_cy

cesar_cy

Sssssssss ....

• Members
  • 236 posts
  • Όνομα:Φειδίας

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 14:58

Σε αυτό το θέμα θα λέμε τι διαβάσαμε ( διήγημα ή κεφάλαιο ) πρόσφτα από την βιβλιοθήκη μας ( εκτός διαγωνισμόν γιατί υπάρχουν ειδικά θέματα ) τι είδος είναι και ποιος το έγραψα και θα βάζουμε ένα βαθμό από το ένα ως το δέκα ( αν θέλετε μπορείτε να πείτε και ένα μικρό γενικό σχόλιο ) Λέω εγώ :

Σήμερα διάβασα το πιο πρόσφατο κομμάτι του Rezus από τον DinoHajiyorgi και βάζω ένα 8.2

Edited by trillian, 02 Ιούλιος 2008 - 20:48.
Προσθήκη link

I am the winner of write - off Cesar_cy vs Month

#2 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.465 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 15:17

Για κάνε κι ένα σχόλιο λοιπόν για την ιστορία. Παρότρινε μας να το διαβάσουμε.
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#3 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 15:24

Παιδιά, γράφτε ό,τι σχόλια θέλετε, πείτε για όσες ιστορίες θέλετε, αλλά όχι "βαθμούς" σας παρακαλώ. Δε θέλουμε να γίνει ανταγωνιστικό το "κλίμα" της Βιβλιοθήκης, οκ? :)

Edited by Dain, 02 Ιούλιος 2008 - 15:24.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#4 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 15:29

Σήμερα διάβασα το πιο πρόσφατο κομμάτι του Rezus από τον DinoHajiyorgi και βάζω ένα 8.2

Ευχαριστώ cesar_cy, και νομίζω πως αυτό θα μπορούσε να είναι ένα πολύ χρήσιμο τόπικ. Γιατί, ναι, γράφουμε την κριτική μας στα ποστ κάτω από το διήγημα, απευθυνόμενοι κυρίως στον συγγραφέα, εδώ όμως μια καλή έως μέτρια ιστορία «διαφημίζεται» και σε τρίτους. Είναι λοιπόν ένα χρήσιμο τόπικ κράχτης για τα πονήματα όλων μας.

Να βάλω κάποιο σχόλιο μπορώ αλλά δεν τα πάω καλά με τις βαθμολογίες. Πως αποφασίζει κανείς αν μια ιστορία είναι 7 ή 8; Δεν νιώθω ποτέ σίγουρος για κάτι τέτοιο.

Αν και γράφω αρκετά κείμενα σε συνέχειες, αδίκως μάλλον, δεν έχω και την υπομονή να μείνω πιστός σε κάτι που γράφεται από άλλους σε συνέχειες. Προτιμώ να διαβάσω ένα ολοκληρωμένο κείμενο, ας είναι και 6.000 λέξεις, παρά ένα συνεχόμενο.

Το τελευταίο διήγημα που διάβασα ήταν το Ανθρώπινη Φύση 2632 του Dinosxanthi. Στην αρχή μου φάνηκε λίγο αδέξιο στον τρόπο που μου παρείχε πληροφορίες, καθώς έπρεπε να μου δείξει πως είναι ο κόσμος που ζει ο ήρωας. (Είναι μια περίπλοκη και δύσκολη διαδικασία να πετύχεις κάτι τέτοιο. Το πιο επαγγελματικό και άψογο είναι να δώσεις τις πληροφορίες με το στανιό, μέσα από την αντίληψη του ήρωα σου.) Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα ήταν εφικτό εδώ, σε ένα διήγημα?που δεν είναι μυθιστόρημα.

Μετά όμως από εκείνο το «σαμαράκι» η ιστορία συνεχίζει ομαλή, πλούσια σε θέματα επιστημονικής φαντασίας και κυρίως, γεμάτη πάθος και συναίσθημα. Με είχε συνέχεια στην πρίζα καθώς μου ξυπνούσε ένα σωρό εναλλακτικές για το πώς μπορούσε να εξελιχθεί η ιστορία, της οποίας το φινάλε κυνηγούσα διαβάζοντας το μονορούφι. Πρωτότυπο δεν είναι (Matrix) αλλά σε αιχμαλωτίζει καθώς δένεσαι με τον ήρωα.

Edited by trillian, 02 Ιούλιος 2008 - 20:49.
Προσθήκη Link

“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#5 cesar_cy

cesar_cy

Sssssssss ....

