Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Πήρα το ''Τραγούδι των Νιμπελούνγκεν'' από εκδόσεις Στοχαστή. Τιμή 23 ευρώ. Για το μέγεθος του τσιμπημένη, αλλά για τη τεράστια αξία του μηδαμινή. Όπως φαντάζομαι θα γνωρίζετε το άνωθεν είναι για την Γερμανική μυθολογία, ότι η Οδύσσεια και η Ιλιάδα για εμάς. Εύκολα καταλαβαίνει λοιπόν κανείς τη σημασία του. Άντε, ας γίνει αυτό η αρχή να αρχίσουν να μεταφράζονται σιγά- σιγά και τα Beowulf, Volsunga κ.λ.π. Και ουπς ! Τώρα που το ανέφερα παρατήρησα ότι δεν έχω την Ιλιάδα και τη Οδύσσεια στη βιβλιοθήκη μου! Ντροπήbag.gif Πρέπει να διορθώσω αυτή την παράλειψη λείαν συντόμως..

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Τραγούδι των Νιμπελούνγκεν'' από εκδόσεις Στοχαστή. Τιμή 23 ευρώ. Για το μέγεθος του τσιμπημένη, αλλά για τη τεράστια αξία του μηδαμινή. Όπως φαντάζομαι θα γνωρίζετε το άνωθεν είναι για την Γερμανική μυθολογία, ότι η Οδύσσεια και η Ιλιάδα για εμάς. Εύκολα καταλαβαίνει λοιπόν κανείς τη σημασία του. Άντε, ας γίνει αυτό η αρχή να αρχίσουν να μεταφράζονται σιγά- σιγά και τα Beowulf, Volsunga κ.λ.π.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω πάντως. Για ποιό λόγο βγάζουν τόσο ακριβά βιβλία με χάρτινο και καλά εξώφυλλο με τις σούπερ ντούπερ εικόνες για να τραβήξει το βλέμμα, το σκληρό το χαρτί και το ακριβό το μελάνι, και το πουλάνε 23 και μέχρι και 30 ευρώ; (και παραπάνω...). Στο amazon το βλέπω με 11-12 δολλάρια το paperback. Οκ, μην το κάνετε paperback το συγκεκριμένο, κάντε όμως μια καλή έκδοση με, το πολύ, 15 ευρώ. Στο κάτω-κάτω, ένας που του αρέσει η μυθολογία μεν, αλλά δεν θέλει να δίνει πολλά ευρώ για ένα και μόνο βιβλίο, δεν πιστεύω ότι θα το πάρει. Θα περιμένει στις σούπερ ντούπερ προσφορές ή μέχρι να καταλήξει το άμοιρο το βιβλίο σε κάνα παζάρι με 5-6 ευρώ, γιατί θα τους έχουν ξεμείνει κάμποσα...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω πάντως. Για ποιό λόγο βγάζουν τόσο ακριβά βιβλία

 

Ε μα επειδή προφανώς πρέπει να υπάρξει και κάποιο κέρδος για τους εκδότες. Γιατί διαφορετικά θα μπέναν όλοι μέσα και δεν θα βγάζανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το καταλαβαίνω πάντως. Για ποιό λόγο βγάζουν τόσο ακριβά βιβλία

 

Ε μα επειδή προφανώς πρέπει να υπάρξει και κάποιο κέρδος για τους εκδότες. Γιατί διαφορετικά θα μπέναν όλοι μέσα και δεν θα βγάζανε τίποτα.

 

Ενώ τώρα δεν μπαίνουν. Εκτός και αν τα εκτυπώνουν, τα μεταφράζουν κλπ όλα τσάμπα...

Έχω δει στοίβες με ένα κάρο βιβλία...ακριβά...

Και δηλαδή, πόσο εύκολο είναι αυτή την εποχή, κάποιος Έλληνας να δώσει 25 ευρώ για ένα και μόνο βιβλίο; Να το κάνει τι το σούπερ ντούπερ εξώφυλλο, ενώ με τα ίδια λεφτά θα μπορούσε να πάρει και 3 βιβλία; Τέλος πάντων, εγώ απο 'δω και πέρα θα παίρνω βιβλία με εκπτώσεις, απο παζάρια κλπ ή ακόμα και στα αγγλικά(πήρα έξι βιβλια με 33 ευρώ...)και τα ακριβά βιβλία...θα τα αφήνω στην άκρη για ένα-δυο χρόνια μετά που θα τα παίρνω με -30% κλπ κλπ.

