Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα το Δικαίωμα στη ζωή. Ακόμα ένα page turner του Ketchum, που προσωπικά μου άρεσε πολύ!

Εφιαλτικό το στήσιμο της ιστορίας, κοφτερή γραφή, νοσηρή ατμόσφαιρα. Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η σχέση θύτη-θύματος που δημιουργείται, πέρα από τις αποτρόπαιες μεθόδους βασανισμού που περιγράφονται.

Και ενώ η αρρώστια έχει χτυπήσει ταβάνι, ο Ketchum κεντάει ορισμένες εκπληκτικές στιγμές που ανακουφίζουν την ηρωίδα και τον αναγνώστη κατ' επέκταση...Τί άλλο να πω; Σπουδαίος συγγραφέας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι δεν θα ξεπερνούσα ποτέ το κορίτσι της διπλανής πόρτας. Αλλά ποτέ μη λές ποτέ όταν έχεις αδιάβαστο το "Νεκρή σαιζόν"!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και λίγα λόγια για τις 2 ιστορίες που συνοδεύουν το Δικαίωμα στη ζωή.

Στο Γενναίο κορίτσι ο Ketchum μας κλείνει το μάτι με κινηματογραφικό τρόπο στην τελευταία σελίδα, ενώ το Επιστρέφει είναι μια ευφάνταστη, μελαγχολική και αξέχαστη ιστορία, που κάθε ζωόφιλος θα λατρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα και το Κρυφτό!

Το πρώτο μέρος του ένα tribute στη νοσταλγία της νιότης. Το δεύτερο ένα ανατριχιαστικό πέρασμα στην ενηλικίωση.

Μεγάλη απόλαυση το γράψιμο του Ketchum και δεν προλαβαίνω να προτείνω τα βιβλία του σε horrorάδες φίλους!

Από μένα ένα μεγάλο thanks/respect στο Νίκο Ρούσσο και τις εκδόσεις Λογείον.

Now I want more...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον περιμένεις τα καινούργια ή έχεις κι άλλα αδιάβαστα του Κέτσαμ;

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον περιμένεις τα καινούργια ή έχεις κι άλλα αδιάβαστα του Κέτσαμ;

Έχω διαβάσει μόνο τα 3 βιβλία από τις εκδόσεις Λογείον, που μάλιστα τα αγόρασα από βιβλιοπωλείο εδώ στα Τρίκαλα (έδρα των εκδόσεων) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να πω κι εγω την αποψη μου για το συγγραφεα...

 

 

Πανε κατι μηνες που διαβασα τη Νεκρη Σεζον. Αν και μου ειχε προταθει πριν απο πολλα χρονια, δεν το εβρισκα πουθενα. Δεν εψαχνα και μετα μανιας, βεβαια.

 

 

Μου αρεσε αρκετα αν και ομολογω οτι απ' οσα ειχα ακουσει, το περιμενα πολυ πιο splater :shout:

 

Εδω ομως ηρθα για να μιλησω για το Κοριτσι της Διπλανης Πορτας...

 

 

Εδω μεσα εμαθα γι' αυτο το βιβλιο και εκτοτε το εψαχνα (πιο εντονα αυτη τη φορα). Προσφατα το απεκτησα και χτες το τελειωσα.

 

Το βιβλιο ειναι πολυ καλογραμμενο, δεν μπορεις να το αφησεις απο τα χερια σου και βεβαια σου μενει ανεξιτηλο στη μνημη. Πετυχαινει, με αλλα λογια, 100% το σκοπο του. Αλλα    ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!!!

 

Πώς γινεται να σου αρεσει κατι τετοιο; Πώς μπορεις να χαρακτηρισεις ωραιο αυτο το "πραγμα";;;; Ειναι δυνατον να διαβαζεις για τετοια βασανηστηρια σε ενα μικρο κοριτσακι; (ειναι δυνατον και συνεβη και στην πραγματικοτητα, ξερω)

 

Καθε σελιδα ειναι γροθια στο στομαχι. Με καθε παραγραφο μισεις ολο και πιο πολυ τον "ηρωα" του μυθιστορηματος (που δεν ειναι ακριβως μυθιστορημα) και ταυτοχρονα μπαινεις στη θεση του αθελα σου και νιωθεις κι εσυ συνενοχος, αλλα δε γινεται να σταματησεις την αναγνωση. Και εχοντας στο μυαλο σου οτι ολα αυτα -σχεδον- συνεβησαν στην πραγματικοτητα, νιωθεις ολο και πιο οργισμενος.

