Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 3 votes

Τι βιβλία αγοράσατε;

• Please log in to reply
3415 replies to this topic

#1 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.453 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 08 Ιανουάριος 2009 - 20:49

Σε ένα από τα πολλά ενδιαφέροντα τόπικς που έχουν να κάνουν με βιβλία και το νέο έτος, είπα να προσθέσω άλλο ένα.
Εδώ μπορούμε να καταχωρούμε τα βιβλία που ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ και γίνανε μέρος της βιβλιοθήκης μας. Δεν είναι απαραίτητο να το διαβάσουμε αμέσως ή...φέτος, άλλα αυτό το ξέρετε πολύ καλά όλοι οι βιβλιοβόροι εδώ πέρα :chef:
[αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ, σόρυ δεν το είδα (οκ, δεν έψαξα και πάρα πολύ)]

Ας ξεκινήσω λοιπόν, με τις δικές μου αγορές φέτος:
Το τραγούδι της Σουζάνας -Stephen King (Κλέβω εδώ, αλλά το αγόρασα στις 30 Δεκέμβρη, για 1 μέρα τώρα... :whistling: )
Και τα υπόλοιπα από το αγαπητό βιβλιοπωλείο Waterstones στο Λονδίνο.

Duma Key - Stephen King
The folklore of Discworld - Terry Pratchett (καλά, αυτό φαγώθηκε κιόλας μέσα σε αεροπλάνο και λεωφορείο)
Nation - Terry Pratchett
Dark Alchemy - Stories by the foremost fantasy writers working today (καλά...επειδή δεν ξέρουν ακόμη τους σουφουφιτες τα λένε ;) )

Αυτά για την ώρα... Εσείς;

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#2 Nestor

Nestor
  • Members
  • 160 posts
  • Όνομα:Νέστωρ

Posted 08 Ιανουάριος 2009 - 21:28

Δεν πήρε κάπου το μάτι μου παρόμοια λίστα.. Να γράψω και γω :D

A Game of Thrones - Martin
The Silmarillion - Tolkien
The Blind Watchmaker - Dawkins
Gardens of the Moon - Erikson
The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason - Harris
The Origin of Species - Darwin

αυτά για μένα και το Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει, για δώρο..

A! και το Σάκος με Κόκαλα του Κίνγκ, όσο προσπαθούσα να αποφασίσω ποιο να πάρω για δώρο..

edit: Προσθήκη στο ποστ..

Edited by Nestor, 08 Ιανουάριος 2009 - 21:32.

#3 Rikochet

Rikochet

let it all be

• Members
  • 698 posts
  • Όνομα:j.

Posted 08 Ιανουάριος 2009 - 21:29

The Maltese Falcon / Thin Man / Red Harvest του Dashiell Hammet, συγκεντρωμένα σε έναν πολύ όμορφο τόμο (με κορδελίτσα-σελιδοδείκτη!)

Όλαφ Στάπλεντον - Ο κατασκευαστής των άστρων (δώρο από φίλο, θα το προτιμούσα στα αγγλικά, αλλά δε το κοιτάω και στα δόντια!)
Whatever it is that's watching, it's not human, unlike little dark eyed Donna. It doesn't ever blink. What does a scanner see? Into the head? Down into the heart? Does it see into me, into us? Clearly or darkly? I hope it sees clearly, because I can't any longer see into myself. I see only murk. I hope for everyone's sake the scanners do better. Because if the scanner sees only darkly, the way I do, then I'm cursed and cursed again. I'll only wind up dead this way, knowing very little, and getting that little fragment wrong too.

#4 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 08:17

• Hostage (Star wars Rebel Force) - Alex Wheeler
  • Star Wars: The Life and Legend of Obi-Wan Kenobi (Star Wars Biography) - Ryder Windham
  • Mister B. Gone - Clive Barker
  • Harry, a History: The True Story of a Boy Wizard, His Fans, and Life Inside the Harry Potter Phenomenon - J. K. Rowling, Melissa Anelli
  • Darwin's Dangerous Idea: Evolution and the Meanings of Life (Penguin Science) - Daniel C. Dennett
  • Professor Stewart's Cabinet of Mathematical Curiosities - Ian Stewart
  • Star Wars ® Millennium Falcon - James Luceno
  • Coruscant Nights II Streets of Shadows - Michael Reaves
  • Star Wars: The Clone Wars Operation: Huttlet - Steele Tyler Filipek
  • Star Wars: The Clone Wars: Wild Space - Karen Miller
  • The Way of the Jedi - Jake T. Forbes
  • Meet Ahsoka Tano - Kirsten Mayer
Καί έρχονται άλλα τόσα...
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#5 kitsos

kitsos

Living on a razor's edge... balancing on a ledge!

• Members
  • 1.216 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 08:30

Τέρι Πράτσετ - Χιλιάδες νάνοι κι ένα τηγάνι :) Ψυχογιός (THE WEE FREE MEN)

#6 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.283 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 08:38

Εχτές αγόρασα 11 βιβλιαράκια της Ωρόρα, το Δύναμη και Τιμή, της Ανθίππης Φιαμού, τους Φόνους του Σιμπαλμπά, της Lyn Hamilton, το μυστικό της Χίμαιρας, του Οδυσσέα Γκρέι και τη Ναυτική Τεχνολογία των Αρχαίων Ελλήνων του Χρήστου Λαζου.