Και οι εκδόσεις Bell, πχ, δεν έχουν μπει μέσα; Ελαχιστοποιώντας το κόστος, μειώνεται και η τιμή, αυξάνεται η ζήτηση. Σε μια φυσιολογική αγορά αυτά, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Τραγούδι των Νιμπελούνγκεν'' από εκδόσεις Στοχαστή. Τιμή 23 ευρώ. Για το μέγεθος του τσιμπημένη

Ρε χαμενε,το συγκεκριμενο βιβλιο-την ιδια ακριβως εκδοση-θα το ανεβασω Θεσσαλονικη αυτη τη βδομαδα!!!Οποτε αν δεν το πηρες για να κοσμει παντοτινα τη βιβλιοθηκη σου και ηθελες απλα να το διαβασεις...ατυχησες.

Για τις τιμες το εχουμε πει.Πχ και του Μαρτιν με της Χομπ απο Ανουμπις τα ειδα σε καποια φαση σε προσφορα 10 ευρω το ενα.Εξαφανιστηκαν ολα σχετικα γρηγορα.Αντιθετα αλλα αντιτυπα με τις 20φευγα τιμες του Ανουμπις συνεχιζουν να αραχνιαζουν στα ραφια.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν δεν το πηρες για να κοσμει παντοτινα τη βιβλιοθηκη σου και ηθελες απλα να το διαβασεις...ατυχησες.

 

 

Μπα το συγκεκριμένο ήθελα και να το έχω, όχι απλά να το διαβάσω. BladeRunner αυτό το θέμα το έχουμε χιλιοσυζητήσει σε πολλά και διάφορα threads του forum και ότι και να λέμε εγώ και εσύ, βιβλία ακριβά θα συνεχίσουν να βγαίνουν. Εγώ αν ήξερα καλά αγγλικά θα τα αγόραζα όλα στο πρωτότυπο. Όχι μόνο λόγω καλύτερης τιμής, αλλά και επειδή είναι άλλη η αίσθηση του να διαβάζεις ένα βιβλίο στην γλώσσα στην οποία γράφτηκε. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Τραγούδι των Νιμπελούνγκεν'' από εκδόσεις Στοχαστή. Τιμή 23 ευρώ. Για το μέγεθος του τσιμπημένη, αλλά για τη τεράστια αξία του μηδαμινή. Όπως φαντάζομαι θα γνωρίζετε το άνωθεν είναι για την Γερμανική μυθολογία, ότι η Οδύσσεια και η Ιλιάδα για εμάς. Εύκολα καταλαβαίνει λοιπόν κανείς τη σημασία του. Άντε, ας γίνει αυτό η αρχή να αρχίσουν να μεταφράζονται σιγά- σιγά και τα Beowulf, Volsunga κ.λ.π.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω πάντως. Για ποιό λόγο βγάζουν τόσο ακριβά βιβλία με χάρτινο και καλά εξώφυλλο με τις σούπερ ντούπερ εικόνες για να τραβήξει το βλέμμα, το σκληρό το χαρτί και το ακριβό το μελάνι, και το πουλάνε 23 και μέχρι και 30 ευρώ; (και παραπάνω...). Στο amazon το βλέπω με 11-12 δολλάρια το paperback. Οκ, μην το κάνετε paperback το συγκεκριμένο, κάντε όμως μια καλή έκδοση με, το πολύ, 15 ευρώ. Στο κάτω-κάτω, ένας που του αρέσει η μυθολογία μεν, αλλά δεν θέλει να δίνει πολλά ευρώ για ένα και μόνο βιβλίο, δεν πιστεύω ότι θα το πάρει. Θα περιμένει στις σούπερ ντούπερ προσφορές ή μέχρι να καταλήξει το άμοιρο το βιβλίο σε κάνα παζάρι με 5-6 ευρώ, γιατί θα τους έχουν ξεμείνει κάμποσα...

