Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Αν το LotR το έγραφε ο...

• Please log in to reply
85 replies to this topic

#81 Glowleaf

Glowleaf
  • Members
  • 208 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 30 Νοέμβριος 2008 - 15:57

Μιας και το εχουμε ηδη ξεφτυλισει το θεμα, νομιζω οτι σε αυτο το thread κολλανε οι ακολουθες 2 φωτογραφιουλες:
Posted Image
Posted Image

Μεταφράστε μου κάποιος το wibbly wobbly timey wimey να το λέω στην καθημερινότητά μου.

#82 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 02 Δεκέμβριος 2008 - 09:48

Πολύ μου άρεσε που βγήκε αυτο το θέμα στην επιφάνεια. Το βράδυ της Κυριακής πέρασα τουλάχιστον μια καταπληκτικά ευχάριστη ώρα.
Πάρτε και τη δική μου συνεισφορά:

Αν τον Άρχοντα τον είχε γράψει ο Φίλιπ Ντικ…

Οι στρατιές του Έλροντ και του Ισίλντουρ έχουν νικηθεί στο τέλος της προηγούμενης εποχής και ο Σάουρον έχει κυριαρχήσει. Η ζωή έχει αλλάξει ριζικά για όλα τα πλάσματα στη Μέση Γη και ο Μπίλμπο στο Ψηλό του Κάστρο γράφει ένα μυθιστόρημα όπου συμβαίνει το αντίστροφο…

Ο Φρόντο και ο Σαμ έχουν φτάσει επιτέλους στο Βουνό του Χαμού με το Γκόλουμ να τους ακολουθεί κατά πόδας…
Ο Φρόντο κρατάει στα χέρια του το Ένα, αλλά την κρίσιμη στιγμή, το δαχτυλίδι ξεφεύγει από τα χέρια του κι αρχίζει να αιωρείται στον αέρα. Η μορφή του Γκάνταλφ προβάλει από μέσα και τους ενημερώνει ότι είναι όλοι νεκροί. Κανένας δεν έχει γλυτώσει από την επίθεση του Μπάλρογκ στη Μόρια.
Οι δυο φίλοι, μέσα από βαθύ φιλοσοφικό προβληματισμό και, παρά τις αντιρρήσεις του Γκόλουμ, πείθονται ότι αυτή είναι τώρα η νέα πραγματικότητα και εκεί που το παίρνουν απόφαση, αναπλάθουν όλα τα γεγονότα και νομίζουν ότι ξέρουν τι έχει συμβεί στη ζωή τους, βλέπουν τώρα το δαχτυλίδι απεικονίζει τη μορφή του Σάουρον και συνειδητοποιούν ότι όλα αρχίζουν ξανά.

Κυλήστε δάκρυά μου… ξεσπάει απελπισμένο το Γκόλουμ.

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#83 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 27 Δεκέμβριος 2008 - 17:10

O Φορστερ:

ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΤΗ ΜΟΡΝΤΟΡ

Ο Δρ Αμπντουλ Γκόλουμ,γιατρός από την Μόρντορ γνωρίζει σε ένα tea party την αρραβωνιαστικιά και τη μητέρα του Δημάρχου της Μίνας Τίριθ,Ρονυ Ντενεθορ.Τις καλεί να επισκεφτούν ολοι μαζί τα φημισένα σπήλαια της Μόρια.Στην εκδρομη τελικά δεν έρχεται ο φίλος του ο καθηγητής Γκάνταλφ, αφού χάνει το τρένο,παρά μόνο η δις Φρόντο με την μελλοντική πεθερά της,την κυρία Σάμυ.Κατά την είσοδο στα σπήλαια η δις Φρόντα φεύγει πανικόβλητη και αργότερα στη Μίνας Τίριθ κατηγορεί τον δόκτωρα ότι πήγε να της πάρει ό,τι πολυτιμότερο είχε(ξέρετε τι).Σαν απόδειξη προσκομίζεται στον επιθεωρητή ΜακΡομιρ το κομμένο της δάκτυλο που φέρεται να της δάγκωσε ο δόκτωρ Γκόλουμ.Κατά τη διάρκεια της δίκης όλοι οι Γκοντορμορντοριοι στρέφονται εναντίον του ντόπιου γιατρού,με εξαίρεση τον σεβάσμιο καθηγητή Γκάνταλφ.Προς υπεράσπιση του κατηγορουμένου έρχεται από τη Μίνας Μοργκουλ ο δικηγόρος Άνγκμαρ Γουίτσκινγκ.