 

Ηθελα να μπω μεσα στο βιβλιο και να σκοτωσω την Ρουθ και μετα να βγω παλι απ' το βιβλιο καΙ να σκισω τις σελιδες.

 

Βιβλιο για πολυ γερα στομαχια (και το λεω εγω που εχω εκπαιδευσει καλα το στομαχι μου σε τετοια βιβλια και ταινιες   :dance2:  ). Τωρα που το τελειωσα θελω να το καψω στο τζακι... ΟΚ, απλα θα το καταχωνιασω καπου στη βιβλιοθηκη μου και δε θα το ξανανοιξω ποτέ  :secret:

 

 

Γενικα με εχει ψησει για τα καλα ο Κετσαμ. Σκεφτομαι να δοκιμασω κι αλλα εργα του. Ισως πιο ηπια αυτη τη φορα!! :hi: :hi:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν άρεσε σε σένα, σε μένα και σε όλους φαντάζομαι, είναι η ιστορία του βιβλίου. Όμως κάποιος πρέπει να λέει και αλήθειες για την βρωμοζωή και τα σκατά τα καθαρίζει ο Κέτσαμ.

Η τρομολαγνεία των δελτίων ειδήσεων, ξεπερνάει όλους τους Κέτσαμ μαζί και αν δεν τους εμπόδιζε ο νόμος, θα βλέπαμε και πραγματικούς βιασμούς μετα φόνου, βρεφών παιδιών και κοριτσιών και νομίζω ότι θα πληρώνανε για ένα καλό στήσιμο, με κάποιο ανυπεράσπιστο θύμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εντάξει, μου έφυγε και μένα η απορία, μόλις έμαθα. Να κρατήσω την αγωνία λίγο ακόμα ή να μαρτυρήσω τους τίτλους; :p Πάντως αναφέρθηκαν και οι δυο τίτλοι στα παραπάνω posts. Υπομονή τώρα μέχρι να βγουν!

Μπορείς να τους μαρτυρήσεις?? Γιατί έχω αγοράσει κάποια αγγλικά και σκόπευα να πάρω και άλλα..

Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει, μου έφυγε και μένα η απορία, μόλις έμαθα. Να κρατήσω την αγωνία λίγο ακόμα ή να μαρτυρήσω τους τίτλους; :p Πάντως αναφέρθηκαν και οι δυο τίτλοι στα παραπάνω posts. Υπομονή τώρα μέχρι να βγουν!

Μπορείς να τους μαρτυρήσεις?? Γιατί έχω αγοράσει κάποια αγγλικά και σκόπευα να πάρω και άλλα..

 

 

Σαν μαρτυριάρης που είμαι: Joyride και Only Child (aka Stranglehold). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Maaaaaaaan. Τα εχω πάρει αυτά τα 2. Καλά, δεν πείραζει. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Εντάξει, μου έφυγε και μένα η απορία, μόλις έμαθα. Να κρατήσω την αγωνία λίγο ακόμα ή να μαρτυρήσω τους τίτλους; :p Πάντως αναφέρθηκαν και οι δυο τίτλοι στα παραπάνω posts. Υπομονή τώρα μέχρι να βγουν!

Μπορείς να τους μαρτυρήσεις?? Γιατί έχω αγοράσει κάποια αγγλικά και σκόπευα να πάρω και άλλα..

Σαν μαρτυριάρης που είμαι: Joyride και Only Child (aka Stranglehold).

