Jump to content

Δ.Σ.Σ.Ι. Επετειακός


Nienor
 Share

Ψηφίστε το θέμα της ιστορίας της 8άδας!  

27 members have voted

  1. 1. ??????? ????!

    • Ανεκπλήρωτο Όνειρο
      1
    • Ιστορία ωρίμανσης with a twist
      3
    • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...
      5
    • Έμμεση Κατάχραση
      1
    • Φτάνει στα βάθη του Άγνωστου κάτι το νέο να βρούμε
      1
    • Το τέλειο έγκλημα
      3
    • Πλοίο - Φάντασμα
      2
    • Ζωή & Θάνατος
      0
    • Σκοτάδι κάτω από το φως του ήλιου
      1
    • Παλμός
      6
    • Εν Πλω
      2
    • εφηβική ζωή
      2


Recommended Posts

Συμμετέχοντες:

Guardian of the Runering #1

Guardian of the Runering #2

Deodonus

Eroviana

Iliosporos

Month

Celestial

RaspK

Araquel

Sonya

Lithonis

Balidor

Greenmist

Νikosal

Northerain

Pikei

Namris

Darky

Electroscribe

roriconfan

aScannerDarkly

Sileon

kitsos

mariposa

Dopamine

Adinol

Dreamwhisperer

Cesar_cy

 

Οι Τρεις φάσεις του διαγωνισμού:

 

1η Προτείνετε ο καθένας από ένα θέμα με το οποίο θα βγάλετε το άχτι σας επάνω στους νικητές. Αυτό σημαίνει πως θα προτείνετε ότι δυσκολότερο σας κατέβει στο κεφάλι. Συνδυάστε αριθμούς με ημερομηνίες και βιβλία, ό,τι θέλετε (που να βγάζει βεβαίως νόημα).

2η Ανεβάζουμε poll με τα θέματα και κλικάρουμε το θέμα που θέλουμε. Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη του Σουφουφου.

3η Γράφουμε ιστορίες (οι 28 μόνο), σχολιάζουμε και ψηφίζουμε (όλοι) και γενικά γίνεται ένας κατά τα άλλα κανονικός διαγωνισμός, επάνω στο θέμα που θα έχει επιλεχτεί μεταξύ των 8 που θα βρίσκονται στο άλλο poll.

 

 

Ξεκινάμε με την πρώτη φάση λοιπόν, λήγει σε μία τρεις μέρες, στις 12 το βράδυ της Πέμπτης ακριβώς (θα ήταν καλά να έληγε και αυτό όταν θα έχουν προταθεί τα 28 θέματα, αλλά είναι λιγάκι... αδύνατο).

 

Προτείνετε τα θέματά σας λοιπόν :)

 

Προσοχή όμως: Οι ιστορίες που θα γραφτούν πρέπει να είναι αποκλειστικά Fantasy (συμπεριλαμβανομένων και παραμυθιών), Επιστημονικής Φαντασίας ή Τρόμου!!

Edited by Spark
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • trillian

    10

  • Nienor

    5

  • nikosal

    7

  • DinoHajiyorgi

    8

Πολύ ωραία ομολογουμένως έκπληξη. Μπράβο! Θα προτείνω θέμα το βράδυ ή αύριο το πρωί. Μόνο μία παράκληση, αν φυσικά συμφωνούν οι υπεύθυνοι, μιας και είναι ένας ιδιαίτερος διαγωνισμός και η περίοδος κάπως περίεργη, να δοθεί αρκετή προθεσμία για τη συγγραφή. Θα ήταν κρίμα νομίζω να μην μπορέσουν κάποιοι να συμμετάσχουν.

Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα του δίπλού επαιτιακού διαγωνισμού. Την ψάχναμε τη φάση από το Μάιο μέχρι να καταλήξουμε στο πώς και τι!

(Και αμέσως μετά βέβαια θα κάνει ο Παρατηρητής τον δικό του όταν θα έχουμε όλοι γυρίσει από διακοπάς).

