Jump to content

11ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Τελευταία Νύχτα


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Απλώς να δοθεί αρκετός χρόνος για τους αναγνώστες γιατί είναι και οι γιορτές στη μέση. Φαντάζομαι ότι ο Παρατηρητής θα μας δώσει τουλάχιστον δύο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • tetartos

    22

  • Παρατηρητής

    31

  • TheTregorian

    66

Αναρωτιέμαι όταν θα έρθει η ώρα να ψηφίσουν τα μέλη, ιστορίες... τι θα ψηφίσουν; Τις ιστορίες, τα σχόλια ή το υφάκι του κάθε διαγωνιζόμενου; Νομίζω ότι κάθε σχόλιο που γίνεται, ζημιώνει τις ιστορίες που ανέβηκαν. Ειδικά με τα σχόλια που δέχονται και ΕΙΔΙΚΑ όταν τα σχόλια αυτά γίνονται από άλλους διαγωνιζόμενους.

Και μιλώντας συγκεκριμένα: Σόρρυ ρε φίλε/φίλη, αλλά αυτό δεν είναι σχολιασμός που κάνεις, είναι nitpicking. Και νομίζω ότι είναι και συνάμα αντιδεοντολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αν τώρα ο άλλος δεν έχει κριτική ικανότητα και πάει και μου ψηφίζει τα σχόλια και το υφάκι του άλλου, ε, τι του φταίμε εμείς οι υπόλοιποι;

Εγώ είμαι υπέρ των σχολίων πριν την λήξη της διορίας για να προλαβαίνουν να διορθώνονται ψιλο-αδυναμίες και για να μένει ζωντανό το θέμα. Αν ο καθένας επηρεάζεται τόσο εύκολα, είναι κρίμα για τον ίδιο, όχι για τους υπόλοιπους μας.

Άντε, λίγη κριτική και ανεκτικότητα δε μπορούμε να δείξουμε; Τι θα γίνει αν θέλουμε και να μας κρίνουνε τα έργα μας αργότερα περισσότεροι από 10 σε ένα φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι οι διαγωνισμοί. Αν δεν πέσει λίγο ξύλο πριν, χάνεται το ενδιαφέρον! Ποιος να ξεχάσει τον προηγούμενο διαγωνισμό τι συνέβη μετά τη δήλωση του Νικοσαλ; Πλάκα που είχαμε...!

Ντίνο, όσο για το κριτήριο του κάθε ψηφοφόρου, ειλικρινά δεν το γνωρίζω. Ας ψηφίζει ο καθένας με ότι κριτήριο θέλει.

Glowleaf γιατί έσβησες τα σχόλια σου; Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω!

Mman εννοείται πως θα υπάρξει αρκετός χρόνος για την ψηφοφορία.

 

 

Τα σχόλια κρατούν τους διαγωνισμούς ζωντανούς

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ψηφίζουμε με βάση το πόσο καλό θεωρούμε ένα διήγημα (ξέχωρα από σχόλια, συγγραφέα, διάθεση κλπ) και τίποτε άλλο. Οποιοδήποτε άλλο κριτήριο είναι λανθασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Glowleaf γιατί έσβησες τα σχόλια σου; Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω!

Γιατι προφανως υπαρχουν τελικα καποιοι ευαισθητουληδες εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ των σχολίων πριν την λήξη της διορίας για να προλαβαίνουν να διορθώνονται ψιλο-αδυναμίες και για να μένει ζωντανό το θέμα.

