Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Nihilio

Αν το LotR το έγραφε ο...

Recommended Posts

Illidan

Dan Brown (γράφω μόνο μια πολύ συνοπτική περίληψη της όλης υπόθεσης, καθώς το γράφω παράλληλα και κάπως εκτενέστερα)

Ο φημισμένος μάγος/λόγιος Γκάνταλφ Γκριζντον καλείται από την αστυνομία του Χόμπιτον να βοηθήσει στην εξιχνίαση του φόνου του Μπίλμπο Μπάγκινς, αλλά στην πραγματικότητα θεωρείται ύποπτος από τον αρχηγό, Σάμ Γκάμγκη. Ένας άλλος αστυνομικός, ο Φρόντο Μπάγκινς, που είναι ανιψιός του αποθανόντα χόμπιτ, αλλά είχε να του μιλήσει γύρω στα 20 χρόνια, από τότε που τον είδε να βλέπει μία τσόντα με 2 ορκ που βιάζανε μια ξωτικιά, ενημερώνει τον Γκάνταλφ και αρχίζουν να προσπαθούν να ξεφύγουν και παράλληλα να βρουν το Ιερό Δαχτυλίδι, λύνοντας τους γρίφους που άφησε πίσω του ο Μπίλμπο. Παράλληλα όμως, ένας θηριώδης Ούρουκ-Χάι ψάχνει και αυτός το Ιερό Δαχτυλίδι για λογαριασμό του αφέντη του. Ο Γκάνταλφ καταφεύγει προσωρινά στον πύργο του διάσημου μελετητή του μύθου του δαχτυλιδιού Σάρουμαν, με τη βοήθεια του οποίου διαφεύγει στη Γκόντορ, με την αστυνομία του Χόμπιτον στο κατόπι του. Μαζί τους ταξιδεύει και ο Ούρουκ-Χάι, ο οποίος όμως γίνεται αντιληπτός και αιχμαλωτίζεται. Στη συνέχεια, και ενώ συνεχίζεται το κυνήγι του Δαχτυλιδιού, ο μπάτλερ του Σάρουμαν, ο Γκρίμα, που ταξίδευε μαζί με τους υπολοίπους στην Γκόντορ ελευθερώνει τον Ουρούκ-Χάι. Στο τέλος αποκαλύπτεται ότι το Δαχτυλίδι είναι στην πραγματικότητα ο τάφος της μητέρας του Σάουρον, ότι ο Φρόντο είναι απόγονός του, και ότι λόγος για τη μυστικότητα της καταγωγής του ήταν οι διωγμοί που υποκινούσε τελικά ο Σάρουμαν, για να εξαλειφθούν οι απόγονοι του Σάουρον και να μην αλλάξει τη μέχρι τότε γνωστή ιστορία, που έλεγε ότι ο Σάουρον είναι ένας αρχικακός.

RaspK
Dan Brown (γράφω μόνο μια πολύ συνοπτική περίληψη της όλης υπόθεσης, καθώς το γράφω παράλληλα και κάπως εκτενέστερα)

[...]

Στο τέλος αποκαλύπτεται ότι το Δαχτυλίδι είναι στην πραγματικότητα ο τάφος της μητέρας του Σάουρον, ότι ο Φρόντο είναι απόγονός του, και ότι λόγος για τη μυστικότητα της καταγωγής του ήταν οι διωγμοί που υποκινούσε τελικά ο Σάρουμαν, για να εξαλειφθούν οι απόγονοι του Σάουρον και να μην αλλάξει τη μέχρι τότε γνωστή ιστορία, που έλεγε ότι ο Σάουρον είναι ένας αρχικακός.

G. Lucas:

Sauron: Φρόντο, είμαι ο πατέρας σου.

Κοινό μοτίβο; Χμμ...

OxAp0d0

TERRY PRATCHETT (μια άλλη σκηνή - ελεύθερη απόδοση στα Ελληνικά.)

[...]

"Fly, you fools!"

[...]

