Jump to content

Επετειακός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας - 8άδα


trillian
 Share

Recommended Posts

Παιδιά, μπράβο, μας δυσκολέψατε όλους στην ψηφοφορία με τόσο όμορφες ιστορίες. :)

 

Ντίνο και Κιάρα, βγάλτε έξω τα πληκτρολόγια, η μονομαχία αρχίζει!!! :starwars:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    4

  • Nienor

    7

  • Naroualis

    4

  • DinoHajiyorgi

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν πρόλαβα να γράψω τα σχόλιά μου για τα διηγήματα αλλά μπορώ να πω ότι η πρώτη θέση και μένα με δυσκόλεψε στην ψηφοφορία. Και τελικά νομίζω ότι άξιζε και στον Ντίνο και στην Κιάρα να είναι "στο βάθρο του νικητή".

Συγχαρητήρια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι απλά καλή, το απαιτεί ο λαός αλλιώς θα γίνει σφαγή. Μπράβο πάντως σε όλους, πιστεύω ότι ο διαγωνισμός ήταν πραγματικά σε πολύ καλό επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

Μέσα. Εγώ θα γράψω ένα...(γκριμάτσα) γυναικοκρατούμενο φάντασυ με μαυροφορεμένες μάγισσες που σπέρνουν πίσω τους κουφάρια αντρών(με αγάπη όμως), κι εσύ ένα σούπερ τέκνο σάϊ-φάϊ με διαστημόπλοια, ρομπότ, εξωγήινους και κάποιο κβαντικό παράδοξο! :atongue: :bleh:

 

Καλη ιδεα!Αναμενομεν υλοποιησιν!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και στους 5. Στο κάτω-κάτω, ήταν ένας διαγωνισμός νικητών :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα. Εγώ θα γράψω ένα...(γκριμάτσα) γυναικοκρατούμενο φάντασυ με μαυροφορεμένες μάγισσες που σπέρνουν πίσω τους κουφάρια αντρών(με αγάπη όμως), κι εσύ ένα σούπερ τέκνο σάϊ-φάϊ με διαστημόπλοια, ρομπότ, εξωγήινους και κάποιο κβαντικό παράδοξο! :atongue: :bleh:

 

Μέσα και σε αυτό, θα κάνω ότι μπορώ αν καταφέρεις να κρατήσεις την Αγάπη σε πρώτο επίπεδο και τη Σφαγή σε δεύτερο κι αν μου εξηγήσεις τι είναι "σούπερ τέκνο σάι-φάι" και "κβαντικό παράδοξο". Σου υπόσχομαι ότι θα έχει μέσα και διαστημόπλοια και ρομπότ και εξωγήινους και από τα άλλα δύο αν τα καταλάβω.

 

Δεσποινίς Tril θα μας αναλάβετε για άλλη μια φορά να μας φτιάξετε τοπίκιο, να μας δώσετε προθεσμίες, όρια κτλ?

Να το κάνουμε και χωρίς πρόλογο, ή τουλάχιστον με κάποιο σχετικό θέμα (ακόμα κι αυτό που περιγράφει ο Παρατηρητής? Εφτά νυχτερινές στον Πλανήτη της Αγάπης? Αργκκ είναι μάλλον απίθανα δύσκολο. Ντίνο?), γιατί έτσι όπως το πάμε δεν παίζει να υπάρχει πρόλογος που να μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε και οι δύο.

 

Υ.Γ. Μόνο please έχετε στο μυαλό σας πως στις 21 βαφτίζω και 23, 24 και 26 γράφω 4 θεωρητικά μαθήματα που έχουν πολύ πολύ ύλη... Δεν παίζει να τελειώνει η μάχη στις 27 γιατί δε θα έχω προλάβει να γράψω τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Τριλ δε μπορεί, θέλετε να σας το φτιάξω εγω; Με εισαγωγή φλου ή με θέμα φλου; Είμαι κάπως σε συγγραφική υπερένταση αυτές τις μέρες και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους. Να δούμε και το write-off ανάμεσα σε "Τιτάνες" και "Τιτανίδες" για μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Τριλ δε μπορεί, θέλετε να σας το φτιάξω εγω; Με εισαγωγή φλου ή με θέμα φλου; Είμαι κάπως σε συγγραφική υπερένταση αυτές τις μέρες και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω

 

Από μένα κανένα πρόβλημα, το είπα αρχικά στην Άλεξ μόνο για να ολοκληρώσει το έργο της "καταμέτρησης". Μόλις μας πει κι ο Ντίνος πως το βλέπει το πάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα και σε αυτό, θα κάνω ότι μπορώ αν καταφέρεις να κρατήσεις την Αγάπη σε πρώτο επίπεδο και τη Σφαγή σε δεύτερο κι αν μου εξηγήσεις τι είναι "σούπερ τέκνο σάι-φάι" και "κβαντικό παράδοξο". Σου υπόσχομαι ότι θα έχει μέσα και διαστημόπλοια και ρομπότ και εξωγήινους και από τα άλλα δύο αν τα καταλάβω.

 

:eek: Γκουλπ! Δάγκωσαν την μπλόφα μου!