• Members
  • 236 posts

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 17:10

Καλά λοιπόν ΟΧΙ βαθμολογίες να λέμε μια περιληπτική γνώμη σαν αυτή του Ντίνου

#6 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 20:50

Νομίζω θα ήταν πολύ καλή ιδέα να δίνουμε και τα links για τις ιστορίες που διαβάζουμε ;) Γι' αυτό πήρα την πρωτοβουλία και πρόσθεσα τα links για τις δύο ιστορίες που αναφέρθηκαν ήδη :)
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#7 white_unicorn

white_unicorn

Dark One

• Members
  • 423 posts
  • Όνομα:Αθηνά - Βασιλική (Αθηνά)
  • Currently reading:Carnal Secrets, Silmarillion, etc..

Posted 02 Ιούλιος 2008 - 21:01

Διάβασα, τι διάβασα? Α, Ναι! τον Ίσκιο του συγγραφέα, Το κάλεσμα, και ποιό άλλο ήταν??? :unsure: Ναι1 το βρήκα! Το τίμημα της φαντασίας
Περιέργως ήταν όλα από τον Παρατηρητή, (όχι δεν έψαχνα με βάση τον συγγραφέα, τους τίτλούς κοίταζα... :nerd: )

Και παρά την 'κατάθλιψη' που μου έβγαλαν (γιατί πάντα κάπου μέσα μου την έχω) μου άρεσαν... Ήταν σαν να μιλάει κάποιος για μένα (ειδικά στο τίμημα.... αν και δεν ήταν ακριβώς έτσι.... :lol: )

Ο συγγραφέας τους, κος παρατηρητής, έχει πραγματικό ταλέντο στους τίτλους και φυσικά το γράψιμό του σου φέρνει τις εικόνες που περιγράφει στην σκέψη σου... σαν να ζείς και εσύ σε εκείνο τον κόσμο, σαν να έχεις μπροστά σου την γριά κουτσομπόλα ενώ προσπαθείς να βρείς την εικόνα του καταράκτη στο μυαλό σου με όλα το ****παιδα να φωνάζουν....

Ναι, τα συνιστώ ακόμα και αν περάσεις την επόμενη ώρα ψάχνοντας για τα αντικαταθλιπτικά του αφεντικού σου.... :unicorn2:
Edit Προσθέτω τα λινκς....

Το τίμημα της φαντασίας
Ο Ίσκιος του Συγγραφέα

Το Κάλεσμα, Όχι ένας απλός εφιάλτης

Edited by white_unicorn, 04 Ιούλιος 2008 - 16:41.

Posted Image
"All that blood on so few roses..."

#8 Παρατηρητής

Παρατηρητής

• Members
  • 1.465 posts

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 09:32

Διάβασα, τι διάβασα? Α, Ναι! τον Ίσκιο του συγγραφέα, Το κάλεσμα, και ποιό άλλο ήταν??? :unsure: Ναι1 το βρήκα! Το τίμημα της φαντασίας
Περιέργως ήταν όλα από τον Παρατηρητή, (όχι δεν έψαχνα με βάση τον συγγραφέα, τους τίτλούς κοίταζα... :nerd: )

Και παρά την 'κατάθλιψη' που μου έβγαλαν (γιατί πάντα κάπου μέσα μου την έχω) μου άρεσαν... Ήταν σαν να μιλάει κάποιος για μένα (ειδικά στο τίμημα.... αν και δεν ήταν ακριβώς έτσι.... :lol: )

Ο συγγραφέας τους, κος παρατηρητής, έχει πραγματικό ταλέντο στους τίτλους και φυσικά το γράψιμό του σου φέρνει τις εικόνες που περιγράφει στην σκέψη σου... σαν να ζείς και εσύ σε εκείνο τον κόσμο, σαν να έχεις μπροστά σου την γριά κουτσομπόλα ενώ προσπαθείς να βρείς την εικόνα του καταράκτη στο μυαλό σου με όλα το ****παιδα να φωνάζουν....

Ναι, τα συνιστώ ακόμα και αν περάσεις την επόμενη ώρα ψάχνοντας για τα αντικαταθλιπτικά του αφεντικού σου.... :unicorn2:
Edit Προσθέτω τα λινκς....

