Jump to content
tetartos

Πώς επιλέγετε ποια ιστορία θα διαβάσετε;

Recommended Posts

Naroualis

Ειδικά για το ελληνικό φανταστιό είχαμε ξεκινήσει κάτι εδώ, αλλά δεν πήγε πολύ μακρυά. Επιφυλάσσομαι να επιστρέψω με τα περιεχόμενα του υπόλοιπου ραφιού μου, συν εκείνα που αγόρασα από τότε...

Δημήτρης
Ειδικά για το ελληνικό φανταστιό είχαμε ξεκινήσει κάτι εδώ, αλλά δεν πήγε πολύ μακρυά. Επιφυλάσσομαι να επιστρέψω με τα περιεχόμενα του υπόλοιπου ραφιού μου, συν εκείνα που αγόρασα από τότε...

Μμμμ... τώρα Naroualis με βάζεις σε τρελό λούκι, αλλά καλά κάνεις. Όποτε βρεις τον χρόνο κάνε κάνα update. Πολύ πληροφοριακό είναι το altfactor όπως αναφέρεται κάπου στο link που έδωσες. Το αποθήκευσα όλο στον h/y μου τις προάλλες, τρεις μέρες μου πήρε.

Βρασίδας

Θα απαντησω αν και νεος στο φορουμ. Κυριως με τραβηξαν με τη μια οι ιστοριες τρομου. Φυσικα μετα απο εναν διάλογο μεσω προσωπικων μηνυματων με τον roriconfan (να τον ευχαριστήσω και δημοσια για τη βοήθειά του) ανακάλυψα ότι μάλλον αδικούσα τα άλλα είδη ιστοριών.

Φυσικα σαν καινουριος διαβαζω και τις παλιοτερες. Το πρωί λόγω δουλειας κυριως προτιμω τις συντομες. Αλλα το βράδυ με την άνεση χρόνου θα έλεγα οτι θα προτιμουσα να εχω μια μεγαλη ιστορια να διαβασω. Δεν κρυβω οτι εχω διαβασει τοσο καλες ιστορίες, τοσο σαν πλοκή, όσο σαν δομή χαρακτήρων αλλα και απλα σαν "ιδέες" που απογοητεύομαι που τελειώνουν γρήγορα.

Εχω φυσικα πολυυυυυυ μελλον μεχρι να τις διαβασω όλες γιατι αυτος ειναι ο σκοπος μου. Και μαθαίνω έτσι, αλλα και γνωρίζω τους υπόλοιπους.

Τα υπόλοιπα σε λίγο καιρό :D

Guest roriconfan
Κυριως με τραβηξαν με τη μια οι ιστοριες τρομου.

Έπεσες πάνω στην κρίση τρομολαγνίας που περνάνε όλοι αυτόν τον καιρό. Περισσότερο όμως είμαστε της φαντασίας με μάγους και δράκους σε διηγήματα και τρέκκιδες σε σειρές.

Φυσικα μετα απο εναν διάλογο μεσω προσωπικων μηνυματων με τον roriconfan (να τον ευχαριστήσω και δημοσια για τη βοήθειά του) ανακάλυψα ότι μάλλον αδικούσα τα άλλα είδη ιστοριών.

Πάντα σκεφτόμουν να αποστέλεται μια λίστα με τα best of στα νέα μέλη, από κάθε είδος. Αν τα αφήνουμε να διαβάζουνε από μόνοι τους, πιθανώς θα νομίζουνε ότι απλά κάνουμε ασκήσεις και σκετσάκια εδώ πέρα.

Δεν κρυβω οτι εχω διαβασει τοσο καλες ιστορίες, τοσο σαν πλοκή, όσο σαν δομή χαρακτήρων αλλα και απλα σαν "ιδέες" που απογοητεύομαι που τελειώνουν γρήγορα.

So true.

Εχω φυσικα πολυυυυυυ μελλον μεχρι να τις διαβασω όλες γιατι αυτος ειναι ο σκοπος μου. Και μαθαίνω έτσι, αλλα και γνωρίζω τους υπόλοιπους.

Εγώ τόσο καιρό ξεκοκάλισα τις ιστορίες φαντασίας και είμαι στα μισά των ιστοριών επιστημονικής. Μετά θα πάω στις διάφορες. Τον τρόμο τον προσπερνάω. Δε μου πάει. Μου βάζει κιλά.

northerain

Οι απόψεις του Ρορικο δεν εκφράζουν τις απόψεις του φορουμ.

Αν ήταν στο χέρι μου θα ανάγκαζα όλους να γράφουν τρόμου.

Nihilio

Roriko, πρόσεχε. Εμείς του τρόμου είμαστε λίγοι, κακοί, και με μπόλικες ιδέες...

edit

Πάντα σκεφτόμουν να αποστέλεται μια λίστα με τα best of στα νέα μέλη, από κάθε είδος. Αν τα αφήνουμε να διαβάζουνε από μόνοι τους, πιθανώς θα νομίζουνε ότι απλά κάνουμε ασκήσεις και σκετσάκια εδώ πέρα.