#7 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.344 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 10:29

Ο καλός μου μού έκανε δώρο (συλλεκτικά, όχι πως δεν τα είχα ήδη και μάλιστα ΔΥΟ φορές το καθένα :Ρ), όλη την βιβλιογραφία της Jane Austen, σε hard cover απ' την Oxford Publishing.

Ο αδερφός μου τέσσερα βιβλία Discworld, τα οποία ακόμα ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ @#$@!#@#

Η κολλητή μου ένα βιβλίο με συνταγές που αφορούν σοκολάτα και το οποίο ο άντρας κοιτάει με τα σάλια να του τρέχουν, αλλά έχουν μείνει ΤΟΣΑ γλυκά απ' τις γιορτές που τον αφήνω να ξεροσταλιάζει.

Εγώ απλά αγοράζω συνέχεια Terry Pratchett και δεν θα σταματήσω αν δεν τα αποκτήσω ΟΛΑ και δεν τα διαβάσω τουλάχιστον δύο φορές ακόμα (εκτός απ' το Good Omens που ήδη έχω διαβάσει 666 φορές) με την σειρά πρώτα και μετά ανά θεματική ενότητα (Rincewind, Guard, witches, the rest).

Στην παρούσα απολαμβάνω το Feet of Clay και το περσινό δώρο του καλού μου, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ, δερματόδετο Sandman, απ' το οποίο έχουμε τους τρεις πρώτους τόμους κι εγώ ακόμα δεν έχω τελειώσει ούτε τον πρώτο.

Αυτά. :)

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#8 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 10:46

OK, για να δούμε τι πήρα τελευταία. Από Άμαζον, Αbebooks ή Ελληνικά μαγαζιά κλπ:

Αll Things Oz: Coffeebook 400 σελίδων με εικόνες από δεκάδες διαφορετικές εκδόσεις των βιβλίων Οζ, άρθρα, ιστορίες κλπ.

Τhe Salt Sorcerer of Oz and Other Stories: Ανθολογία με ιστορίες στο Οζ, γραμμένη και εικονογραφημένη υπέροχα από τον Eric Shanower.

Paradox in Oz: Του Edward Einhorn. Εικονογράφηση Eric Shanower. Μοντέρνα sci-fi/time travel ιστορία στο Οζ, αλλά με κλασσικό "feel"! Αποδεκτή σχεδόν σαν "canon".

Αdventures in Oz: Συλλογή 5 graphic novels του Eric Shanower.

Τhe Giant Horse of Oz: της Ruth Plumly Thompson.

Kandide and the Secret of the Mists - Book 1 in the Calabiyau Chronicles: της Diana Zimmerman.

The Search for 11:11: του George Mathieu Barnard (αν μπορούσα να το επιστρέψω θα το επέστρεφα).

The Faerie Tarot: της Natalie Herz. Πανέμορφη ταρό με νεράιδες, μαζί με το βιβλίο.

xxxHolic Another Holic: του Nisioisin. Η πρώτη νουβέλα βασισμένη στο manga/anime των CLAMP xxxHolic. Mεταφρασμένη στα Αγγλικά βέβαια.

Edited by Dain, 09 Ιανουάριος 2009 - 12:28.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#9 Waylander

Waylander
  • Members
  • 358 posts
  • Όνομα:Restlin

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 11:46

Ουσιαστηκα οτι βιβλιο διαβαζο το αγοραζω κιολας κυριος επειδη το θελω στην βιβλιοθικη μου για συλεκτικους λογους..... Ετσι το 2009 εχουμε και λεμε
Ο μαυρος πυργος King και Ο βασηλιας των πειρατων Salvatore(ναι ουτε εγω τον παω ιδιαιτερα αλλα θελω να δω πως θα καταληξει ο drizt)....Επεισης το grafic novel που εβγαλε η helm με την red sonia δεν ξερω αν πιανεται...

May you live in interesting times...

#10 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.625 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 12:14

Αll Things Oz: Coffeebook 500 σελίδων με εικόνες από δεκάδες διαφορετικές εκδόσεις των βιβλίων Οζ, άρθρα, ιστορίες κλπ.

:death: Ζηλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεύωωωωωω!!!! :death:
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#11 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 12:17

:death: Ζηλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεύωωωωωω!!!! :death:

Aυτό ήταν και φτηνούλι παρά τις πολλές σελίδες του. Μικρές οι σελίδες βέβαια. Γύρω στα 12-13 Ευρώ. Το είχα πετύχει πιο παλιά και στον Παπασωτηρίου (λίγο πιο ακριβό) αλλά δεν ήμουν σε "Οζ φάση" τότε και δεν το πήρα.