 

Από την στιγμή που οι ιστορίες δεν μπορούν να διορθωθούν ούτε καν από συντακτικά κ ορθογραφικά κατα την διάρκεια της διορίας, αυτό που λες δεν ισχύει. Και επίσης, σχόλια που ζητάνε ριζική αναδιοργάνωση της ιστορίας δεν βοηθάνε με κανέναν τρόπο ένα διήγημα. Αυτό βρίσκω αντιδεοντολογικό, και όχι να υποδείξεις μικροαδυναμίες που θα κάνουν καλύτερο ένα διήγημα όταν επιμεληθεί. Νομίζω ότι αυτό είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν τα διηγήματα δεν μπορούν να διορθωθούν κατά την διάρκεια που τρέχει ο διαγωνισμός, κατά την άποψή μου καλύτερα θα ήταν να μην υπάρχουν σχόλια. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον διοργανωτή και εφόσον ο Παρατηρητής τα επιτρέπει ας είμαστε όσο το δυνατόν πιο σωστοί και στον τρόπο σχολιάζουμε και στον τρόπο που ψηφίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που οι ιστορίες δεν μπορούν να διορθωθούν ούτε καν από συντακτικά κ ορθογραφικά κατα την διάρκεια της διορίας, [...]

Ερώτηση μη συμμετέχοντα: Αν κάποιος

ανεβάσει μια ιστορία για έναν διαγωνισμό,

δεχτεί σχόλια,

τα χρησιμοποιήσει για να βελτιώσει/χειροτερέψει (τέλος πάντων αλλάξει) την ιστορία του,

ανεβάσει τη νέα εκδοχή της πριν τη λήξη της διορίας και μέσα στο όριο λέξεων,

τότε

γίνεται δεκτή η νέα εκδοχή για τον διαγωνισμό ή όχι;

Αν όχι, το σωστό είναι να μην ανέβει καθόλου η νέα εκδοχή, όχι απλώς μέχρι το τέλος της διορίας συγγραφής, αλλά μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας.

Αν ναι, τότε ο συγγραφέας πρέπει να αποφασίσει ποια εκδοχή κρατάει για τον διαγωνισμό, για να μην μπερδεύει/καθυστερεί τους αναγνώστες.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάθε στιγμή μόνο μία εκδοχή της ιστορίας που θα διαγωνίζεται.

Δεν έχω πάρει ποτέ μέρος σε διαγωνισμό και συγγνώμη, αν αυτό το θέμα έχει αντιμετωπιστεί σε κάποιον προηγούμενο και δεν το ξέρω.

Επίσης, σόρυ αν είμαι λίγο ψείρας, αλλά, αν και δεν παίρνω θέση για το αν θα πρέπει να γίνονται σχόλια πριν το τέλος της διορίας, θεωρω ότι τα bold γράμματα παραπάνω είναι θέμα δεοντολογίας.

 

Υ.Γ. Η διόρθωση των ορθογραφικών και τυπογραφικών λαθών δεν βελτιώνει μια ιστορία. Απλώς την κάνει πιο ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη για τους αναγνώστες -κάτι που σίγουρα θέλει ένας διαγωνισμός- οπότε, κατά τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε να απαγορεύεται αλλά να επιβάλεται. Δεν ισχύει το ίδιο για τα συντακτικά και εκφραστικά λάθη. (Ξέρω-ξέρω... ψείρας.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ των σχολίων πριν την λήξη της διορίας για να προλαβαίνουν να διορθώνονται ψιλο-αδυναμίες και για να μένει ζωντανό το θέμα. Αν ο καθένας επηρεάζεται τόσο εύκολα, είναι κρίμα για τον ίδιο, όχι για τους υπόλοιπους μας.

Άντε, λίγη κριτική και ανεκτικότητα δε μπορούμε να δείξουμε; Τι θα γίνει αν θέλουμε και να μας κρίνουνε τα έργα μας αργότερα περισσότεροι από 10 σε ένα φόρουμ;

 

Διαφωνώ. Αν ένας συγγραφέας δε μπορεί μέσα σε ένα μήνα, για έναν διαγωνισμό, να διορθώσει μόνος του τις ψιλο-αδυναμίες του, τότε, να μην λάβει μέρος στο διαγωνισμό. Αν δεν ήταν ο δικός μας "εσωτρερικός" διαγωνισμός, αλλά ένας άλλος, πχ, εκίνος του Βρετανικού Συμβουλίου, τότε τι θα έκανε; Δε θα το πάστρευε μέχρι τελικής πτώσεως πριν το καταθέσει; Τους δικούς μας διαγωνισμούς γιατί τους βλέπουμε έτσι απαξιωτικά;

 

Κριτική και ανεκτικότητα μπορούν (και πρέπει) να γίνονται στις υπόλοιπες ιστορίες της βιβλιοθήκης. Γιατί αυτό πρέπει να γίνεται στους διαγωνσιμούς; Κάθε περίσταση (βιβλιοθήκη από τη μία, διαγωνισμός από την άλλη) είναι διαφορετική. Και στυην τελική, όλα αυτά μπορούν να γίνουν μετά το πέρας του διαγωνισμού.