Μετά από λίγα λεπτά ο Γκάνταλφ ανακάλυψε πως, αν και το βάραθρο ήταν και καλά άπατο, είχε κάποιες ανωμαλίες στα τοιχώματα. Μετά από κάποιες επώδυνες συγκρούσεις, είχε καταφέρει να πιαστεί με το ένα χέρι από ένα εξόγκωμα στο βράχο και με το άλλο κρατούσε το καπέλο του. Άλλωστε ένας μάγος δεν είναι τίποτα χωρίς το μυτερό του καπέλο.

Το κακό ήταν πως αυτό το αναθεματισμένο Μπάλρογκ είχε σκαλώσει λίγο πιο κάτω και προσπαθούσε να τον φτάσει ξανά με το μαστίγιό του.

"Γ----ο!" μούρμούρισε, προφέροντας βαρυά τις τέσσερις πάυλες, αφού το μαστίγιο αυτή τη φορά έφτασε πολύ κοντά στα πόδια του.

"Δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις;" Ούρλιαξε στο δαίμονα.

"Ουρρρρργκ!" του απάντησε αυτός, αυξάνοντας τις φλόγες.

Με τον ιδρώτα να κυλάει αργά στο μέτωπό του, ο Γκάνταλφ γύρισε και είδε μια σκοτεινή φιγούρα δίπλα του, να κρατιέται και αυτή από το βράχο, όπως και ο ίδιος.

Ένα γνωστό γεγονός στο δακτυλιδόκοσμο, είναι πως οι μάγοι, ακόμα και οι πιο άχρηστοι όπως ο Γκάνταλφ, μπορούσαν να δουν το Θάνατο. Ήταν ένα είδους αξιώματος μάλλον, αφού όπως ήταν γνωστό, όταν ένας μάγος πέθαινε, ερχόταν ο ίδιος ο Θάνατος να συλλέξει τη ψυχή του.

"ΠΩΣ ΠΑΕΙ;" ρώτησε η κουκουλοφορεμένη μορφή.

"Ουρρργκ!" φώναξε από κάτω το Μπάλρογκ.

"..." είπε ο Γκάνταλφ.

"ΩΡΑΙΟ ΜΕΡΟΣ, ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ;"

"..." είπε ξανά.

"ΔΕ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ;"

"Όχι ιδιαίτερα, όχι."

"ΕΛΑ ΤΩΡΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ."

"Μπα, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα." είπε ο Γκάνταλφ και, αφού στερέωσε καλά το καπέλο του στο κεφάλι, πιάστηκε και με το άλλο χέρι με το βράχο.

"ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙΣ ΞΕΡΕΙΣ"

"Είσαι τρελός;"

"ΕΛΑ ΤΩΡΑ, ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ..."

"Δε θα είναι και τόσο άσχημα;"

"ΟΥΟΥΡΡΡΡΡΓΚ!"

"Δε θα είναι και τόσο άσχημα;" φώναξε δέυτερη φορά ο μάγος. "Εκεί κάτω είναι ένας αρχαίος δαίμονας ξέρεις, μισός σκιά και μισός φωτιά που έστω και του ξεφύγω, θα πεύτω για χιλιόμετρα μέχρι να βρω πάλι έδαφος και δε θα είναι και τόσο άσχημα;;;;;"

"ΕΝΤΑΞΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ!"

"Όχι, δε ξέρω!!"

"ΆΚΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΞΕΡΕΙΣ..."

"Δε νομίζω να μπορείς να μου δώσεις ένα χεράκι να ανέβω;"

"ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ."

"ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΓΚ!"

"Σκάσε και 'συ!" φώναξε προς το Μπάλγρογκ και μετά γύρισε προς το θάνατο "Θα προσπαθήσω να ανέβω μόνος μου τελικά."

"ΜΑ ΑΦΗΣΟΥ, ΔΕ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙ..."

