Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 2 votes

Jack Ketchum.

• Please log in to reply
279 replies to this topic

#261 deadstamalive

deadstamalive
  • Members
  • 48 posts
  • Όνομα:stam
  • Currently reading:Το ρεστωραν στο τελος του Συμπαντος, Tokyo, Υφαντόκοσμος

Posted 02 Φεβρουάριος 2015 - 14:54

Maaaaaaaan. Τα εχω πάρει αυτά τα 2. Καλά, δεν πείραζει. Ευχαριστώ πολύ!

#262 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 922 posts
  • Όνομα:Θανάσης

Posted 02 Φεβρουάριος 2015 - 16:34

Εντάξει, μου έφυγε και μένα η απορία, μόλις έμαθα. Να κρατήσω την αγωνία λίγο ακόμα ή να μαρτυρήσω τους τίτλους; :p Πάντως αναφέρθηκαν και οι δυο τίτλοι στα παραπάνω posts. Υπομονή τώρα μέχρι να βγουν!

Μπορείς να τους μαρτυρήσεις?? Γιατί έχω αγοράσει κάποια αγγλικά και σκόπευα να πάρω και άλλα..

Σαν μαρτυριάρης που είμαι: Joyride και Only Child (aka Stranglehold).
Μαθαμε μηπως και ποτε περιπου θα βγουν; Γιατι οταν ειχα ρωτησει πριν κανα 2-3μηνο μου ειπε οτι αργουν ακομα.

#263 alanon

alanon
  • Members
  • 781 posts
  • Όνομα:κωστας
  • Currently reading:Ο Άρχοντας των Μυγών- Γ. γκόλντινγκ

Posted 09 Φεβρουάριος 2015 - 10:30

χτες το βραδυ τελειωσα το κοριστι της διπλανης πορτας...δεν μπορω να γραψω πολλα γιατι δεν εχει και νοημα. ειναι ενα βιβλιο που πιστευω οτι ο καθενας το βιωνει ξεχωριστα γιατι παιζει με ακραια συναισθηματα. πολυ καλογραμμενο...βαρβαρο...και ουσιαστικα σε βαζει να ψαχνεις το ευατο σου...ρε μηπως κι εγω κρυβω κατι περιεργο? σωστα εινα γραμμενο οτι σε αυτο το βιβλιο τα τερατα ειναι οι ανθρωποι αλλα και η αμερικανικη δικαιοσυνη που απλα τους χαιδεψε στο τελος....βιβλιο που σου ξυπνα ολες τις αισθησεις στις ακραιες ασχημες φασεις

• Δημήτρης likes this
καθε ψεμα εχει μια μεγαλη δοση αληθειας

#264 melkiades

melkiades
  • Members
  • 1.015 posts
  • Όνομα:Chrysa

Posted 09 Φεβρουάριος 2015 - 12:42

Και έρχεται η στιγμή που ξεφυλλίζω Κέτσαμ  ενώ έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν θα το ξανακάνω.

Και έρχεται η στιγμή που πάλι σιχτιρίζω τη βλακεία μου που κάθομαι και χαλιέμαι και με πιάνει το στομάχι μου.

Και έρχεται η στιγμή που ξαναλέω “Μα τι ΘΕΟΣ, αλλά αν ξαναπιάσω βιβλίο του να μου κοπεί το χέρι”.

Αυτά. Δικαίωμα στη ΖΩΗ, βίαιο ως εκεί που δεν πάει και σκληρό. Mε μία εκπληκτική περιγραφή της ψυχολογίας της ηρωίδας του και  του τρόπου που μπορεί να αντιδράσει κάποιος στην αβεβαιότητα και τον παραλογισμό της ανεξήγητης βίας. Πώς μια γάτα μπορεί να σε κρατήσει ζωντανό και να σώσει από την τρέλα.

Αχ, Κόμη μας έχετε βάλει σε μπελάδες!

• Δημήτρης, Count Baltar and AlienBill like this

Ο Μύθος παρουσιάζει την Ηχώ ως αντικείμενο επιθυμίας και πόθου. Η Φυσική τη θέλει αντικείμενο της απόστασης και του σχεδίου.  Όπου υπεισέρχεται τόσο το συναίσθημα όσο και η λογική, και οι δύο ισχυρισμοί είναι ακριβείς.
Και όπου δεν υπάρχει η Ηχώ, δεν υπάρχει ούτε η περιγραφή του χώρου ούτε η περιγραφή της αγάπης.
Υπάρχει μόνο σιωπή.

