Jump to content

Σάρκινο Φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός


Recommended Posts

 

1) [...] πόσο καλή επιμέλεια υπήρχε, χωρίς πουθενά να αναφέρεται κάτι τέτοιο, άρα υποθέτω πως την έκανε μόνος του ο συγγραφέας. 

 

2) Σχεδόν σε όλα τα διηγήματα, αφήνει φλου πάρα μα πάρα πολλά πράγματα. Δεν μπαίνει καν στον κόπο να σε δώσει να καταλάβεις τι παίζει. 

 

1) Την επιμέλεια την έκανε ο Δημήτρης Αρβανίτης, και ήταν εξαιρετικά χρήσιμη εμπειρία για μένα, αφού έμαθα πολλά.

 

2) Αυτό έχει σίγουρα βελτιωθεί πολύ, τόσο στο "...και το τέρας" όσο και στους "Αγέννητους Αδελφούς".

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Είναι ωραίο να μαθαίνεις ότι ένα βιβλίο δεκαέξι ετών, που περιέχει διηγήματα ακόμα και είκοσι τριών ετών, συνεχίζει να διαβάζεται. :-)

 

Εννοείται πως διαβάζεται το βιβλίο σου και σε κρατά και το ενδιαφέρον, αυτό εννοείται! Τα επόμενα σχόλια, όταν διαβάσω και τα επόμενα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελείωσα το Σάρκινο Φρούτο, διάβασα και τις κριτικές και ήρθα. (Ναι, ακόμα διαβάζεται! :yessir:)

Γενικά θα συμφωνήσω με την άποψη του Nikosal ότι δηλαδή (κάποιοι τουλάχιστον) διαβάζουμε για (πνευματική) διασκέδαση και δεν μελετάμε, οπότε θα προτιμούσα κάποια πράγματα να ήταν λίγο πιο φανερά. Χρειάστηκα το “λυσάρι” για να καταλάβω 100% και να εκτιμήσω περισσότερο τα «Η σοκολάτα» και «Εξεταστική περίοδος» Αυτά τα δύο μαζί με τα «Χριστοπαναγίες», «Σάρκινο φρούτο», και «Μόνο ένα παιχνίδι» μου άρεσαν περισσότερο, αν και τα υπόλοιπα τρία δεν με άφησαν αδιάφορο.

 

Σε κάποια έμειναν ερωτήματα που θα με ενδιέφερε να έχουν απαντηθεί, όπως έχει ήδη ειπωθεί. Το βιβλίο είναι γεμάτο καλές ιδέες και η γραφή του είναι θαυμάσια. Δεν νομίζω ότι προσθέτουν κάτι οι επικεφαλίδες/τίτλοι στα επί μέρους κεφάλαια των διηγημάτων. Ίσως να βοηθούσαν αν έδιναν (ξεκάθαρα) την γωνία από την οποία δίνεται το κεφάλαιο, πράγμα που δεν γίνεται πάντα. Αν και δεν είναι ευκολοδιάβαστο (αυτό -φυσικά-δεν είναι πάντα πλεονέκτημα ενός βιβλίου) σου κρατάει το ενδιαφέρον με τις ιδέες του, και δεν εννοώ μόνον τις σχετικές με την ΕΦ.

 

Αν αυτό το βιβλίο (όπως γράφτηκε) είναι το χειρότερο του mman, τότε εγώ (που τα διαβάζω με χρονολογική σειρά) είμαι τυχερός. Τα καλύτερα έρχονται!

Edited by Old man & SiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Το ξεκίνησα πριν λίγες μέρες. Ως γνωστό, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την επιστημονική φαντασία. Μέχρι στιγμής, με δυσκολεύει λίγο. Έχω διαβάσει 4 διηγήματα σε 4 μέρες. Ενώ θεωρητικά σε 2 μέρες θα το είχα τελειώσει. Τις πρώτες 2 μάλλον έφταιγε και το ότι ήμουν άρρωστος βέβαια :p Το "Σοκολάτα", μου άρεσε πολύ! Το "Αγάπα τον, αγάπα τον, αγάπα τον" αρκετά καλό. "Επιτάφιος" πολύ καλό. "Χριστοπαναγίες" μιεχ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελειωσα λοιπον το Σαρκινο Φρουτο. Πρωτος μου Μανωλιος και πιθανοτατα θα ακολουθησουν κι αλλοι. Θα ακολουθησουν γιατι -πρωτιστως- μου αρεσει ο τροπος που γραφει. Και οι ιστοριες; Κι αυτες ωραιες. Ξεχωρισα τα Σοκολατα, Εξεταστικη Περιοδος, Χριστοπαναγιες. Με δυσκολεψε το Μονο Ενα Παιχνιδι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μέσα σε 2 ημέρες, παράλληλα με τις υπόλοιπες ασχολίες μου, τελείωσα το Σάρκινο φρούτο. Τρώγεται, έχει γλυκόπικρη γεύση και καλύπτει τις ανάγκες σου.

Ένα περίεργο αναγνωστικό παιχνίδι μυαλού, προσπαθείς να καταλάβεις τι γίνεται και που πάει το πράγμα, χωρίς να είναι τίποτα ξεκάθαρο. Βάζεις το μυαλό σου στο μπλέντερ και πατάς το κουμπί. Μετά πίνεις αυτο το περίεργο ποτό της σκέψης και περιμένεις να δράσει.

Αγαπημένες ιστορίες, Επιτάφιος και Εξεταστική περίοδος. Έλληνας συγγραφέας ναι, γράφει έξυπνα, μεγάλο ατού για εμένα, σε βάθος χρόνου θα διαβάσω και τα υπόλοιπα βιβλία του. Το βιβλίο δεν ενδείκνυται για αρχάριους στην επιστημονική φαντασία, θα εξαφανιστούν στα πέρατα του σύμπαντος μέχρι να βγάλουν άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το διάβασα και εγώ. Εξαιρετικό βιβλίο και σίγουρα θα ψάξω να βρω και τα υπόλοιπα του συγγραφέα. Πολύ ωραία διηγήματα, απαιτητικά, ζητούν την προσήλωση του αναγνώστη.

Ξεχώρισα τα "Σοκολάτα", "Σάρκινο Φρούτο", "Μόνο ένα Παιχνίδι" και "Εξεταστική Περίοδος". Θεωρώ, ότι άνετα θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν σε ανθολογίες, δίπλα σε πολύ γνωστούς συγγραφείς. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, leonidio said:

Το διάβασα και εγώ. Εξαιρετικό βιβλίο και σίγουρα θα ψάξω να βρω και τα υπόλοιπα του συγγραφέα. Πολύ ωραία διηγήματα, απαιτητικά, ζητούν την προσήλωση του αναγνώστη.

Ξεχώρισα τα "Σοκολάτα", "Σάρκινο Φρούτο", "Μόνο ένα Παιχνίδι" και "Εξεταστική Περίοδος". Θεωρώ, ότι άνετα θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν σε ανθολογίες, δίπλα σε πολύ γνωστούς συγγραφείς. 

BTW, μόλις κυκλοφόρησε η τελευταία συλλογή του συγγραφέα, με τίτλο Καλλίμορφη, από τις εκδόσεις Κέδρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σάρκινο Φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..