Τα ακριβά βιβλία σε σούπερ ντούπερ εκδόσεις πολλοί τα παίρνουν για δώρα, υποτίθεται...

Link to comment
Share on other sites

Με μόλις 33 ευρώ, πήρα 6 βιβλία. 2 βιβλία απο τις εκδόσεις Ποταμός με χιουμοριστικά διηγήματα-το ένα του αγαπημένου μου Μαρκ Τουέην και το άλλο του Σάκι-(έπρεπε να πάρω και ένα άλλο βιβλίο με χιουμοριστικά διηγήματα Αμερικάνων που ανήκουν στην ίδια σειρά αλλά την άλλη φορά-γαμώτο!), το "Έρευνα στο σκοτάδι" του Φίλιπ Ντικ, το "Αστρόπλοιο Τιτανικός" γραμμένο απο τον Τέρι Τζόουνς(των Μόντι Πάιθονς) και εμπνευσμένο απο τον Ντάγκλας Άνταμς, το "Τα προσωπεία του χρόνου" του Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ και το "Άδυτο" του Γουίλιαμ Φώκνερ.

Link to comment
Share on other sites

Με μόλις 33 ευρώ, πήρα 6 βιβλία. 2 βιβλία απο τις εκδόσεις Ποταμός με χιουμοριστικά διηγήματα-το ένα του αγαπημένου μου Μαρκ Τουέην και το άλλο του Σάκι-(έπρεπε να πάρω και ένα άλλο βιβλίο με χιουμοριστικά διηγήματα Αμερικάνων που ανήκουν στην ίδια σειρά αλλά την άλλη φορά-γαμώτο!), το "Έρευνα στο σκοτάδι" του Φίλιπ Ντικ, το "Αστρόπλοιο Τιτανικός" γραμμένο απο τον Τέρι Τζόουνς(των Μόντι Πάιθονς) και εμπνευσμένο απο τον Ντάγκλας Άνταμς, το "Τα προσωπεία του χρόνου" του Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ και το "Άδυτο" του Γουίλιαμ Φώκνερ.

 

τα αστυνομικά ρε τα διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Με μόλις 33 ευρώ, πήρα 6 βιβλία. 2 βιβλία απο τις εκδόσεις Ποταμός με χιουμοριστικά διηγήματα-το ένα του αγαπημένου μου Μαρκ Τουέην και το άλλο του Σάκι-(έπρεπε να πάρω και ένα άλλο βιβλίο με χιουμοριστικά διηγήματα Αμερικάνων που ανήκουν στην ίδια σειρά αλλά την άλλη φορά-γαμώτο!), το "Έρευνα στο σκοτάδι" του Φίλιπ Ντικ, το "Αστρόπλοιο Τιτανικός" γραμμένο απο τον Τέρι Τζόουνς(των Μόντι Πάιθονς) και εμπνευσμένο απο τον Ντάγκλας Άνταμς, το "Τα προσωπεία του χρόνου" του Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ και το "Άδυτο" του Γουίλιαμ Φώκνερ.

 

τα αστυνομικά ρε τα διάβασες;

 

Όχι όλα, τα έχω αφήσει προς το παρόν στην άκρη. Έχω διαβάσει το "Οι κυνηγοί" του Φρέντερικ Μπράουν, το "Κάτοικοι 1280" του Τόμπσον, είμαι στην μέση απο τη συλλογή διηγημάτων των εκδόσεων Bell και προς άμεση ανάγνωση είναι το "Χάι Σιέρα" του Μπερνέτ. Απλώς τώρα είμαι σε φάση επιστημονικής φαντασίας λίγο. Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να τα αφήσω έτσι τα αστυνομικά. Ό,τι βιβλία αγοράζω, τα διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα ακριβά βιβλία σε σούπερ ντούπερ εκδόσεις πολλοί τα παίρνουν για δώρα, υποτίθεται...

