Jump to content

Ανταγωνισμός μεταξύ συγγραφέων


Oberon
 Share

Αισθάνεστε ανταγωνιστικά προς άλλους (γνωστούς σας και μη) συγγραφείς;  

68 members have voted

  1. 1. Αισθάνεστε ανταγωνιστικά προς άλλους (γνωστούς σας και μη) συγγραφείς;

    • Nαι, πάντα. Kάθε ανταγωνισμός είναι φυσικός και θεμιτός.
      13
    • Όχι, ποτέ. Ο ανταγωνισμός είναι κακός και καταστροφικός.
      15
    • Συνήθως ναι, αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις.
      6
    • Συνήθως όχι, αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις.
      20
    • Δεν ξέρω/Δεν το έχω σκεφτεί/Δεν μου έχει τύχει.
      14


Recommended Posts

Ναι αισθανομαι....

 

ζηλευω οσους εχουν επιτυχια και εκδιδουν ακομα κι αν ειναι μετριοι, γιατι απλα , ετσι εκατσε η καποιον ηξεραν η .......

 

ζηλευω και τους ικανους και θελω να τους μοιασω...

 

χωρις ανταγωνισμο δε θα υπηρχε ο ανθρωπινος πολιτισμος.... καλω(ο)ς η κακω(ο)ς.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ποτέ. Ο ανταγωνισμός είναι βαρετός.  :sleepy:

 

 

κοιτα κι εγω γενικα βαριεμαι να συναγωνιζομαι...και στη δουλεια μου ουτε ασχολουμαι, γενικα δεν ειμαι της φιλοδοξιας, καρριερεας κλπ.. αλλα οταν πχ βλεπω καποιον που εχει κατι που θελω, τοτε ναι!  θελω να τον φτασω και να τον ξεπερασω  και εκει με πιανει το ανταγωνιστικο...

οπως οταν βλεπω εναν αθλιο τυπο με μια πανεμορφη κοπελα και λεω γιατι αυτος και εγω μονος?

καπως ετσι... θεμα οπτικης ολα!

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για να μπω στην διαδικασία να νιώσω ανταγωνιστικός απέναντι σε συγγραφείς (γνωστούς η μη), πρέπει να θεωρώ τον εαυτό μου συγγραφέα. Και δεν τον θεωρώ. Ασχολούμαι με την συγγραφή, αλλά αυτό δεν με κάνει συγγραφέα.

Αν θεωρούσα τον εαυτό μου συγγραφέα, δεν νομίζω να το έβλεπα ανταγωνιστικά το θέμα. Οι τεχνικές συγγραφής είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους που απλά θα μπορούσα να αποκαλέσω τους συγγραφείς διαφορετικούς. Οπωσδήποτε θα υπάρχουν καλοί και κακοί, αλλά ανεξαρτήτως σε ποια παράταξη και αν βρισκόμουν, πείτε με παιδί των λουλουδιών, πείτε με ότι θέλετε, αλλά πιστεύω στην καλή πρόθεση και αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων, Επομένως αντί να προσπαθούμε να ανταγωνιστούμε ο ένας τον άλλο, θα έπρεπε να βοηθούμε ο ένας τον άλλον (κριτικάροντας ο ένας την δουλειά του άλλου, λέγοντας την αλήθεια όσο και αν πονάει, προτείνοντας λύσεις και ανταλλάσοντας ιδέες). Στο κάτω κάτω τι παραπάνω είμαστε μεταξύ μας αν όχι συνοδοιπόροι στην φαντασία, που μοιραζόμαστε τους κόσμους μας; (δεν είχα σκοπό να ακουστώ τόσο ρομαντικός).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε καλα ουτε εγω ειμαι συγγραφεας! τουλαχιστον μεχρι να εκδοθει κατι στη διαρκεια της ζωης μου δε μπορω να με θεωρησω...αλλα αυτο δε παυει να με κανει να θελω να υπαρχει ανταγωνισμος ωστε να γινω καλυτερος... οταν διαβαζω κατι, προσπαθω να παρω πραγματα και να τα χρησιμοποιησω στη γραφη μου! φυσικα εχω το δικο μου στυλ, αλλα ειναι πολυ χρησιμο να μπορεις να περνεις κατι απο αλλους, κατι που ταιριαζει στον δικο σου τροπο γραφης και μπορει να σε βοηθησει να εξελιχθεις...

τελικα συμφωνω οτι ειναι χρησιμο να διαβαζεις τοσο καλα οσο και κ ακα βιβλια....γενικα...ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ , και να γραφεις!

Link to comment
Share on other sites

Ανταγωνισμός συγγραφέων στην Ψαροκώσταινα; 

 

Και μάλιστα του Φανταστικού; (ΕΦ, τρόμου, φάνταζυ κλπ, whatever)

 

Ποιός να ανταγωνιστεί ποιόν ωρέ; Αφού είμαστε τα ίδια 100κάτι (λέμε τώρα) άτομα που αγοράζουμε ο ένας το βιβλίο του άλλου, οι ίδιες φάτσες που συναντιόμαστε στις λιγοστές εκδηλώσεις/παρουσιάσεις/nerd φεστιβάλ, οι ίδιοι λίγοι που συζητάμε για τα καθ'ημάς (και 'ντάξει, ενίοτε θάβουμε, αλλά προσωπικά δεν το θεώρησα ποτέ "σοβαρό" θάψιμο, παρά μόνο τύπου να'χουμε κάτι να λέμε)

 