Μαθαμε μηπως και ποτε περιπου θα βγουν; Γιατι οταν ειχα ρωτησει πριν κανα 2-3μηνο μου ειπε οτι αργουν ακομα.
Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ τελειωσα το κοριστι της διπλανης πορτας...δεν μπορω να γραψω πολλα γιατι δεν εχει και νοημα. ειναι ενα βιβλιο που πιστευω οτι ο καθενας το βιωνει ξεχωριστα γιατι παιζει με ακραια συναισθηματα. πολυ καλογραμμενο...βαρβαρο...και ουσιαστικα σε βαζει να ψαχνεις το ευατο σου...ρε μηπως κι εγω κρυβω κατι περιεργο? σωστα εινα γραμμενο οτι σε αυτο το βιβλιο τα τερατα ειναι οι ανθρωποι αλλα και η αμερικανικη δικαιοσυνη που απλα τους χαιδεψε στο τελος....βιβλιο που σου ξυπνα ολες τις αισθησεις στις ακραιες ασχημες φασεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται η στιγμή που ξεφυλλίζω Κέτσαμ  ενώ έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν θα το ξανακάνω.

Και έρχεται η στιγμή που πάλι σιχτιρίζω τη βλακεία μου που κάθομαι και χαλιέμαι και με πιάνει το στομάχι μου.

Και έρχεται η στιγμή που ξαναλέω “Μα τι ΘΕΟΣ, αλλά αν ξαναπιάσω βιβλίο του να μου κοπεί το χέρι”.

 

Αυτά. Δικαίωμα στη ΖΩΗ, βίαιο ως εκεί που δεν πάει και σκληρό. Mε μία εκπληκτική περιγραφή της ψυχολογίας της ηρωίδας του και  του τρόπου που μπορεί να αντιδράσει κάποιος στην αβεβαιότητα και τον παραλογισμό της ανεξήγητης βίας. Πώς μια γάτα μπορεί να σε κρατήσει ζωντανό και να σώσει από την τρέλα.

 

Αχ, Κόμη μας έχετε βάλει σε μπελάδες!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είχα επαφή με τον Ketchum, έπειτα από σχόλια που διάβασα εδώ αποφάσισα να τον γνωρίσω. Πήρα λοιπόν το Κορίτσι,Το Κρυφτό και το Δικαίωμα στην Ζωή που βρήκα στην πολιτεία (σε τιμές ξεφτίλα btw).Το Σαββατοκύριακο άρχισα και τελείωσα το Κορίτσι, τι να πω,απλά νοσηρό...Κάθε τόσο αναφωνούσα "όχι ρε φίλε" σε διάφορες παραλλαγές.Μια σχέση μίσους-συμπάθειας-κατανόησης με τον πιτσιρκά πρωταγωνιστή,μια θύελλα συναισθημάτων,ότι και να πω δεν θα το μεταφέρω σωστά. 10/10 είχα καιρό να νιώσω έτσι με ένα βιβλίο.

 

Τώρα διαβάζω το Κρυφτό,μόλις μπήκα στο 2ο μέρος.Καμία σχέση με το Κορίτσι,ίχνος τρόμου μέχρι στιγμής,παρ'όλα αυτά το απολαμβάνω,μου αρέσει το τρόπος γραφής του και ο τρόπος που σκιαγραφούνται οι χαρακτήρες.Όταν το τελειώσω θα πω περισσότερα.

 

Thanx forum για την (έμμεση) παρότρυνση ! Θα πάρω και τα υπόλοιπα βιβλία του σίγουρα !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα το κρυφτο, το δικαίωμα στη ζωη και το κορίτσι της διπλανής πορτας. Είναι πολύ καλά αλλά αυτό που έζησα με το τελευταίο δε το ξαναέζησα πότε σε βιβλιο. Ήταν τόσο τρομακτική η εξέλιξη του που κάθε φορά που το έπιανα για να το συνεχίσω αγχώνομουν για το τι θα γινει. Άγχος και τρόμος απίστευτα αληθινα! Έργο τέχνης!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελειωνοντας το "Κοριτσι της διπλανης πορτας" μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι απο τα πιο ανατριχιαστικα βιβλια που εχω διαβασει.Καθε σελιδα ηταν μια μαχαιρια στην καρδια και πραγματικα ηταν σαν να βρισκοσουν και συ σε αυτο το δωματιο και να παρακολουθουσες χωρις να ξερεις και συ τι να κανεις στην συνεχεια οπως ακριβως και ο πρωταγωνιστης.