Σπίτι από φύλλα - Mark Z. Danielewski

#265 Βακχος

Βακχος
  • Members
  • 188 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης

Posted 24 Φεβρουάριος 2015 - 12:42

Δεν είχα επαφή με τον Ketchum, έπειτα από σχόλια που διάβασα εδώ αποφάσισα να τον γνωρίσω. Πήρα λοιπόν το Κορίτσι,Το Κρυφτό και το Δικαίωμα στην Ζωή που βρήκα στην πολιτεία (σε τιμές ξεφτίλα btw).Το Σαββατοκύριακο άρχισα και τελείωσα το Κορίτσι, τι να πω,απλά νοσηρό...Κάθε τόσο αναφωνούσα "όχι ρε φίλε" σε διάφορες παραλλαγές.Μια σχέση μίσους-συμπάθειας-κατανόησης με τον πιτσιρκά πρωταγωνιστή,μια θύελλα συναισθημάτων,ότι και να πω δεν θα το μεταφέρω σωστά. 10/10 είχα καιρό να νιώσω έτσι με ένα βιβλίο.

Τώρα διαβάζω το Κρυφτό,μόλις μπήκα στο 2ο μέρος.Καμία σχέση με το Κορίτσι,ίχνος τρόμου μέχρι στιγμής,παρ'όλα αυτά το απολαμβάνω,μου αρέσει το τρόπος γραφής του και ο τρόπος που σκιαγραφούνται οι χαρακτήρες.Όταν το τελειώσω θα πω περισσότερα.

Thanx forum για την (έμμεση) παρότρυνση ! Θα πάρω και τα υπόλοιπα βιβλία του σίγουρα !

• Δημήτρης, Count Baltar, BladeRunner and 1 other like this

#266 mariosdimitriadis

mariosdimitriadis

Scavenger of human sorrow

• Members
  • 71 posts
  • Όνομα:Marios

Posted 20 Απρίλιος 2015 - 01:28

Διάβασα το κρυφτο, το δικαίωμα στη ζωη και το κορίτσι της διπλανής πορτας. Είναι πολύ καλά αλλά αυτό που έζησα με το τελευταίο δε το ξαναέζησα πότε σε βιβλιο. Ήταν τόσο τρομακτική η εξέλιξη του που κάθε φορά που το έπιανα για να το συνεχίσω αγχώνομουν για το τι θα γινει. Άγχος και τρόμος απίστευτα αληθινα! Έργο τέχνης!
  • mman, Count Baltar, BladeRunner and 2 others like this

#267 volyros

volyros
  • Members
  • 343 posts
  • Όνομα:Γιαννης

Posted 22 Ιούλιος 2015 - 16:43

Τελειωνοντας το "Κοριτσι της διπλανης πορτας" μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι απο τα πιο ανατριχιαστικα βιβλια που εχω διαβασει.Καθε σελιδα ηταν μια μαχαιρια στην καρδια και πραγματικα ηταν σαν να βρισκοσουν και συ σε αυτο το δωματιο και να παρακολουθουσες χωρις να ξερεις και συ τι να κανεις στην συνεχεια οπως ακριβως και ο πρωταγωνιστης.

Πραγματικα ο Ketchum καταφερε να σε κανει να γυριζεις την καθε σελιδα με ενα αγχος και ενα τρομο στην καρδια.Εξαιρετικο αναγνωσμα.Συγκαταλεγεται στα σπουδαιοτερα που εχω διαβασει ως σημερα.Και Ketchum που ουτως η αλλως τον ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση ανεβηκε πολυ στα ματια μου,και σαν λογοτεχνης πλεον.