Το τίμημα της φαντασίας
Ο Ίσκιος του Συγγραφέα

Το Κάλεσμα, Όχι ένας απλός εφιάλτης

:wub: Α να χαθείς (που λέει και η Ναρουάλις)! Με συγκίνησες πρωί πρωί... Σε ευχαριστώ ολόψυχα μονοκεράκι!
Το Τίμημα της Φαντασίας είναι βιοματική εμπειρία. Περίπου κάθε μέρα ζω αυτό το διήγημα. Το έχω συνηθίσει βέβαια αλλά... Και είναι ακόμα πιο εκνευριστικό όταν προσπαθώ να συγκεντρωθώ διαβάζοντας ιστορίες άλλων μελών της βιβλιοθήκης μας.
Το Κάλεσμα είναι απόσπασμα από μυθιστόρημα. Αναζητά εκδότη (όπως ο καημένος ο Μάρκος της ιστορίας πριν προκαλέσει τη μοίρα του).
Και πάλι ευχαριστώ Αθηνά.

Blind Guardian - Sacred

#9 cesar_cy

cesar_cy

Sssssssss ....

• Members
  • 236 posts

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 09:43

Διάβασα το Μια βόλτα στ' Άστρα του mman .

Είναι ένα ωραίο παραμύθι. Καθώς διάβαζα νόμισα πως έβλεπα τους χαρακτήρες και το σκηνικό μπροστά μου . Ήταν καλογραμμένο και το διάβασμα κυλούσε εύκολα . Όμως δεν μου άρεσε που δεν μας έγραψε μια μικρή περίληψη για την προηγούμενη ιστορία και μας άφησε έτσι ξεκάρφωτους

#10 Παρατηρητής

Παρατηρητής

• Members
  • 1.465 posts

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 10:00

Το τελευταίο που διάβασα αυτές τις μέρες ήταν ο Μπάμπης το Φισέκι - Οι τέσσερις Νορβηγοί της Αποκάλυψης του Ντίνου Χατζηγιώργη. Με τέτοιον τίτλο πώς να μην τραβήξει την προσοχή; Από την αρχή καταλάβα ότι πρόκειται για κατι κωμικό αλλά αυτό ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Ένα γλυκό κινούμενο σχέδιο που ξεκινά με μία άκρως διασκεδαστική Βαλχάλα, συνεχίζει στην αποστολή των τεσσάρων ξεχωριστών βίκινγκς στην εποχή μας (με τα τεχνολογικά θηρία που μουγρκίζουν και φτύνουν νερά!) και καταλήγει στην καθημερινότητα ενός αγοριού που πάνω-κάτω όλοι ξέρουμέ όλοι γνωρίζουμε καθώς στάνταρ κάποιοι από εμάς έχουν βρεθεί στη θέση του. Και δεν εννοώ τη θέση του να βρίσκεται με το κεφάλι σκυφτο μπροστά από τον φωνακλά νταή, άλλά στη δύσκολη στιγμή να νιώθει πως κάποιοι προσωπικοί φύλακες υπάρχουν εκεί κοντά για αυτόν. Υπέροχο. Ντίνο είσαι στο μυαλό μου.
Το δίηγημα κλείνει πολύ δυναμικά. Διαβάστε το

Μπάμπης - Το φισέκι
http://community.sff...?showtopic=7522

Blind Guardian - Sacred

#11 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 10:05

Διάβασα το Μια βόλτα στ' Άστρα του mman .

[...] Όμως δεν μου άρεσε που δεν μας έγραψε μια μικρή περίληψη για την προηγούμενη ιστορία και μας άφησε έτσι ξεκάρφωτους

Φοβάμαι πως δεν κατάλαβα. Για ποια ιστορία έπρεπε να γράψω περίληψη; Αν εννοείς για το τι είχε προηγηθεί μέχρι τη στιγμή που ξεκινάει το διήγημα, θεωρώ ότι δεν είναι αναγκαίο αφού δεν ήταν αυτό το θέμα του. Εξάλλου το όριο των 500 λέξεων με το οποίο γράφτηκε είναι... βασανιστικά χαμηλό. Αν εννοείς κάτι άλλο, θα χαρώ να το καταλάβω (σωστά). :rolleyes: Μέχρι τότε, ευχαριστώ για το σχόλιο.
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#12 cesar_cy

cesar_cy

Sssssssss ....

• Members
  • 236 posts

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 11:01

Αν εννοείς για το τι είχε προηγηθεί μέχρι τη στιγμή που ξεκινάει το διήγημα, θεωρώ ότι δεν είναι αναγκαίο αφού δεν ήταν αυτό το θέμα του.

