Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Πώς επιλέγετε ποια ιστορία θα διαβάσετε;

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 12:24

Ψάχνετε στις παλιές ιστορίες του forum ή διαβάζετε μόνο όσες βγαίνουν στο "View new posts";
Ευχαριστιέστε τις μεγάλες ή έχετε χρόνο μόνο για τις μικρές;
Προτιμάτε αυτές των γνωστών σας ή έχετε περιέργεια για το τι γράφουν οι "καινούριοι";
Διαβάζετε μόνο το υπο-είδος που προτιμάτε και στα βιβλία (π.χ. μόνο Fantasy ή Τρόμο) ή δίνετε ευκαιρία και στις άλλες ιστορίες της βιβλιοθήκης;
  • Nihilio likes this

#2 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 12:42

Προσπαθώ να διαβάζω όσες περισσότερες γίνεται (αν και τον τελευταίο χρόνο δεν καταφέρνω και πολλές). Για να διαβάσω κάποια κοιτάζω:
α) το είδος της. Προτιμώ τρόμο και φαντασία, μετά πάω στον τρόμο και έπειτα ΕΦ και διάφορες ιστορίες
β) το ποιος τη γράφει. Αν εμπιστεύομαι την πένα του συγγραφέα θα της ρίξω σίγουρα μια ματιά
γ) το μέγεθος: κακά τα ψέματα, ένα κατεβατό δεν διαβάζεται εύκολα
Τέλος θα πρέπει να με κρατήσει. Είναι αρκετές οι φορές που ξεκινάω να διαβάσω κάτι στην οθόνη και 10 παραγράφους μετά δε θυμάμαι καν τί διαβάζω. Αλλά αυτό εξαρτάται κυρίως από τη διάθεσή μου εκείνη την ώρα, τον χρόνο που θα έχω και από το αν η ιστορία θα μου κάνει κλικ ή όχι
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#3 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.331 posts

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 17:01

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά τις μικρές ιστορίες, γιατί δυσκολεύομαι υπερβολικά να διαβάζω από την οθόνη. Φυσικά και υπάρχουν κάποια μέλη τα οποία έχω μάθει να εκτιμάω και θέλω να διαβάζω τις ιστορίες τους, αλλά κοιτάζω και καινούργιους συγγραφείς, ακόμα και αν συνήθως δεν έχω την ευκαιρία να γράψω κάποιο σχόλιο, προσπαθώ να "ενημερώνομαι" όσο μπορώ
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#4 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 17:13

Είδος κυρίως και συγγραφέα κατά δεύτερο λόγο. Ποτέ δεν αποκλείω κανέναν συγγραφέα του φόρουμ είτε παλιό, είτε καινούργιο (ειδικά καινούργιο). Έχω δυσκολία να εκτιμήσω τις ιστορίες τρόμου μια που δεν είναι είδος που διαβάζω γενικά, αλλά έχω διαβάσει τις περισσότερες.
Δεν έχω σειρά προτίμησης στα είδη που διαβάζω γενικά, ούτε στο μέγεθος. Μεγάλα κείμενα όμως, δηλαδή νουβέλες και πάνω, προτιμώ να τις διαβάζω τυπωμένες γιατί στο μόνιτορ κουράζομαι πολύ και δεν μπορώ να απολαύσω έτσι μεγάλη ιστορία. Με τις μικρές δεν έχω πρόβλημα.

Σε αρκετές περιπτώσεις διαβάζω μια ιστορία δεύτερη φορά μετά από καιρό, ειδικά αν μου έχει μείνει στη μνήμη, οπότε τα σποραδικά σχόλια που κάνω μπορεί να γίνουν μετά τη δεύτερη ανάγνωση και όχι την πρώτη. Ή και μετά την τρίτη ανάγνωση.

Η μόνη περίπτωση να αγνοήσω μια ιστορία είναι αν ο συγγραφέας της μου έχει δώσει επανειλημένα την εντύπωση πως δεν δίνει τον καλύτερο εαυτό του, ή γράφει πολύ πρόχειρα και "κακά" (πράγμα που δεν έχει σχέση με το αν είναι αρχάριος ή όχι). Αλλά είναι σπάνιο αυτό και αν νιώσω πως μπορεί ο Χ συγγραφέας να βοηθηθεί από κάποιο σχόλιό μου, τότε και θα διαβάσω τις ιστορίες του και θα τις σχολιάσω.

