Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Επισης εχει γυριστει καποια ταινια απο βιβλιο του Ketchum?

 

Διάβασε το topic από την αρχή, αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή αναφέρεται κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

4+1 ταινιες

Girl next door

The lost

Red

Offspring

 

Καθως και το The Woman, sequel στο Offspring που γραφτηκε κατευθειαν ως σεναριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω διαβάσει βιβλία του Κέτσαμ και έχω γράψει σχόλια για το καθένα, αλλά σε διαφορετικά τόπικ, βάζω εδώ λινκ που οδηγούν στα συγκεκριμένα σχόλια για να μην χαθούν:

 

Με σειρά ανάγνωσης:

 

*Red. Υπάρχει μικρό σχόλιο κάπου εδώ μέσα
*Κρυφτό. Σχόλιο εδώ.

*Το κορίτσι της διπλανής πόρτας. Σχόλιο εδώ.

*Νεκρή σαιζόν. Σχόλιο εδώ.

*Δικαίωμα στη ζωή. Σχόλιο εδώ

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι ξεγραμμένοι (The Lost)

 

Έκτο βιβλίο του Τζακ Κέτσαμ που διαβάζω και για μια ακόμη μια φορά ο άτιμος με εξέπληξε. Αν κάπνιζα, τώρα θα είχα τελειώσει το πρώτο πακέτο και θ'άρχιζα το δεύτερο για να στανιάρω που λένε.

 

Εντάξει, Κορίτσι της διπλανής πόρτας δεν είναι, ίσως ούτε Νεκρή σαιζόν, αλλά το βιβλίο είχε αρκετές άβολες στιγμές ικανές να σου απαυτώσουν την ψυχολογία.

 

Δεν θα πω τίποτα για την πλοκή, θα πω όμως τι να περιμένετε μέσες-άκρες:

 

Εξαιρετικά σκιαγραφημένους χαρακτήρες, πραγματικά νιώθεις ότι αυτοί οι άνθρωποι όντως υπάρχουν και διαβάζεις την καθημερινότητά τους. Άλλους θα τους συμπαθήσεις και θα καταλάβεις τα βάσανά τους και άλλους είτε θα τους βρίσεις για τις μαλακίες που κάνουν (βλέπε Τιμ-Τζένιφερ) είτε θα τους σιχαθείς για την σχιζοφρένειά τους (βλέπε Ρέι).

Σφιχτοδεμένη πλοκή, με δράμα, περιγραφές από την καθημερινότητα και τα βάσανα που περνούν διάφοροι χαρακτήρες, μπόλικο σεξ και δράση με ένταση και αρκετές σκληρές σκηνές.

Εξαιρετικούς διαλόγους, απόλυτα πειστικούς, με τους οποίους καταλαβαίνεις και την ψυχοσύνθεση του κάθε χαρακτήρα.

Τρομερές περιγραφές που όταν σκουρύνουν τα πράγματα δεν θα αυτό-λογοκριθούν για να μην νιώσεις άβολα.

Και στο φινάλε-φινάλε έναν Τζακ Κέτσαμ που δεν κωλώνει σε κανένα σημείο, περιγράφει με άνεση σκηνές βίας γεμάτες αίμα και πόνο και ρίχνει τα μπινελίκια του (δεν είναι και λίγα!).

 

Δεν θα χαρακτήριζα το βιβλίο τρόμου, περισσότερο σε περιγραφή του εφιαλτικού αμερικάνικου ονείρου μου έκανε, άλλωστε σκοπός του Κέτσαμ δεν είναι να σε τρομάξει αλλά να σε ταρακουνήσει για τα καλά. Στην τελική, παρόμοια πράγματα με αυτά που γράφει έχουν γίνει και στην πραγματικότητα.

 

Τέλος, η ελληνική έκδοση πολύ όμορφη και η μετάφραση του Count Baltar για ακόμη μια φορά εξαιρετική, ο άνθρωπος έκανε πολύ καλή δουλειά και η απόδοση των βρισιών στα ελληνικά ήταν απίθανη. Nice!  :thumbsup:

 

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν γράφει υπερφυσικό - φανταστική και δη horror λογοτεχνία που δεν έχει υπερφυσικό για μένα έχει a priori χαμένο το 30% της αξίας της - μου είναι συμπαθέστατος. 

 

μακράν καλύτερο από όσα δικά του έχω διαβάσει το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας.

 

Αμέσως μετά το RED, αν και "ξεχειλώνει" προς το τέλος

 

συμπαθέστατο και το Κρυφτό

 

παντελώς αδιάφορο το Δικαίωμα στη Ζωή, το μόνο που θα συνιστούσα να αποφύγετε

 