''Τι απ'όλα δε θα πονέσει;"

"Είσαι ξεροκέφαλος το ξέρεις;"

"Ναι και ζωντανός επίσης! Και σκοπεύω... σκοπεύω... να παραμείνω... Για μια στιγμή, τι έγινε με τα κεφαλαία;"

"ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;"΄

"Ουρρργκ!"

Ο Γκάνταλφ έριξε μια καλύτερη ματιά στη φιγούρα που κρεμόταν δίπλα του.

"Δεν είσαι ο Θάνατος έτσι;"

"ΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ, Ο ΘΛΙΜΜΕΝΟΣ ΘΕΡΙΣΤΗΣ, Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛ..."

"Ναι τράβα και το άλλο, έχει κουδουνάκια!" (Αγγλικούρα: "Pull the other one, it has bells on!) του απάντησε ο μάγος και με μια γρήγορη κίνηση του τράβηξε πίσω την κουκούλα. Αντί για το γνωστό κρανίο του θανάτου, αντίκρυσε ένα άσχημο πρόσωπο παραμορφωμένο με κάτι δερματικό.

"Ποιος είσαι εσύ;" ρώτησε οργισμένος.

"Εεεε..."

"Ουρρργκ;"

"Απαιτώ να μάθω ποιος είσαι!"

"Η Ψωρίαση." του απάντησε και πρόσεξε πως τελικά η φωνή ήταν γυναικεία.

"Η Ψωρίαση; Η Ψωρίαση; Μα κανείς δε πεθαίνει από ψωρίαση!"

"Μπορώ να σε πληροφορήσω πως είναι μια πολύ άσχημη πάθηση και πολλοί είχαν χάσει τη ζω..."

"Δε με νοιάζει καθόλου. Είναι δικαίωμά μου ως μάγος να έρθει ο Θάνατος όταν θα πεθάνω! Αν είναι λοιπόν να τελειώσει η ζωή μου, να πας να τον φωνάξεις!"

"Μα δε γίνεται;"

"Ουρρργκ!"

"Γιατί;"

"Διεξάγεται μια αιματηρή μάχη στην Οσγκίλιαθ και έπρεπε να πάει γρήγορα."

"Δε με νοιάζει! Και άκου να σου πω μωρή ψωριάρα..."

"ΟΥΟΥΡΡΡΡΡΓΚ, ΟΥΡΡΡΓΚ!" φώναξε με χαρά το Μπάλρογκ, αφού είχε καταφέρει τελικά να πιάσει το πόδι του Γκάνταλφ.

"Γα--το!" Είπε ο μάγος, αγνοώντας αυτή τη φορά δυο παύλες.

"Ψωριάρα ε;" Είπε η Ψωρίαση, βλέποντας τον Γκάνταλφ να πεύτει ουρλιάζοντας στο βάραθρο. "Καλά να πάθεις λοιπόν!"

[...]

:dazzled:

Και άλλη μια σκηνή, από το τρίτο βιβλίο, εκεί που ο Άραγκορν χτυπά τη μαύρη πύλη για να τραβήξει το στρατό του Σόρον έξω.

Sauron and a Ringwraith are playing chess.

Goblin: Master, master, someone is knocking without!

Ringwraith to Sauron: Without what?

Sauron to the Wraith: Dunno, must be some kind of Zen...

:p :p :D

Taliesin

Φοβερό θέμα, όπως και αυτά που γράψατε! Να μια άλλη εκδοχή, που ή θα την έγραφε ο Irvine Welsh, ή θα ερμήνευε έτσι το αυθεντικό βιβλίο κάποιος jungian ψυχαναλυτής. Παίζει να σας ξενερώσω, αλλα δεν βαριέσαι..

Σ'αυτήν την εκδοχή ο φρόντο θα ήταν πρεζάκι. Το δακτυλίδι είναι το σημάδι που σχηματίζεται στο χέρι του απο αυτό το λάστιχο που δένει πριν βαρέσει το σούτι. Ο Σαμ είναι ο κολλητός του, που του στέκεται όταν θέλει να ξεκόψει. Ο Μπίλμπο θα ήταν οι κηδεμόνες του, που τον έχουν υιοθετήσει αλλα τώρα είναι χωρισμένοι. Δεν βγάζουν συννενόηση και δεν θέλουν να καταλάβουν οτι ο γιός τους έχει πρόβλημα. Ο Γκάνταλφ είναι σύμβουλος απο κέντρο απεξάρτησης.