 

Θα δοθεί πάνω από μήνας Scanner, οπότε θα έχουμε άπλετο χρόνο όλοι. :)

 

Α, κάτι που θυμήθηκα τώρα αλλά σίγουρα θα συμφωνήσει και η Κιάρα, και πιστεύω όλοι. Τα θέματα που θα προτείνετε δεν πρέπει να είναι ίδια ή ακόμα και πολύ παρόμοια με κάθε άλλο θέμα που έχει μπει στους Διαγωνισμούς. Έτσι; ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που θα ήθελα να προτείνω είναι "Ιστορία ωρίμανσης with a twist". Κλασικά, η ιστορία έχει ως πρωταγωνιστή ένα παιδί ή νέο, που η ζωή του αλλάζει δραματικά και μέσα από τις αλλαγές συνειδητοποιεί κάποια αλήθεια της ζωής που τον κάνει πιο ώριμο ως άνθρωπο. Στη δικιά μας περίπτωση, αυτή η φόρμουλα πρέπει να αλλάξει κάπως, ένα ή περισσότερα στοιχεία της να ανατρέπονται.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα θα πρότινα το θέμα "εφηβική ζωή" :D για να μην δείτε τη θα πει εφηβική ζωή και τα βάσσανα της :D

 

Υ.Γ:Ευτηχώς που πρόλαβα και έγραψα αυτόν το λόφο και θα έχω την ευκερία να πάρω μέρος και σε αυτόν τον διαγωνισμό

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να διαβάσετε το κείμενο με Bold letters που πρόσθεσα στο πρώτο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει το Δεκάλογο του Kieślowski; Αν όχι, η λογική του είναι απλή. Είναι 10 μονόωρες ταινιούλες που η καθεμιά έχει σαν κεντρική ιδέα μια απ' τις 10 εντολές. Εγώ τον είδα πρόσφατα και αν και δεν είμαι σίγουρος αν μου άρεσε ή όχι, μου άρεσε ο τρόπος που ξεδίπλωνε σύγχρονες ιστορίες πάνω σε νόμους αρχαίων χρόνων. Οπότε σα θέμα προτείνω μια ιστορία που έχει κεντρικό άξονα τη φράση (φανταστείτε την με περισπωμένες και τα λοιπά):

 

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστίν η βασιλεία των ουρανών

 

Μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε όπως θέλετε. Να δείξετε ότι έχει ισχύ ή όχι, να κάνετε ανατροπές ή ό,τι άλλο φανταστείτε, αρκεί να είναι κεντρική σαν ιδέα στο κείμενο. Προφανώς πρέπει να είναι φάντασυ (συμπεριλαμβανομένων και παραμυθιών), επιστημονική φαντασία ή τρόμος.

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Μάγκες, αν είναι να δυσκολέψουμε τα μεγάλα συγγραφικά μολύβια, χρειάζεται κάτι πολύ ύπουλο και συγκεκριμένο.

 

 

 

Προτείνω την Έμμεση Κατάχραση.

 

 

 

Μπορεί να είναι οποιασδήποτε μορφής. Πέρα από τις ολοφάνερες μορφές (εξουσίας, ελευθερίας), υπάρχουν και πολλές «έμμεσες» που θα ήταν ωραίο να σκαρφιστούνε οι ίδιοι οι συγγραφείς. Για παράδειγμα, το μονοπώλιο μπορεί να πιάνει σαν κατάχραση γιατί τις τιμές τις καθορίζει κάποιος όπως θέλει εκείνος, χωρίς να δίνει λόγο σε κανέναν. Το να είναι κάποιος μπεκρής ή καλοφαγάς μπορεί να είναι κατάχραση της υγείας του σώματος του. Η καταστροφή του περιβάλλοντος μπορεί να πιάνει σαν κατάχραση των δώρων της φύσης. Ακόμα και η αμαρτία μπορεί να δοθεί μέσα από θρησκευτική σκοπιά σαν κατάχραση της ελευθερίας του ανθρώπου, που του έδωσε ο Θεός. Όπως και να’χει πρέπει το διήγημα να δίνει την εντύπωση ή την εξήγηση ότι αυτό που συμβαίνει είναι κατάχραση για κάποιον κατανοητό και όχι δήθεν μου λόγο.

