Jump to content

FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Νέος Διαγωνισμός Flash Fiction Live: Παρασκευή, 21 Νοεμβρίου στις 10.30 το βράδι!

 

Μετά την επιτυχία του προηγούμενου διαγωνισμού Flash Fiction Live, και μετά από επιθυμία κάμποσων συμφορουμιτών, λέμε να κάνουμε άλλον έναν σύντομα.

 

Στο παρόν τόπικ δηλώστε συμμετοχές.

 

Για όσους δεν έχει τύχει να πάρουν μέρος σε άλλο Flash Fiction Live (ή αλλιώς flashfic) είναι το εξής:

 

Κάποιος βάζει ένα σχετικά απλό θέμα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το "έθιμο" λέει πως το θέμα βάζει ο νικητής του προηγούμενου, εν προκειμένω ο Dinosxanthi. (Αλλά μπορεί να μπει και από κάποιον άλλον αν ο Dinosxanthi δεν μπορεί/θέλει να βάλει θέμα).

 

Το θέμα ανακοινώνεται ακριβώς τη στιγμή που θα ξεκινήσει ο διαγωνισμός και θα έχουμε ακριβώς 75 λεπτά (1 ώρα και ένα τέταρτο δηλαδή) να γράψουμε μια ιστορία πάνω στο θέμα. Mπορεί να πάρει μέρος οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ!

 

Οι ιστορίες πρέπει να είναι αποκλειστικά φαντασίας/παραμύθια/μυθοπλασίας, επιστημονικής φαντασίας ή τρόμου.

 

Δεν υπάρχει ανώτατο όριο λέξεων, αλλά η ιστορία πρέπει να είναι ολοκληρωμένη!

 

Κατώτατο όριο οι 400 λέξεις. (ΟΚ, αν είναι 370 δεν τρέχει τίποτα).

 

Οι ιστορίες θα μπουν στο παρόν τόπικ για τη διάρκεια του διαγωνισμού και ΟΧΙ στις ειδικές Βιβλιοθήκες! Δηλαδή θα τις ποστάρετε εδώ, να είναι μαζεμένες! (Αργότερα μπορείτε αν θέλετε να τις διορθώσετε, επεκτείνετε κλπ και να τις βάλετε στις Βιβλιοθήκες. It's up to you).

 

Όταν τελειώσει ο χρόνος (75 λεπτά), το τόπικ θα κλείσει για λίγο μέχρι να ανοίξουμε ένα πολλ εδώ. Ο καθένας - οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ δηλαδή - θα ψηφίσει 1 ιστορία, αυτή που του άρεσε περισσότερο. Θεωρείται θέμα "τιμής" να μην ψηφίσει κάποιος τη δική του ιστορία (ή του κολλητού του κλπ επειδή είναι κολλητός του κλπ) αλλά αυτό δεν ελέγχεται, εξ ού και το θέμα "τιμής"!

 

Το πολλ θα παραμείνει ανοιχτό για 48 ώρες (οι ιστορίες είναι πάντα μικρές, οπότε δεν θα κουραστεί κάποιος να τις διαβάσει), οπότε και θα ανακοινωθεί η νικήτρια ιστορία. Ο/η συγγραφέας της νικήτριας ιστορίας έχει το δικαίωμα να θέσει το θέμα σε επόμενο Flash Fiction Live.

 

Αυτές ειναι οι "οδηγίες προς ναυτιλομένους".

 

Το τόπικ του προηγούμενου διαγωνισμού (για όσους τυχόν είναι νέα μέλη και θέλουν να πάρουν μια ιδέα πριν συμμετάσχουν στον καινούργιο flashfic live) είναι εδώ:

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7832

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    10

  • Nienor

    5

  • Παρατηρητής

    7

  • TheTregorian

    13

Και το Σάββατο και την Κυριακή πιάνω δουλειά στις 23:00 οπότε για άλλη μια φορά θα χάσω το flash... :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Πες πότε σε βολεύει και βλέπουμε. Μπορεί να βολεύει τους πιο πολλούς όταν βολεύει και σένα. Μπορεί να γίνει και την Παρασκευή π.χ. το βράδι.

Link to comment
Share on other sites

Πες πότε σε βολεύει και βλέπουμε. Μπορεί να βολεύει τους πιο πολλούς όταν βολεύει και σένα. Μπορεί να γίνει και την Παρασκευή π.χ. το βράδι.

 

 

Παρασκευή με βολεύει αλλά δεν είναι και σίγουρο. Αν όμως το κάνουμε για Παρασκευή θα προσπαθήσω να το σιγουρέψω.

 

Edit: Ευχαριστώ!

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Σάβατο και Κυριακή θα είμαι στη μαγευτική Ελαία Θεσπρωτίας. Η Παρασκευή θα μου ερχότανε λουκούμι, να χαλαρώσω πριν το μεγάλο μανίκι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει οποτεδήποτε από τις 8-9 και μετά, οπότε no problem there. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και για εμένα Παρασκευή είναι καλά αρκεί να είναι μετά τις 10. Σχολάω αργά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτή τη φορά να μπορώ να συμμετάσχω κι εγώ. Παρασκευή ή Σάββατο είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή και για μένα μια χαρά, αλλά 22:00 ξέρωγώ, άντε 22:30, όχι πιο αργά, να πάμε και μια βολτίτσα μετά... θα έχω παραδώσει τα 3/4 των εργασιών μου και θα είμαι κλεισμένη μέσα .... από την περασμένη Πέμπτη.... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ... κλαψ ... διαθέσημος όποτε και να το κάνετε. No life whatsoever! :aabduct:

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλά (δεν τα είχα δει τα άλλα άμα έγραφα πριν) και στις 11 μέσα είμαι, και στις 12 μέσα είμαι... μόνο ας το κάνουμε :)

 

Ποιος θα το τρέξει τελικά? Ντίνος Ξάνθη ακούει? :p

νομίζω είχε πει κάποιος άλλος ότι ήθελε να βάλει θέμα αλλά δεν το βρήκα το ποστ τώρα που ξανακοίταξα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα προτείνει τον εαυτό μου ξεχνώντας ή μάλλον μην λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο νικητής του προηγούμενου διαγωνισμού βάζει και το θέμα του επόμενου..

