Jump to content

Τα Χρονικά της Αντάκρης - Κώστας Ζαφειρίου


demiraval
 Share

Recommended Posts

[...] ΥΓ. Εγκυρες πηγές μου είπαν πως η πρώτη έκδοση κοντεύει ήδη να εξαντληθεί. [...]

demiraval, συγχαρητήρια για την έκδοση!

Και επειδή η εξάντλησή της μέσα σε λιγότερο από -πόσο;- ένα μήνα από την ημερομηνία κυκλοφορίας της είναι ένα σίγουρα πρωτοφανές φαινόμενο για οποιοδήποτε βιβλίο, πόσο μάλλον για βιβλίο φανταστικού, πόσο μάλλον για βιβλίο φανταστικού στην Ελλάδα, πόσο μάλλον για βιβλίο φανταστικού στην Ελλάδα από Έλληνα συγγραφέα (ακόμα κι αν οι περισσότεροι δεν το ξέρουν αυτό το τελευταίο), δεν αντέχω και αναγκάζομαι να γίνω αδιάκριτος (και προφανώς δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις):

Πόσα αντίτυπα είχε η πρώτη έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    4

  • Παρατηρητής

    13

  • xristosasp

    4

  • demiraval

    31

Demiraval, Συγχαρητήρια και από εμένα. Σήμερα μάλιστα κατάφερα να το αγοράσω, μιας και το βρήκα σε ένα καλό βιβλιοπωλείο στην Ν. Ιωνία. Μάλιστα μου είπανε από το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο ότι "Η Μάγισσα του Μπιλθόρ" έχει ζητηθεί από μερικά άτομα.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

δεν αντέχω και αναγκάζομαι να γίνω αδιάκριτος (και προφανώς δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις):

Πόσα αντίτυπα είχε η πρώτη έκδοση;

 

 

hehehe, δεν νομίζω ότι είναι αδιάκριτη ερώτηση. Η πρώτη έκδοση αριθμεί 2000 αντίτυπα. Όχι και τόσο συμβατική για νέο βιβλίο. Να δώσω όμως μερικά λογιστικά στοιχεία. Ένα ποσοστό εξ αυτών πάει για δωροθεσίες και αντίτυπα τα οποία χαρίζονται. Αυτό δεν είναι τεράστιο, αλλά φτάνει κοντά στα 200 αντίτυπα. Αν λοιπόν ξεκινήσουμε απ' το 1800 -και διευκρινίζοντας ότι όταν μείνουν στην αποθήκη 150 βιβλία το βιβλίο θεωρείται εξαντλημένο- τότε ο εκδότης ξεκινάει να πουλήσει 1600 βιβλία. Πράγμα το οποίο και κάνει σχεδόν απευθείας με το πρώτο distribution (λόγω τεράστιου δικτύου πωλήσεων και μόνο, Μίνωας γαρ).

Αν το βιβλίο είναι ελαφρώς πιασάρικο ή απλώς τυχερό, τότε η δεύτερη έκδοση μπορεί να γίνει και μέσα σε ένα μήνα. Όταν το βιβλίο είναι πολυαναμενόμενο ή παγκόσμιο best seller κλπ, τότε η ανατύπωση είναι ζήτημα μόλις λίγων ημερών.

Στην Ελλάδα της ροζ λογοτεχνίας και του 50% που δεν ανοίγει να διαβάσει κάτι έντυπο αν δεν έχει απέξω κάποιον ποδοσφαιριστή, νομίζω ότι καλά κρατιόμαστε! ;) Προσωπικά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν η Αντάκρη πουλήσει 5-6 χιλιάδες αντίτυπα μέχρι του χρόνου τέτοιο καιρό.

 

demiraval

Link to comment
Share on other sites

Demiraval, Συγχαρητήρια και από εμένα. Σήμερα μάλιστα κατάφερα να το αγοράσω, μιας και το βρήκα σε ένα καλό βιβλιοπωλείο στην Ν. Ιωνία. Μάλιστα μου είπανε από το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο ότι "Η Μάγισσα του Μπιλθόρ" έχει ζητηθεί από μερικά άτομα.

 

Να 'σαι καλά Darkchilde, ελπίζω να το απολαύσεις ή όπως θα το θέταμε απλά, απέριττα (και λαϊκά), να γουστάρεις! :rofl2:

Εύχομαι όταν γίνει καποια εκδήλωση για το Μπιλθόρ να σε δω κι απο κοντά!

 

demiraval

Link to comment
Share on other sites

[...] Προσωπικά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν η Αντάκρη πουλήσει 5-6 χιλιάδες αντίτυπα μέχρι του χρόνου τέτοιο καιρό. [...]