 

 

 

Και για να το δυσκολέψω, θα ορίσω ότι πρέπει ο καταχραστής στο διήγημα να μην αντιλαμβάνεται ότι αυτό που κάνει είναι κατάχραση, γιατί θα τον έχει τυφλώσει ο εγωισμός ή η καλοπέραση. Ή ότι κάτι υποψιάζεται αλλά στην τελική δεν τον νοιάζει. Τέρμα η εύκολη λύση των ηθικών διλημμάτων, όπου η απάντηση είναι ολοφάνερη από την αρχή!

 

 

 

Και για να το δυσκολέψω ακόμη περισσότερο, θα ορίσω ότι όλα θα περιγράφονται σε πρώτο ή δεύτερο πρόσωπο. Δηλαδή ή από τον ίδιο τον καταχραστή ή από ένα κοντινό του θύμα ή πρόσωπο. Έτσι θα αποφευχθεί η εύκολη λύση του ουδέτερου αφηγητή, που περιγράφει εκ του ασφαλούς τα δρώμενα.

 

 

 

Και για να το κάνω πιο πικάντικο, θα ορίσω σαν ελάχιστο αριθμό λέξεων τις 1.500 και μέγιστο τις 5.000. Έτσι και κάτι γρήγορο δεν θα είναι και θα έχει και χώρο για μπόλικη ανάπτυξη.

 

 

 

Αν είναι να τους δυσκολέψουμε, ας τους δυσκολέψουμε για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Roriconfan, περιορίζεις υπερβολικά τα πράγματα. Το θέμα είναι να γραφτούν καλές ιστορίες, όχι ασκήσεις ή εκθέσεις.

Δώσε το θέμα σου απλά και άσε τους τεχνικούς περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου, από κάποιους στίχους του Baudelaire (στη μετάφραση που μου βρίσκεται):

 

Ω Χάρε γέρο - πλοίαρχε σήκωσ' την άγκυρά μας.

Μας πλήττει τούτη η Γη, καιρός το πλοίο πανιά να κάνει

..............................

Άδης; Εδέμ; Τι νοιάζει;

Φτάνει στα βάθη του Άγνωστου κάτι το νέο να βρούμε

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan
Roriconfan, περιορίζεις υπερβολικά τα πράγματα. Το θέμα είναι να γραφτούν καλές ιστορίες, όχι ασκήσεις ή εκθέσεις.

Δώσε το θέμα σου απλά και άσε τους τεχνικούς περιορισμούς.

 

 

Εντάξει τότε, σκέτο το Έμμεση Κατάχραση χωρίς τα έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, με τους δύο διαγωνισμούς που οργανώνονται ταυτρόχρονα, αυτό το καλοκαίρι θα ξεσκιστούμε στο διάβασμα! Επιτέλους κάποιος νοιάστηκε για εμάς που δεν θα πάμε πουθενά φέτος. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Και για να το δυσκολέψω, θα ορίσω ότι πρέπει ο καταχραστής στο διήγημα να μην αντιλαμβάνεται ότι αυτό που κάνει είναι κατάχραση, γιατί θα τον έχει τυφλώσει ο εγωισμός ή η καλοπέραση. Ή ότι κάτι υποψιάζεται αλλά στην τελική δεν τον νοιάζει. Τέρμα η εύκολη λύση των ηθικών διλημμάτων, όπου η απάντηση είναι ολοφάνερη από την αρχή!

 

Θα μπορούσες να συνοψίσεις κι αυτό αν θέλεις ως επεξήγηση, αλλά να χωράει σε μία φράση.

Link to comment
Share on other sites

«Το τέλειο έγκλημα». Οι ιστορίες που παρουσιάζουν κενά ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να προδώσει, θεωρούνται εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τουλάχιστον 3 εξίσου μέχρι στιγμής και δεν έχω ιδέα τι θα ψηφίσω...

 

Άντε βάλτε κι οι υπόλοιποι γιατί στις 12 θα το κλείσω και θα ανεβάσω το Poll. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τουλάχιστον 3 εξίσου μέχρι στιγμής και δεν έχω ιδέα τι θα ψηφίσω...