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Θαμαι σε ρακαδικο εκεινη την ωρα!! :beer:

Αλλα ουτως η αλλως εχω προβλημα με το ιντερνετ σπιτι και περιμενω ποτε θα φτιαχτει (γκρρρ). Τώρα στέλνω απο δουλειά. Αν αλλάξει κάτι θα προσπαθήσω. Ωραία ιδέα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά, θα αλλάξω τον τίτλο του τόπικ για Παρασκευή στις 10.30 το βράδι, οκ?

 

Το θέμα κανονικά βάζει μεν ο dinosxanthi (αλλά δεν έχει απαντήσει σε ΠΜ γενικώς), οπότε αν δεν το βάλει εκείνος, το βάζει ο The Phantom. Εκτός αν ο Phantom προτιμά να γράψει αντί να βάλει το θέμα, οπότε θα βρούμε κάποιον άλλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή λοιπόν..

Αν δεν απαντήσει μέχρι τότε ο dinosxanthi να βάλω εγώ το θέμα.

Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι μπορώ να γράψω!

Μάλλον για να το θέσω καλλίτερα, αν θα προλάβω. Τα παιδιά έχουν προπόνηση μέχρι τις δέκα. Μετά ακολουθεί μπάνιο, φαγητό κλπ.

Με τέτοιο πανδαιμόνιο..

Θα μπορέσω να βάλω το θέμα όμως στις 10.30!

;)

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή, 10:30 , κανένα πρόβλημα, βάζω εγώ το θέμα.

Διονύση σου έστειλα ένα ΠΜ προχθές, δεν σου ήρθε;

 

Edit:

The messages shown here have not been read by the person they were sent to. You may delete them before they are read.

Message Title Message For Date Sent

Unread Msg Re:Βιβλίο. Dain Nov 18 2008, 13:39

 

Απ'ότι βλέπω εδώ, δεν το έχεις διαβάσει ακόμη.

Edited by Dinosxanthi
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως όχι, Ντίνο... :o

 

Edit: Μy mistake! Όντως το έλαβα, αλλά χάθηκε κάπου σε μια εισροή πολλών PMs που είχα αυτές τις μέρες. Sorryyyy!!!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, την Παρασκευή 22:29 το θέμα θα είναι στην διάθεση σας. Έχω ήδη σκεφτεί τι θα είναι (μια λέξη μονάχα) αλλά νομίζω ότι μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί και σε fantasy και σε scifi και σε τρόμο.

 

Και επίσης, αφου σε λίγες ημέρες θα καταφτάσει το δώρο μου από τον προηγούμενο διαγωνισμό, θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να κάνω δώρο στον επόμενο νικητή, ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας από την δικιά μου βιβλιοθήκη. Έτσι για παραπάνω κίνητρο για τον διαγωνισμό και επίσης επειδή, είναι ωραίο να κάνεις (και να παίρνεις) δώρα. Ξέρω ότι το βιβλίο που θα μου έρθει θα λέω "αυτό το είχα κερδίσει στον διαγωνισμό του φόρουμ, να δες έχει και μια υπογραφή μέσα!) οπότε θέλω να μπορεί να το πει και ο επόμενος.

 

Το βιβλίο είναι το THE DAY OF THE TRIFFIDS του JOHN WYNDHAM (αγγλική έκδοση)

 

Τα λέμε την Παρασκευή το βράδυ λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, Ντίνο!! Τhank you! :) Ως την Παρασκευή λοιπόν.

 

Λαδώστε πληκτρολόγια (αν χρειαστεί και ένα "λάδωμα" η μούσα του καθενός, δεν βλάπτει κι αυτό), και ας ετοιμαστούμε όλοι.

 

btw, να το κάναμε 75 λεπτά αντί για μια ώρα? Μερικοί βρίσκουν υπερβολικά πιεστική τη μία ώρα, άλλοι όχι. (Αλλά αν είναι να γίνει 75 λεπτά, θα είναι ακριβώς 75, όχι 76).

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ναι να το κάνουμε 75, καλύτερα θα είναι :)

 

Phantom παίξε μαζί μας :) Το περισσότερο που μπορεί να γίνει είναι να μην προλάβεις... σιγά... δε θα έχει γίνει και κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα αλλάξω λοιπόν σε 75 λεπτά το χρόνο.

 

Πράγματι, Phantom. Για το παιχνίδι, που λένε! Για την εμπειρία, το άγχος, το τράβηγμα μαλλιών, το ρολόι με το χρόνο να κυλά, τη χαρά της συγγραφής, το απρόοπτο. Όλα αυτά. :)

Κι όπως είπε και η Νίενορ: Κι αν δεν προλάβεις δεν τρέχει και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα προσπαθήσω και εγώ να είμαι, αν και δεν υπόσχομαι και πολύ καλές επιδώσεις!! δεν τα πάω καλά με τον χρόνο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #5 (northerain vs Sonya vs Celestial vs dreamwhisperer vs Tiessa vs Naroualis vs mariposa vs Nihilio vs Nienor vs Adinol vs TheTregorian vs Katerina Baou vs Electroscribe)
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..