 

1) Υπέρ του να γράψει η Naroualis μια φλου εισαγωγή και για τους δύο μας (μη πέσει η trill σε καμία χειμερία νάρκη και μείνουμε στην αναμονή.)

 

2) "Σούπερ τέκνο σάι-φάι" είναι εκτενής περιγραφή της τεχνολογίας του λουτροκαμπινέ σε ένα διαστημόπλοιο.

 

3) "Κβαντικό παράδοξο"; Που να ξέρω εγώ; Ρώτα τον καλό σου. Μήπως εγώ έχω καταλάβει τι στο καλό τρέχει με τις τρελαμένες γυναίκες των δικών σου ιστοριών; Ο ένας θα μπει στον λαβύρινθο του άλλου εδώ πέρα...κι εσύ έχεις το εύκολο κομμάτι.

 

Μέρες του write-off, όρια, περιορισμοί και προθεσμίες, αυτά στον διοργανωτή.

Link to comment
Share on other sites

Κβαντικά παράδοξα δεν υπάρχουν. Είναι μία λέξη που εφευρέθηκε από μη-επιστήμονες για να δείξουν ότι η κβαντομηχανική είναι περίεργη και οι νόμοι της φυσικής του μακρόκοσμου δεν υφίστανται στον κόσμο των κβάντων και των υποατομικών σωματιδίων. Και όμως οι νόμοι της κβαντομηχανικής φτιάχνουν τους νόμους του μακρόκοσμου και του Σύμπαντος που βλέπουμε. Πως γίνεται αυτό; Εκεί έγκειται η μεγάλη δυσκολία. Εκεί βρίσκεται και η Ενοποιημένη Θεωρία. Η ενοποίηση όλων των δυνάμεων της φύσης σε μία δύναμη.

 

Οπότε εαν θέλετε θα χρησιμοποιήσετε κβαντικά φαινόμενα, αλλά αυτά μόνο στον κόσμο των υποατομικών σωματιδίων παρατηρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εαν θέλετε θα χρησιμοποιήσετε κβαντικά φαινόμενα, αλλά αυτά μόνο στον κόσμο των υποατομικών σωματιδίων παρατηρούνται.

Nerd Alert! Δεν άντεξες Βούλα, έτσι; Σε έπιασε καυτός ιδρώτας όταν είδες τι έγραφαν οι ανίδεοι!

 

Έχω και ένα κανόνι νετρονίων. Και μια ηλεκτρονική οδοντόβουρτσα υποατομικών πρωτονίων. Μπορώ;

Link to comment
Share on other sites

Το κανόνι νετρονίων ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (άλλωστε υπάρχουν και άστρα νετρονίων), αλλά την οδοντόβουρτσα πρωτονίων όχι. (εκτός και εαν θες να φτιάξεις την δική σου ραδιενεργή οδοντόπαστα, ή κάτι παρόμοιο :tongue: ).

Link to comment
Share on other sites

Το κανόνι νετρονίων ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (άλλωστε υπάρχουν και άστρα νετρονίων), αλλά την οδοντόβουρτσα πρωτονίων όχι. (εκτός και εαν θες να φτιάξεις την δική σου ραδιενεργή οδοντόπαστα, ή κάτι παρόμοιο :tongue: ).

 

Μήπως είστε λίγο off-topic;

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά το θέμα είναι ενδιαφέρον και έχει ήδη κάμποσα topics που μπορούμε να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ενδιαφέρον και έχει ήδη κάμποσα topics που μπορούμε να το συζητήσουμε.

Το φόρουμ είναι ζωντανό και η ζωή δεν κλείνεται σε κουτάκια. Ουπς, έκανα νέο τόπικ;!

Link to comment
Share on other sites

3) "Κβαντικό παράδοξο"; Που να ξέρω εγώ; Ρώτα τον καλό σου. Μήπως εγώ έχω καταλάβει τι στο καλό τρέχει με τις τρελαμένες γυναίκες των δικών σου ιστοριών; Ο ένας θα μπει στον λαβύρινθο του άλλου εδώ πέρα...κι εσύ έχεις το εύκολο κομμάτι.

Οκ, θα έχω μέσα όλα τα άλλα εκτός από το κβαντικό παράδοξο. Αλλά κι εσύ, προφανώς και δε θα γράψεις στον κόσμο μου αλλά σε κάποιον δικό σου γυναικοκρατούμενο με μάγισσες που αγαπούν αλλά πίσω τους αφήνουν πτώματα αντρών... Και για μένα εσύ έχεις το εύκολο κομμάτι κύριος, εγώ μια χαρά θα το έγραφα αυτό, για τα διαστημόπλοια δεν ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας, μόλις χθες αργά το βράδυ είδα τα αποτελέσματα του επετειακού διαγωνισμού. Θέλω να εκφράσω κι από μεριάς μου τα καυτά μου συγχαρητήρια στους νικητές και, φυσικά, στους συμμετέχοντες που δούλεψαν σκληρά. Και, βέβαια, θέλω πολύ κι εγώ να δω το ντιμπέιτ. Άντε, παιδιά, μη χασομεράτε! Περιμένουμε όλοι εναγωνίως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..