 

Έτσι πρέπει να είναι οι διαγωνισμοί. Αν δεν πέσει λίγο ξύλο πριν, χάνεται το ενδιαφέρον! Ποιος να ξεχάσει τον προηγούμενο διαγωνισμό τι συνέβη μετά τη δήλωση του Νικοσαλ; Πλάκα που είχαμε...!

Ντίνο, όσο για το κριτήριο του κάθε ψηφοφόρου, ειλικρινά δεν το γνωρίζω. Ας ψηφίζει ο καθένας με ότι κριτήριο θέλει.

Glowleaf γιατί έσβησες τα σχόλια σου; Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω!

Mman εννοείται πως θα υπάρξει αρκετός χρόνος για την ψηφοφορία.

Τα σχόλια κρατούν τους διαγωνισμούς ζωντανούς

 

 

Παρατηρητή, πρώτη φορά που θα διαφωνίσω, χωρίς να χαμογελάω, μαζί σου. Δεν έχουμε καθόλου πλάκα και προσωπικά δεν το διασκέδασα καθόλου. Καμμία από τις προηγούμενες φορές.

 

Νομίζω ότι είναι φανερό ότι δε με ευχαριστεί καθόλου η νέα αυτή συνήθεια να σχολιάζουμε πριν ολοκληρωθούν οι συμμετοχές και πριν τη λήξη της ψηφοφορίας. Το αποφεύγω και θα το αποφεύγω για λόγους δεοντολογίας. Αν ο mman θεωρεί τον αυτό του ψείρα, τότε προσυπογράφω τα λεγόμενά του και κάνω αίτηση στο κλαμπ των ψειρών.

 

Και κάτι ακόμη. Ακούω πολύν καιρό τώρα, μια φράση: "Πρέπει να ψηφίζουμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην τι κάνουν οι άλλοι." Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί αυτή η φράση, που την υποστηρίζω και την εφαρμόζω κάθε, μα κάθε φορά, πρέπει να γίνει παντιέρα για μερικούς, ώστε να λένε ότι θέλουν όποτε το θέλουν, αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους. Αν εγώ θέλω να κάνω τα σχόλιά μου, έχωντας τη δυνατότητα να αποστασιοποιούμαι από αυτά όταν ψηφίζω, γιατί πρέπει πρώτον να επιβάλλω στους άλλους την άποψήν μου και δεύτερον να μιλάω περιφρονητικά γι' αυτούς που δε μπορούν να κάνουν το ίδιο. Λίγη λεπτότητα και μια τζούρα ευγένια δε έβλαψε ποτέ κανέναν. Προσωπικά τις έχω και τις δύο απόλυτη ανάγκη για να μπορέσω να λειτουργήσω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που νόμιζα ότι είμαι ο μόνος που αποφεύγει να σχολιάσει τις ιστορίες πριν την ψηφοφορία γιατί πίστευα ότι υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος αλλοίωσης του αποτελέσματος.

 

Από την άλλη μεριά, αν σκεφτείς ότι θα περάσει περίπου ένας μήνας μέχρι την ψηφοφορία και στο διαδίκτυο όλα "μπαγιατεύουν" πολύ γρήγορα, καταλαβαίνω ότι κάποιοι δεν μπορούν να περιμένουν τόσο πολύ.