Φυσικά και σου το εύχομαι ολόψυχα, αλλά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) δεν γνωρίζω βιβλίο του Ελληνικού Φανταστικού που να έχει πουλήσει τέτοιο φοβερό και τρομερό νούμερο. Ακόμα κι αν υπάρχουν κάνα δυο είναι οι εξαιρέσεις των εξαιρέσεων.

Καλές πωλήσεις σε κάθε περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Οντως το βιβλίο σκίζει! Μας έφερε ο Μίνωας 50 στο μαγαζί το Σάββατο μαζί με γιγαντοαφίσα. Προχθές πούλησα 12 σε μία μέρα. Εχθές πούλησα τα υπόλοιπα 38 και σήμερα ακόμα 40 που μου ήρθαν δια μαγείας από το πουθενά. Best seller μιλάμε, ούτε το Λυκόφως να ήταν! Μέχρι και κάτι τουρίστες το ζήτησαν!

:coolp:

 

Σεμνά....

Σεμνά...

Link to comment
Share on other sites

Οντως το βιβλίο σκίζει! Μας έφερε ο Μίνωας 50 στο μαγαζί το Σάββατο μαζί με γιγαντοαφίσα. Προχθές πούλησα 12 σε μία μέρα. Εχθές πούλησα τα υπόλοιπα 38 και σήμερα ακόμα 40 που μου ήρθαν δια μαγείας από το πουθενά. Best seller μιλάμε, ούτε το Λυκόφως να ήταν! Μέχρι και κάτι τουρίστες το ζήτησαν!

:coolp:

 

Σεμνά....

Σεμνά...

 

xaxaxaxaxaxaa. Giwrgo mhn eisai adikos. To vivlio mou den anaferetai se enhlikes -opws oute kai to sxolio sou parempiptontws. Mhn ksexnas afth th mikrh plhn omws arketa shmantikh leptomereia. ;) Otan ekdidesai skopos sou einai na diadotheis oxi na meineis gia panta sta rafia.

Link to comment
Share on other sites

Epishs na diefkrinisw oti sto vivlio afto den yparxoun sadomazoxistika orgia, via -opws thn apolamvanei se ena mythistorhma enas enhlikas- h en pasei periptwsh opoiodhpote akraifnws enhliko stoixeio, opws seksoualikothta, pathi, eglhmata kai idiaiteroi yparksiakoi strovilismoi pou den einai efkola katanohtoi apo paidia, vwmoloxia klp... Ara den thewreite kata vash logotexnia tou fantastikou gia enhlikes.

Ta paidia ths hlikias twn 12-13 etwn einai oi ypopshfioi anagnwstes, kai opws panta opoios allos agapaei thn apodrash mesw tou fantastikou aneksarthtou hlikias. Den einai anagkh na thewroume oti h ellhnikh efhvikh logotexnia tou fantastikou einai katadikasmenh sth mizeria twn mikrwn kai eniote kakwn ekdosewn kai giati afto to sygekrimeno anagnwstiko group einai apla poly megalytero, alla ki epeidh oi perissoteres pwlhseis einai dystyxws synepeia ths diafhmishs kai mono.(nai to kserw den einai poly omorfo gia alithia)

Yparxei ena rhto to opoio symvoulevei, ...aim for the stars to land on the moon. Eimai afths ths apopshs, kai to kalo einai pws akomh ki an gkremotsakisteis, toulaxiston ston xwro tou vivliou, mporeis panta na arxiseis pali ap' thn arxh patwntas stathera sth gh.

 

sorry gia ta greeklish. :)

Link to comment
Share on other sites

Σπαμ...Πάνος Ρούτης, Οράϊζον 18η έκδοση...Τέλος σπαμ. Α, ναι είναι και αυτό για έφηβους. Καλή τύχη Demiraval, από τον τρόπο που το προωθούσαν στην έκθεση θεωρώ πως δεν είναι αδύνατα τα νούμερα που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Mhn ksexnas afth th mikrh plhn omws arketa shmantikh leptomereia. ;) Otan ekdidesai skopos sou einai na diadotheis oxi na meineis gia panta sta rafia.

 

Σωστά. Ξέχασε πως οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά. ;)

Άντε με το καλό και οι επόμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Ξέχασε πως οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά. ;)

Άντε με το καλό και οι επόμενες εκδόσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο να σαι καλά! :) Αν θες γιγαντοαφίσα για το μαγαζί μπορώ να κανονίσω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο να σαι καλά! :) Αν θες γιγαντοαφίσα για το μαγαζί μπορώ να κανονίσω! ;)

 

Να κανονίσεις και για τα βιβλία. Ούτε στο κεντρικό δεν τα έχουν στείλει!

Link to comment
Share on other sites

Να κανονίσεις και για τα βιβλία. Ούτε στο κεντρικό δεν τα έχουν στείλει!

 

??? Se poio vivliopwleio kai malista sto kentriko tou den ta exoun steilei?

