Jump to content

Επετειακός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας - 28άδα


trillian
 Share

Recommended Posts

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • Sonya

    10

  • DinoHajiyorgi

    12

  • kitsos

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ανέφερα τον γάμο που είχα χτες το βράδυ; Εχμμμ. Ναι είναι λίγο μπέρδεμα αυτές οι μέρες. Θα υπάρξει παράταση; Αν ναι, μέχρι το βράδυ θα την έχω τελειώσει την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω το παρών και την έναρξη της συγγραφής μου. :)

 

Welcome! :thmbup:

 

Αυτός ο διαγωνισμός ας μην μείνει επετειακός μόνο στο όνομα. Ενθαρρύνονται οι μέγιστες συμμετοχές!

Link to comment
Share on other sites

Το να περάσει ένας επετειακός διαγωνισμός και να μη λάβω μέρος είναι κάτι που δε θα συγχωρούσα ποτέ στον εαυτό μου. Παρά το δύσκολο της εποχής τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό.

 

Εδώ είναι Το Πρότζεκτ μου.

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7733&hl=

 

post-1465-1219417873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ παιδια παιζει μια μινι παρατασουλα ακομα? με τη δουλια και οτι ειχε μαζευτει κατα τη διαρκεια των διακοπων δε καταφερα να τη γραψω :(

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα παιξει κι άλλη παράταση, Μάριε. Είναι/είμαστε ακόμα αρκετοί που γράφουμε, η συμμετοχή είναι σχετικά μικρή, οπότε γιατί να γίνουμε τυπολάτρες και να μη δώσουμε κι άλλη παράταση? Αν συμφωνούν βεβαια και οι Trillian και Nienor.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε (φυσικά και επειδή είμαστε με τους καθυστερημένους, ενώ μέχρι και ο Nihilio ανέβασε από το στρατό!!! Αλλά οκ όχι μόνο για αυτό, για να είναι όσο πιο πλήρες γίνεται)

 

Να το πάμε για Τετάρτη μεσάνυχτα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε (φυσικά και επειδή είμαστε με τους καθυστερημένους, ενώ μέχρι και ο Nihilio ανέβασε από το στρατό!!! Αλλά οκ όχι μόνο για αυτό, για να είναι όσο πιο πλήρες γίνεται)

 

Να το πάμε για Τετάρτη μεσάνυχτα?

 

Ok, να το πάτε, αλλά τότε μπορούμε εμείς που ιδρώσαμε κι ανεβάσαμε αχτένιστες ιστορίες πριν καν την πρώτη παράταση να τις περάσουμε μία απ' το κομμωτήριο για τα τραγικά που διαπιστώσαμε στην πορεία; :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η Κιάρα στο άλλο τόπικ, λούστε τη, χτενίστε τη, κάντε της χένα και μιζανπλί, βάλτε τη και σε κείνα τα "κράνη" που έχουν στα κομμωτήρια, να βγει μετά κούκλα η ιστορία! :)

Link to comment
Share on other sites

άντε να δούμε αν με την παράταση θα καταφέρουμε τίποτις...

προς το παρόν, ακόμα παλεύω με ποια ιστορία να/θα στρώσω και ποιο τέλος να/θα έχει...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η δική μου υπέροχη ιστορία με τον υπέροχο αυτοαναφορικό τίτλο: Η ιστορία του Νικόλα για τον επετειακό διαγωνισμό του ΣΟΥ ΦΟΥ ΦΟΥ

 

 

 

 

 

 

 

Σοβαρά τώρα, ορίστε η δική μου συμμετοχή: Το Στοίχημα

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

post-1004-1219778966_thumb.jpg

Guardian of the Rune Ring #1, Deodonus, Sonya, Namris, Electroscribe, roriconfan, aScannerDarkly, kitsos, mariposa, adinol...

Ήρθαν...

 

Οι 10 από τους 28! ...ως τώρα...

 

Και η αντίστροφη μέτρηση συνεχίζεται.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ζωή και Θάνατος του month

post-1004-1219870577_thumb.jpg

Το Στοίχημα του Guardian of the Rune Ring #1

post-1004-1219870598_thumb.jpg

Meetthoth της Sonya

post-1004-1219870621_thumb.jpg

Το Πρότζεκτ του kitsos

post-1004-1219870637_thumb.jpg

Η Στάση των Τριών Ημερών της mariposa

post-1004-1219870653_thumb.jpg

Άπειροι Αριθμήσιμοι Θάνατοι του aScannerDarkly

post-1004-1219870683_thumb.jpg

Nosce Te Ipsum του Deodonus

post-1004-1219870706_thumb.jpg

ΜΠΕΕΕλλάδα του roriconfan

post-1004-1219870734_thumb.jpg

H Αλυσίδα του adinol

post-1004-1219870755_thumb.jpg

Δαμάζοντας τους Δαίμονες του Namris

post-1004-1219870782_thumb.jpg

Αγκάθια του Electroscribe

post-1004-1219870804_thumb.jpg

Ξεχασμένοι Δρόμοι του Guardian of the Rune Ring #2

post-1004-1219872206_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Να'μαι και εγώ..χωρίς ιστορία. Έχω όμως την ιστορία πίσω απο την απουσία της συμμετοχής μου.