Δες μία εδώ

Edited by Nihilio

dolph

Ώς τώρα έχω ασχοληθεί με μικρές σε μέγεθος ιστορίες λόγω ελλείψεως χρόνου, αλλά κάποια στιγμή θα βουτήξω και σε μεγαλύτερες.

Και φυσικά προσπαθώ να γράφω την άποψη μου για κάθε ιστορία που διαβάζω.

*Aria*

Η πρώτη κίνησή μου για να διαβάσω μια ιστορία από εδώ, είναι το είδος που μου αρέσει περισσότερο, πχ. Ιστορίες Φαντασίας. Ύστερα ακολουθούν τα υπόλοιπα.

Η επόμενή μου κίνηση, είναι να τσεκάρω τον τίτλο. Όποιος τίτλος με τραβήξει πρώτος, εκεί κάνω είσοδο biggrin.gif .

Δεν με απασχολεί ποιος το έγραψε. Καινούργιος, παλιός, όλοι έχουμε δικαίωμα στο γράψιμο laugh.gif και την ανάγκη να μας ασκηθεί κριτική προς βελτίωση και τόνωσης του ηθικού. Εξ' ού και το φόρουμ αυτό.

Μετά, ως ένα υποκειμενικό ρόλο, παίζει το μέγεθος της ιστορίας. Αυτό εξαρτάται από τον ελεύθερο χρόνο που θα έχω κι επίσης, ως γνωστόν, το διάβασμα από την οθόνη είναι ολίγον τι δύσκολο. Αν και όταν η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα, τότε παρακαλάω να μην τελειώσει και δεν με νοιάζει αν την διαβάζω σε οθόνη ή σε χαρτί. aacool.gif

Cosmo

1) Ανάλογα με την διάθεση μου πάει και το είδος. (Αν και την σκληρή εφ την αποφεύγω λίγο)

2) Ο Τίτλος. Είναι ίσως το σημαντικότερο για να με τραβήξει.

3) Η μορφοποίηση του κειμένου. (Αν δεν δω κενά και παραγράφους και, και, και,)

4) Η ρυθμολογία της. Αν τσουλάει ωραία, ας είναι και 5 μύρια λέξεις.

Drake Ramore

Τις διαβάζω όλες και απο τα τρία είδη (Ε.Φ, Τρόμος, Φανταστικό).

Δεν διαβαζω καθόλου απο την βιβλιοθήκη των διαφόρων ιστοριών.

Συνήθως, οταν δεν υπάρχει κάποια νέα ιστορία αρχίζω το ψαχούλεμα στις υπόλοιπες βιβλιοθήκες. Εχω τελειώσει του τρόμου και εχω διαβάσει αρκετά απο φάντασυ και Ε.Φ σε random order (βάση τιτλου και συγγραφέα που γνωρίζω δουλειες τους).

Όταν ερχεται κάποιος νέος και άγνωστος διαβαζω πάντα την πρώτη του ιστορία (σίγουρα) και κάποιες απο τις επόμενες (τις περισσότερες φορές) όσο καλός ή κακός και αν είναι και σε όποιο είδος και αν γράφει. Αν νιώσω οτι σχολιάζοντας την ιστορία του θα τον βοηθήσω το κάνω. Αν νιώσω οτι ο τρόπος γραφής του είναι εντελώς εκτός του προσωπικού μου γούστου δεν σχολιάζω καν. Γίνομαι πολύ υποκειμενικός, χάνω την ματιά μου και αλλοιώνεται και ο σχολιασμός μου.

Τις παλαιότερες ιστορίες τις ξεκινάω και αφήνω τον συγγραφέα να με κερδίσει στις πρώτες 1000-1500 λέξεις (συνηθως). Αν δεν το καταφερει ή αν είναι εντελώς εκτός (απο το προσωπικό μου γούστο) τις αφήνω στην άκρη. Δεν έχει νοημα για εμένα να συνεχίσω το διάβασμα σε κάτι που δεν μου αρέσει.

Το μέγεθος της ιστορίας δεν παίζει κανενα ρόλο για εμενα. Ακόμη και 10000-20000 λέξεις θα τις διαβασω μονοκοπανιάς αν καταφέρει να με κρατήσει ο συγγραφέας.

Στις ιστορίες της βιβλιοθήκης τρόμου είμαι πιο υπομονετικός. Τις διαβαζω ολόκληρες (είτε μου αρέσουν είτε όχι) καθαρά για συγγραφικούς λόγους, για λόγους προσωπικής βελτίωσης, αλλά και σφαιρικής άποψης πάνω στο είδος.

