Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Metal Father

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 25 Νοέμβριος 2008 - 23:44

Είδος: Σάτιρα
Βία; Ναι
Σεξ; Ναι
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Για όσους διάβαζαν μεταλλάδικα περιοδικά στην αλλαγή της χιλιετίας
---

Γράμμα στο περιοδικό Metal Father:
Αγαπητό Metal Father,
είμαι 16 χρόνων, στρατιώτης του Μέταλ και φανατικός αναγνώστης σου. Γράφω αυτό το γράμμα για να σου πω το δράμα το οποίο ζω: Καθημερινά οι γονείς μου με δέρνουν, οι καθηγητές μου με εξευτελίζουν και τα άλλα παιδιά στο σχολείο με αποφεύγουν. Όταν ήμουν μικρότερος ένας θείος μου μου έβαζε χέρι, αλλά πήγα σε ψυχολόγο και το ξεπέρασα και πέταξα τη δισκογραφία των ΧΙΜ. Το μόνο πράγμα που μου δίνει δύναμη να συνεχίσω να ζω είναι το Μέταλ. Χωρίς αυτό δεν ήξερα πως να αντιμετωπίσω τη μίζερη ζωή μου.
Αλλά ας σταματήσω τη φλυαρία και ας περάσω στο πρόβλημά μου. Τον τελευταίο καιρό λοιπόν γουστάρω μια κοπέλα, αλλά αυτή με φτύνει άγρια. Τις έχω κάνει άπειρες καντάδες με τα άπαντα των Σκόρπιονς, αλλά ακόμα αντιστέκεται. Όταν λοιπόν διάβασα τον οδηγό σας για το μεταλλικό καμάκι αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες σας. Επέλλεξα μάλιστα τον τρόπο του ντεθμεταλλά, που είναι πιο κοντά στα ακούσματά μου. Της έστησα λοιπόν καρτέρι, την αναισθητοποίησα με χλωροφόρμιο και την πήγα στο υπόγειό μου, όπου και την έδεσα με αλυσίδες σε έναν τοίχο. Εκείνη τη στιγμή όμως πρόσεξα ότι μου έλειπαν τα μαχαίρια, οι πένσες και ο πυρσός, και έτσι άλλαξα τακτική και ακολούθησα την επικομεταλλική τακτική. Έτσι λοιπόν φόρεσα ένα γούνινο σωβρακάκι, αλείφτηκα με λάδι και την έκανα σκλάβα με το σάρκινο ξίφος του έρωτά μου.
Το θέμα είναι ότι μετά από αυτό ήρθε σπίτι μου η αστυνομία και με συνέλαβε. Έπειτα με έκαναν λιώμα στο ξύλο και με πέταξαν σε ένα κελί, ενώ η κοπέλα δε θέλει να με βλέπει. Πείτε μου, έκανα κάτι λάθος;
Ο πιστός σας αναγνώστης,
Νεκρομπουτσερ-σιξσιξσιξ

ΥΓ: Απέναντί μου βρίσκονται δύο Πακιστανοί που με κοιτάνε περίεργα. Τί να κάνω;

Αγαπητέ Νεκρομπούτσερ,
πρέπει να ξέρεις ότι στον κόσμο αυτό συχνά οι στρατιώτες του Μέταλ αντιμετωπίζουν την εχθρότητα και το χλευασμό του κόσμου. Δεν πρόκειται να σε καταλάβουν επειδή είσαι διαφορετικός, καλύτερος. Κάνε λοιπόν την καρδιά σου ατσάλι και άντεξε τα όσα η ζωή σου θα σου σερβίρει

ΥΓ: άρχισε να τραγουδάς το Prison Sex των Tool και, αφού δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το

• Airbourne, DinMacXanthi, Count Baltar and 4 others like this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#2 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 25 Νοέμβριος 2008 - 23:51

OK. Είναι απλά άπαιχτο! Φλασάκι ανέκδοτο, καυστικό, με χιούμορ και πραγματικά καλή σάτιρα! Το ευχαριστήθηκα πραγματικά, Μιχάλη. Αν σου "έρθουν" κι άλλα τέτοια, γράψτα, και ανέβασέ τα, pls!