Ανάλογα τη διάθεση πάντως, μπαίνω στις ειδικές Βιβλιοθήκες και ψάχνω να βρω μήπως υπάρχουν ιστορίες που δεν έχω διαβάσει ή ξαναδιαβάζω άλλες κλπ.

Edited by Dain, 13 Οκτώβριος 2008 - 17:17.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#5 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 18:34

Ααχ...Βιβλιοθήκη.Παλιότερα διάβαζα πολλές από τις ιστορίες αλλά σε κάποια φάση ψιλοπαράτησα το σπορ.Πάντως γενικά διαβάζω από μέλη που ξέρω και μου αρέσουν.Στους νέους θα δώσω μια ευκαιρία για να τους γνωρίσω συγγραφικά βέβαια.Και μια ματιά θα τη ρίξω σχεδόν σε όλες τις νέες ιστορίες καθώς κοιτάζω το τόπικ ως μοντ,οπότε συνδυάζω δουλειά και απόλαυση.Προτιμώ ΕΦ με διαφορά στήθους από φάντασυ,ακολουθεί καταιδρωμένος ο τρόμος και οι διάφορες ιστορίες μου είναι συνήθως α-διάφορες.
Οι μεγάλες ιστορίες με αποθαρρύνουν όπως και τους περισσότερους στο φόρουμ.Πρέπει να είναι κάτω από 3000 αλλιώς σπάνια μπαίνω στον κόπο να τη διαβάσω όλη.Επίσης με κουράζουν περισσότερο οι υπερβολικά "φορτωμένες" ιστορίες με περιγραφές και μπλα μπλά.Προτιμώ μια πιο κακογραμμένη περιπέτεια που διαβάζεται γρήγορα και μετά σχολιάζω τις ατέλειές της.Ή τουλάχιστον αυτό θυμάμαι να έκανα!
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#6 cesar_cy

cesar_cy

Sssssssss ....

• Members
  • 236 posts
  • Όνομα:Φειδίας

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 20:17

Εγώ έχω διαβάσει όλες σχεδόν τις ιστορίες φαντασίας που έχουν γραφτεί κατά την διάρκεια που είμαι στο site. Αυτό που κοιτάζω πρώτα είναι ο συγγραφέας, αν και δεν είμαι μέλος πολυ καιρό έχω καταλάβει ποιους μου αρέσουν οι ιστορίες τους και ποιους όχι. Δεύτερο κοιτάω το μέγεθος, αν είναι κάτ από 5000 λέξεις θα το διαβάσω.
I am the winner of write - off Cesar_cy vs Month

#7 kitsos

kitsos

Living on a razor's edge... balancing on a ledge!

• Members
  • 1.216 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 21:26

Διαβάζω ιστορίες από τη βιβλιοθήκη συνεχώς. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν μια ιστορία είναι παλιά ή καινούρια. Ούτε σε ποιο είδος ανήκει έχει μεγάλη σημασία. Αν και δεν είμαι τόσο της εφ διαβάζω τη βιβλιοθήκη της. Τολμώ να πω ότι υπάρχουν μέλη που γράφουν εφ και πραγματικά χαίρομαι να τους διαβάζω. Από τα νέα μέλη διαβάζω σίγουρα τις πρώτες τους ιστορίες. Ως άνθρωπος με χούγια και γούστα προτιμώ να διαβάζω συγκεκριμένα μέλη που έχω ξεχωρίσει αλλά ποτέ δεν διστάζω να δώσω μια δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη κοκ) ευκαιρία σε κάποιον που αφιερώνει χρόνο και πνεύμα κάνοντας κάτι που μου αρέσει και εμένα να κάνω. Ας διαβάζουμε λοιπόν αυτά που γράφουν άνθρωποι σαν εμάς. Τα σχόλια μας ίσως ωφελήσουν κάποιους, η ανάγνωση σίγουρα θα βοηθήσει εμάς τους ίδιους. :)

#8 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.041 posts
  • Όνομα:Λευτέρης

Posted 13 Οκτώβριος 2008 - 22:02

Έχω θέσει στον εαυτό μου τον μεγαλόπνοο στόχο να διαβάσω όλες τις ιστορίες σε όλες τις βιβλιοθήκες.

Προτιμώ φάνταζυ και τρόμο, οπότε ξεκίνησα απ' αυτές, με πρώτη του Τρόμου, μιας και έχει πολύ λιγοτερο υλικό. Την έχω τελειώσει και έχω περάσει και το μισή Φαντασίας. Πάω άτομο-άτομο και διαβάζω τα άπαντά τους, ανεξαρτήτως πόσο κακή μπορεί να μου φανεί η γραφή κάποιου.