 

Πραγματικα ο Ketchum καταφερε να σε κανει να γυριζεις την καθε σελιδα με ενα αγχος και ενα τρομο στην καρδια.Εξαιρετικο αναγνωσμα.Συγκαταλεγεται στα σπουδαιοτερα που εχω διαβασει ως σημερα.Και Ketchum που ουτως η αλλως τον ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση ανεβηκε πολυ στα ματια μου,και σαν λογοτεχνης πλεον.

 

10/10

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό αμετάφραστο βιβλίο του; Εκτός από τα 2 που θα βγουν κάποια στιγμή από εκδόσεις Λογίον(Joyride και Only child/Stranglehold). Ξέμεινα και πρέπει να πάρω την δόση μου... :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όπως λατρεύω τον Lucio Fulci για τους ματωμένους του κινηματογραφικούς καμβάδες, έτσι αγαπώ τον Ketchum για την ωμή, ρεαλιστική του συγγραφική βία.

Διάβασα χθες τη Νεκρή Σαιζόν...

δεν ξαναμπαίνω σε σπηλιές στο χωριό μου για εξερεύνηση.-

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελειωσα το Κρυφτο το οποιο το βρηκα καλο. Βεβαια, στη συγκριση με το "Κοριτσι... " χανει αρκετα, αλλα μου αρεσει πολυ η γραφη του Κετσαμ, οποτε και παλι το απολαυσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα κ εγω επιτελους τη νεκρη σαιζον μαζι με το κοριτσι ειναι τα αγαπημενα μου. Πολυ δραση κ αγωνια κ πετσοκομα. Και ενδιαφεροντες χαρακτηρες. Πολυ καλο!! 9/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Κορίτσι της διπλανής πόρτας --> Ακραίο, νοσηρό, ανατριχιαστικό, τέλειο.

Όταν η Ρουθ σκοτώθηκε στις σκάλες σχεδόν ούρλιαζα από χαρά και ικανοποίηση σε φάση "ΠΑΡΤΑ ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ" :p.

Τέλειο από κάθε άποψη.

 

Το Κρυφτό --> Μου άρεσε γενικά. Νομίζω ότι σε κάποιο σημείο οι περιγραφές της αναζήτησης στο σπίτι ήταν υπερβολικές αλλά όλο το σκηνικό της πιτσιρίκας με τον πρωταγωνιστή κτιζόταν ωραία για να αποκτήσει αυτό το ανατριχιαστικό τέλος. Γενικά ο Κέτσαμ παίζει πολύ έντεχνα με τα συναισθήματα και προκαλεί ταυτόχρονα αηδία και θαυμασμό για τους "κακούς" της υπόθεσης.

 

Edited by Nihilio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι της διπλανής πόρτας --> Ακραίο, νοσηρό, ανατριχιαστικό, τέλειο.

Όταν η Ρουθ σκοτώθηκε στις σκάλες σχεδόν ούρλιαζα από χαρά και ικανοποίηση σε φάση "ΠΑΡΤΑ ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ"

:p. Τέλειο από κάθε άποψη.

 

Οντως ηταν ολα αυτα που περιγραφεις αλλα βαλε και κανα spoiler για να μην χαλασεις την εμπειρια σε καποιους που δεν το χουν διαβασει. Edited by volyros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσι της διπλανής πόρτας --> Ακραίο, νοσηρό, ανατριχιαστικό, τέλειο.

Όταν η Ρουθ σκοτώθηκε στις σκάλες σχεδόν ούρλιαζα από χαρά και ικανοποίηση σε φάση "ΠΑΡΤΑ ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ"

:p. Τέλειο από κάθε άποψη.

Οντως ηταν ολα αυτα που περιγραφεις αλλα βαλε και κανα spoiler για να μην χαλασεις την εμπειρια σε καποιους που δεν το χουν διαβασει.

 

 

Φίλε μου έχεις δίκιο, χίλια συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..