Tα δύο Υστερόγραφα δε είναι όλα τα λεφτά! :roflmao:
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#3 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 00:02

Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια, Διονύση.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#4 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 01:06

Καλογραμμένο. Προσπάθησα να φανταστώ την κατάσταση αλλά... δεν πειράζει!
Πάντως η απάντηση του περιοδικού ήταν διασκεδαστική! (και αναρωτιέμαι-αμφιβάλλω αν ο αρθρογράφος τα πιστεύει αυτά που γράφει...)

#5 Guest_roriconfan_*

Guest_roriconfan_*
  • Guests

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 10:07

Μούρλια για φλασάκι. Μπορείς να κάνεις μια ανθολογία με τα καμώματα των καημένων χεβιμεταλάδων.

#6 kitsos

kitsos

Living on a razor's edge... balancing on a ledge!

• Members
  • 1.216 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 10:20

Ναι, είναι καλό.

#7 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 11:27

Καλογραμμένο. Προσπάθησα να φανταστώ την κατάσταση αλλά... δεν πειράζει!
Πάντως η απάντηση του περιοδικού ήταν διασκεδαστική! (και αναρωτιέμαι-αμφιβάλλω αν ο αρθρογράφος τα πιστεύει αυτά που γράφει...)

Όποις διάβαζε Metal Hammer όταν το Heavy Metal ΔΕΝ ήταν η μουσική που άκουγαν οι "νεοκουλτουριάριδες", καταλαβαίνει.

Μούρλια για φλασάκι. Μπορείς να κάνεις μια ανθολογία με τα καμώματα των καημένων χεβιμεταλάδων.

Δε νομίζω ότι έχω αρκετό υλικό για ανθολογία.

Ναι, είναι καλό.

Ευχαριστώ
Posted Image

#8 Solonor

Solonor
  • Members
  • 723 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 19:17

ΟΚ διάβαζα hammer την εποχή που λες και ναι, είσαι μέσα! Έπος, αν και πιστεύω πως έχεις κ άλλο υλικό να καλύψεις!

#9 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 19:57

ΟΚ διάβαζα hammer την εποχή που λες και ναι, είσαι μέσα! Έπος, αν και πιστεύω πως έχεις κ άλλο υλικό να καλύψεις!

Κάτι θα βρω αν το ψάξω
Posted Image

#10 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 26 Νοέμβριος 2008 - 20:17

Παρότι η επαφή μου με το Μέταλ είναι ελάχιστα καλύτερη από της κοπέλας που έγραψες (δεδομένου ότι ο αδελφός μου με κρατούσε σχεδόν αλυσοδεμένη, για να με αναγκάζει ν' ακούω τα χεβυμεταλάδικά του και να ... συγκινούμαι μαζί του), το κείμενο το βρήκα απολαυστικό. Απλώς δεν είμαι σίγουρη αν ταυτίστηκα με τον ήρωα ή με το θύμα... :)

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#11 Airbourne

Airbourne

Keeper of the blue rose

• Members
  • 417 posts
  • Όνομα:Chris

Posted 30 Μάιος 2013 - 20:24

Χαχααχα!  Ακόμη γελάω, ρε τι διαμάντια έχει κρυμμένα αυτό το φόρουμ; Και όχι μόνο διαβάζαμε περιοδικά, εδώ στην επαρχία να δείς τι πλάκα είχε..

«Ρε συ..σι λέω τα σπάν οι σιπουλτούρα, κάτσε άκου θα σαβουρδωθείς καταγής». 

«Τι λές α, καλύτερ είν΄ οι σάξο.» 

?