Δεν πάω αλφαβητικά, ούτε με κάποιο άλλο συγκεκριμένο κριτήριο. Συνήθως, πιάνω κάποιον που ο όγκος των γραπτών του να ταιριάζει με το χρόνο που στη συγκεκριμένη φάση έχω να διαθέσω.

(όχι ότι θα ενδιαφέρεται κανείς, αλλά επί του παρόντος γράφω αρκετά και το διάβασμα έχει πάρει δεύτερη προτεραιότητα μέχρι νεοτέρας)
Χειμώνος ορχού, ει θέρους ηύλεις.
<><

#9 The Phantom

The Phantom

..σε άλλους παράλληλους

• Members
  • 123 posts
  • Όνομα:Ηλίας

Posted 14 Οκτώβριος 2008 - 07:20

Σαν πρώτο κριτήριο επιλέγω το «χτύπημα των λέξεων». Το ρυθμό. Τη γεύση των λέξεων. Αν δεν μου αρέσει, δεν συνεχίζω. (Το ίδιο ακολουθώ και με συγγραφείς με «όνομα».)
Έπειτα είναι ο τίτλος. Ένας αδιάφορος τίτλος δεν με τραβά.
Δίνω «σ’εμας» δεύτερη ευκαιρία. Πολλές ευκαιρίες θα έλεγα. Έστω κι αν η πρώτη επαφή δεν μου άρεσε. Ίσως να μου αρέσει η τρίτη ή η έκτη!
Δεν με επηρεάζει το είδος. Μια καλογραμμένη (σύμφωνα με μένα) ιστορία, μπορεί να είναι από οποιοδήποτε είδος.
..τα παιδικά φαντάσματα μας εγκατέλειψαν, ας φορέσουμε ένα σεντόνι κι ας πάρουμε τη θέση τους..

#10 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.276 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 14 Οκτώβριος 2008 - 07:43

Έχω σταματήσει να διαβάζω όσο θα ήθελα (και να σχολιάζω όσο θα ήθελα) για πολλούς και διάφορους λόγους. Κυρίως ίσως επειδή έχω βάλει ένα συγγραφικό στόχο από την προηγούμενη άνοιξη και θα κρατήσει πιθανόν μέχρι και το καλοκαίρι που μας έρχεται. Παλαιότερα όμως διάβαζα ό,τι νέο έβλεπα να ποστάρεται. Πέρασα και μια φάση αγκαζέ με το ευρετήριο της βιβλιοθήκης.

Το μέγεθος συνήθωςδεν παίζει και πολύ σημασία. Ασφαλώς όμως αν δεν έχω δείγματα γραφής από κάποιον, δε θα αποτολμήσω να διαβάσω κάτι τεράστιο. Θα "δοκιμάσω" πρώτα μικρές ιστορίες του κι ύστερα, αν με πείσει ότι αξίζιε τον κόπο, τότε θα περάσω σε μεγαλύτερες. Αν ξέρω ότι οι μικρές ιστορίες είναι κακότεχνες ή στερούνται ιδεών, τότε φοβάμαι ότι δε θα περάσω στις μεγαλύτερες.

Περισσότερο με ενδιαφέρει να διαβάσω έναν νέο παρά ένα παλιό. Αν έχω μπροστά μου κάποιον που ξέρω τη γραφή του κι έναν άγνωστο θα διαβάσω πρώτα του αγνώστου, ε τη λογική ότι από το γνωστό ξέρω τι μπορώ να περιμένω, ενώ ο άγνωστος μπορεί αν είναι καλός (οπότε κανένα θέμα προτίμησης) ή κακός, οπότε θα ήθελα να μου "μείνει" η καλή ιστορία να τη διαβάσω τελευταία.

Τώρα για το είδος, ε, γκουχ... δυσκολεύομαι να διαβάσω εφ. Όχι ότι δεν το κάνω, αλλά δυσκολεύομαι. Θα έλεγα ότι η σειρά προτίμησή μου είναι φ, διάφορες, τρόμος, εφ. Τι να κάνουμε, πυροβολίστε με.

#11 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts

Posted 24 Νοέμβριος 2008 - 16:06

Έχω θέσει στον εαυτό μου τον μεγαλόπνοο στόχο να διαβάσω όλες τις ιστορίες σε όλες τις βιβλιοθήκες.