Οι ναζγκούλ είναι οι φόβοι, οι ανασφάλειες και οι κακές συνήθειες που δεν του επιτρέπουν να κάνει το μεγάλο βήμα για να απαλλαγεί.

Το ρίβεντελ είναι το κέντρο απεξάρτησης και όταν φτάνει εκεί παίρνει την απόφαση να ενταχτεί στο πρόγραμμα.

Ο Άραγκορν είναι το κομμάτι του φρόντο που καταλαβαίνει οτι πρέπει να αλλάξει και τραβάει την "ομάδα" μπροστά.

Ο Μπόρομιρ είναι το κομμάτι του φρόντο που δεν θέλει να χάσει την γλύκα της πρέζας και την απόδραση που του προσφέρει απο την αληθινή ζωή.

Ο Γκόλουμ είναι το κομμάτι της ψυχής του που φαινεται να έχει χάσει το παιχνίδι τελείως. Είναι η φάση που ο τύπος κοιτάει τον εαυτό του στον καθρέφτη και σκέφτεται "που κατάντησα". Όταν όλο του το σώμα πονάει συμπεριφέρεται σαν γκόλουμ. δεν υπάρχουν φίλοι και εχθροί, το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να πάρει το "δαχτυλίδι". Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει οτι πρέπει να σπάσει εκείνη την τζαμαρία ή να βουτήξει την τσάντα απο εκείνη την κακόμοιρη γιαγιά στον δρόμο.

Το mount doom είναι εκείνο το τρομαχτικό μέρος μέσα του που πρέπει να πάει για να νικήσει την εξάρτηση.

ο Σόρον είναι το σύστημα.

Edit: Μπα, δεν θα ήταν Welsh τώρα που το ξανασκέφτομαι, γράψτε άκυρο.

Edited by Taliesin

Atrelegis

Ε...πρωτότυπο... :sweatdrop:

Esteldor

Αν εγραφα εγω τον Αρχοντα ο φροντο θα ειχε πεθανει απο την πεινα γιατι ο σαμ δε θα του εδινε τις μεριδες του ενω το γκολουμ θα τον καταβροχθιζε για να μην ειναι τοσο καχεκικο το καημενο. Ο φαραμιρ θα ειχε παρει το δαχτυλιδι που θα τον εδινε στον πατερα του τον ντενεθορ ο οποιος θα το παρεδειδε στο Σαουρον (το γραφω με κεφαλαια γιατι ειναι ο αγαπημενος μου χαρακτηρας) αλλα την τελευταια στιγμη η γη θα ανοιγε και ο ερου θα εμφανιζοταν και το τελος του κοσμου θα ειχε φτασει.

Υ.Γ. Α, επισης η αργουεν θα ειχε πεθανει απο μια επιδρομη των ορκ στο ιμλαντρις και ο αραγκορν θα ειχε αλλον εναν λογο να πολεμησει τους φτωχους ορκ

Illidan

Το LotR του computer maniac: (όλο σε μπλε οθόνη)

Gandalf_the_Gray.exe has been terminated by Balrogg.exe... Downloading Gandalf_the_Gray_v1.1.exe (Gandalf_the_White.exe).

Download 94% complete.

Time remaining: 25 seconds...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

(μετά από 30 δευτερόλεπτα)

Download complete! You can now run Gandalf_the_White.exe to terminate Balrogg.exe.

.

.

.

.

.

.

(μετά από λίγη ώρα ακόμα)

Balrogg.exe has been terminated by Gandalf_the_White.exe.

Nihilio

Οι δημιουργοί του south Park

Boromir: Screw you guys, I'm going home. And I'm taking the ring with me.

