Jump to content

Dramatica Pro 4.0 και Newnovelist 1.1.


The Phantom
 Share

Recommended Posts

Dramatica Pro 4.0 και Newnovelist 1.1.

Εργαλεία για συγγραφείς.

Δείχνουν να λειτουργούν καλά και προσωπικά μου άρεσαν πολύ. Δεν ξέρω ποιο να διαλλέξω!

Είναι αστείο που ρωτώ, αλλά αν δεν τα έχει κανείς, με ένα ΠΜ μπορώ να τον βοηθήσω να τα αποκτήσει!!!!!!!

:selfcentered:

Link to comment
Share on other sites

Το dramatica το έχω εδώ και χρόνια! Πρόκειται για πρόγραμμα "story structure", δηλαδή φτιάχνεις την δομή της ιστορίας σου, τους χαρακτήρες, την πλοκή κλπ. Είναι πολύ "φορτωμένο" και μπορεί σε πολλούς να φανεί ακατανόητο, ή δύσκολο. Πάντως, αν κάποιοι από εσάς θελήσετε να το χρησιμοποιήσετε, ευχαρίστως να βοηθήσω!

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα δομής πολύ πιο βατό από το Dramatica. Είναι το Power Structure. Αν θέλετε, μπορείτε να κατεβάσετε το demo του, από το σχετικό site που θα βρείτε με μία απλή αναζήτηση.

 

Για επεξεργαστές κειμένου, καλό είναι το Newnovelist, όμως υπάρχει και ένα πολύ καλό πρόγραμμα, το οποίο διατίθεται εντελώς δωρεάν, το ywriter. Αξίζει να το κατεβάσετε και να το δοκιμάσετε. Έχει σχεδιαστεί από συγγραφέα.

 

Γενικά, έχω ψάξει πολύ τα σχετικά software συγγραφής και δομής. Γενική παρατήρηση μου είναι ότι όλα έχουν σοβαρές ελλείψεις σε σύγκριση με την advanced χρήση του Word, το οποίο με σωστή οργάνωση μπορεί να κάνει αυτά ακριβώς που θέλετε εσείς όσον αφορά στην δομή και την επεξεργασία του κειμένου σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, θα συμφωνήσω!

Πραγματικά το dramatica είναι πολύπλοκο και θυμίζει έντονα DOS.

To Newnovelist είναι περισσότερο βατό.

Όσο για το ywriter, είναι εξυπηρετικό. Δυστυχώς δεν έχει ορθογράφο :whistling:

Ούτε και το Newnovelist διαθέτει, αλλά μου φάνηκε και αυτό είναι προσωπική γνώμη και πώς βολεύει τον καθένα, καλλίτερο από το ywriter.

Φυσικά όσον αφορά την επεξεργασία κειμένου, δεν μπορεί να συγκριθεί με το word.

Link to comment
Share on other sites

Το dramatica θυμίζει, και μάλλον είναι, access. Επειδή είναι οργανωμένο με φόρμες. Κανένα από αυτά δεν έχει ορθογράφο και δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Όταν είχα στείλει email στον υπεύθυνο πωλήσεων του Final Draft, που είναι το word των σεναριογράφων στο εξωτερικό, μου είπε ότι δεν μας ενδιαφέρει η Ελληνική Αγορά γιατί δεν έχει ανταπόκριση σε τέτοιο software, εκτός αν του έδινα λεπτομερή στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα βρει ένα macro που πρόσθετε στο word ικανότητες screenplay, κατάλληλο για σεναριογράφους, με ΟΛΑ τα καλούδια του Final Draft , οπότε ο ορθογράφος λειτουργούσε.

Μιλάω για windows 95!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα βρει ένα macro που πρόσθετε στο word ικανότητες screenplay, κατάλληλο για σεναριογράφους, με ΟΛΑ τα καλούδια του Final Draft , οπότε ο ορθογράφος λειτουργούσε.

Μιλάω για windows 95!!!!!!!!