 

Πάντως συμφωνώ με την Narualiς, ότι πρέπει να υπάρχει μία μόνο συμμετοχή, χωρίς διορθώσεις. Τα περισσότερα λάθη μπορεί κάποιος να τα βρει μόνος του, αρκεί να διαβάσει δυο-τρεις φορές αυτό που έγραψε. Τα υπόλοιπα, μπορεί να τα διορθώσει μετά τα σχόλια των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχουν ξαναδημιουργηθεί προβλήματα με σχόλια πριν την αρχή της ψηφοφορίας (πριν δηλαδή να έχουν κλείσει οι υποψηφιότητες) και επειδή είναι προτιμότερο οι συγγραφείς να παλεύουν λίγο μια ιστορία πριν τη βάλουν, από τον επόμενο διαγωνισμό δεν θα γίνονται σχόλια από την αρχή, ούτε δεκτές ιστορίες πριν περάσει κάποιο διάστημα από την έναρξή του.

 

Και εννοείται πως οποιαδήποτε διόρθωση είναι απαράδεκτη μετά την υποβολή μιας ιστορίας (ΟΚ, δεν θα πούμε κάτι αν κάποιος διορθώσει π.χ. δυο ορθογραφικά λάθη μισή ώρα μετά που έβαλε την ιστορία του, αλλά ως εκεί).

 

Εξ άλλου υπάρχει πάντα ανοιχτό το τόπικ κάθε διαγωνισμού για κουβεντούλα και να κρατάει το ενδιαφέρον ψηλά.

 

Για τον παρόντα διαγωνισμό πάντως, μπορούν όσοι θέλουν να συνεχίσουν να σχολιάζουν όπου θέλουν. Ήρεμα!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι τα σχόλια των άλλων δεν επηρεάζουν εύκολα κανέναν ως προς το αν του άρεσε η ιστορία ή όχι.

Εκεί όμως που πραγματικά μπορεί να υπάρχει αλλοίωση, και είναι σημαντική, είναι ως προς την κατανόηση της ιστορίας. Ακόμα και μια λέξη, ακόμη και φευγαλέα, μπορεί να διαφωτίσει ένα σκοτεινό σημείο.

Επειδή για μένα είναι πρώτιστο να καταλαβαίνω καλά τι διαβάζω, το πρώτο μεμπτό σημείο μιας ιστορίας θα ήταν να μη μου γίνει κατανοητή. Εκεί λοιπόν, μπορεί να με επηρεάσουν τα σχόλια. Αποφεύγω λοιπόν να τα διαβάσω πριν διαβάσω την ιστορία, αλλά είναι πολύ εύκολο να πέσει το μάτι σου κάπου, έστω κι αν δεν το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπα... όπα!!! Τι έγινε;; Δεν μπορείς πια ούτε να κοιμηθείς; Μέσα σε μία νύχτα γυρίζουν να πάνω κάτω! Τι διαπληκτισμός είναι αυτός;! Τι είπες ρε Γκλόου και δημιούργησες όλο αυτό το χάος;

 

Προσωπικά πιστεύω και το έχω ξαναδιατυπώσει αλλού έμμεσα ότι δεν πρέπει να γίνονται συζητήσεις για την εκάστοτε ιστορία πριν κλείσει η ψηφοφορία και μάλιστα καλό θα ήταν οι συμμετοχές να ανέβαιναν την τελευταία μέρα. Δεν νομίζω ότι είναι διαγωνισμός ταχύτητας για το ποιος θα την ανεβάσει πιο γρήγορα! Εφόσον βέβαια είδα ότι γίνονται σχόλια και επειδή είμαι σχετικά νέος και δεν είχα ξαναπετύχει τέτοιο διαγωνισμό, φαντάστηκα ότι έτσι γίνεται γι΄αυτό μπήκα και εγώ σ' αυτό το τρυπάκι (τι το ΄θελα; Μέχρι ότι κάνω σαμποταζ με κατηγορήσαν κάπου!!). Εφόσον βλέπω ότι υπάρχει προβληματάκι, καλό θα ήταν να πάψουμε να σχολιάζουμε μέχρι να λήξει ο διαγωνισμός, η ρε παιδί μου αν θέλουμε να συζητήσουμε με τον συγγραφέ το έργο του, ας στέλνουμε pm! Έχω πει άλλωστε και στο παρελθόν, είναι πολύ εύκολο να λέμε: "Εγώ δεν επηρεάζομαι από τα σχόλια των άλλων", αλλά το υποσυνείδητο είναι πολύ ισχυρό!