Για μένα, ΟΧΙ, ψήφισα όμως ένα "με ελάχιστες εξαιρέσεις" γιατί δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Αυτά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζηλεύω, αλλά μόνο αυτούς που έχουν πετύχει κάτι που το έχω δοκιμάσει κι εγώ και δεν το κατάφερα. Δε ζηλεύω, ας πούμε, αυτούς που έχουν γράψει κάτι που δε θα με ενδιέφερε εμένα ποτέ να ξεκινήσω να γράφω. Ούτε αυτούς που είναι έτη φωτός καλύτεροι από μένα, έστω και αν έπιασαν ένα θέμα που θα με ενδιέφερε κι εμένα. Πολύ θα μου άρεσε να είχα γράψει το "Ιστορία χωρίς τέλος" του Μίκαελ Έντε, έστω να είχα πιάσει αυτό το θέμα και να είχα βγάλει κάτι καλό. Αλλά το συγκεκριμένο είναι αριστούργημα. Οπότε τι να ζηλέψω; Μη σας πω ότι χαίρομαι που το έπιασε ένας τόσο καλός συγγραφέας και δεν πήγε χαμένο ως θέμα (που θα πήγαινε αν το έπιανα εγώ, ενδεχομένως).

Νευριάζω όταν κάτι που μου φαίνεται εμένα σχεδόν αδιάφορο παίρνει κριτικές ενθουσιώδεις (Δημουλίδου δεν έχω διαβάσει, αλλά υποψιάζομαι ότι θα συγχυστώ αν διαβάσω). Αυτό πιάνεται για ζήλια/ανταγωνισμός;

Επίσης μπορώ να βρω ελαττώματα στα πάντα, ακόμα και σε βιβλία/ταινίες/σειρές για τα οποία τρελαίνομαι, χωρίς να πάψουν να μου αρέσουν, χωρίς, δηλαδή, να με ενοχλούν αυτά τα ελαττώματα. Μπορεί ακόμα να μου αρέσει περισσότερο μια σειρά στην οποία βρίσκω περισσότερα ελαττώματα από μια άλλη, στην οποία δε βρίσκω τόσα πολλά (πχ Game of Thrones vs Breaking Bad). Το ίδιο και με τα κείμενα/διηγήματα/βιβλία. Ίσως συνυπάρχουν μέσα μου ένας κριτικός υποκειμενικός και ένας αντικειμενικός, τι να πω.

Τι να ψηφίσω; Θα ψηφίσω "όχι, αλλά με εξαιρέσεις". Αν και ίσως θα έπρεπε "ναι, αλλά με εξαιρέσεις".

Link to comment
Share on other sites

Ανταγωνισμός συγγραφέων στην Ψαροκώσταινα; 

 

Και μάλιστα του Φανταστικού; (ΕΦ, τρόμου, φάνταζυ κλπ, whatever)

 

Γιατί βρε; Τι έχουν τα φανταστικα; :p

 

Εγώ ζηλεύω, αλλά μόνο αυτούς που έχουν πετύχει κάτι που το έχω δοκιμάσει κι εγώ και δεν το κατάφερα.

Φίλε μου βάσει του "περι συγγραφης" του Stephen King που είχα διαβάσει, ο άνθρωπος μέχρι να καθιερωθεί σαν επαγγελματίας συγγραφέας, έφαγε πολλές παπάρες μέχρι να τα καταφέρει. Η πορεία του ώς την επιτυχία είναι σπαρμένη με μίνι ιστορίες που έστελνε σε περιοδικά και την απόρριψη. Ναι φιλε, ο Stephen King έστελνε ιστοριες σε περιοδικά και δεν έκαναν ούτε καν τον κόπο να τις διαβάσουν. Δεν υπαρχει τιποτα χειρότερο από το να σε απορρίπτουν χωρίς καν να μπούν στον κόπο να σε διαβάσουν. Υπομονή θέλει φίλε και πάνω απ όλα να αφοσιωθείς σε αυτό που κάνεις.

 

Μην το δοκιμάσεις. Κυνήγησέ το.

 

Εγώ μόνο ένα φοβάμαι. Τί θα γίνει αν γίνουμε καλοί στην λόγοτεχνία σε έναν κόσμο που δεν διαβάζει; 

Edited by alucardos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ανταγωνισμός συγγραφέων στην Ψαροκώσταινα; 

 

Και μάλιστα του Φανταστικού; (ΕΦ, τρόμου, φάνταζυ κλπ, whatever)

 

Γιατί βρε; Τι έχουν τα φανταστικα; :p

 

Θα σου πω τι ΔΕΝ έχουν : κοινό!

 

Για την ακρίβεια, έχουν εξαιρετικά μικρό κοινό που βασικά.... είμαστε εμείς. Οπότε, να ανταγωνιστώ ποιον; Αυτόν που αύριο μεθαύριο στηρίζομαι πάνω του για να αγοράσει το βιβλίο μου; 

Link to comment
Share on other sites

 

Νευριάζω όταν κάτι που μου φαίνεται εμένα σχεδόν αδιάφορο παίρνει κριτικές ενθουσιώδεις (Δημουλίδου δεν έχω διαβάσει, αλλά υποψιάζομαι ότι θα συγχυστώ αν διαβάσω). Αυτό πιάνεται για ζήλια/ανταγωνισμός;

 

Νομίζω όχι. Αν είναι να ανταγωνιστείς κάποιον, λογικά πρέπει να παίζει στο ίδιο γήπεδο με σένα. Αλλιώς είναι σαν να συγκρίνεις διαφορετικής φύσεως πράγματα. Ξερωγώ, αυγά με μπέικον!  :man_in_love:

 

Πλάκα πλάκα, μια που το έφερε η κουβέντα για Δημουλίδου και σία (στο χωριό μου αυτά τα λέμε γκομενοβιβλία) σε μια από τις άπειρες τηλεοπτικές επαναλήψεις που μας έχουν πήξει και για αυτό το καλοκαίρι, έπεσα σε συνέντευξη Λένας Μαντά. Ομολογώ ότι εξεπλάγην ευχάριστα με το πόσο συνειδητοποιημένη και ακομπλεξάριστη ήταν. Η γυναίκα μιλούσε ελεύθερα για το κράξιμο που έχει φάει και δείχνει να μην έχει κανένα πρόβλημα με αυτό. Κορυφή ερώτηση που της έκανε προφανώς αγανακτισμένος (σοβαρός) αναγνώστης σε μεγάλη παρουσίαση: 

 

"- Εγώ, κυρία Μαντά, όπως και άλλοι, διαβάζω κλασικούς. Ντοστογιέφσκι κλπ. Μπορείτε να μου δώσετε ένα λόγο γιατί να ασχοληθώ με τα δικά σας βιβλία;"

"- Κανέναν! Διαβάζοντας μεγάλους συγγραφείς, είστε σε τόσο καλά χέρια, που ειλικρινά, δεν έχετε κανένα λόγο να αγοράσετε βιβλίο δικό μου."

 

Το έλεγε και το εννοούσε. Όπως και παραδέχτηκε ανοιχτά ότι τα βιβλία της δεν έχουν ιδιαίτερη λογοτεχνική αξία, απλά στοχεύουν στο να βοηθήσουν κόσμο να περάσει πιο ευχάριστα την ώρα του. Και άλλα πολλά. Αν και δεν περίμενα ποτέ να παραδεχτώ κάτι τέτοιο, η κυρία κέρδισε ένα ποντάκι respect, τουλάχιστον από εμένα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ανταγωνισμός συγγραφέων στην Ψαροκώσταινα; 

 

Και μάλιστα του Φανταστικού; (ΕΦ, τρόμου, φάνταζυ κλπ, whatever)

 

Γιατί βρε; Τι έχουν τα φανταστικα; :p

 

Θα σου πω τι ΔΕΝ έχουν : κοινό!

 

Για την ακρίβεια, έχουν εξαιρετικά μικρό κοινό που βασικά.... είμαστε εμείς. Οπότε, να ανταγωνιστώ ποιον; Αυτόν που αύριο μεθαύριο στηρίζομαι πάνω του για να αγοράσει το βιβλίο μου; 

 

 Μικρό κοινό; Ο Stephen King, ο Graham Masterton, ο Dean Koonz και ο Graham Joice εχουν μικρο κοινο; Η Της επικης φαντασιας οπως ο Moorcock και ο Gavriel Kay; Τωρα αν μιλας για ΕΛΛΗΝΕΣ συγγραφεις του φανταστικου εχεις δικιο. Υπαρχει μεγαλη καχυποψια στους ελληνες του φανταστικου. Ο κοσμος δεν εμπιστευεται αλλους εκτος απο τους διασημους, λες και δεν υπαρχουν διαμάντια σαν του Wieldzmin με το Witcher η με τον γαλλο τον Γραχαμ Πάτρικ και το ευαγγελιο του σατανά (gospel of evil, ουαου μεταφραση). Ο δε Γραχαμ Πατρικ ειναι στην ουσια ενας Γαλλος και αυτο ειναι το ψευδωνυμο του. Δεν ξερω. Ισως να πρεπει να εισαι "αμερικανος" για να πουλησεις, η τουλαχιστον αγγλοφωνος. Αυτο που πρεπει φιλε ειναι να προωθηθουν σωστα τα ελληνικα κειμενα και να μαθει ο ελληνας αναγνωστης του φανταστικου (που δεν ειναι ενας και δυο) να μην τους φοβαται. Εχουμε πολλους καλους. Απλα μενουν στην αφανεια.

 

Εσυ ας πουμε, εχεις γραψει καποια ιστορια; Θα χαιρομουν πολυ να την διαβασω. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ανταγωνισμός συγγραφέων στην Ψαροκώσταινα; 

 

Και μάλιστα του Φανταστικού; (ΕΦ, τρόμου, φάνταζυ κλπ, whatever)

 

Γιατί βρε; Τι έχουν τα φανταστικα; :p

 

Θα σου πω τι ΔΕΝ έχουν : κοινό!

 

Για την ακρίβεια, έχουν εξαιρετικά μικρό κοινό που βασικά.... είμαστε εμείς. Οπότε, να ανταγωνιστώ ποιον; Αυτόν που αύριο μεθαύριο στηρίζομαι πάνω του για να αγοράσει το βιβλίο μου; 

 

 Μικρό κοινό; Ο Stephen King, ο Graham Masterton, ο Dean Koonz και ο Graham Joice εχουν μικρο κοινο; Η Της επικης φαντασιας οπως ο Moorcock και ο Gavriel Kay; Τωρα αν μιλας για ΕΛΛΗΝΕΣ συγγραφεις του φανταστικου εχεις δικιο. Υπαρχει μεγαλη καχυποψια στους ελληνες του φανταστικου. Ο κοσμος δεν εμπιστευεται αλλους εκτος απο τους διασημους, λες και δεν υπαρχουν διαμάντια σαν του Wieldzmin με το Witcher η με τον γαλλο τον Γραχαμ Πάτρικ και το ευαγγελιο του σατανά (gospel of evil, ουαου μεταφραση). Ο δε Γραχαμ Πατρικ ειναι στην ουσια ενας Γαλλος και αυτο ειναι το ψευδωνυμο του. Δεν ξερω. Ισως να πρεπει να εισαι "αμερικανος" για να πουλησεις, η τουλαχιστον αγγλοφωνος. Αυτο που πρεπει φιλε ειναι να προωθηθουν σωστα τα ελληνικα κειμενα και να μαθει ο ελληνας αναγνωστης του φανταστικου (που δεν ειναι ενας και δυο) να μην τους φοβαται. Εχουμε πολλους καλους. Απλα μενουν στην αφανεια.