 

Υπάρχει όντως, αλλά δεν το χρειάζεσαι! Αν θέλεις να γράψεις σενάριο δουλεύεις με τα headings, ή φτιάχνεις τα δικά σου macros, υπάρχει σχετική επιλογή στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, παιδιά,

Σας παρακολουθώ να ανταλλάσσετε απόψεις από νωρίς, μπήκα και λίγο σε κάτι ιστοσελίδες που μου έφερε το google όταν αναζήτησα τα λογισμικά που αναφέρατε, αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει τι κάνουν τα συγκεκριμένα εργαλεία. Σε βοηθάνε να κρατήσεις, φερ' ειπείν, κάτι σαν φάκελο για τους ήρωές σου ή για τις τοποθεσίες που περιγράφεις ότι διαδραματίζονται τα γεγονότα; Επιτρέπουν δημιουργία διαγραμμάτων της ιστορίας; Ή κάνουν και πιο προχωρημένα πράγματα; Προτείνουν, ας πούμε σχέδιο δράσης, με βάση τα χαρακτηριστικά του ήρωα; (Σκέφτομαι πολύ ε.φ. ή μου φαίνεται;) :huh:

Έτσι που τα βλέπει κανείς στη διαφήμιση, θα έλεγε ότι αν είχαμε ένα τέτοιιο, θα είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, παιδιά,

Σας παρακολουθώ να ανταλλάσσετε απόψεις από νωρίς, μπήκα και λίγο σε κάτι ιστοσελίδες που μου έφερε το google όταν αναζήτησα τα λογισμικά που αναφέρατε, αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει τι κάνουν τα συγκεκριμένα εργαλεία. Σε βοηθάνε να κρατήσεις, φερ' ειπείν, κάτι σαν φάκελο για τους ήρωές σου ή για τις τοποθεσίες που περιγράφεις ότι διαδραματίζονται τα γεγονότα; Επιτρέπουν δημιουργία διαγραμμάτων της ιστορίας; Ή κάνουν και πιο προχωρημένα πράγματα; Προτείνουν, ας πούμε σχέδιο δράσης, με βάση τα χαρακτηριστικά του ήρωα; (Σκέφτομαι πολύ ε.φ. ή μου φαίνεται;) :huh:

Έτσι που τα βλέπει κανείς στη διαφήμιση, θα έλεγε ότι αν είχαμε ένα τέτοιιο, θα είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα...

 

Τα Dramatica και Power Structure είναι προγράμματα που απλώς σε βοηθούν, είτε με λογικές ερωτήσεις για την ιστορία σου, είτε με τυποποιημένους πίνακες χαρακτηριστικών και στοιχείων για τους χαρακτήρες σου και άλλα τέτοια δομικά, να φτιάξεις το σχέδιο της ιστορίας στην αρχή, την μέση και το τέλος. Φυσικά, δεν προτείνουν κανένα σχέδιο δράσης, απλώς σου προσφέρουν χώρους για να "στεγάσεις" και να οργανώσεις το χάος που ενδεχομένως έχεις στο μυαλό σου όταν σκέφτεσαι μία ιστορία!

 

Τα υπόλοιπα προγράμματα που αναφέρθηκαν είναι απλοί επεξεργαστές κειμένου, μορφοποιημένοι για συγγραφή. Φαίνεται χρήσιμο αυτό και μπορεί να είναι σε κάποιες περιπτώσεις, όμως αν πραγματικά γνωρίζεις, ή μάθεις καλά, να χειρίζεσαι το word, θα διαπιστώσεις ότι αυτοί οι επεξεργαστές κειμένου έχουν απλώς κάποιες, λίγες, από τις τεράστιες δυνατότητες του.

Edited by greenmist
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, προσφάτως κατέβασα το WriteItNow και ομολογώ οτι έχω συγκλονιστεί! Ήμουν πάντα αέρα-πατέρα στην οργάνωση των ιστοριών μου, και συχνά 'έχανα' κάποιες ιδέες ή ολόκληρες σκηνές, επειδή στην πορεία της ξεχνούσα, ή ακόμα βιαζόμουν κάποιες καλές ιδέες να τις παρουσιάσω στο κείμενο, και έμοιαζαν λίγο εκτός ροής.