Μια κοινωνική ιστορία που δείχνει την κατάσταση στην κατεχόμενη Μόρντορ και το ρατσισμό των Γκοντοριανών ενάντια στους Μορντόρους.

Τιεσσα,διαφωνώ με την Ντίκεια μεταφορά.Αν θες ποστάρω αργότερα τη δική μου Ντίκεια εκδοχή.

Edited by heiron, 27 Δεκέμβριος 2008 - 17:11.

Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#84 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 30 Μάιος 2009 - 13:38

O Scott Fitzgerald

The Great (Sam) Gamgy

Ο Φροντο Μπαγκινς που πρόσφατα έχει μετακομίσει στην κοσμοπολίτικη Νέα Τίριθ είναι καλεσμένος στο χαρωπό πάρτυ του μυστηριώδη πάμπλουτου γείτονά του,του Σαμ Γκαμτζη.H έπαυλή του ήταν γεμάτη φώτα και έλαμπε σαν φάρος πάνω από τον κόλπο.
"Ο Γκαμτζη ξέρεις έχει σπουδάσει στο Οξφορδιανό Λαγκάδι.Επίσης ήταν ήρωας του Μεγάλου Πολέμου ενάντια στα όρκς.Οδήγησε ένα λόχο Χόμπιτ βαθιά μέσα στη Μόρντορ.Το βλέπεις στα μάτια του ότι είναι άνθρωπος που έχει σκοτώσει όρκ",του είπε η Μέρι Πιππινς καθώς έπιναν το ποτό τους αλλά δεν μπορούσε να ξέρει την αλήθεια.
"Σου αρέσει το πάρτυ,παλιόφιλε;"
Ήταν ένας νεαρός καλοντυμένος κύριος που δεν είχε ξαναδεί.
"Καλό είναι αλλά ακόμη δεν έχω δει τον οικοδεσπότη μου παρά το γεγονός ότι μου έστειλε πρόσκληση και μένω δίπλα του"
"Μα,εγω είμαι ο Γκάμτζη!Κοιτα,παλιόφιλε,θα ήθελα μια χάρη.Είδα ότι γνωρίζεις την Μέρι Πίππινς η οπόία είναι στενή φίλη μιας Ρόζι.Μήπως θα μπορούσες να κανονίσεις να βρεθούμε όλοι μαζί;"
"Θα το κανονίσω και θα σου τηλεφωνήσω αύριο"
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#85 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.304 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 30 Μάιος 2009 - 16:42

Νίκος Καζαντζάκης:

"Ο Ααγκόρνας καθόταν σταυροπόδι κάτω από τον δέντρο. Ψυχανεμίζουνταν πως ο Φρόντος με το Σάμο θα είχαν προχωρήσει αρκετά ως τα τώρα, τώρα που οι μέρες σκοτείνιαζαν και ο ουρανός κοκκίνιζε, σαν της παιδούλας τα μάγουλα τα ντροπαλά όταν τη φιλάει ο νέος.
Έτρωγε το φτωχό του φαϊ, που κανένας άρχοντας δεν θα καταδέχουνταν, κανένας υπηρέτης, ούτε δούλος που στα σκοτεινά υπόγεια βγάζει τον κάματό του τον πικρό, έτρωγε ξερά κρεμμύδια. Αλλά η γεύση τους η χωμάτινη του έφερνε στο νου τη γη του στο βορρά, και συλλογούταν την και νόμιζε πως αυτή η γεύση είναι η ίδια η Παράδεισος.

Όταν απόφαγε και τα σπλάχνα του γέμισαν με χώμα της πατρίδας, κι ένιωσε τους νεφρούς του να χαίρουνται με τη ζέστα της τροφής, ξύπνησε και τους συντρόφους του".

(Επειδή τον αγαπώ πολύ τον Καζαντζάκη, συγχωρέστε με)!
  • Ιρμάντα likes this
.

#86 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 05 Ιούλιος 2009 - 12:53

Καρμοίρης: Ενας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της ιστορίας,ο κορυφαίος μετά τη Συντροφιά κατά την άποψή μας,ο Άρχοντας των δακτυλιδιών,ο κύριος Σωρον.Mr Sauron,where are the rings?

Σωρον: No rings,just One and these hobbits destroyed it!

Καρμοίρης: You talked about strange things,some minutes ago.Did you mean the Eagles that acted as Deux ex machina and saved the day?

Σώρον: You believe this is good to be first question?After all the epic battle and my devious plans?Thank you very much,next time I'll give you the opportunity to talk.

Καρμοίρης: Ο Κύριος Σώρον...Why?

Σωρον: Because,because,because!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users