 

Άντε βάλτε κι οι υπόλοιποι γιατί στις 12 θα το κλείσω και θα ανεβάσω το Poll. :)

 

Δεν θα προτείνω κάτι δικό μου, δεν έχω έμπνευση. Έχουν προταθεί αρκετές καλές ιδέες, με κορυφαία νομίζω (...) αχ δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα να το πω αυτό πριν αρχίσει η ψηφοφορία. Θα επιστρέψω με έντιτ. Τι θα λέγατε (σόρι, δεν έχω διαβάσει πολύ αναλυτικά τα διαδικαστικά) να γράψουν και οι δύο ομάδες με το ίδιο θέμα, αλλά να αξιολογηθούν χωριστά; (Ένας νικητής ανάμεσα στους νικητές, ένας άλλος νικητής ανάμεσα στους συμμετέχοντες)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προτείνω κάτι δικό μου, δεν έχω έμπνευση. Έχουν προταθεί αρκετές καλές ιδέες, με κορυφαία νομίζω (...) αχ δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα να το πω αυτό πριν αρχίσει η ψηφοφορία. Θα επιστρέψω με έντιτ. Τι θα λέγατε (σόρι, δεν έχω διαβάσει πολύ αναλυτικά τα διαδικαστικά) να γράψουν και οι δύο ομάδες με το ίδιο θέμα, αλλά να αξιολογηθούν χωριστά; (Ένας νικητής ανάμεσα στους νικητές, ένας άλλος νικητής ανάμεσα στους συμμετέχοντες)

 

Φυσικά καλέ και μπορείς να πεις ποια σου αρέσει! :)

 

Γράφει η 8άδα με το θέμα που θα ψηφιστεί από αυτά που προτείνει η 28άδα και η 28άδα με το θέμα που θα ψηφιστεί από αυτά που πρότεινε η 8άδα. Δύο διαγωνισμοί ουσιαστικά, με αλληλεπίδραση στο θέμα (και τις ψηφοφορίες και τα σχόλια και οτιδήποτε άλλο) απλά αυτή τη φορά με συγκεκριμένους συμμετέχοντες. :)

 

Δεν ξέρουμε ακόμα τι ακριβώς θα συμβεί στους νικητές τους :p

Link to comment
Share on other sites

παλμός (οποιοδήποτε επεξηγηματικό σχόλιο σκέφτηκα επηρεάζει το νόημα είτε προς ε.φ., είτε προς φ., οπότε νώου κώμμαιντς)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά καλέ και μπορείς να πεις ποια σου αρέσει! :)

 

Οι διακοπές, χεχε. Νομίζω είναι εξαιρετικά εντός θέματος! Και δίνουν ευκαιρία και για hard, και για light, και για drama και για χιούμορ κλπ.

 

Γράφει η 8άδα με το θέμα που θα ψηφιστεί από αυτά που προτείνει η 28άδα και η 28άδα με το θέμα που θα ψηφιστεί από αυτά που πρότεινε η 8άδα. Δύο διαγωνισμοί ουσιαστικά, με αλληλεπίδραση στο θέμα (και τις ψηφοφορίες και τα σχόλια και οτιδήποτε άλλο) απλά αυτή τη φορά με συγκεκριμένους συμμετέχοντες. :)

Ναι, το έχω καταλάβει αυτό. Είπα (αλλά το ξεχνάμε αφού είναι διαφορετικά αποφασισμένο) να ήταν ενιαίο το θέμα αλλά χωριστοί κατά τα άλλα οι διαγωνισμοί και οι αξιολογήσεις. Να έβγαινε δηλ. απλά διαφορετικός νικητής ανάμεσα στους 8 και διαφορετικός ανάμεσα στους υπόλοιπους.

 

Δεν ξέρουμε ακόμα τι ακριβώς θα συμβεί στους νικητές τους :p

Δεν είπα κάτι για αυτό.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

ΕΝ ΠΛΩ

Το διήγημα πρέπει να διαδραματίζεται μέσα σε ένα σκάφος (πλοίο, προσθαλασσωμένο διαστημόπλοιο, υποβρύχιο, ...) το οποίο βρίσκεται πάνω/μέσα σε υγρό (νερό, αίμα ζωντανού οργανισμού, ποτάμια λάβας στην κόλαση, ...) Μπορεί να πλέει ή να έχει σταματήσει (βλάβη, νηνεμία, ...) αλλά όλη η ιστορία θα παίζει πάνω του και καθόλου σε ξηρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..