O παραπάνω διάλογος δεν ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας. :)

• Nihilio, Oberon, Drake Ramore and 1 other like this

Ars Longa, Vita Brevis

#12 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 30 Μάιος 2013 - 20:49

Α ραααα ποιοι Saxo ραααα; Οι Σιτρουέν;

• Nihilio, Oberon and Airbourne like this

Posted Image

#13 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts

Posted 30 Μάιος 2013 - 22:49

Α ραααα ποιοι Saxo ραααα; Οι Σιτρουέν;

έλιωσα

• Airbourne likes this
Posted Image

#14 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 30 Μάιος 2013 - 23:01

ΑΑΑΧΑΧΑ! Δεν είμαι σίγουρη αν θα ήθελα να έχω διαβάσει τέτοια περιοδικά για να καταλάβω περισσότερο τη σάτιρα στο φλασάκι, αλλά και έτσι πολλή πλάκα!

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#15 KELAINO

KELAINO

χμμμ... πέρκελε...

• Members
  • 2.665 posts
  • Όνομα:Μπάμπης
  • Currently reading:The Night Circus, Erin Morgenstern

Posted 31 Μάιος 2013 - 12:59

Σόρρυ, αλλά το σκηνικό ''Καθημερινά οι γονείς μου με δέρνουν, οι καθηγητές μου με εξευτελίζουν και τα άλλα παιδιά στο σχολείο με αποφεύγουν. Όταν ήμουν μικρότερος ένας θείος μου μου έβαζε χέρι'' δεν το βρίσκω καθόλου αστείο.

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι είναι κωμικοτραγική μια κατάσταση όπου, αντί να επεμβαίνει η πρόνοια και η αστυνομία, ένα κακοποιημένο παιδί έχει σαν μόνο αποκούμπι του το μέταλ και τους κάφρους του Χέβι Μέταλ (αυτό είναι το αληθινό, αυθεντικό, γνήσιο ατόφιο όνομα του περιοδικού, όχι ''μέταλ χάμερ''! Ξεπουλημένοι προδότες!!! Αλήθεια, τι γίνεται εκείνη η ψυχή ο Πρασούλας; ).

Οπότε, σαν σχόλιο στα χάλια της ελληνικής κοινωνίας θα το έβλεπα, αλλά αστείο, όχι.

Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside

Posted Image

#16 laas7

laas7
  • Members
  • 1.783 posts
  • Όνομα:Μαριαντζελλα

Posted 02 Ιούνιος 2013 - 15:59

Συμφωνω πως ειναι σχολιο της ελληνικης και οχι μονο κοινωνιας (κακοποιησεις υφιστανται δυστυχως πολλα παιδια σε πολλες χωρες με πολλους τροπους) με κωμικοτραγικο τροπο. Οπως και το σημειο με τους πακιστανους που τον κοιτανε περιεργα στην φυλακη... οπως ομως και να εχει δεν μπορεσα να κρατηθω και να μην γελασω με το σαρκινο ξιφος του ερωτα του...! Και το γουνινο βρακακι και το αλειμα με λαδι... πολυ πλακα πραγματικα.  :roflmao: Ειναι βασικα αυτο το "νιχιλιο" χιουμορ που τσακιζει!

Και ταυτοχρονα μια αντιστροφη οπτικη γωνια σε περιπτωσεις που εχουμε συνηθισει να βλεπουμε μονο απο την γωνια του θυματος και ποτε του θυτη. Δεν λεω πως ολα ειναι χαχαχου και χαχαχα αλλα ειναι η περιπτωση ανθρωπου που δειχνει να μην εχει συναισθηση του τι κανει και τι σημαινουν οσα κανει... μια συμπεριφορα που συνανταται σε ατομα που εχουν κανει υποθετικα καποιο εγκλημα και σχεδον δεν το καταλαβαινουν... μου θυμισε τον νορβηγο-δεν θυμαμαι πως τον λενε- που σκοτωσε τοσο κοσμο και ακομα νομιζει πως εκανε το σωστο! Ειναι ενας αλλος κοσμος μεσα στο μυαλο αυτων των ανθρωπων και ειναι πραγματικα απιστευτα ενδιαφερον αν μπορουσαμε να καταλαβουμε πως λειτουργουν η γιατι λειτουργουν ετσι. Οσο για την απαντηση του περιοδικου επισης πολλη αληθοφανης... τον "αφηνουν" μονο του οπως πραγματικα παντα ηταν. Ποσο αληθινο για τα πραγματικα χαλια των ανθρωπινων κοινωνιων εν γενει που "ολοι" κοιτανε την παρτη τους και κανεις δεν ενδιαφερεται για το συμβαινει στην διπλανη πορτα. 