10/10
  • Nihilio, Count Baltar, wasteland and 1 other like this

#268 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 922 posts
  • Όνομα:Θανάσης

Posted 05 Νοέμβριος 2015 - 23:04

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό αμετάφραστο βιβλίο του; Εκτός από τα 2 που θα βγουν κάποια στιγμή από εκδόσεις Λογίον(Joyride και Only child/Stranglehold). Ξέμεινα και πρέπει να πάρω την δόση μου... :)

#269 Count Baltar

Count Baltar

Βδελυρός πεμπτοφαλαγγίτης

• Members
  • 911 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 06 Νοέμβριος 2015 - 08:37

She wakes

Cover

Ladies Night

• Mictantecutli likes this

#270 wasteland

wasteland
  • Members
  • 47 posts
  • Όνομα:ΣΩΤΗΡΗΣ
  • Currently reading:Jack Ketchum

Posted 25 Νοέμβριος 2015 - 23:06

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όπως λατρεύω τον Lucio Fulci για τους ματωμένους του κινηματογραφικούς καμβάδες, έτσι αγαπώ τον Ketchum για την ωμή, ρεαλιστική του συγγραφική βία.

Διάβασα χθες τη Νεκρή Σαιζόν...

δεν ξαναμπαίνω σε σπηλιές στο χωριό μου για εξερεύνηση.-

• Δημήτρης, Count Baltar, alanon and 2 others like this

#271 gregacm

gregacm
  • Members
  • 879 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης
  • Currently reading:Ο Κοσμος της Φωτιας και του Παγου - Τζορτζ Ρ. Ρ. Μαρτιν, Η Λαμψη - Στιβεν Κινγκ

Posted 11 Δεκέμβριος 2015 - 12:57

Τελειωσα το Κρυφτο το οποιο το βρηκα καλο. Βεβαια, στη συγκριση με το "Κοριτσι... " χανει αρκετα, αλλα μου αρεσει πολυ η γραφη του Κετσαμ, οποτε και παλι το απολαυσα.

• Count Baltar likes this

“She said one thing, I said another, next thing I knew, I wanted to spend the rest of my life in the middle of that conversation.”  - Hank Moody

#272 deadstamalive

deadstamalive
  • Members
  • 48 posts
  • Όνομα:stam
  • Currently reading:Το ρεστωραν στο τελος του Συμπαντος, Tokyo, Υφαντόκοσμος

Posted 11 Δεκέμβριος 2015 - 13:56

Διαβασα κ εγω επιτελους τη νεκρη σαιζον μαζι με το κοριτσι ειναι τα αγαπημενα μου. Πολυ δραση κ αγωνια κ πετσοκομα. Και ενδιαφεροντες χαρακτηρες. Πολυ καλο!! 9/10
  • Count Baltar and wasteland like this

#273 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 728 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 10 Ιανουάριος 2016 - 19:58

Κορίτσι της διπλανής πόρτας --> Ακραίο, νοσηρό, ανατριχιαστικό, τέλειο.

Spoiler
Τέλειο από κάθε άποψη.

Το Κρυφτό --> Μου άρεσε γενικά. Νομίζω ότι σε κάποιο σημείο οι περιγραφές της αναζήτησης στο σπίτι ήταν υπερβολικές αλλά όλο το σκηνικό της πιτσιρίκας με τον πρωταγωνιστή κτιζόταν ωραία για να αποκτήσει αυτό το ανατριχιαστικό τέλος. Γενικά ο Κέτσαμ παίζει πολύ έντεχνα με τα συναισθήματα και προκαλεί ταυτόχρονα αηδία και θαυμασμό για τους "κακούς" της υπόθεσης.

Edited by Nihilio, 11 Ιανουάριος 2016 - 17:43.

• Δημήτρης, Count Baltar and wasteland like this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#274 volyros

volyros
  • Members
  • 343 posts
  • Όνομα:Γιαννης

Posted 11 Ιανουάριος 2016 - 17:37

Spoiler
:p. Τέλειο από κάθε άποψη.

Οντως ηταν ολα αυτα που περιγραφεις αλλα βαλε και κανα spoiler για να μην χαλασεις την εμπειρια σε καποιους που δεν το χουν διαβασει.

Edited by volyros, 11 Ιανουάριος 2016 - 17:38.

• Ballerond and Mictantecutli like this

#275 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 728 posts

Posted 11 Ιανουάριος 2016 - 23:00

Spoiler
:p. Τέλειο από κάθε άποψη.