Ναι γιατί δεν μας έβαλες μια εισαγωγή για τα προηγούμενα γεγονότα ;

#13 Guest_roriconfan_*

Guest_roriconfan_*
  • Guests

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 13:37

Ρε παιδιά, γιατί απλά δεν ποστάρετε και τις εντυπώσεις σας στο ίδιο το διήγημα; Αφήστε την συζήτηση για εδώ αλλά βάλτε και στο ίδιο το διήγημα ένα ποστ να μη ξεχαστεί το καημένο.

#14 Παρατηρητής

Παρατηρητής

• Members
  • 1.465 posts

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 16:50

Ρε παιδιά, γιατί απλά δεν ποστάρετε και τις εντυπώσεις σας στο ίδιο το διήγημα; Αφήστε την συζήτηση για εδώ αλλά βάλτε και στο ίδιο το διήγημα ένα ποστ να μη ξεχαστεί το καημένο.

Βρε Ρορίκο, τι το ήθελες αυτό και το έγραψες; :abiggrin: Δεν βλέπεις, ξαφνικά η White Unicorn ξεκίνησε να ποστάρει και στις τρεις ιστορίες μου. Θα μας πάρουν με τις τομάτες! Θα αρχίσουν τις θεωρίες περί συνομωσίας και διαφήμησης! Πρέπει να κρυφτώ τώρα!
White Unicorn για ακόμα μία φορά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το χρόνο που αφιέρωσες στα γραπτά μου. Ελπίζω να μη μεθύσω από τα λευκά σου ροδα και να παρασυρθώ (Dio-Don't talk to Strangers).

Blind Guardian - Sacred

#15 white_unicorn

white_unicorn

Dark One

• Members
  • 423 posts
  • Όνομα:Αθηνά - Βασιλική (Αθηνά)
  • Currently reading:Carnal Secrets, Silmarillion, etc..

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 17:11

:bleh: Δίκιο είχε!!! Τι δηαλδή, να ψάχνουν τις ιστορίες και να μην τις βρίσκουν? χαρ χαρ χαρ.....

Για τα ρόδα... τα ποτίζω με μη αλκοόλουχο νερό... δεν κινδυνεύεις :roflmao:
Posted Image
"All that blood on so few roses..."

#16 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 04 Ιούλιος 2008 - 17:33

Φίλε μου Παρατηρητή, τη γνώμη μου για το ταλέντο σου το ξέρεις. Είσαι natural. Εκεί που πας να δώσεις την (εκδοτική) σου μάχη, μήπως αποτυχαίνεις επειδή you try too hard;!

Το «Κάλεσμα» ήταν το πρώτο σου κείμενο που διάβασα. Και δεν μου έκανε καλή εντύπωση. Ήταν φανερό τι ήθελες να πεις και οι ολοφάνεροι συμβολισμοί πέφτανε βαρύγδουπα και δραματικά σύννεφο. Μέχρι τους διαγωνισμούς δεν κοίταξα κάτι άλλο δικό σου, και ξέχασα τελείως το «Κάλεσμα». Και όποτε έβλεπα ένα από τα τρία αυτά κομμάτια, απέφευγα να τα κοιτάξω γιατί νόμιζα πως…οποιοδήποτε από αυτά θα μπορούσε να είναι εκείνο που είχα διαβάσει, δηλ. το «Κάλεσμα». (Εντάξει τόσο χάλια δεν είναι. Το λέω πάντα σε σχέση με την υπομονή να διαβάσεις κάτι από οθόνη κομπιούτερ.)

Χάρη στο τόπικ αυτό λοιπόν, διάβασα τώρα το «Ο Ίσκιος του Συγγραφέα» και «Το Τίμημα της Φαντασίας.» Και τα δύο είναι έξοχα. Και τα δύο ανήκουν στην ίδια ανθολογία-βιβλίο. Χωρίς δηλαδή να προσπαθείς too hard, αν μαζέψεις μερικά βιώματα ακόμα από την καθημερινότητα σου, αρκετά για να γεμίσουν ένα βιβλίο, αν στείλεις αυτό στους εκδοτικούς ίσως έχεις καλύτερη τύχη. Μόνο που δεν θα ανήκει στην φανταστική λογοτεχνία, χε-χε-χε.