Link to comment
Share on other sites

??? Se poio vivliopwleio kai malista sto kentriko tou den ta exoun steilei?

 

Metropolis!! (ναι, το γνωστό "δισκάδικο")

Link to comment
Share on other sites

Metropolis!! (ναι, το γνωστό "δισκάδικο")

 

Vivlio egrapsa den kykloforhsa cd. :) Alla epeidh den eimai sigouros, to metropolis exei tmhma h ypokatasthma me vivlia?

Link to comment
Share on other sites

Vivlio egrapsa den kykloforhsa cd. :) Alla epeidh den eimai sigouros, to metropolis exei tmhma h ypokatasthma me vivlia?

Ναι, πλέον έχει.

Και, αν γίνεται, μη γράφεις με greeklish. Δεν είναι εύκολο να τα διαβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πλέον έχει.

Και, αν γίνεται, μη γράφεις με greeklish. Δεν είναι εύκολο να τα διαβάζουμε.

 

Sorry για τα greeklish guys! Ελήφθη για το Metropolis! ;)

Αν και γίνομαι κουραστικός, θα ήθελα να μιλάμε σε αυτό το thread για πράγματα πιο σχετικά με το βιβλίο ωστόσο. Όποιος το χει διαβάσει ας γράψει μια μικρή, αρχική κριτική! Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το διάβασα.

Για παιδικό/εφηβικό το βρήκα ενδιαφέρον. Οι χαρακτήρες του ήταν όμορφα πλασμένοι για ένα παιδικό μυαλό. Γενικά το βιβλίο ήταν γραμμένο ξεκάθαρα για μικρότερες ηλικίες.

Ο κόσμος τώρα έχει σίγουρα επιρροές από Τόλκιν, ειδικά σε ορισμένα ονόματα και κάποιους χαρακτήρες (Δάφνη) δίχως όμως αυτό να ενοχλεί καθώς η εξέλιξη είναι διαφορετική. Μπορώ μόνο να υποθέσω πως έχει επιρροές από την κυρία Ρόουλινγκ διότι δεν έχω διαβάσει ποτέ, απλώς έχω δει κάποιες ταινίες. Μου άρεσε ακόμη η ιδέα από τον μύθο του αρθούρου. Συνολικά πάντως ο κόσμος του έχει προσωπικότητα και σαφώς νεραϊδένιο στυλ.

Ο τρόπος γραφής τώρα ήταν ανάλαφρος και ελαφρώς χιουμοριστικός γεγονός που με κέρδισε. Το βρήκα καλογραμμένο με ελάχιστες υπερβολές, ενώ σου κρατούσε τη προσοχή ως το τέλος. Τέλος από κάποια στοιχεία που δίνει ο συγγραφέας υποψιάζομαι πως υπάρχουν αρκετές έξυπνες ιδέες που θα αποκαλυφθούν στα επόμενα βιβλία.

Είμαι σίγουρος η μάγισσα του Μπιλθόρ θα μου είχε αρέσει πολύ αν διάβαζα γι’ αυτήν στις προ-σεξ εποχές. Τώρα που κοντεύω τα τριάντα ομολογώ πως ο παλιμπαιδισμός στον οποίο έχω περιέλθει φτάνει ως τις όχθες ποταμών από αίμα και τους στηθόδεσμους ζουμερών δεσποινίδων (βυζιά, φαγιά). Κοινώς το βιβλίο δεν είναι του γούστου μου, αλλά κέρδισε την εκτίμησή μου καθώς σέβεται τον εαυτό του και τον (έφηβο) αναγνώστη του. Και επειδή από τα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου το αίμα ξεχειλίζει, θα αποκτήσω και το επόμενο.

Αυτά, συγχαρητήρια στον Μενεστρέλ του Μυραβάλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπέροχο το βιβλίο σου φίλε μου. από την πρώτη στιγμή σε καθηλώνει σαν φίλος του φανταστικού ενθουσιάστηκα και εγώ και η σύζυγός μου.

εύγε πάντα ΤΕΤΟΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο το βιβλίο σου φίλε μου. από την πρώτη στιγμή σε καθηλώνει σαν φίλος του φανταστικού ενθουσιάστηκα και εγώ και η σύζυγός μου.

εύγε πάντα ΤΕΤΟΙΑ.

 

Να σαι καλά! Αν θες ανέβασε και την κριτική σας στο thread. :) Η συνέχεια των Χρονικών έρχεται του χρόνου τέτοια εποχή. Ως τότε καλά ταξίδια απ' Άκρη σε Αντάκρη!

 

Μ.τ.Μ

Link to comment
Share on other sites

τόσο αργά θα βγει το άλλο?

 

Βασικά υπερεβαλα κάπως, θα βγει -αν ειμαι απολύτως ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα- τον Οκτώβριο του 10. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..