Jump to content
Sign in to follow this  
Oberon

4ος Διαγωνισμός Flash Fiction Live

Recommended Posts

Electroscribe
Έτσι κι αλλιώς αφού θα χάσω στο write off

Θυμάσαι το λαγό και τη χελώνα; Για μιμήσου τη δεύτερη...

month

Cesar έχεις μαντικές δυνάμεις και βλέπεις στο μέλλον; Τίποτα δεν έχει τελειώσει πριν ψηφίσουν και οι τελευταίοι. Και εδώ δεν έχει ψηφίσει ούτε ένας.

Όσο για το Flash... Αν έχω δίκτυο, θα λάβω μέρος...

Arachnida

Κι εγώ αν έχω δίκτυο θέλω να πάρω μέρος. Άρα δεν θέλω να αναλάβω την ευθύνη του θέματος.

Αν κάποιος άλλος θέλει, με μεγάλη μου χαρά.

Nienor

Ναι!!! Ναι!!! πάμε και μια τρίτη φορά: ΝΑΙ!!! επιτέλους ένα φλας που θα μπορέσω να πάρω μέρος :) :) :)

(Μόλις έβαλα και ειδοποίηση στο κινητό μου!!!)

edit: Θα το διοργάνωνα κιόλας... με ξέρετε δεν έχω πρόβλημα με αυτά, αλλά θέλω για μια φορούλα να παίξω κι εγώ σ'αυτό :)

Edited by Nienor

nikosal

Αν δεν προκύψει κάποιος άλλος, να βάλω ευχαρίστως θέμα, αν συμφωνείτε, καθώς δεν με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να γράψω. Αλλά αν προσφέρεται άλλος ας δηλώσει κατευθείαν ότι παίρνει από μένα τη σειρά, χωρίς να με ρωτήσει.

Oberon

Όχι! Να βάλεις! Να βάλεις! Προτιμώ και γω να γράψω! Αλλά εύκολο θέμα, μην ψαχνόμαστε και έχουμε γκρίνιες (Κάτι λίγο πιο δύσκολο από το "Πώς πέρασα την Κυριακή μου στη Μέση Γη" και πολύ πιο εύκολο από "...Και έτσι εγκατέλειψε τη Γη το σομόν χρώμα!") :atongue2:

Edited by Dain

DinMacXanthi

Παρασκευή βράδυ...χμμ, οκ είμαι κι εγώ μέσα.

Edited by Dinosxanthi

Oberon

Θαυμάσια Ντίνο.

Σημείωνω και δω το update που έγραψα στο πρώτο ποστ, στην περίπτωση που κάποιος δεν το γνωρίζει:

Οι ιστορίες πρέπει να είναι αποκλειστικά φαντασίας/μυθοπλασίας/παραμύθια, επιστημονικής φαντασίας, ή τρόμου! Και οπωσδήποτε ολοκληρωμένες!

Oberon

Kαι μια εξέλιξη της τελευταίας στιγμής: Ένας δωρητής που επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμος θα δωρήσει το βιβλίο Centaur Ιsle του Piers Anthony από τη σειρά Xanth στον συγγραφέα της νικήτριας ιστορίας του Flash Fiction Live. Αν ο νικητής έχει ήδη το βιβλίο τότε θα δούμε τι και πώς θα γίνει.

heiron

Χαχ,ο δωρητής στέλνει και ταχυδρομικώς;Γιατί αν κωλύεται,να μην βάλω τα δυνατά μου!Κι ας μην έχω διαβάσει Piers Anthony...

Oberon

Θα κανονιστεί κι αυτό Γιάννη. Βάλε τα δυνατά σου εσύ! ;)

Oberon

Να υπενθυμίσω πως σήμερα είναι η μέρα του Flash Fiction Live!!

Στις δέκα παρά το βράδυ να είμαστε όλοι εδώ. Το θέμα, θα ανακοινώσει ο Νίκοσαλ στις 10 και θα έχουμε ακριβώς ΜΙΑ ΩΡΑ να γράψουμε μια ιστορία πάνω στο θέμα.

Οι ιστορίες πρέπει να είναι αποκλειστικά φαντασίας/παραμύθια/μυθοπλασίας, επιστημονικής φαντασίας ή τρόμου.