Θα ηθελα να το δω πιο ανεπτυγμενο. Και επισης νομιζω πως η χρηση του χιουμορ ειναι μια μορφη αμυνας για εμας που το διαβαζουμε γιατι αλλιως ισως να ηταν απιστευτα τραγικο κατι που θα σου κοστιζε υπερβολικα για να το διαβασεις και να "εμπλακεις".  

Edited by laas7, 02 Ιούνιος 2013 - 16:00.

"Ενα χαρτι δωστε μου να φτιαξω εναν νεο κοσμο, γιατι σ' αυτον δεν χωρω!"
"Καληνυχτα ποιητες που σε στιχους κλεισατε τον κοσμο..."

#17 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 02 Ιούνιος 2013 - 16:08

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιος είχε πει πως "η κωμωδία έρχεται από ένα πολύ σκοτεινό μέρος". Νομίζω πως συμφωνώ μαζί του. Η κωμωδία είναι κωμωδία και έρχεται μερικές φορές από κάτι πολύ τραγικό. Συνεχίζει να είναι αστεία, εκτός όταν κάποιος βιώσει αυτό που η κωμωδία δείχνει. Τότε γίνεται τραγωδία.

Στην περίπτωση της ιστοριούλας του Μιχάλη, η γνώμη μου είναι πως είναι κωμωδία, είναι αστεία, αλλά αφήνει και την πικρία να περνάει μέσα μας. Αυτό είναι διαφορετικό από τον χλευασμό που είναι κακόβουλη κωμωδία.

• laas7 likes this
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#18 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts
  • Όνομα:Σπύρος
  • Currently reading:Γρ.Δημακόπουλος "Η Εποχή των Θρύλων" μέρος 2ο, "Ο Δρόμος"

Posted 04 Νοέμβριος 2015 - 18:41

Χαχαχαχα, αυτό είχε πλάκα! :lol: :lol: :thumbsup:

• Nihilio likes this

Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω!...

#19 GeorgeDamtsios

GeorgeDamtsios
  • Members
  • 171 posts
  • Όνομα:Γιώργος
  • Currently reading:Το δάσος με τα πέπλα, Ειρήνη Μαντά.

Posted 05 Νοέμβριος 2015 - 00:24

Το σχόλιο του Σπύρου αναβίωσε ένα φοβερό ποστ, αφού μέσα από αυτό θυμήθηκα κι εγώ την ιερή δεκαετία των 90's και την ιερή προσήλωση με την οποία διαβάζαμε κάθε σπιθαμή του Metal Hammer (και του Metal Invader για κάποιον καιρό). Άλλα χρόνια, γαμώτο. Τώρα όλα τα νέα έρχονται στη στιγμή μέσα από τα σάιτ. Από τη μια είναι καλό, αλλά από την άλλη, εκείνη η αναμονή για να φτάσει το Χάμερ στα περίπτερα... Απίστευτη εμπειρία!

Αν κάτσω και ξεψαχνίσω τα τεύχη 1991-2000 του Χάμερ, (τα έχω όλα κρατημένα) πιστεύω ότι θα σας αποδείξω ότι ο Μιχάλης δεν έκανε σάτιρα αλλά ότι αυτό το γράμμα υπάρχει αυτούσιο!  :tease:  

• Nihilio and MadnJim like this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users