(Μια βροχή από βέλη τον χτυπάνε)

Sam: Oh my God, the killed Boromir

Frodo: YOU BASTARDS!!!

Nihilio

Και η στιγμή που όλοι περιμένατε:

Eric Virgo/Ymeo Gamawa:

Φρόντο: Έλα Σαμ, βρήκα ποιος σκότωσε τον θείο μου

Σαμ: Και τώρα τι θα κάνουμε;

Φρόντο: Θα τους σκοτώσουμε όλους.

Άραγκορν: Είμαι ο Γκαμάουα! *Σβίν*

Edited by Nihilio

Nihilio

Fritz Lieber (Lankhamar)

Από τη στιγμή που συναντήθηκαν, βοηθώντας το ίδιο θαραλλέο Χόμπιτ, ο Γκίμλι, ένας νάνος πολεμιστής από το βορρά και ο Λέγγολας, ένας άριστος ξωτικός τοξότης, ένιωσαν μια ασυνήθηστη οικοιότητα. Η φιλία τους θα τους οδηγούσε από περιπέτεια σε περιπέτεια σε όλη τη μέση γη, από τα σπήλαια βαθιά στη γή μέχρι στα κύματα της θάλασσας. Αλλά ήταν στα σκοτεινά σοκάκια και τους πίσω δρόμους της τρανής Γκόντορ όπου έγιναν θρύλοι

Mort13

Quentin Tarantino style:

Merry: "You know what they call Longbottom Leaf in Bree?"

Pippin: "They don't call it Longbottom Leaf?"

Merry: "Man they're out of the Shire, they don't know who the f**k Longbottom was."

Pippen: "so what'd they call it?"

Merry: "Old Toby."

The Smoking Mirror

Και τότε ο ΕΛ-ρόντ, οδήγησε τα ΕΛ-φς στην έρημο Μόρντορ όπου και σφράγισαν τις πύλες των ρυπαρών εθνών. Αλλά όπως γράφω στο βιβλίο μου «Ο καιρός γαρ εγγύς» το Ένα Δαχτυλίδι σύντομα να εμφανιστεί ξανά. Διαβάστε επίσης και τα «Πρωτόκολλα του Σάουρον». Πλήθος στοιχείων που αποδεικνύουν ότι η νέα τάξη πραγμάτων έρχεται! Στο ίδιο πακέτο:

Ιστορικές αποδείξεις περί της ύπαρξεως του Νούμενορ

Ένας αρχαϊκός γκοντοριανός πολιτισμός στα παράλια της Ούμπαρ

Δαχτυλίδια της δύναμης: το χάραγμα

Αφανίστε τα ξωτικά

Το ξύπνημα του αβλέφαρου ματιού

Και για όσους πάρουν το πακέτο, δώρο με εντολή του γέροντα Γκάνταλφ - να ‘σαι καλά γέροντα, τι δροσιά που πήραμε καλοκαιριάτικα – τα τρία δαχτυλίδια των ξωτικών. Για να κυκλοφορείτε με τα σύμβολα των ΕΛ-φς! Προλάβετε! Τελευταία εποχή παρουσίασης!

(Δημοσθένης Λιακόπουλος - για όσους δεν έχουν τηλεόραση)

Μια θάλασσα από Όρκς τριγύριζε τα τείχη της Μίνας Τίριθ. Χιλιετίες πριν, ήταν περήφανα ελφς, ορκισμένα στην υπηρεσία του βασιλιά της Μόρντορ. Μετά την εξέγερση του Σάουρον όμως, πήραν το μέρος του και ακολούθησαν τη μοίρα του: εξορία στη Μόρντορ, εκει όπου οι θεοί του Χάους ελεύθερα μετάλλασαν το μυαλό και τη σάρκα. Η πανοπλία τους, κάποτε γυαλιστερό μίθριλ, ήταν γεμάτη μυτερές προεξοχές και σκιώδεις, κινούμενες μορφές - ούτε καν το αγνό μέταλλο δεν είχε αποφύγει το μιαρό άγγιγμα του Χάους.