 

Πάνω στις διορθώσεις, πιστεύω πως εφόσον μια ιστορία ανεβαίνει, πρέπει να μην ανεβαίνει κατηγορηματικά καμία άλλη βελτιωμένη ή μη βερσιον της. Σκεφτείτε τώρα κάποιον που ανεβάζει μια ιστορία, ακούει τον εξάψαλμο για 5-10 σημεία και την βγάζει, τα διορθώνει και την ξανανεβάζει. Άλλοι θα έχουν διαβάσει τη παλιά βερσιόν, άλλη τη καινούργια και άλλοι θα ψάχνονται τι έχει γίνει και τσακώνονται όλοι μεταξύ τους! Γενικότερα συμφωνώ με την αγαπητή Naroualis. Αν θέλουμε να βελτιωθούμε ως συγγραφείς, πρέπει να αντιμετωπίσουμε πιο σοβαρά τους διαγωνισμούς. Άλλωστε η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική, ούτε υπάρχει κανένα τρομερό έπαθλο πέρα της δόξας! Συμφωνώ με την Ναroualis να το αντιμετωπίσουμε σαν ένα επίσημο διαγωνισμό.

 

Αυτά! Καλή συνέχεια κατά τ' άλλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αναμηνατε και την συμμετοχη μου συντομα(εχει χαρη που ημουν μακρια απο το pc ολο το σαββατοκυριακο....)

Link to comment
Share on other sites

Αναμηνατε και την συμμετοχη μου συντομα(εχει χαρη που ημουν μακρια απο το pc ολο το σαββατοκυριακο....)

 

Καλώς να ορίσεις! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οξύνθηκαν τα πνεύματα τόσο πολύ. Επέτρεψα τα σχόλια να γίνονται ελεύθερα με την προυπόθεση να μην περιορίζω την ελευθερία έκφρασης κανενός, όχι όμως να γίνουν καβγάδες μεταξύ των συγγραφέων. Ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να γράψει ότι θέλει για την ιστορία του άλλου, αρκεί να μην τον/την προσβάλει ή μειώνει. Αν κάποιος διαγωνιζόμενος, για τον άλφα-χι λόγο προκαλεί φασαρίες, είναι αυτονόητο ότι θα γυρίσει μπούμερανγκ σε εκείνον γιατί κακά τα ψέματα, όσο καλή κι αν είναι η ιστορία του, δεν θέλει και πολύ να πέσει στην υπόλιψη των ψηφοφόρων εξαιτίας της συμπεριφοράς του.

Αν μια ιστορία πέρνει καλές κριτικές πριν τη λήψη της προθεσμίας, δεν χρειάζεται να θίγεται κανείς από τους υπόλοιπους ούτε και να επιρεάζεται. Πιστεύω οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ έχετε κρίση και είσαστε αρκετά ώριμοι για να σχηματίζετε τη δική σας άποψη από αυτό (τις ιστορίες) που διαβάζετε, δίχως να σας επιρεάζουν τα σχόλια του οποιουδήποτε, θετικά ή αρνητικά.

Glowleaf, αναφέρω ξανά ότι δεν διάβασα τα σχόλια σου μέχρι που σβήστηκαν κι έτσι δεν γνωρίζω το συνέβη μεταξύ εσένα και των άλλων μελών. Η μπιχτή σου όμως στον Ντίνο περί ευαισθητούληδες, δεν μου άρεσε καθόλου. Κι αν ήταν έτσι τα σχόλια σου, προκλητικά και ενοχλητικά, λυπάμαι πολύ για τη συμπεριφορά σου.