 

Εσυ ας πουμε, εχεις γραψει καποια ιστορια; Θα χαιρομουν πολυ να την διαβασω. 

 

 

Εννοείται για Έλληνες μιλώ! Ποιόν να ανταγωνιστούμε, τον King, ή τα ονόματα που αναφέρεις; Θα γελάσουν και οι πέτρες. 

 

Λίγα πραματάκια από μένα, κυρίως από τρόμου. Και (fingers crossed) οψόμεθα και για πιο "ουσιαστική" συνέχεια...

 

(παραθέτω τρία link για να μην ψάχνεις. Αν σου αρέσει, έχει κι άλλο)

http://community.sff.gr/topic/15439-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B7/

http://community.sff.gr/topic/15357-%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B1/

http://community.sff.gr/topic/15326-femme-fatale/

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Ανταγωνισμός συγγραφέων στην Ψαροκώσταινα; 

 

Και μάλιστα του Φανταστικού; (ΕΦ, τρόμου, φάνταζυ κλπ, whatever)

 

Γιατί βρε; Τι έχουν τα φανταστικα; :p

 

Θα σου πω τι ΔΕΝ έχουν : κοινό!

 

Για την ακρίβεια, έχουν εξαιρετικά μικρό κοινό που βασικά.... είμαστε εμείς. Οπότε, να ανταγωνιστώ ποιον; Αυτόν που αύριο μεθαύριο στηρίζομαι πάνω του για να αγοράσει το βιβλίο μου; 

 

 Μικρό κοινό; Ο Stephen King, ο Graham Masterton, ο Dean Koonz και ο Graham Joice εχουν μικρο κοινο; Η Της επικης φαντασιας οπως ο Moorcock και ο Gavriel Kay; Τωρα αν μιλας για ΕΛΛΗΝΕΣ συγγραφεις του φανταστικου εχεις δικιο. Υπαρχει μεγαλη καχυποψια στους ελληνες του φανταστικου. Ο κοσμος δεν εμπιστευεται αλλους εκτος απο τους διασημους, λες και δεν υπαρχουν διαμάντια σαν του Wieldzmin με το Witcher η με τον γαλλο τον Γραχαμ Πάτρικ και το ευαγγελιο του σατανά (gospel of evil, ουαου μεταφραση). Ο δε Γραχαμ Πατρικ ειναι στην ουσια ενας Γαλλος και αυτο ειναι το ψευδωνυμο του. Δεν ξερω. Ισως να πρεπει να εισαι "αμερικανος" για να πουλησεις, η τουλαχιστον αγγλοφωνος. Αυτο που πρεπει φιλε ειναι να προωθηθουν σωστα τα ελληνικα κειμενα και να μαθει ο ελληνας αναγνωστης του φανταστικου (που δεν ειναι ενας και δυο) να μην τους φοβαται. Εχουμε πολλους καλους. Απλα μενουν στην αφανεια.

 

Εσυ ας πουμε, εχεις γραψει καποια ιστορια; Θα χαιρομουν πολυ να την διαβασω. 

 

 

Εννοείται για Έλληνες μιλώ! Ποιόν να ανταγωνιστούμε, τον King, ή τα ονόματα που αναφέρεις; Θα γελάσουν και οι πέτρες. 

 

Λίγα πραματάκια από μένα, κυρίως από τρόμου. Και (fingers crossed) οψόμεθα και για πιο "ουσιαστική" συνέχεια...

 

(παραθέτω τρία link για να μην ψάχνεις. Αν σου αρέσει, έχει κι άλλο)

http://community.sff.gr/topic/15439-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B7/

http://community.sff.gr/topic/15357-%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B1/

http://community.sff.gr/topic/15326-femme-fatale/

 

Βασικα για αυτο το εγραψα. Γιατι εχει τοσα πολλα που εχω χαθει. Θα τα τιμησω. Και που εισαι, επειδη και ο "συγγραφεας" που σου μιλαει δεν ειναι και ο ποιο επισφαλης, δεν ριχνεις και εσυ μια ματια στο αριστουργημα μου να μου πεις και εσυ την γνωμη σου; Θελω να ξερω ποσο χαλια γραφω και απο καπου πρεπει να ξεκινησω.

Edited by alucardos
Link to comment
Share on other sites

επειδη και ο "συγγραφεας" που σου μιλαει δεν ειναι και ο ποιο επισφαλης, δεν ριχνεις και εσυ μια ματια στο αριστουργημα μου να μου πεις και εσυ την γνωμη σου; Θελω να ξερω ποσο χαλια γραφω και απο καπου πρεπει να ξεκινησω.