Οντως ηταν ολα αυτα που περιγραφεις αλλα βαλε και κανα spoiler για να μην χαλασεις την εμπειρια σε καποιους που δεν το χουν διαβασει.

Φίλε μου έχεις δίκιο, χίλια συγνώμη...

#276 alanon

alanon
  • Members
  • 781 posts
  • Όνομα:κωστας
  • Currently reading:Ο Άρχοντας των Μυγών- Γ. γκόλντινγκ

Posted 10 Φεβρουάριος 2016 - 10:44

Νεκρή σεζόν....

παντα μου άρεσε να διαβάζω που και που κανενα βιβλιο τρομου και το διασκεδαζα αφανταστα χωρις ομως να μου ανεβαινει η αδρεναλινη ιδιαιτερα. πριν κανα 2 μηνες βαριομουνα στη δουλεια και λεω δεν γ.... παω μια βολτα να παρω τη νεκρη σεζον....την αποθηκευσα....

προχτες ξεκινησα (παντα εχω ενα θεμα το τι θα ξεκινησω...με αλλο ξεκιναω με αλλο καταληγω...ουτε γκομενα)....

πρωτο μερος.....χαλαρα...ηρεμα ....καλο κλιμα....ωραια γραφη....αλλα κατε με γαργαλει στο στομαχι ρε πουστη μου....κατι ετοιμαζει αυτος ο αθλιος ο κετσαμ....δευτερο μερος ωραιο .....το στομαχι ανακατευεται.....

μετα απλα φρικη....τετοια οργη δεν εχω ξαναζησει με βιβλιο....τι ηταν αυτο....απιστευτες καφριλες...και οι σελιδες να τρεχουν....ανετα το καλυτερο του για μενα....

η βασικη διαφορα με το "κοριτσι" ειναι οτι εκεινο σε παγιδευει συναισθηματικα και σου δημιουργει ενοχες...

αυτο σε εξοργιζει....πιο αντιπαθητικοι κακοι

Spoiler
απλά δεν εχω ξαναδιαβασει.

για αλλη μια φορα ο κετσαμ επαιξε με το μυαλο μου ....και θα τον ξαναπροτιμησω στο μελλον

Edited by alanon, 10 Φεβρουάριος 2016 - 10:45.

• Δημήτρης, Count Baltar, BladeRunner and 1 other like this
καθε ψεμα εχει μια μεγαλη δοση αληθειας

#277 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 728 posts

Posted 10 Φεβρουάριος 2016 - 22:36

ΦΪλε με έψησες άσχημα, θα το έχω στα άμεσα υπόψιν ;)

#278 MountainRoot

MountainRoot
  • Members
  • 305 posts
  • Όνομα:Mixail
  • Currently reading:His Dark Materials Trilogy

Posted 09 Ιούλιος 2016 - 10:34

Το τελείωσα μέσα σε δύο μέρες. Αυτό απο μόνο του κάτι πρέπει να λέει.
Εγώ θα ήθελα να πω 2 πράγματα για το βιβλίο:

Το πρώτο έχει να κάνει με το βιβλίο συγκεκριμένα: 
Οτι έχετε ακούσει και διαβάσει γι'αυτό το βιβλίο ισχύουν. Όντως είναι τόσο καλό όσο λένε. Όντως ειναι σαν μία γραθιά στο στομάχι. Ναι είναι πολύ "δυνατό". Φυσικά και το προτείνω σε όλους όσους θα τους ενδιέφερε έστω και στο ελάχιστο. Δεν υπάρχει καν νόημα να γράψω κατι παραπάνω απο όλα όσα έχετε ακούσει. Κλιμακώμενη βία, σαδιστικός ρεαλισμός της ανθρώπινης φύσης κτλ κτλ κτλ