Ζητώ από όλους συγνώμη για την αναστάτωση που προκάλεσε η χαλαρή μου στάση και τα "ατοπα" όπως ίσως χαρακτηρίστηκαν posts μου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, αυτό είναι διαγωνισμός από αυτούς που αγαπήσαμε... εντάξει, πλάκα κάνω. Κι εγώ τόσο καιρό σκεφτόμουν ότι τα σχόλια θα έπρεπε να γίνονται μετά την λήξη της προθεσμίας υποβολής, αλλά τέλος πάντων δεν είναι δικός μου διαγωνισμός. Εγώ προσωπικά δεν διαβάζω καν τις ιστορίες πριν τελειώσω με τη δική μου, για να δω μετά πώς αντιμετώπισε ο καθένας το θέμα. Μάλιστα σκεφτόμουν ότι ίσως να ήταν καλό να ανεβαίνουν όλες οι ιστορίες μαζί, σε συγκεκριμένη ημερομηνία (υπερβολή? ίσως). Τέλος πάντων, όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, επενέβη ο Dain και όλα μπήκαν στη θέση τους

Link to comment
Share on other sites

Ἔχω χάσει ἐπεισόδια ἢ μοῦ φαίνεται; Διάβασα διάφορα σχόλια σχετικὰ μὲ τὴν κριτικὴ ἱστοριῶν πρὶν ἀπὸ τὴν λήξη τῆς ψηφοφορίας. Ἀπ' ὅταν ξεκίνησα νὰ ἔχω συμμετοχὴ στὸ φόρουμ, ξέρω πὼς ἔτσι ἔχουν τὰ πράγματα καὶ μοῦ φαίνεται πιὸ σωστὸ νὰ γίνεται ἔτσι, γιὰ τοὺς λόγους ποὺ ἤδη ἀναφέρθηκαν. Ἄλλωστε, ἂς μὴν τὸ ξεχνᾶμε αὐτό, ἡ κριτικὴ εἶναι συχνὰ ἐξαιρετικὰ ὑποκειμενική· αὐτὸ ποὺ γιὰ κάποιους εἶναι μειονέκτημα γιὰ κάποιους ἄλλους εἶναι ἀρετή. Ἀλλ' ἂς μὴν μπῶ σὲ τέτοιες ἀναλύσεις.

 

Σχετικὰ δὲ μὲ τὴν σοβαρότητα τῶν διαγωνισμῶν, ἔχει ξαναγίνει κουβέντα παληότερα. Θὰ πῶ μόνον ὅτι θεωρῶ τοὺς διαγωνισμοὺς πολὺ σοβαρὴ ὑπόθεση, διότι ἔτσι ἀναμετρώμαστε μὲ τὸν ἑαυτό μας καὶ μεταξύ μας. Καὶ καλὸ θὰ εἶναι, ὅπως ἔγραψε κι ἡ Naroualis, νὰ μὴν βιαζόμαστε νὰ ἀνεβάσουμε ἱστορίες μας, γιὰ νὰ ἔχουμε τὸν χρόνο ψύχραιμα νὰ δοῦμε τί δὲν ἀρέσει πρώτιστα σὲ ἐμᾶς τοὺς ἴδιους. Καί, ναί, μπορεῖ νὰ γίνει μπέρδεμα ἂν κάποιος ἀπὸ ἐμᾶς διαβάσει τὴν ἱστορία ἔτσι κι ἕνας ἄλλος τὴν διαβάσει ἀναθεωρημένη. Ὅσον ἀφορᾶ μάλιστα στὸ τελευταῖο ζήτημα, προσωπικὰ ἅπαξ καὶ ἔχω δημοσιεύσει κάτι, δὲν τὸ ἀλλάζω, ἀκόμη κι ἂν ἐκ τῶν ὑστέρων τραβάω τὰ μαλλιά μου. Ὅταν κυκλοφορεῖ ἡ βελτιωμένη (;) ἔκδοση ἑνὸς λογοτεχνικοῦ κειμένου, ἀφρίζω ἀπ' τὸ κακό μου καὶ λέω: "τί στὸ διάολο, θὰ ξαναγοράσω τὸ βιβλίο τοῦ χ μαλάκα;". Ὄχι, δὲν τὸ ἀγοράζω. Καὶ τὴν ἴδια πολιτικὴ ἀκολουθῶ καὶ στὰ δημοσιευμένα κείμενά μου. Ἀπ' τὴν ἄλλη, σκεφτεῖτε καὶ τὴν γλύκα ποὺ ἔχει νὰ διαβάζει κανεὶς μὲ χρονικὴ σειρὰ τὶς ἱστορίες σου καὶ νὰ διαπιστώνει τὴν ὡρίμανσή σου.

