Jump to content

Jericho (2006-2008)


Nova
 Share

Recommended Posts

Έψαξα στο Forum και δεν είδα καμιά αναφορά για τη σειρά Jericho που ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2006 και αποφασίστηκε να διακοπεί την Άνοιξη του 2007, όταν η διαμαρτυρία των τηλεθεατών (έστειλαν στο κανάλι 16 περίπου τόνους φιστίκια!) αποφασίστηκε να γυρίσει για ακόμη μια χρονιά και 8 επεισόδια.

 

Η ιστορία είναι σε μια μικρή αμερικάνικη πόλη όταν 22 ατομικές βόμβες εκρήγνυνται σε ισάρυθμες αμερικάνικες πόλεις και διαλύουν τις ΗΠΑ. Οι κάτοικοι του Jericho προσπαθούν να ανακαλύψουν τι έγινε και να επιζήσουν την επόμενη ημέρα.

 

Κανένας δεν το έχει δει ή απλά έχασα εγώ το post;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο Forum και δεν είδα καμιά αναφορά για τη σειρά Jericho που ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2006 και αποφασίστηκε να διακοπεί την Άνοιξη του 2007, όταν η διαμαρτυρία των τηλεθεατών (έστειλαν στο κανάλι 16 περίπου τόνους φιστίκια!) αποφασίστηκε να γυρίσει για ακόμη μια χρονιά και 8 επεισόδια.

 

Η ιστορία είναι σε μια μικρή αμερικάνικη πόλη όταν 22 ατομικές βόμβες εκρήγνυνται σε ισάρυθμες αμερικάνικες πόλεις και διαλύουν τις ΗΠΑ. Οι κάτοικοι του Jericho προσπαθούν να ανακαλύψουν τι έγινε και να επιζήσουν την επόμενη ημέρα.

 

Κανένας δεν το έχει δει ή απλά έχασα εγώ το post;

 

Έχω δει και τη δεύτερη σαιζόν. Μάλιστα, τα 8 τελευταία επεισόδια ήταν αρκετά καλά και ξέφευγαν από το να χαρακτηριστούν "αμερικανιά" όπως μερικά επεισόδια της πρώτης περιόδου. Γενικώς, δεν ήταν άσχημη σειρά (δεν ήταν τουλάχιστον βαρετή), οπότε δεν έχουμε ιδιαίτερες επιφυλάξεις για να τη συστήσουμε. Πάντως, και με το πέρας των 8 επεισοδίων δεν δόθηκε "λύση" στην ιστορία. Μήπως αν στείλουμε μερικά φυστικάκια ακόμη στο κανάλι, ευτυχίσουμε να δούμε και τη συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή σειρά, την προτείνω και εγώ ιδιαίτερα σε όσους αρέσει η Μετα-αποκαλυπτική, συνομωσιολογική φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά ξανασταμάτησε (δηλ. το κανάλι που έκανε την παραγωγή αποφάσισε για δεύτερη και τελειωτική φορά μάλλον να την κόψει, αν και εκφράστηκαν γνώμες πως για τη χαμηλή τηλεθέαση δεν φταίει η σειρά, αλλά ο προγραμματισμός, αφού τη βάλανε να αντιμετωπίσει το American Idol) αλλά έχει εκφράσει επιθυμία το SciFi Channel να την αναλάβει.

 

Θα δούμε...

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χθες βράδυ το Star ολοκλήρωσε τον πρώτο κύκλο προβάλλοντας το επεισόδιο με το cliffhunger. Και σήμερα, με κλασσικό ελληνικό προγραμματισμό, συνεχίζει με άλλη σειρά.

 

Μάλλον δεν είχαν λεφτά να εξασφαλίσουν και τον δεύτερο κύκλο, να το πάνε σερί να το τελειώσουν.

 

Συνεχίζουν με το βαμπιρικό, και επίσης "ανολοκλήρωτο" Moonlight.

 

Ξέρουν καν τι αγοράζουν κάθε φορά εκεί στο Star;

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ το Star ολοκλήρωσε τον πρώτο κύκλο προβάλλοντας το επεισόδιο με το cliffhunger. Και σήμερα, με κλασσικό ελληνικό προγραμματισμό, συνεχίζει με άλλη σειρά.

 

Μάλλον δεν είχαν λεφτά να εξασφαλίσουν και τον δεύτερο κύκλο, να το πάνε σερί να το τελειώσουν.