Το δευτερο που θα ήθελα να πω έχει να κάνει περισσότερο στο γιατί να διαβάσω ένα τέτοιο βιβλίο:
Δεν βλέπω τον λόγο. Ειλικρινά. Δεν νομίζω οτι με έκανε κάπως καλύτερο σαν άνθρωπο, δεν νομίζω οτι κατάφερε να με βάλει να σκεφτώ την ηθική μου και τα όριά της, δεν μου πρόσφερε τίποτα περα απο μία πολύ (πολύ πολύ πολύ) καλή δόση ανδρεναλίνης και μάλιστα της κακής ποιότητας. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει οτι το να κάτσω να φάω μία κλωτσιά στα "ευαίσθητα" σημεία μου είναι κατα ένα μέρος ένα μαθημα ως προς τον πόνο, το πόσο τον αντέχω κτλ κτλ κτλ....και ως ένας μέρος θα έχει δίκιο αλλά δεν είναι ανάγκη να το κάνω.
Σε μία ιστορία τρόμου που έχει όμως και περιπέτεια αντε μπορώ να δεχθώ την αδρεναλίνη σε συνδιασμό με την δράση και ίσως και μία λύτρωση στο τέλος (δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση οτι πρέπει να κερδίζει το καλό ίσα ίσα το αντίθετο μου αρέσει). Σε μία ιστορία τρόμου επίσης μπορώ να δεχθώ το όλο συναίσθημα.

Δεν βρήκα κανένα νόημα στον ωμό σαδισμό που έχει το βιβλίο αυτό. Ναι υποτίθετε οτι χτυπάει το συντηρητικό αμερικάνικο κατεστημένο του 50 αλλά και πάλι βλακείες.

Γιατί απλά να μην δείτε ένα ντοκυμαντέρ με το πείραμα του Milgram και μετά να διαβάσετε αρθρα γι' αυτό και πως το ερμήνευσαν διάφοροι επιστήμονες. Εκεί ναι όντως έχεις να κερδίσεις κάτι. Μπορείτε καλύτερα να δείτε κάτι τέτοιο ή άλλα αντίστοιχα πειράματα τύπου Das Experiment (ταινία).
Διαβάστε το Lord of the Flies.....γιατί το Κορίτσι της Διπλανής πόρτας?

Ένα βιβλίο με τίτλο "Η Κωσταλέξι δείτε αναλυτικά τι της κάνανε" :Η με διανοητικά προβλήματα μητέρα της και τα ανήλικα παιδιά της γειτονιάς.
Τι έπρεπε να μάθω. Οτι οταν βλέπω σαδισμό με τσαντίζει και είναι κακός? Οτι τι μπορούν να κάνουν ανθρωποι που έχουν σοβαρά ψυχολογικά πράγματα? Πόσο μπορούν να χειραγωγηθούν τα μικρά παιδιά απο μία φιγούρα εξουσίας?????Ειναι εντελώς γελία τα θέματα.

Συνοψίζοντας: Ένα καταπληκτικό βιβλίο για το είδος του. Σε συγκριση με άλλα βιβλία παντελώς χαμένος χρόνος σε σχέση με όλα τα άλλα που θα μπορούσατε να διαβάσετε ή να δείτε και να καταπιάνονται με το ίδιο θέμα. Θα μπορούσα να μην το έχω διαβάσει ποτέ μου και δεν θα μου έλειπε και καθόλου.

Βαθμολογία 4/5 ή μπορεί και λίγο παραπάνω.

• heiron, Δημήτρης and Γελωτοποιός like this
If You find you are falling into madness , dive!!!

Η ο Θάνατος έρχεται αργά ή η Ζωή πάει γρήγορα. Κρατάω χρονόμετρο.

#279 elessar

elessar
  • Members
  • 8 posts
  • Όνομα:γιαννης

Posted 19 Ιούλιος 2016 - 11:38

Το φοβερό με το κορίτσι της διπλανής πόρτας δεν είναι ότι βασίζεται σε αληθινή ιστορία, είναι ότι τα πραγματικά γεγονότα ήταν ΠΙΟ ΦΡΙΚΑΛΕΑ απ ότι στο βιβλίο. 

Με είχε αρρωστήσει πάρα πολύ, δεν το ξαναδιαβάζω. 

#280 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 728 posts

Posted 07 Ιανουάριος 2017 - 13:58

Στην πρωτοπορια εχει πολυ καλες τιμες στον Κετσαμ.
Απο 3 μεχρι και 5,5 ευρω ολα τα βιβλια του.
Το κοριτσι κανει 5,5 εγω τσιμπησα το "Δικαιωμα στην ζωη" με 2,5 :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users