Το πέρασμα αμέτρητων χρόνων είχε μετατρέψει το μίσος τους σε κάτι απτό, ένας ορμητικός χείμαρρος που μετά βίας μπορούσε να συγκρατηθεί. Ώσπου ακούστηκε μια φωνή:

"Θάνατος στον ψεύτικο Βασιλειά!!"

και το φράγμα έσπασε και τα ορκς ξεχύθηκαν προς τα τείχη!

(Warhammer 40k)

Atrelegis

Pulp Fiction:

Rosey: I Love you pumpkin

Sam: I love you too honey-bunny

(Σηκώνεται με μια βαλλίστρα στο χέρι)

Sam: Everybody cool, this is a robbery!

Rosey: ANY of YOU, FUCKING pricks MOVE, an' I'll EXECUTE every last motherfuckin' ONE OF YOU!

Aragorn: So, what was her name again?

Boromir: Arwen

Aragorn: Oh. (θηκαρώνει το σπαθί του)

Boromir: Why you interested?

Aragorn: Elrod was gonna be out of town for a few days, so he asked me to take care of her

Boromir(κίνηση κοψίματος λαιμού): 'Take care' ?

Aragorn: No man, he meant, you know, take her out, show her a good time

Boromir: Oh

Orpheus

BG II, με τυπογραφία από θεατρικό Shakespeare. :animal_rooster:

Actus Primus.

Scoena Prima.

A dark chamber, filled with cages. In one, Gandalf the Grey. In the centre of the hall Saruman the White stands tall and intimidating, holding his terrible staff

Saruman. Ah, the child of Illuvatar has awoken. It is time for more 'experiments'... [after a pause for a sinister smile, he casts some painful spells at Gandalf

The pain will only be passing; you should survive the process [Gandalf crumbles to the ground screaming

Darkness falls; when, after a short pause, the scene is once again lit, Gandalf rising to his feet

[while talking, he resumes casting painful spells upon Gandalf] You have much un-tapped power... [ceases spellcasting] Do you even realize your potential?

Gandalf moans in pain; Saruman casts another spell at him and he falls upon the floor

Enter an Orc holding a torch

Orc [in a stupid, mechanical-like voice]. More–intruders–have-entered–thecomplex,–Master.

Saruman. They act sooner than we had anticipated–no matter, they will only prove a slight delay.

Enter a Soldier of Minas Tirith, bearing a broken sword and shield and an expression of fear and horror. Saruman points the gargantuan pearl standing on top of his staff at him, turning him into a small piece of coal. Exit Orc; exit Saruman mysteriously.

Shortly thereafter, enter Galadriel of Lothlorien bearing a long knife and a glass flask emanating white light

Galadriel. Wake up, you!–

...

Όποιοι έχουν παίξει το Baldur's Gate 2, πιθανότατα θα καταλάβουν. :french_blank:

* Πάλι καλά που δεν ήταν στο Ice-Tea το τόπικ. Ίσως θα έπρεπε να πάει και στη Συγγραφή; :french_blank:

Edited by Orpheus

tec-goblin

Διαφημιστικό μικρομεσαίας εταιρείας πληροφορικής

Με το πρωτοποριακό προϊόν μας 1Ring (Ουάν-Ρινγκ) μπορείτε να έχετε την εξασφάλιση της προστασίας με τη χρήση τεχνικών δοκιμασμένων από 9 ORingwraiths (που χρησιμοποιούν τις καινοτόμες τεχνολογίες Oracle SwordBeater 17h και Oracle ΆτιΤουΔιαβόλου Suite). Η μεγάλη μας εμπειρία στο know-how της συνεργασίας με τον πελάτη μάς έδειξε ότι οι πελάτες χρειάζονται τις εξής δομοενότητες λειτουργικότητας, τις οποιες παρέχει, φυσικά, το πρόγραμμά μας:

- 1Ring Invisibility Field

- 1Ring Direct Connect with Sauron

- 1Ring Εκτυπωσεις

- ευχρηστία

- αναβαθμισιμότητα σε Ringwraith

- ταχύτητα και άμεση απόκριση

Οι Εκτυπώσεις* που παρέχει το σύστημα στον πελάτη είναι οι εξής:

- Εκτυπώσεις Frag count

- Εκτυπώσεις Πλήθους στρατιωτών της Μόρντορ

Μαζί με αυτά παίρνετε 24/7 εξυπηρέτηση, μεταξύ 9 το πρωί και 3 το απόγευμα, όλες τις μέρες της εβδομάδας πλην αργιών (μην κοιτάτα που έχουμε τους προγραμματιστές να δουλεύουν και τα σαββατοκύριακα μέχρι τις 7) - δωρεάν για τους πρώτους 3 μήνες (μετά είναι γύρω στα 400 ευρώ την ώρα με μίνιμουμ τις 4)

*Για τις λειτουργίες εκτύπωσεις χρειάζεται να προμηθευτείτε την Enterprise Edition του 1Ring η οποία σύντομα θα είναι διαθέσιμη (ξέρετε, όταν θα εφευρεθεί η τυπογραφία στη μέση γη)

Το παραπάνω στους περισσότερους δεν θα μοιάζει αστείο. Αν συνειδητοποιήσουν πόσο κοντά σε πραγματικά κείμενα είναι, θα καταλάβουν... Το άρθρο "Attack of the Zombies" στο A list Apart θα σας δείξει τι εννοώ

Η πραγματικότητα της παραπάνω εταιρείας:

Ορκ-Προγραμματιστής: "Ποιος;"

Φρόντο: "Το προϊόν σας δεν δουλεύει"

Ορκ: "Τι εννοείτε δεν δουλεύει;"

Φρόντο: "Τίποτα δεν δουλεύει"

Ορκ: "Τι, δεν γίνεστε αόρατος;"

Φρόντο: "Δεν ξερω"

Ορκ (ξεροκαταπίνει): "ΤΙ εννοείται δεν ξέρετε;"

Φρόντο: "Το βάζω... αλλά μετά δεν μπορώ να με δω αόρατο"

Ορκ (σκέφτεται αν αξίζει το εγκεφαλικό ή όχι): "Ε.. αυτό είναι λογικό..."

Φρόντο: "Τι εννοείται ότι είναι λογικό; Το προϊόν σας ΕΧΕΙ bug!"

Ορκ: "Συγγνώμη, δεν είναι bug, είναι feature - δεν μπορείτε να δείτε κάτι που είναι αόρατο!"

Φρόντο: "Δεν θα μπορούσα να έχω μια ένδειξη στην οθόνη μου ότι είμαι αόρατος για να μην το ξεχνάω"

Ορκ: "Όχι κύριέ μου, χίλια συγγνώμη, αλλά δεν το ζητήσατε" (φυσικά, κάτι τέτοιο θα ήταν εύχρηστο... Χασμουρητό)

Φρόντο: "Τουλάχιστον θα μπορούσατε να περάσετε από εδώ να δείτε άλλα προβλήματα με τη σύνδεση με το Σάουρον;"

Ορκ (σκέφτεται "ωχ θεέ μου, αυτό το κομμάτι το έχω φτιάξει πριν 1 χρόνο, είναι 3 σελίδες συνάρτηση με περισσότερους pointers από σχόλια και με μεταβλητές με ονόματα a, foo, curr, maria, lola, np, pp." Συνεχίζει να γράφει πάντως τέτοιο κώδικα και σήμερα): "Αύριο"

Φρόντο: "Αύριο; Μα στο φυλλάδιο λέει 24/7"

Ορκ (σκέφτεται "Ποιος μαλάκας Σάρουμαν τα γράφει αυτά τα φυλλάδια;"): Όχι κύριε, αύριο, στις 10 η ώρα. Εμένα αυτό είναι το πρόγραμμά μου

Edited by tec-goblin

Nihilio

Δακτυλίδι: τυφλή φυγή (η συνέχεια)

(μπροστά στο τρολλ) Άραγκορν: Μπορεί να μη το διαπερνούν τα βέλη, αλλά το αρχαίο λεπίδι μου... γαμεί

Nihilio

Clint Eastwood:

Legolas (σημαδεύοντας ένα Ούρουκ-Χαι): Come on punk, make my day.