 

Να το δω ευχαρίστως. Στείλε λινκ (να, ξέρω, υποτίθεται ότι μπορώ να το βρω και από το προφίλ σου κάπως, αλλά ποτέ δεν τα πήγα καλά με αυτά τα τεχνικής φύσεως πράματα. Μηχανήματα του σατανά!)

Link to comment
Share on other sites

 

επειδη και ο "συγγραφεας" που σου μιλαει δεν ειναι και ο ποιο επισφαλης, δεν ριχνεις και εσυ μια ματια στο αριστουργημα μου να μου πεις και εσυ την γνωμη σου; Θελω να ξερω ποσο χαλια γραφω και απο καπου πρεπει να ξεκινησω.

 

Να το δω ευχαρίστως. Στείλε λινκ (να, ξέρω, υποτίθεται ότι μπορώ να το βρω και από το προφίλ σου κάπως, αλλά ποτέ δεν τα πήγα καλά με αυτά τα τεχνικής φύσεως πράματα. Μηχανήματα του σατανά!)

 

http://community.sff.gr/topic/15807-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CF%8C-%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82/

 

 

διαβασα δυο απο τα δικα σου και γραφεις ωραια. Θα ψαχουλεψω το προφιλ σου να βρω και τα αλλα, εκτος και αν θελησεις να με βγαλεις απο την μιζερια μου και μου τα στειλεις πριβε.

 

Edited by alucardos
Link to comment
Share on other sites

 οτι ειναι χρησιμο να διαβαζεις τοσο καλα οσο και κ ακα βιβλια....γενικα...ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ , και να γραφεις!

Αυτο ειναι το αλφα και το ωμεγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μιλαω ΜΟΝΟ για ΕΦ, αλλωστε εγω γραφω για διαφορα ειδη, και φαντασια και ερωτικο και μυστηριο κλπ... αν ποτε αξιωθω να γινω συγγραφεας, θελω να ανταγωνιστω ΞΕΝΟΥΣ συγγραφεις και οχι την Μαντα, την Δημουηλιδου κλπ κλπ.. (τυχαια τα ονοματα επειδη κανουν γκελ στους Ελληνες..)

δυστυχως ο Ελληνας δε διαβαζει... ειναι αποδεδειγμενο αυτο...

 

Δειλα-δειλα εμφανιζεται καμια φορα καποια γυναικα που θα κραταει ενα βιβλιο στο μετρο, αλλα σε σχεση με το εξωτερικο οπου εκει ΚΑΙ οι ανδρες διαβαζουν ειναι σταγονα στον ωκεανο..

προσφατα στις παραλιες με λυπη μου διαπιστωσα οτι σε ακτινα πολλων μετρων ΜΟΝΟ εγω διαβαζα ... και μαλιστα Καφκα... παραδιπλα, εφημεριδες, (γαυροι, πρωταθλητες, πρασινες κλπ.. ) κινητα, παλι κινητα, ξανα κινητα..και ξανα κινητα (αιφον και γκαλαξι στεναζαν...)

και δεν πιστευω (οσο και να θελα...) οτι στα κινητα...διαβαζαν ebooks.... ας γελασουμε... γκομενιζαν στα φεισμπουκ και τα ινσταγκραμ...

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ... το να παλεψουμε να γινουμε καλοι και να γραψουμε κατι καλο, θα το κανουμε ΓΙΑ ΕΜΑΣ και μονο και τους ελαχιστους πιστους της λογοτεχνιας (ΚΑΙ οχι ΜΟΝΟ οτι ειναι μοδα, πχ το νησι, τα τουρκικα, η μαντα και ο νταν μπραουν!)

ειναι προδιαγεγραμμενο οτι ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΜΕ ΕΔΩ....

 

και ειναι και δυσκολο να κανουμε κατι εξωτερικο.... εγω προσωπικα δεν ξερω κανεναν συγγραφεα μας που να εκανε επιτυχια εξω, και προσωπικα ΔΕΝ με ενδιαφερει να κανω κατι εξω, γιατι ξερω οτι ΔΕΝ ειναι εφικτο....

 

ΘΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΞΕΝΟΥΣ, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΣΩ ΚΑΙ Ν Α ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ... δεν βλασφημω να πω οτι θα ανταγωνιστω καφκα, ντοστογιεφσκι και χεμινγουει! ΠΟΤΕ!

 

ομως την καθε στεφανι μαιερ την καθε βερονικα ροθ (το καθε δε το λεω υποτιμητικα! μαγκια τους, τις θαυμαζω και μ αρεσουν κι ολας για το ειδος και το κοινο που απευθυνονται!) η τον τυπα που εγραψε το αριστουργημα Η ΚΛΕΦΤΡΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ και ενια ενας Αυστραλος καθημερινος ανθρωπος οπως εμεις,,, Ε ΝΑΙ, ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΩ....

 

ΚΑΙ ΝΑΙ! ΖΗΛΕΥΩ ΟΤΑΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ....

 

παρεδεχτειτε το! δεν ειναι κακο...ολοι ζηλευουμε :)

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ο Ελληνας δε διαβαζει... ειναι αποδεδειγμενο αυτο...

 

Με μεγαλη μου λυπη συμφωνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μιλαω ΜΟΝΟ για ΕΦ, αλλωστε εγω γραφω για διαφορα ειδη, και φαντασια και ερωτικο και μυστηριο κλπ... αν ποτε αξιωθω να γινω συγγραφεας, θελω να ανταγωνιστω ΞΕΝΟΥΣ συγγραφεις και οχι την Μαντα, την Δημουηλιδου κλπ κλπ.. (τυχαια τα ονοματα επειδη κανουν γκελ στους Ελληνες..)