Edited by Drake Ramore

TheSea IsBurned

Εγώ κοιτάζω τι υπάρχει στο view new posts κι αν κάποια ιστορία μου τραβήξει το ενδιαφέρον θα τη διαβάσω άσχετα από το είδος (αν και ιστορίες φάντασυ σπάνια εως ποτέ μου τραβάνε το ενδιαφέρον). Από εκεί και πέρα αν διαβάσω κάποια ιστορία που να μου αρέσει πάρα πολύ, θα ψάξω στις παλαιότερες για να βρω και τις άλλες ιστορίες του ίδιου συγγραφέα (κάτι που ως τώρα έχει συμβεί μόνο μία φορά:tease: )

panwraia

Από τον προβολέα...! Αφού έχω τελειώσει την λίστα του μανν..Και όταν δενέχει κάτι νέο ο προβολέας( που συνήθως δεν έχειdevil2.gif) τότε από νικητέςπροηγούμενων διαγωνισμών!!!

tetartos

Από τον προβολέα...! Αφού έχω τελειώσει την λίστα του μανν..Και όταν δενέχει κάτι νέο ο προβολέας( που συνήθως δεν έχειdevil2.gif) τότε από νικητέςπροηγούμενων διαγωνισμών!!!

Ένα χρήσιμο μήνυμα προς την ομάδα των διαχειριστών.

Τον τελευταίο καιρό διαβάζω μόνο ό,τι τραβήξει την προσοχή μου (λόγω τίτλου) από τα New content.

Επίσης, μετά από πρόσκληση/υπόδειξη κάποιου μέλους (όταν έχω την κατάλληλη διάθεση).

MadnJim

Καλή ερώτηση! Λοιπόν, διαβάζω ότι θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Πολλές φορές ψαχουλεύω τη Βιβλιοθήκη και όταν δω κάποιον τίτλο που θα με "φωνάξει" θα πατήσω το βελάκι δίπλα για να ανοίξει το παράθυρο και να διαβάσω τα σχόλια του συγγραφέα. Δεν με νοιάζει πόσες λέξεις θα είναι, ίσα ίσα που αν τελικά θα είναι ωραία ιστορία θα θέλω σίγουρα περισσότερο. Θέλω να δω το είδος της όπως το αναφέρει αυτός που την έγραψε. Αν είναι κάτι κοινωνικο-δραματικό θα προσπεράσω. Επίσης, συνήθως, δεν κοιτάζω ποιος την έγραψε, παρά μόνο αν μου αρέσει πολύ. Τότε θέλω να ξέρω τον συγγραφέα της, να του πω ένα μπράβο κι ένα ευχαριστώ κι ας μην με ακούει. Αν είναι απλά υποφερτή θα μου περάσει στο "ντούκου", ή, χειρότερα, αν είναι κακή, δεν θέλω να ξέρω ποιος την έγραψε, για να μην παρασυρθώ και τον αποφεύγω στο εξής και μόνο που θα βλέπω το όνομά του. Μπορεί να βελτιώνεται, ή να ήταν μία κακή στιγμή του αυτή η ιστορία, γιατί να του βάλω ταμπέλα στο μυαλό μου;

Θα ανοίξω οπωσδήποτε κάποια που μόλις ανέβηκε, αλλά θα τη διαβάσω ολόκληρη μόνο αν μου ταιριάξει.

Ανάλογα με τη διάθεση και το κέφι θα ψάξω και το υπο-είδος, δεν κάνω πάντα κέφι μία ιστορία τρόμου, ή μία φάντασυ, και πάει λέγοντας. Ανάλογα με τη διάθεση..

Αλλά το σταθερό είναι πάντα ο τίτλος. Αν ο τίτλος δεν μου τραβήξει το ενδιαφέρον τότε δύσκολα, ή μόνο κατόπιν σύστασης, θα ανοίξω την ιστορία. Ίσως γιατί πιστεύω πως μια ιστορία πρέπει να είναι αυτό που λέει ο τίτλος της, ή αντίστροφα, ο τίτλος πρέπει να είναι η ιστορία υπερσυμπυκνωμένη σε ελάχιστες λέξεις.

Και με στενοχωρεί απίστευτα να βλέπω μία καλή ιστορία να μην είναι φροντισμένη και περιποιημένη. Να έχει τις παραγράφους της, τους τόνους της, τα σημεία στίξης της, ότι χρειάζεται για να ικανοποιηθεί και το μάτι εκτός από το νου. Διαβάζουμε, δεν ακούμε ράδιο, η εμφάνισή της είναι και η πρώτη μας επαφή μαζί της. Το οπτικό κομμάτι είναι για μένα πολύ σημαντικό. Ένα κείμενο αχταρμά θα το προσπεράσω σίγουρα κι ας περιέχει και το μυστικό της αθανασίας..

Edited by MadnJim