Όταν λοιπόν διάβαζα αυτά τα δύο, έβλεπα τον χαρακτήρα σου σαν ήρωα κόμικ (ο Crumb δηλαδή είχε πιο ενδιαφέροντα βιώματα;) Μόνο φυσικά, όπως νομίζω είπε και ο odesseo, δεν χρειάζεται να βγάζουν όλα μιζέρια. Θα έχεις και καλύτερες μέρες, γράφε και για κείνες. Focus, μη χάνεις την μπάλα, μη λες «γράφω ένα μυθιστόρημα τώρα», βγάζε το άχτι σου με μικρά πικρόχολα ή χιουμοριστικά βινιετάκια, και μια μέρα θα μετρήσεις τις λέξεις και ουπς…θα είσαι μια εισαγωγή κι έναν επίλογο μακριά από τον εκδοτικό οίκο.
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#17 Παρατηρητής

Παρατηρητής

• Members
  • 1.465 posts

Posted 05 Ιούλιος 2008 - 08:48

Ντίνο σε ευχαριστώ πολύ για την κριτική. Ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν. Έχω παρατηρήσει ο ίδιος μία αλλαγή στον εαυτό μου και ομολογώ ότι το sff, τόσο με τις κριτικές όσο και με τα αναγνώσματα των συναδέφων, με βοήθησε σε αυτό.
Το Κάλεσμα μάλλον δεν είναι κάτι καλό. Ίσως ολόκληρο το μυθιστόρημα μέσα στο οποίο ανήκει, να μην είναι καλό. Απλώς το συγκεκριμένο είναι ένα παιχνίδι που παίζει ο δαίμονας με το μυαλό του ψυχικά διαταραγμένου Μάρκου. Στην ουσία, μέσα από αυτό το όνειρο-εφιάλτη τον προκαλεί να επισκεφτεί έναν συγκεκριμένο χώρο τον οποίο το προηγούμενο βράδυ απέφυγε (βέβαια αργότερα ο δαίμονας του βγαίνει από πάνω ισχυρίζοντας το αντίθετο, δηλαδή ότι μέσα από το όνειρο ήθελε να τον αποτρέψει). Τέλοσπάντων, θα προσπαθήσω να γράφω και τίποτα πιο ευχάριστο όπως συνήθιζα να κάνω και παλιά. Απλώς εκείνη την εποχή που γράφτηκε το Κάλεσμα ίσχυε ο στίχος των Rainbow
Nothing is real but the way that i feel
and I feel I m going down down down
down...

Anyway, για να επανέλθουμε πίσω στην παρέα, μια από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ είναι αυτή του Dain με τίτλο Φαέρυκα και Φόρκυς. Την είχα διαβάσει πριν πολύ καιρό, πριν ακόμα γραφτώ στο sff. Δυστυχώς δυσκολεύομαι να αφήσω κάποιο σχόλιο στο συγκεκριμένο έργο. Είναι από εκείνα που στην κυριολεξία με αφήνουν άφωνο. Διαβάστε το και γράψτε εσείς κάτι

Φαέρυκα και Φόρκυς του Dain
http://community.sff...?showtopic=5278

Blind Guardian - Sacred

#18 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 05 Ιούλιος 2008 - 11:13

Anyway, για να επανέλθουμε πίσω στην παρέα, μια από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ είναι αυτή του Dain με τίτλο Φαέρυκα και Φόρκυς. Την είχα διαβάσει πριν πολύ καιρό, πριν ακόμα γραφτώ στο sff. Δυστυχώς δυσκολεύομαι να αφήσω κάποιο σχόλιο στο συγκεκριμένο έργο. Είναι από εκείνα που στην κυριολεξία με αφήνουν άφωνο. Διαβάστε το και γράψτε εσείς κάτι

Αφού σε "άφησε άφωνο", φίλε μου, φτάνει! :catjapan: :lol:
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#19 Παρατηρητής

Παρατηρητής

• Members
  • 1.465 posts

Posted 05 Ιούλιος 2008 - 11:16

Αφού σε "άφησε άφωνο", φίλε μου, φτάνει! :catjapan: :lol:

Μου έφαγε τη φωνή και με φαφούτιασε. Φοβερό, αφύσικα φοβερό.

Blind Guardian - Sacred

#20 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 05 Ιούλιος 2008 - 18:49

Όχι πάλι ρε παιδιά.... :p :p :p Όταν το είχε πρωτογράψει αυτό ο Διονύσης και είχαμε ασχοληθεί και με το ωραιότατο σπορ που μας προσέφερε, καλά καταρχάς κι εγώ το είχα ευχαριστηθεί τρομερά το Φαέρικα και Φόρκυς, αλλά έκανα κάνα δίμηνο να σταματήσω να ψάχνω και να ακούω παρηχήσεις παντού... :p
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users