δυστυχως ο Ελληνας δε διαβαζει... ειναι αποδεδειγμενο αυτο...

 

Δειλα-δειλα εμφανιζεται καμια φορα καποια γυναικα που θα κραταει ενα βιβλιο στο μετρο, αλλα σε σχεση με το εξωτερικο οπου εκει ΚΑΙ οι ανδρες διαβαζουν ειναι σταγονα στον ωκεανο..

προσφατα στις παραλιες με λυπη μου διαπιστωσα οτι σε ακτινα πολλων μετρων ΜΟΝΟ εγω διαβαζα ... και μαλιστα Καφκα... παραδιπλα, εφημεριδες, (γαυροι, πρωταθλητες, πρασινες κλπ.. ) κινητα, παλι κινητα, ξανα κινητα..και ξανα κινητα (αιφον και γκαλαξι στεναζαν...)

και δεν πιστευω (οσο και να θελα...) οτι στα κινητα...διαβαζαν ebooks.... ας γελασουμε... γκομενιζαν στα φεισμπουκ και τα ινσταγκραμ...

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ... το να παλεψουμε να γινουμε καλοι και να γραψουμε κατι καλο, θα το κανουμε ΓΙΑ ΕΜΑΣ και μονο και τους ελαχιστους πιστους της λογοτεχνιας (ΚΑΙ οχι ΜΟΝΟ οτι ειναι μοδα, πχ το νησι, τα τουρκικα, η μαντα και ο νταν μπραουν!)

ειναι προδιαγεγραμμενο οτι ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΜΕ ΕΔΩ....

 

και ειναι και δυσκολο να κανουμε κατι εξωτερικο.... εγω προσωπικα δεν ξερω κανεναν συγγραφεα μας που να εκανε επιτυχια εξω, και προσωπικα ΔΕΝ με ενδιαφερει να κανω κατι εξω, γιατι ξερω οτι ΔΕΝ ειναι εφικτο....

 

ΘΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΞΕΝΟΥΣ, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΣΩ ΚΑΙ Ν Α ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ... δεν βλασφημω να πω οτι θα ανταγωνιστω καφκα, ντοστογιεφσκι και χεμινγουει! ΠΟΤΕ!

 

ομως την καθε στεφανι μαιερ την καθε βερονικα ροθ (το καθε δε το λεω υποτιμητικα! μαγκια τους, τις θαυμαζω και μ αρεσουν κι ολας για το ειδος και το κοινο που απευθυνονται!) η τον τυπα που εγραψε το αριστουργημα Η ΚΛΕΦΤΡΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ και ενια ενας Αυστραλος καθημερινος ανθρωπος οπως εμεις,,, Ε ΝΑΙ, ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΩ....

 

ΚΑΙ ΝΑΙ! ΖΗΛΕΥΩ ΟΤΑΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ....

 

παρεδεχτειτε το! δεν ειναι κακο...ολοι ζηλευουμε :)

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Δεν είμαι συγγραφέας και έτσι δεν έχω άποψη γενικότερα,αλλά τα quoted είναι κατά μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον τσουβάλιασμα.

 

Προσωπικά μένω εξωτερικό εδώ και χρόνια,Γερμανία,και στην χώρα τούτη υποτίθεται ότι υπάρχει πολιτισμός διαβάσματος,αλλά δεν λέει κανείς ότι αυτά που διαβάζει μέσος ο Φριτς είναι ίδιας ποιότητας ΒΙΠΕΡ (τζοντονουβέλες ή ότι σαβούρα διαφημίσει το τοπικό Thalia) που διαβάζει και ο μέσος ΕΛ.Παρόλα τα ευρά που ξοδεύουν για να αγοράσουν kindle και tolino,πάλι τα ίδια genre πουλάνε.Απλά πουλάνε περισσότερο.

Δεν αλλάζει κάτι,ο μέσος άνθρωπος δεν θέλει να κάνει το βήμα που διαχωρίζει τα βιβλία που διαβάζονται στο ρελαντί με αυτά που κάνεις κάτι βρε παιδί μου και δουλεύει το τσερβέλο.

Έτσι δεν έχει διαφορά που διαβάζουν τέτοιο βιβλίο με το να διαβάζουν αθλητική εφημερίδα ή την Bild.

Ούτε φυσικά παρατήρησα κάποια διαφορά στην παιδεία του μέσου Φρίτς,τα ίδια σκ@τ@ είναι και αυτοί,αν και διαβάζουν μια ντουζίνα βιβλία παραπάνω τον χρόνο(όπως είπα αμφιβόλου ποιότητας).

Όλα περνάν και δεν ακουμπάν.

 

Ένα αυτό και ένα για το θέμα παραλίας.

Προσωπικά πριν πάρω ereader δεν κουβαλούσα ποτέ βιβλίο στην παραλία,ποτέ όμως.Δεν ήταν κάτι που ήθελα να κάνω κυρίως όγκου και ήταν κάτι που θεωρούσα σαν χάσιμο χρόνου(γιατί πήγαινα για μπάνιο+κοινωνικοποίηση aka γκομένισμα).

Αντίθετα έπαιρνα τα μικρά σταυρόλεξα που χρησιμοποιούνταν επιπροσθέτως για σουβέρ και για μυγοσκοτώστρες(multitasking).