Να το λινκ στο Αμαζον: http://www.amazon.co...r...6264&sr=1-1

Edited by Dain, 09 Ιανουάριος 2009 - 12:21.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#12 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 12:25

Αγόρασα χτες

Ο τελευταίος πιστολερο
(ε,να διαβάσω επιτέλους Κινγκ αφου με έχετε πρήξει όλοι σας!)

Γκολεμ 100
Μπεστερ!Αγαπώ.

Έχω μια αλφα οικονομική στενότητα αυτές τις μερες αλλά τα 6 ευρώ που έδωσα συνολικά(!!!) νομίζω θα πιάσουν τόπο.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#13 kitsos

kitsos

Living on a razor's edge... balancing on a ledge!

• Members
  • 1.216 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 13:27

Αγόρασα χτες

Ο τελευταίος πιστολερο
(ε,να διαβάσω επιτέλους Κινγκ αφου με έχετε πρήξει όλοι σας!)

Γκολεμ 100
Μπεστερ!Αγαπώ.

Έχω μια αλφα οικονομική στενότητα αυτές τις μερες αλλά τα 6 ευρώ που έδωσα συνολικά(!!!) νομίζω θα πιάσουν τόπο.

What? :eek:

#14 Nestor

Nestor
  • Members
  • 160 posts

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 13:47

Κάπου ή τα μοιράζουν ή τα ξεπουλάνε.. Και γω απόρησα με αυτό και σκέφτηκα κανά μοναστηράκι..

#15 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 13:50

Βιβλιοβάρδια;

#16 TheTregorian

TheTregorian
  • Members
  • 817 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 14:27

Λοιπόν, εγώ πήρα:

1) Το Σιλμαρίλλιον, Τόλκιν
2) Ο Μάγος, Φιστ
3) Οι ιστορίες του Μπίντλ του βάρδου, Ρόουλινγκ
4) Ο Άρχοντας των γρίφων, ΜακΚίλιν
5) The Earthsea quartet, Le Guin
6) Στη δίνη του Πολέμου, Weis & Perin
7) Το δάσος των σκιών, Salvatore

#17 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 14:41

Παιδιά θυμηθείτε ότι τώρα 1 Λίρα Αγγλίας είναι ίση με 1 ευρώ ! (Ναι οι Άγγλοι μάλλον πάνε να μπούνε και αυτοίσ την ζώνη του ευρώ, με ισοτιμία 1:1 )
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#18 Nestor

Nestor
  • Members
  • 160 posts

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 14:43

Ναι.. πάνε οι εποχές που πλήρωνα τη μια λίρα 1.7 του ευρώ.. τουλάχιστον πρόλαβα και επέστρεψα.. Λες να μπούνε στη ζώνη με 1:1 ισοτιμία;; end of :spam:

#19 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 15:30

Τέρι Πράτσετ - Χιλιάδες νάνοι κι ένα τηγάνι :) Ψυχογιός (THE WEE FREE MEN)

Είναι υπέροχο, πανέμορφο και καταπληκτικό :) :) :)

Εγώ στη συλλογή μου από τις γιορτές πρόσθεσα τα εξής:

Τα Bone. Είχα αγαπήσει το πρώτο και τώρα αγάπησα και τα άλλα δύο.
Τα 3 Γκρου που έχουν μεταφραστεί. (δωράκι :))

Το σοφό βιβλίο της Σουμουτου (επίσης δωράκι) και θέλω να το προτείνω σε όσους έχουν παιδιά (χμμμ διόρθωση) κόρες βασικά, σε ηλικία που να μπορούν τουλάχιστον να γυρίσουν χάρτινες σελίδες και να δουν εικόνες. Δηλαδή... 1,5 χρονών μας κάνει αυτό? :p Είναι ένα πολύ όμορφο βιβλιαράκι, γραμμένο από 12 μάγισσες, κληρονομιά στη 13η που είναι και η αναγνώστριά του για συμπλήρωση. Δε μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κοριτσάκι που δε θα του άρεσε :)

Edited by Nienor, 09 Ιανουάριος 2009 - 15:58.

• Nihilio likes this
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#20 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 15:43

Πω, πω! Ντρέπομαι. Εγώ έχω συμβάλει ελάχιστα στην κίνηση βιβλίων τον τελευταίο καιρό, και ο λόγος; Ο άντρας μου έχει αμέτρητα βιβλία ε.φ, φάντασυ, τρόμου και έρευνας. Ό,τι και να βγει μεταφρασμένο το είχε ήδη πάρει κάποια στιγμή στο παρελθόν στ' αγγλικά. Με τόσα στη βιβλιοθήκη, από τα οποία τουλάχιστον τα 2/3 είναι αδιάβαστα, πρέπει να βγει εντελώς καινούργιο βιβλίο για να αγοράσω.

Τουλάχιστον πήρα για την κόρη μου:
Τα ρουμπίνια στις στάχτες του Πούλμαν,
τρία από τη σειρά του Εξόριστου (Γκόλντεν και Σμιγκόσκι) και
τις Ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου. (Ναι, το μόνο που βοηθάει την αγορά είναι ότι ακόμα η δεσποινίς δεν διαβάζει αγγλικά στο πρωτότυπο...)

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)