τέλος, στο ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΙΣΜΑ από Jemma, θεωρώ το "δικό του" κομμάτι του βιβλίου σαφέστατα το πιο ενδιαφέρων σε σχέση με τα υπόλοιπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το κορίτσι της διπλανής πόρτας: Αν και ήξερα τι να περιμένω, τα χτυπήματα ήταν πολύ δυνατά κι έρχονταν από παντού. Και έχεις φτάσει «αισίως» στη μέση του βιβλίου και τα πράγματα έχουν αρχίσει να αρρωσταίνουν, κι αναρωτιέσαι: πόσο ακόμα; Και μετά βλέπεις πόσο, και μισείς τον εαυτό σου που δεν μπορείς να το αφήσεις απ' τα χέρια σου. Βλέπεις πόσο εύκολη είναι η μετάβαση απ' το «όλα ωραία και καλά», στον παραλογισμό και μετά στην παράνοια. Βλέπεις ένα τέρας που παράμενε κρυμμένο μέχρι να του δοθεί η ευκαιρία και μέσα απ' τη συνέχεια του βιβλίου καταλαβαίνεις τους λόγους που την οδήγησαν εκεί, χωρίς και πάλι να μπορείς να δικαιολογήσεις τα όσα γίνονται. Οι περιγραφές ποτέ δεν ξεφεύγουν σε πολλές λεπτομέρειες, και πολλά δεν συμβαίνουν μπροστά στα μάτια μας, αλλά είναι σοκαριστικά με το παραπάνω. Ένα βιβλίο που θα σε βάλει να σκεφτείς πολλά πράγματα για την ουσία που μας κάνει ανθρώπους. Απολαυστικό με την καλή και την κακή έννοια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι εκδοσεις Λογειον, θελουν να κυκλοφορησουν αλλα δυο βιβλια του Ketchum. Το ποτε θα γινει αυτο, θα εξαρτηθει (απο τι αλλο δυστυχως...) απο την αγορα. Ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουν συντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι εκδοσεις Λογειον, θελουν να κυκλοφορησουν αλλα δυο βιβλια του Ketchum. Το ποτε θα γινει αυτο, θα εξαρτηθει (απο τι αλλο δυστυχως...) απο την αγορα. Ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουν συντομα.

Ξέρουμε ποια <αν με το καλο εκδοθούν>? 

Link to comment
Share on other sites

 

Οι εκδοσεις Λογειον, θελουν να κυκλοφορησουν αλλα δυο βιβλια του Ketchum. Το ποτε θα γινει αυτο, θα εξαρτηθει (απο τι αλλο δυστυχως...) απο την αγορα. Ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουν συντομα.

Ξέρουμε ποια <αν με το καλο εκδοθούν>? 

 

Δεν μου είπε. Φαντάζομαι για τους ευνόητους λόγους... Δηλαδή αν δεν πάει καλά η αγορά και τελικά δεν τα κυκλοφορήσουν, μην ζητάμε και τα ρέστα :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Οι εκδοσεις Λογειον, θελουν να κυκλοφορησουν αλλα δυο βιβλια του Ketchum. Το ποτε θα γινει αυτο, θα εξαρτηθει (απο τι αλλο δυστυχως...) απο την αγορα. Ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουν συντομα.

Ξέρουμε ποια <αν με το καλο εκδοθούν>? 

 

Δεν μου είπε. Φαντάζομαι για τους ευνόητους λόγους... Δηλαδή αν δεν πάει καλά η αγορά και τελικά δεν τα κυκλοφορήσουν, μην ζητάμε και τα ρέστα :p

 

Θα περιμένουμε μεχρι να εχουμε νεότερα. Μεχρι τοτε παω να συζητησω σχετικα με τον Ketchum με την κοπελια που κραταω στο υπόγειο. 

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοσεις Λογειον, θελουν να κυκλοφορησουν αλλα δυο βιβλια του Ketchum. Το ποτε θα γινει αυτο, θα εξαρτηθει (απο τι αλλο δυστυχως...) απο την αγορα. Ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερουν συντομα.

Ξέρουμε ποια θα είναι τα βιβλία αυτά;

Να φανταστώ Peaceable Kingdoms και Only Child;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Αλλά κρίνοντας από την (καλώς νοούμενη) τρέλα που κουβαλάει ο εκδότης, θα έλεγα και εγώ Only Child (a.k.a. Stranglehold). Ποιο άλλο, δεν μπορώ να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Joyride και The Woman λέω εγώ... ή μάλλον ελπίζω! Και το Stranglehold δεν με χαλάει :p

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μου έφυγε και μένα η απορία, μόλις έμαθα. Να κρατήσω την αγωνία λίγο ακόμα ή να μαρτυρήσω τους τίτλους; :p Πάντως αναφέρθηκαν και οι δυο τίτλοι στα παραπάνω posts. Υπομονή τώρα μέχρι να βγουν!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με καίει περισσότερο από τους τίτλους, είναι το πότε θα βγουν. Είχαμε κανα νέο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με καίει περισσότερο από τους τίτλους, είναι το πότε θα βγουν. Είχαμε κανα νέο;

 

Πιθανολογώ ότι δεν θ'αργήσουν ιδιαίτερα, αλλά συγκεκριμένη ημερομηνία δεν υπάρχει. Το θέμα είναι ότι σίγουρα θα βγουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανάγνωση του κοριτσιού της διπλανής πόρτας, είμαι κι εγώ πλέον όψιμος οπαδός του Jack Ketchum. Εχω ήδη τα περισσότερα από τα βιβλία του και αναζητώ τα υπόλοιπα (Νεκρή σαιζόν / Red). Χάρηκα πολύ όταν διάβασα για τις καινούργιες κυκλοφορίες, νά 'στε καλά για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανάγνωση του κοριτσιού της διπλανής πόρτας, είμαι κι εγώ πλέον όψιμος οπαδός του Jack Ketchum. Εχω ήδη τα περισσότερα από τα βιβλία του και αναζητώ τα υπόλοιπα (Νεκρή σαιζόν / Red). Χάρηκα πολύ όταν διάβασα για τις καινούργιες κυκλοφορίες, νά 'στε καλά για τις πληροφορίες.

Η νεκρη σαιζον υπαρχει σιγουρα στην πολιτεια στα 8 και κατι, το ειδα στο ραφι τους προχτες. Αξιζει τον κοπο. Αν το παρεις μην διαβαζεις την εισαγωγη ειναι γεματη spoilers.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο,παντως εγω θα εδινα και 20 ευρω για την συγκεκριμένη ιστορια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς φίλος που να θέλει τη νεκρή σαιζόν; (καινούργιο 11,5 ευρώ). Η Πολιτεία μου έδωσε το τελευταίο, αλλά είχα κάνει και μια παραγγελία πρίν 15 μέρες και μου το βρήκανε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..