 

Με το που παρέδωσα το διήγημά μου για τον προηγούμενο διαγωνισμό, καταπιάστηκα με μερικές ιδεές μου. Παράλληλα, άρχισαν να ρίχνονται οι προτάσεις για τις ιστορίες του επετειακού. Εκείνη την περίοδο δεν προλάβαινα να ασχοληθώ, αλλά ούτε το προσπάθησα. Η διαδικασία τελείωσε με τις ψήφους μας, όπου την έριξα στην εκπνοή του χρόνου. Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων με βρήκε στην ίδια πιεσμένη κατάσταση υποχρεώσεων, οπότε δεν πίεσα τον εαυτό μου να σκεφτεί τίποτα, πιστεύοντας πως όλο και κάτι θα μπουμπουνήσει στο μυαλό μου εν ευθέτω χρόνο. Ηθελα να συμμετάσχω μόνο για την τιμή των όπλων, για το γαμώτο. Ήρθε όμως ο Αύγουστος..

Η περίοδος όπου έπεσα στην απόλυτη αδράνεια, με την πιο δημιουργική μου ασχολεία να είναι το διάβασμα και η μουσική (άκουσμα..) το οποίο βέβαια το ισοστάθμιζα με γεναίες δόσεις αράγματος στην παραλία, πράγμα που λέει πολλά αφου συνήθως κολυμπάω και ποτε δεν έχω κάτσει ξαπλωμένος σε πετσέτα πάνω απο 5 λεπτά. Ανάμεσα στις ημέρες που βρισκόμουνα σπίτι έπαιζα λίγο ντραμς, έτσι για να μην τεμπελχανέψω εντελώς. Μάλλον όμως επικράτησε η ράθυμη διάθεση.

Τα πράγματα θα ήταν πιο απλά, αν ανοίγωντας το παρόν τοπικ δεν έπεφτα στους 12 πανέμορφους κράχτες του Ντίνου. Δώδεκα συμμετέχοντες! Έστιψαν το μυαλό τους, πάλεψαν με τα θέλγητρα της Καλοκαιρινής περιόδου και νίκησαν (ξέρω, αν είσαι στην Αθήνα, λιώνεις και δεν βλέπεις τίποτα όμορφο στο καλοκαίρι. Αφήστε όμως το όνειρο για λίγο. Είναι σκοτείνοι οι καιροί και μεγάλη η ανάγκη για ήρωες..). Είπα πως τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα. Ναι, θα γυρνούσα εδώ, θα έμπαινα στο φόρουμ και θα έβλεπα δύο-τρεις λειψές, κακομοίρικες συμμετοχές. Θα μειδίαζα ελαφρά και θα γυρνούσα στις φωτογραφίες μου απο τις διακοπές με ικανοποίηση. Αλλα τώρα! Τώρα τι?! Τύψεις..

Μωρέ σας ξέρω καλά. Εσάς και το παιχνίδι σας. Σας φαντάζομαι μάλιστα. Ναι, σας φέρνω στο μυαλό μου. Να ιδρώνετε και να ξειδρώνετε, να μοχθάτε πάνω στο γραπτό και να σχεδιάζεται μονολογώντας πώς θα πάρετε το αίμα σας πίσω, θα τρίψετε την δημιουργία σας στα μούτρα αυτών που θα γυρίσουν ηλιοκαμένοι.

Το λοιπόν, καλή επιτυχία στους υπόλοιπους που πάλεψαν με την ζέστη, την σπαρίλ(λ)α και την γλυκιά οκνηρία του καλοκαιριού! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και ο διαγωνισμός να αποτελέσει το έναυσμα για μια νέα, ακόμα πιο δημιουργική και ποιοτική περίοδο του φόρουμ.

Καλή μας ανάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Ενίσταμαι, Ντίνο! Το όνομα της ιστορίας μου είναι Meetthoth και όχι Meethoth!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες πάλι Sileon. Κρίμα που δεν συμμετέχεις, αλλά μου δημιούργησες μια απορία...

 

Λες: Αδράνεια... Άκουσμα μουσικής... Άραγμα στη παραλία και κολύμπι... Τεμπελχανίο κλπ...

Εμένα τουλάχιστο, αυτές είναι οι στιγμές που δέχομαι ανελέητες επιθέσεις από ιδέες! Για γράψιμο. Και δεν εννοώ όταν υπάρχει διαγωνισμός ή write-off ή υποχρέωση. Έχω το πρόβλημα να ονειροπολώ συνέχεια, ακόμα κι όταν διαβάζω ή βλέπω τηλεόραση ή συζητάω...πόσο μάλλον να κοιτάζω και το κενό.

 

Το δικό σου μυαλό, όταν κάαααθεσε, που είναι;!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενίσταμαι, Ντίνο! Το όνομα της ιστορίας μου είναι Meetthoth και όχι Meethoth!

 

Χίλια συγνώμη. Διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..