Edited by Nihilio

heiron

Αν μου επιρεπεις να κανω μια πιο λεπτομερη περιγραφη;

Λεγκολας στον εξουδετερωμενο Ουρουκ Χαι(κι ενω λιγο πιο περα ειναι το ξιφος του Ουρουκ):

"Ah-ah, I know what you're thinking punk. You're thinking did he fire six arrows or only five? And to tell you the truth I've forgotten myself in all this excitement. But being this is a .44 Elite Lorien Bow - the most powerful bow in the world and will blow your head clean off, you've got to ask yourself a question--Do I feel lucky? Well, do ya punk! (Uruk laughs, gets blown away, and splashes into the lake)"

King_Volsung

Δαχτυλίδι: Τυφλή Φυγή (κι άλλη συνέχεια)

Στο Σκιστό Λαγκάδι, την στιγμή που φτιάχτηκε η Συντροφιά, στο συμβούλιο του Έλροντ:

Μπόρομιρ: "Για την εκδίκηση."

Φρόντο, Σαμ, Μέρυ, Πίπιν: "Για το Σάιρ!"

Γκάνταλφ: "Για την φιλία."

Γκίμλι: "Για το ROCK!" \m/

Sonya

LOL!

Να βάλουμε και μια γυναίκα στην παρέα; :p

Αν το έγραφε η Jane Austen:

Frodo was indeed an amiable hobbit, gay (με την καλή έννοια) and charming, like all hobbits. Even through the tragic dilemmas of his life, he always had the heart to listen to his dear friend's problems...

Sam: Mr Baggins, I must confess to you how truly and deeply I admire and love miss Cotton.

Frodo: My dear Mr Gamgee, Miss Cotton is the loveliest lady of Hobbiton, even though her lack of fortune should restrain you from marrying her.

Sam: I know, but my heart cannot be persuated against that. Indeed, I intend to propose to her as soon as we return to Hobbiton.

Frodo: But with less than 100 pounds a year? She should be honoured to accept your hand, since she does not have much chance in getting married. But, do come, my dear Mr Gamgee... We will have the time to best talk about such delicate matters as soon as this beautiful ring is -I am ashamed to tell- destroyed...

Sam: Oh, how right you are, Mr Baggins. Tea time is indeed over, let us continue...

tec-goblin
Δαχτυλίδι: Τυφλή Φυγή (κι άλλη συνέχεια)

Στο Σκιστό Λαγκάδι, την στιγμή που φτιάχτηκε η Συντροφιά, στο συμβούλιο του Έλροντ:

Μπόρομιρ: "Για την εκδίκηση."

Φρόντο, Σαμ, Μέρυ, Πίπιν: "Για το Σάιρ!"

Γκάνταλφ: "Για την φιλία."

Γκίμλι: "Για το ROCK!" \m/

:rofl2:

Orpheus

>Επεισόδιο 84: Ο Γκάνταλφ σκέφτεται τη μητέρα του, το πατέρα του, τους φίλους του, ο χιτώνας του γίνεται λευκός και με ατσάλινη θέληση υπερισχύει του Μπαλρογκ, καταστρέφοντας τον σε μια μεγαλιώδη έκρηξη.

...που καταστρέφει τη Μέση Γη.

Atrelegis

Γκάνταλφ: Σάρουμαν, επιτέλους σε βρήκα!

Σάρουμαν: ΜΜΜΜ!

Γκάνταλφ: Ε;

(Σάρουμαν καθαρίζει τον λαιμό του)

Σάρουμαν: ΜΜΜΜΜ!!!

ymeο gamawa

μαλιακα ατρελεγκα....

λολεισον!!!!! :)