Είχα ξεκινήσει κι εγώ κάπως έτσι αλλά στο δρόμο ανακάλυψα την χαρά του... χάους! Μπαίνω λοιπόν στο ευρετήριο και διαβάζω... ό,τι μου κατέβει!

Παρότι προτιμώ τις ΕΦ, διαβάζω και από τα τρία (τέσσερα) είδη. Σίγουρα μου τραβούν την προσοχή οι ιστορίες της "επικαιρότητας" του φόρουμ αλλά δεν "τσιμπάω" πάντα.

Μερικές φορές με πιάνει η όρεξη για έναν συγγραφέα, ιδίως αν τον έχω γνωρίσει προσωπικά πρόσφατα. Άλλοτε έχω τρελλή όρεξη και διαβάζω συνέχεια και άλλοτε δε θέλω άλλα διηγήματα...

Συχνά μου αρέσουν οι ανασκαφές: παλιές ιστορίες, "θαμμένες" στις τελευταίες σελίδες. Διστάζω όμως να κάνω ουσιώδη σχόλια. Όταν ο συγγραφέας έχει να πατήσει στο φόρουμ για μήνες (ή χρόνια), φοβάμαι ότι θα πάνε στον βρόντο...

#12 Guest_roriconfan_*

Guest_roriconfan_*
  • Guests

Posted 24 Νοέμβριος 2008 - 18:21

1. Προτιμώ τις Ιστορίες Φαντασίας από τα άλλα.
2. Αν τις βλέπω στα latest post βοηθάει.
3. Αν είναι και λιγότερο από 3.000 λέξεις βοηθάει περισσότερο.
4. Αν θέλω να διαβάσω κάτι και δε βρίσκω στα latest posts, πάω στην βιβλιοθήκη και παίρνω χρονολογικά τις ιστορίες φαντασίας (σχεδόν πάντα) προς τα πίσω μέχρι να βρω κάποια που δεν διάβασα.

Α, και προσωπικά κρατάω και λίστα με ότι διάβασα γιατί που να θυμάμαι τα πάντα από το όνομα μόνο. Ως τώρα έχω διαβάσει κάπου 120 διηγήματα εδώ στο φόρουμ.

Edited by roriconfan, 24 Νοέμβριος 2008 - 18:22.

#13 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 24 Νοέμβριος 2008 - 18:26

Σχεδόν αποκλειστικά από το View New Posts και μόνο αν με τραβήξει ο τίτλος. Στην αρχή διάβαζα τα πάντα, αλλά δεν είχαμε πολλές ιστορίες τότε. Τι να πεις, ο πολύς όγκος με τρομάζει. Κάτι σαν τη βιβλιοθήκη με τα άπειρα cd της συγκατοίκου μου, που τρέμω να πλησιάσω! Τι να πρωτοδιαλέξεις; Έτσι είναι και με τις βιβλιοθήκες μας εδώ.

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#14 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 25 Νοέμβριος 2008 - 10:41

Μέχρι τώρα, λόγω έλλειψης χρόνου, έχω διαβάσει κυρίως τις πιο πρόσφατες. Πέρασε κάποια στιγμή από το μυαλό μου να ξεκινήσω ανάποδα και να ψάξω από τις πιο παλιές, αλλά κατάλαβα ότι χρονικά δε με παίρνει και δε θα διαβάσω ποτέ αυτές που είναι φρέσκες και που πιθανόν να θέλουν οι συγγραφείς κάποια σχόλια.
Με την ελπίδα ότι από δω και μπρος θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο, σκοπεύω ν' αρχίσω να διαβάζω και τις προηγούμενες. Και μάλλον, επειδή η φάντασυ είναι τεράστια και ο τρόμος δεν είναι το φόρτε μου, θ' αρχίσω από Ε.Φ.

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#15 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 25 Νοέμβριος 2008 - 10:55

Τι να πεις, ο πολύς όγκος με τρομάζει. Κάτι σαν τη βιβλιοθήκη με τα άπειρα cd της συγκατοίκου μου, που τρέμω να πλησιάσω! Τι να πρωτοδιαλέξεις; Έτσι είναι και με τις βιβλιοθήκες μας εδώ.

Ή αλλιώς The Paradox of Choices.
Δείτε και εδώ: http://www.ted.com/i..._of_choice.html
Είναι τροφή για σκέψη.