Μ'αυτό το προγραμματάκι, γράφω πιο άνετα, γιατί δεν ξεχνάω τίποτα, έχω όλες μου τις ιδέες οργανωμένες και ένα κλίκ μακρυά απο την ιστορία μου, ενώ μπορώ να γράφω και ολόκληρες σκηνές ή κεφάλαια, χωρίς ν'ανησυχώ αν είναι στην σωστή 'σειρά' γιατί στο τέλος μπορώ να τα συνδέσω με όποιον τρόπο θέλω..

το συστήνω ανεπιφύλακτα! αν έβαλε εμένα σε σειρά, μπορεί να βάλει τους πάντες :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, προσφάτως κατέβασα το WriteItNow και ομολογώ οτι έχω συγκλονιστεί! Ήμουν πάντα αέρα-πατέρα στην οργάνωση των ιστοριών μου, και συχνά 'έχανα' κάποιες ιδέες ή ολόκληρες σκηνές, επειδή στην πορεία της ξεχνούσα, ή ακόμα βιαζόμουν κάποιες καλές ιδέες να τις παρουσιάσω στο κείμενο, και έμοιαζαν λίγο εκτός ροής.

Μ'αυτό το προγραμματάκι, γράφω πιο άνετα, γιατί δεν ξεχνάω τίποτα, έχω όλες μου τις ιδέες οργανωμένες και ένα κλίκ μακρυά απο την ιστορία μου, ενώ μπορώ να γράφω και ολόκληρες σκηνές ή κεφάλαια, χωρίς ν'ανησυχώ αν είναι στην σωστή 'σειρά' γιατί στο τέλος μπορώ να τα συνδέσω με όποιον τρόπο θέλω..

το συστήνω ανεπιφύλακτα! αν έβαλε εμένα σε σειρά, μπορεί να βάλει τους πάντες :)

 

Διατίθεται δωρεάν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, προσφάτως κατέβασα το WriteItNow και ομολογώ οτι έχω συγκλονιστεί! Ήμουν πάντα αέρα-πατέρα στην οργάνωση των ιστοριών μου, και συχνά 'έχανα' κάποιες ιδέες ή ολόκληρες σκηνές, επειδή στην πορεία της ξεχνούσα, ή ακόμα βιαζόμουν κάποιες καλές ιδέες να τις παρουσιάσω στο κείμενο, και έμοιαζαν λίγο εκτός ροής.

Μ'αυτό το προγραμματάκι, γράφω πιο άνετα, γιατί δεν ξεχνάω τίποτα, έχω όλες μου τις ιδέες οργανωμένες και ένα κλίκ μακρυά απο την ιστορία μου, ενώ μπορώ να γράφω και ολόκληρες σκηνές ή κεφάλαια, χωρίς ν'ανησυχώ αν είναι στην σωστή 'σειρά' γιατί στο τέλος μπορώ να τα συνδέσω με όποιον τρόπο θέλω..

το συστήνω ανεπιφύλακτα! αν έβαλε εμένα σε σειρά, μπορεί να βάλει τους πάντες :)

 

Πριν αρχίσεις να γράφεις, δες αν κάνει export στα Ελληνικά, το έχω κι εγώ αλλά δεν θυμάμαι αν κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eroviana, το βρήκα. Αν δεν μπορείς να το βρεις, στείλε μου ένα μήνυμα για να επικοινωνήσουμε απευθείας (ελπίζω οτι μπορώ).

greenmist μία χαρά κάνει export στα ελληνικά, αλλά κάτι του κάνεις πρώτα, μην με ρωτάς τί, δεν θυμάμαι, κάτι κάνεις με τα fonts, πάς στην βοήθεια που έχει το πρόγραμμα και το ψάχνεις, είναι απλό :)

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..