Σημαίνει τίποτα αυτό για το πόσα βιβλία διάβαζα τον χρόνο;

Ή ήμουν χειρότερος από κάποιον που διάβαζε Κούντερα ή Πλάτωνα στην παραλία;

Όχι θα έλεγα.Όπως δεν σημαίνει τώρα που παίρνω συνήθως το reader και διαβάζω ενώ οι άλλοι κάμουν οφθαλμόλουτρο.

Δεν θα βγάλω συμπέρασμα από την παραλία.

Αντιθέτως,και συγνώμη κιόλας,αλλά όλη η παρέα λοιδορούσε αυτούς που κουβαλούσαν κάποιο σοφιστικέ βιβλίο και το κρατούσαν έτσι ώστε να φαίνεται το εξώφυλλο,δηλαδή να "κράξουν" ότι είναι των Τεχνών και των Γραμμάτων.Τα ψώνια κοινώς.

Έτσι καλό είναι να μην βγάζουμε συμπεράσματα από κάτι που δεν μπορείς να κρίνεις δίχως να ξέρεις επ' ακριβώς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

    Ψήφισα "Συνήθως όχι, αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις". Γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος. Άνθρωποι είμαστε, και μπορεί να υποκύψουμε κάποια στιγμή σε συναισθηματα όπως ζήλεια.

    Πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός με τους κορυφαίους του είδους, όσο και με αυτούς που βρίσκονται στον πάτο, αλλά έχουν εκδοθεί, είναι θεμιτός. Από τους κορυφαίους, μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτούς, που αν και στερούνται ποιοτικής γραφής, έχουν εκδοθεί. Και αυτό λειτουργει σαν κινητήρια δύναμη, για σένα που γνωρίζεις, ότι αντικειμενικά γράφεις καλύτερα. Είναι ρεαλιστικό να συγκρίνεις και να βλέπεις ότι απλά εισαι καλύτερος και αφού μπόρεσε αυτός να εκδόσει βιβλίο, μπορείς και εσύ. Τα δυο παραπάνω αποτελούν για μενα θεμιτό ανταγωνισμό.

    Όμως τα πραγματα είναι διαφορετικά, όταν ανταγωνίζεσαι κάποιον που γράφει, και θέλει να εκδόσει όπως κι εσύ. Όλοι μας έχουμε πλήθος ιστοριών που γεννιουνται στο κεφάλι μας κατά την διάρκεια της ζωής μας. Απλώς ο συγγραφέας, είναι ο τύπος ανθρώπου, που αποφασίζει με πολύ κόπο και με αρκετές θυσίες, να αποτυπώσει αυτές τις ιστορίες στο χαρτί. Και όλες αυτές οι ιστορίες, όσο καλές ή κακές και να είναι, εμπλουτίζουν την τέχνη και την πάνε ένα βήμα πιο πέρα. Όπότε, το να πεις "Εεεεε, να μην εκδόσει αυτός, εγώ το αξίζω πιο πολύ" ή "Ελπίζω να μην ξεπεράσει ποτέ το συγγραφικό μπλοκαρισμα του, γράφω καλύτερα όταν αυτός δεν γράφει", όλο αυτό πηγάζει από προσωπικό κόμπλεξ. ΄'Οπως φυσικά και το να τριγυρνάς και να θεωρείς ότι είσαι ανώτερος από τους άλλους, απλά επειδή γράφεις ή έχεις διαβάσει 5 "ψαγμένα" βιβλία παραπάνω (αν τα έχεις διαβάσει όντως και όχι απλά αγοράσει και φτάσει μέχρι την σελίδα 30).

  Τώρα η γνώμη μου είναι, ότι αν ανταγωνίζεσαι με τον παραπάνω τρόπο και νιώθεις τσιμπήματα ζήλειας για κάποιον που γράφει και είναι στην ίδια προέκδοση-φάση όπως κι εσυ, καλό ειναι να απομακρυνθείς από αυτόν. Σου ανάβει προφανώς κάποια φυτίλια στο κεφάλι σου. Θα δεις ότι θα ηρεμήσεις και θα αρχίσεις να γράφεις καλύτερα με φυτίλια σβηστά. Αν από την άλλη σε ανταγωνίζεται κάποιος άλλος, πάλι προτείνω να απομακρυνθείς. Κόψε μαχαίρι κάθε επαφή μαζί του καθώς είναι θέμα χρόνου να σου κάνει κακό. Θα σε χτυπήσει σε μια δύσκολη στιγμή σου και θα προσπαθήσει να σου λυγίσει το ηθικό, αν όχι να στο σπάσει. Μη τον αφήσεις. Και αν δε το κάνεις για σένα, κάν' το για την τέχνη!

   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να θέσω έναν προβληματισμό:

 

Μήπως σε όλα αυτά που συζητάμε παίζει ρόλο και το... μεσογειακό ταπεραμέντο του Έλληνα; Μήπως είναι η φύση της φυλής έτσι;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eχω την αισθηση οτι ανταγωνισμος υπαρχει σε ολες τις χωρες και οτι δεν ειναι αποκλειστικοτητα του ελληνα. εχω διαβασει κακες κριτικες για πολλους διασημους συγγραφεις του εξωτερικου. απλα οταν η αγορα ειναι πολυ μεγαλυτερη (και το κοινο ακομη περισσοτερο) αυτες χανονται πιο ευκολα. Στην Ελληνική αγορα πχ τα πραγματα ειναι πιο ευκολο να βγουν στο προσκηνιο μονο και μονο απο το μικροτερο αριθμο δημοσιευματων ή εστω και συζητησεων σε ενα φορουμ. Αν πας να ψαξεις πχ κριτικες για γνωστο αγγλοφωνο βιβλιο θα χαθεις στη μεγαλη τρυπα του διαδικτυου. Εδω (για τα ελληνικα παντα βιβλια) απλα θα κανεις google search και θα βρεις οτι θες μεσα στις 3-4 πρωτες σελιδες. Οσο για το αν στο εξωτερικο διαβαζουν περισσοτερα καλα βιβλια απο οτι εδω δεν ειμαι σιγουρη. Ακομη θυμαμαι το σοκ που επαθα οταν μπηκα στο forbidden planet στο Λονδινο και ειδα μια τεραααστια προθηκη με την ωραια ταμπελιτσα "gothic romance" σαν να λεμε αρλεκιν με βαμπιρ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