Δεν υπάρχει ανώτατο όριο λέξεων, αλλά η ιστορία πρέπει να είναι ολοκληρωμένη!

Κατώτατο όριο οι 400 λέξεις. (ΟΚ, αν είναι 370 δεν τρέχει τίποτα).

Οι ιστορίες θα μπουν στο παρόν τόπικ για τη διάρκεια του διαγωνισμού και ΟΧΙ στις ειδικές Βιβλιοθήκες! Δηλαδή θα τις ποστάρετε εδώ, να είναι μαζεμένες! (Αργότερα μπορείτε αν θέλετε να τις διορθώσετε, επεκτείνετε κλπ και να τις βάλετε στις Βιβλιοθήκες. It's up to you).

Όταν τελειώσει η μία ώρα, το τόπικ θα κλείσει για λίγο μέχρι να ανοίξουμε ένα πολλ εδώ. Ο καθένας θα ψηφίσει 1 ιστορία, αυτή που του άρεσε περισσότερο. Θεωρείται θέμα "τιμής" να μην ψηφίσει κάποιος τη δική του ιστορία (ή του κολλητού του κλπ επειδή είναι κολλητός του κλπ) αλλά αυτό δεν ελέγχεται, εξ ού και το θέμα "τιμής"!

Το πολλ θα παραμείνει ανοιχτό για 48 ώρες (οι ιστορίες είναι πάντα μικρές, οπότε δεν θα κουραστεί κάποιος να τις διαβάσει), οπότε και θα ανακοινωθεί η νικήτρια ιστορία. Ο/η συγγραφέας της νικήτριας ιστορίας έχει το δικαίωμα να θέσει το θέμα σε επόμενο Flash Fiction Live.

Eπίσης, αν ο νικητής/νικήτρια ζει εκτός Αθήνας θα του αποσταλεί ταχυδρομικά το δώρο του ευγενούς, και ανώνυμου, δωρητή! To βιβλίο Centaur Isle του Piers Anthony από τη σειρά Xanth!

Edited by Dain

nikosal

Είμαστε όλοι έτοιμοι; Είναι 20:00 και σε δυο περίπου ώρες θα ανακοινώσω το θέμα. Για όλα τα υπόλοιπα, παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά το μήνυμα του Dain παραπάνω.

Καλή προθέρμανση.

Oberon

Tick-tock-tick-tock...σε 1 ώρα, παίδες! :)

mariposa
:obsession: :scared:

Adinol Doy

Νά' μαι κι ἐγώ! Περιμένω μὲ ἀδημονία!!! :obsession:

Oberon

Kαι γω το ίδιο! Νιιιιιιιιιιιικκ!!!

heiron

Time is now: 26th September 2008 - 22:00

Αντε!

DinMacXanthi

22:02! Μας δουλεύουν! Τα λεφτά μας πίιιισω, τα λεφτά μας πίιιισω! :-p

nikosal

Tzouf!

Βάλτε μια μπύρα παιδιά, ένα ποτήρι κρασί. Η προσφορά του πεντάλεπτου είναι από εμένα. Χαλαρώστε.

Το θέμα σε 5 λεπτά ακριβώς.

Edited by nikosal

Oberon

ΟΚ. Ούτως ή άλλως ο χρόνος θα αρχίσει να μετρά από τη στιγμή που θα μπεί το θέμα. :)

DinMacXanthi

Το τσάι μου ήδη κρύωσε! Από το τόστ έχουν μείνει μόνο ψίχουλα! (προλαβαίνω να παω wc?)

DinoHajiyorgi
Tzouf!

Βάλτε μια μπύρα παιδιά, ένα ποτήρι κρασί. Η προσφορά του πεντάλεπτου είναι από εμένα. Χαλαρώστε.

Το θέμα σε 5 λεπτά ακριβώς.

Μα τι;! Στο φούρνο το έχεις;! :death:

heiron

(Spam)Εγώ πάντως πήγα WC καλού κακού...

nikosal

Θέμα του Διαγωνισμού:

Η συνάντηση

Καμία άλλη διευκρίνιση

Χρόνος: 60 λεπτά από τους διοργανωτές και 10 από εμένα. Αυστηρά λοιπόν το τόπικ θα κλείσει στις 11:18.

Καλή επιτυχία.