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#16 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 25 Νοέμβριος 2008 - 15:54

Ή αλλιώς The Paradox of Choices.
Δείτε και εδώ: http://www.ted.com/i..._of_choice.html
Είναι τροφή για σκέψη.

Ωραίο βιντεάκι. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ζητούσα κάποιον άνθρωπο που να παίρνει αποφάσεις για μένα! Είναι εξουθενωτικό!

Sorry για το spam :spam:

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#17 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 25 Νοέμβριος 2008 - 21:02

Ωραίο βιντεάκι. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ζητούσα κάποιον άνθρωπο που να παίρνει αποφάσεις για μένα! Είναι εξουθενωτικό!

Sorry για το spam :spam:

Μπορείς πάντα να ρίχνεις ζάρι ;)
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#18 OxAp0d0

OxAp0d0
  • Members
  • 349 posts

Posted 26 Δεκέμβριος 2008 - 23:06

Προσπαθώ να τις διαβάσω όλες, απλά αν έχω πολύ καιρό να μπω στο site (μια-δυο βδομάδες), το πρώτο πράγμα που κάνω όταν με πιάσει όρεξη να διαβάσω καμιά ιστορία, είναι να κάνω μια γρήγορη αναζήτηση με τη λέξη....
DinoHajiyorgi

:beerchug:
"His followers called him Mahasamatman and said he was a god. He preferred to drop the Maha- and the -atman, however, and called himself Sam. He never claimed to be a god. But then, he never claimed not to be a god."
Roger Zelazny - Lord of Light

People whose concept of ancient history is the first series of Star Trek may be treated with patience, because it's usually not their fault they were reduced to getting their education from school.
- Terry Pratchett

I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.
- Douglas Adams

#19 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 26 Δεκέμβριος 2008 - 23:18

Προσπαθώ να τις διαβάσω όλες, απλά αν έχω πολύ καιρό να μπω στο site (μια-δυο βδομάδες), το πρώτο πράγμα που κάνω όταν με πιάσει όρεξη να διαβάσω καμιά ιστορία, είναι να κάνω μια γρήγορη αναζήτηση με τη λέξη....
DinoHajiyorgi
:beerchug:

:o :blush-anim-cl:

Ευχαριστώ πολύ. Κι εύχομαι να μην εννοείς πως περιμένεις οπωσδήποτε να βρεις κάτι καινούργιο, γιατί τελευταία... άστα να πάνε. Με την διάθεση πεσμένη πασχίζω να τελειώσω αυτό που ξεκίνησα στο νανορίμο πριν επιστρέψω και στην εκκρεμότητα που λέγεται Anarchus. (Ίσως πάλι, να έχω ανάγκη από αυτή την παύση.)
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#20 OxAp0d0

OxAp0d0
  • Members
  • 349 posts

Posted 29 Δεκέμβριος 2008 - 22:54

:o :blush-anim-cl:

Ευχαριστώ πολύ. Κι εύχομαι να μην εννοείς πως περιμένεις οπωσδήποτε να βρεις κάτι καινούργιο, γιατί τελευταία... άστα να πάνε. Με την διάθεση πεσμένη πασχίζω να τελειώσω αυτό που ξεκίνησα στο νανορίμο πριν επιστρέψω και στην εκκρεμότητα που λέγεται Anarchus. (Ίσως πάλι, να έχω ανάγκη από αυτή την παύση.)

/Μπιγκίν Oφ Τόπικ

Πριν κάμποσες μέρες είχα τυπώσει και διάβαζα σε φίλους εκείνο το έπος, "Χειροσίμα, μπαχαλάκι". Προς το τέλος δύο από την παρέα βρέθηκαν ανίκανοι να σταθούν στο ύψος τους (και την καρέκλα τους). Βέβαια, προσπαθούσα με κινήσεις χεριών, ποδιών και κραυγές να αναπαραστήσω τις τελευταίες σκηνές καταδίωξης - σύραξης και ετοιμασίας για το μεγάλο μπαμ...

/Εντ Οφ Τόπικ
"His followers called him Mahasamatman and said he was a god. He preferred to drop the Maha- and the -atman, however, and called himself Sam. He never claimed to be a god. But then, he never claimed not to be a god."
Roger Zelazny - Lord of Light

People whose concept of ancient history is the first series of Star Trek may be treated with patience, because it's usually not their fault they were reduced to getting their education from school.
- Terry Pratchett

I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.
- Douglas Adams

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users