 

Συνεχίζουν με το βαμπιρικό, και επίσης "ανολοκλήρωτο" Moonlight.

 

Tι;; Κάτσε ρε συ! Κάθε μέρα έβαζαν 2 επεισόδια μαζί, πότε πρόλαβαν και το έδειξαν όλο;

Άρε χασάπηδες! :dazzled:

 

Ξέρουν καν τι αγοράζουν κάθε φορά εκεί στο Star;

Δε νομίζω! Και δεν είναι προνόμιο του Star δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουν καν τι αγοράζουν κάθε φορά εκεί στο Star;

Δε νομίζω! Και δεν είναι προνόμιο του Star δυστυχώς...

Τα ελληνικά κανάλια αγοράζουν πακέτα σειρών. Έτσι, για παράδειγμα, μαζί με το House MD, το Chuck και το Gossip Girl μπορεί να πήραν και το Jericho ή το Moonlight και να το προβάλουν σε "νεκρές" ώρες για να βγει η χασούρα. Παρομοίως αυτό μπορεί να ίσχυε και με τον ΑΝΤ1 που μαζί με το Grey's Anatomy μπορεί να το φόρτωσαν και κανένα Firefly (που το έπαιζε το αδερφό κανάλι Μακεδονία TV)

 

Βέβαια από την άλλη μιλάμε για το Star που ποτέ δεν αγόρασε την 5η σαιζόν των υπερεπιτυχημένων X-files σε εποχές που ούτε DVD υπήρχαν ούτε downloads.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε καποια φαση ειχα την εντυπωση οτι στο Star πηγε καποιος απο μας, που ασχολητε με ιντερνετ και βλεπει τη παιζει αμερικη και κατεβαζει και παρακολουθει σειρες που αξιζουν... Chuck The Big Bang Theory NCIS MoonLight Jericho BSG The Sopranos κτλ... Αλλα αμα καθησεις να δεις σε λιγες μερες θα καταλαβεις οτι η ειναι επαναληψεις των επαναληψεων η απλα ειναι η 3 - 4 σεασον την μαματης σειρας που "φορτωθηκαν" σε κανα πακετο χωρις να ξερουν τι ακριβως ειναι και τις παιζουν τα αγρια μεσανυχτα !!! Εχω την εντυπωση οτι δεν καταλαβαινουν τι σειρες εχουν. Πχ το Jericho και το Moonlight θα μπορουσαν να παιζουν πολυ πιο νωρις απο τις 11 και 12 που το βαζουν (βαζανε) ... BSG Sopranos Αμα αγοραζανε το πακετο θα ειχαν να μας δειχνουν σε καθημερινη βαση για χρονια ..

Καλα "Τα φιλαρακια" αλλα τα μαθαμε απ'εξω ... τεσπα τελειως εκτος θεματος ειμαι ..

Ξερεις τι δε μου αρεσε στο Jericho, Ενω ειχε την διαθεση να παει 3 ισως και 4 σεζον , αργη πλοκη μυστηριο , στο δευτερο κυκλο μας βαλαν νεφτι και τρεχαμε λες και μας κυνηγουσαν η ιστορια πηδουσε απο αποκαλυψη σε αποκαλυψη ετσι μου φανηκε εμενα δλδ ...

Αυτο με τα φυστικια δεν το ηξερα, λολ ... Πολυ ευαισθητοι οι αμερικανοι, αμα ειναι στον ποπο τους κατευθειαν χαλιουνται, αμα ειναι στην ευρωπη η στην ασια οι βομβες και γινουν καννιβαλοι οι "βομβαρδισμενοι" και βιαστες παιδιων και ζωων ειναι πραγματα που μπορει να γινουν στο μελλον :p

Και το αλλο κακο, πολυ ειρηνιστες και δημοκρατικοι οι τζερικοτιωτες μωρε πφφφ , Ιδιο στυλακι αλλα με αλλο καταστροφικο σεναριο ειναι και το Survivors που ειναι αγγλικο ... Εκει φταει μεταλαγμενος ιος γριπης , εκει ειναι πιο φονιαδες αλλα και αυτοι "we come in peace take to your leader" ειναι ...

Μονο εγω εχω την εντυπωση οτι αμα γινει κατι τετοιο, ολοι θα γινουμε Mad Max ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Jericho (2006-2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..