"- Εγώ, κυρία Μαντά, όπως και άλλοι, διαβάζω κλασικούς. Ντοστογιέφσκι κλπ. Καζαντζάκη. Μπορείτε να μου δώσετε ένα λόγο γιατί να ασχοληθώ με τα δικά σας βιβλία για να διαβάσω Μαντά;"

"- Κανέναν! Διαβάζοντας μεγάλους συγγραφείς Καζαντζάκη, είστε σε τόσο καλά χέρια, που ειλικρινά, δεν έχετε κανένα λόγο να αγοράσετε βιβλίο δικό μου."

 

Μπαρντόν, αλλά έπρεπε να το φτιάξω :p

 

Και πρέπει οπωσδήποτε να βάλω και άλλα δύο:

- Η μικρότερη αναγνώστριά της είναι 14 και της έστειλε πμ στο fb να της πει ότι της άρεσε το τελευταίο της βιβλίο. Η κυρία Μαντά της απάντησε (+1) και της είπε πως είναι μάλλον ακόμα λίγο μικρούλα για να διαβάζει τα βιβλία της (+1 ακόμα).

- "Λένε για τα βιβλία σας ότι είναι βιβλία παραλίας, σας ενοχλεί;"

"Όχι, γιατί; Είναι πάρα πολύ όμορφο να σε διαβάζουνε στην παραλία και έτσι κι αλλιώς χαίρομαι να με διαβάζουν οπουδήποτε" (+5 ακόμα, 6, 7, 8, δεν έχω ιδέα πόσα :p)

 

Γενικά, αν υπάρχει ένας άνθρωπος στην Ελλάδα που να ζει συγγράφοντας βιβλία, αυτός βασικά είναι η κυρία Μαντά. Παρόλο που έχω κάνει δυο προσπάθειες να διαβάσω ένα βιβλίο της ολόκληρο δεν τα έχω καταφέρει ακόμα, δεν έχω υπάρξει στη φάση που να θέλω να διαβάσω τέτοιο στυλ ακόμα μάλλον, αλλά άσχετα με το αν τελικά μου κάνουν σε προσωπικό επίπεδο αυτά που γράφει ή όχι, εκτιμώ αφάνταστα το πρόσωπο που δείχνει κάθε φορά που εμφανίζεται στην τιβί ή/και δίνει συνεντεύξεις και λατρεύω να διαβάζω τις απαντήσεις της. Τώρα για ανταγωνισμό, χαχαχα, εντάξει, ούτε λόγος. Μακάρι κάποια στιγμή να με διαβάζανε τόσοι πολύ πολλοί άνθρωποι που να μπορούσα να αισθανθώ έστω και λίγο ανταγωνιστικά απέναντί της :)

 

 

 

Edit: ορθογραφικό μόνο, μου έβγαλα το μάτι :p

Edited by Nienor
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Edit: ορθογραφικό μόνο, μου έβγαλα το μάτι :p

 

Για να έχουμε και καλό ερώτημα (και συγνώμμη για το άσχετο στην συζήτηση, πως κάνουμε edit; Μου το έβγαζε πριν μερικές μέρες και τώρα έχω μονο report, multiquote και quote. 

 

(στα καινούρια ποστ βγάζει edit, άλλα έχω μια ιστορια με ελάχιστα μεν, αλλα βγαζουν μάτι ορθογραφικά και εκει δεν μου το βγάζει)

Edited by alucardos
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Edit: ορθογραφικό μόνο, μου έβγαλα το μάτι :p

 

Για να έχουμε και καλό ερώτημα (και συγνώμμη για το άσχετο στην συζήτηση, πως κάνουμε edit; Μου το έβγαζε πριν μερικές μέρες και τώρα έχω μονο report, multiquote και quote. 

 

(στα καινούρια ποστ βγάζει edit, άλλα έχω μια ιστορια με ελάχιστα μεν, αλλα βγαζουν μάτι ορθογραφικά και εκει δεν μου το βγάζει)

 

 Το κουμπάκι edit υπάρχει μόνο για κανα 24ωρο αφού γράψεις το ποστ και μετά εξαφανίζεται, δε μπορείς να κάνεις edit για πάντα.

Και μια που έκανα το off topic, πάρτε και ένα λινκ για συνέντευξη της Λένας Μαντά http://www.bookpress.gr/sinenteuxeis/ellines/lena-manta

Καλός άνθρωπος φαίνεται, αλλά θα προτιμούσα να είναι πιο μορφωμένη/διαβασμένη, για να το πω ευγενικά. Ή μάλλον θα προτιμούσα τα βιβλία κάποιου πιο μορφωμένου και πιο σκεπτόμενου συγγραφέα να είναι τόσο δημοφιλή όσο τα δικά της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..