 

Καὶ γιὰ νὰ ἐπανέλθω: ἡ Naroualis ἔγραψε πολὺ σωστὰ ὅτι, ἂν κάποιος λάμβανε μέρος σ' ἕναν ἄλλο διαγωνισμό (π.χ. Βρετανικοῦ Συμβουλίου), θὰ παίδευε τὸ πόνημά του μέχρι τελικῆς πτώσεως. Γιατί νὰ μὴ γίνει καὶ στὸ φόρουμ αὐτό; Ἐπειδὴ λίγο-πολὺ γνωριζόμαστε καὶ θὰ εἴμαστε ἐπιεικεῖς μεταξύ μας; Μὲ συγχωρεῖτε, ἀλλὰ αὐτὴν τὴν ἀντίληψη δὲν τὴν συμμερίζομαι. Αὐτὰ καὶ συγγνώμη ἂν ἦμουν λιγάκι καυστικός ἢ ἐπιθετικός. Καλὴ συνέχεια, σύντροφοι!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε! Πείτε μου τώρα, θα διαβάζατε τόσο σοφά πράγματα εάν δεν γινόντουσαν σχόλια πριν την ψηφοφορία; Ε; Ε; :tongue:

 

Έληξε λοιπόν το θέμα. Μετά τον ήχο της σφύρας του Dain, οι επόμενοι διαγωνισμοί θα είναι περισσότερο προσεγμένοι. Το 2009 θα φέρει σοβαρές αλλαγές στο φόρουμ και τους διαγωνισμούς του. Ξεχάστε αυτά που ξέρατε τσαπατσούληδες ελληναράδες του καβγά και της τελευταίας στιγμής! Μπαίνουμε στην Ευρώπη πια. Βρετανικά Συμβούλια και πάνω!

 

Αλλά πέρα από την πλάκα, αφού έτσι κρίνεται σωστό, έτσι πρέπει να γίνει. Θα υπάρχει ημερομηνία υποβολής των ιστοριών και τα σχόλια θα γίνονται μετά την ψηφοφορία, ούτε καν πριν.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε! Πείτε μου τώρα, θα διαβάζατε τόσο σοφά πράγματα εάν δεν γινόντουσαν σχόλια πριν την ψηφοφορία; Ε; Ε; tongue.gif

 

Έλα ντε! Τι αχάριστοι που είμαστε! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Και κλασικά, την αυλαία είχα ξεκινήσει εγώ με το σουπερ θετικά σχόλιο μου υπέρ της ιστορίας του Glowleaf.

Πέταξα κι ένα "βάλτε κάτω τον ποπό σας να γράψουμε κάτι εξίσου καλό αν θέλουμε συναγωνισμό" και πολλοί το πήρανε σαν "είστε όλοι σας για τα μπάζα" αντί για "βάλτε τον καλύτερο εαυτό σας". Σικ...

Link to comment
Share on other sites

Και κλασικά, την αυλαία είχα ξεκινήσει εγώ με το σουπερ θετικά σχόλιο μου υπέρ της ιστορίας του Glowleaf.

Πέταξα κι ένα "βάλτε κάτω τον ποπό σας να γράψουμε κάτι εξίσου καλό αν θέλουμε συναγωνισμό" και πολλοί το πήρανε σαν "είστε όλοι σας για τα μπάζα" αντί για "βάλτε τον καλύτερο εαυτό σας". Σικ...

 

Όχι, δεν έγινε έτσι. Διάβασε και λίγο παραπάνω. Και πες μου αν δεις κάτι που να υποννοεί ότι όλοι είμαστε για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..