 

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μου έτσι. Έχω πάρει ακριβές εκδόσεις για τον εαυτό μου, και έχω κάνει δώρα -σε άτομο εκτός forum- όχι και τόσο καλές. Π.χ. ο μεγάλος Κλαρκ Άστον Σμιθ δεν έχει βγει σε πολύ ποιοτικές εκδόσεις στα Ελληνικά. Όμως το πήρα για το άτομο για το οποίο ήθελα, τα γούστα του οποίου με τα δικά μου ταυτίζονται. Δεν κάθησα δηλαδή να σκεφτώ αν το βιβλίο ήταν ποιοτικό ή όχι, από εξωτερική άποψη. Αυτό θα το κάνω μονάχα αν θέλω να κάνω δώρο σε κάποιον που δεν διαβάζει, για να τον ''δελεάσω'' και να τον ωθήσω στο διάβασμα. Α, και μια που το 'φερε και η συζήτηση τις προάλλες πήγα σ' ένα άτομο στην δουλειά, χωρίς να μου το ζητήσει, την ''Σκιά του Βασανιστή''. Έτσι για πλάκα, για να δω τι θα κάνει. Ήμουν σίγουρος πως όταν θα του το 'δινα, θα με κοίταζε σαν να είχα δύο κεφάλια, ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων. Αλλά το πήρε!!! Και μάλιστα μου είπε ότι έχει διαβάσει Ντοστογιέφσκι και τους Άθλιους. Απίστευτο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το "Δαιμονικό Πορτραίτο" του Γκράχαμ Μάστερτον σε μετάφραση Π.Κούστα!

Μετά από καιρό έπιασα τα γνώριμα λημέρια του Τρόμου για ξελαμπικάρισμα. Ο Μάστερτον έχει 1002 ελλατώματα αλλά η πλειοψηφία των έργων του είναι αν μη τι άλλο "διασκεδαστική". Ελπίζω να μην με απογοητεύσει!

 

Mr. PiKei τι λέτε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα προσφάτως μια κατάθεση στο βιβλιοπωλείο που εργάζεται ο Adinol και τώρα βρίσκονται στα χέρια μου οι κυρίες Χρήστου και Δεσποτάκη προς ανάγνωση. :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και αύριο οι εκδόσεις Άγρα έχουν διοργανώσει ένα bazaar βιβλίων παλιών εκδόσεων. Όλα τα είδη. Φυσικά δεν μπόρεσα να το αφήσω έτσι αυτό, και έκανα μια βόλτα. Ιδού τα βιβλία που πήρα:

 

1. Τονίνο Μπενακουίστα, "Τα δόντια της αυγής"

2. Ζαν - Πατρίκ Μανσέτ, "Η πρήνης θέση του σκοπευτή"

3. Ζωρζ Σιμενόν, "Ο Μαιγκρέ στη Νέα Υόρκη"

4. Γουίλιαμ Ράιλι Μπερνέτ, "Το τέλος της διαδρομής"

5. Έρικ Άμπλερ, "Η μάσκα του Δημητρίου"

6. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Και σαν σκιές επιστρέφουμε"

7. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Με τέσσερα χέρια"

 

Κάτι παραπάνω απο 45 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έρχεται(τι έρχεται, ήρθε)το καλοκαίρι, αποφάσισα να πάρω κάποια βιβλία(και άλλα...). Συγκεκριμένα δυο του Στήβεν Κινγκ και ένα του Ρόαλντ Νταλ. Απο Κινγκ πήρα το "Κριστίν" και το "Χρήσιμα αντικείμενα" και απο Ρόαλντ Νταλ το"Σόλο πορεία", μιας και το βρήκα σε σούπερ τιμή(5 ευρώ περίπου...).

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο βιβλίο που αγόρασα ήταν πέρισι το καλοκαίρι, το φρεσκομεταφρασμένο Blood of Elves του Sapkowski, το πρώτο βιβλίο του Witcher Saga. Αναμένω και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Ο ΓΛΑΡΟΣ ΙΩΝΑΘΑΝ

 

[...]

Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον, απορρίφθηκε από 18 εκδότες πριν τελικά εκδοθεί. Απετέλεσε το εκδοτικό φαινόμενο των τελευταίων δεκαετιών και συντροφεύει το Όσα Παίρνει ο Άνεμος στο Πάνθεον των Best Sellers όλων των εποχών, μετά την Αγία Γραφή.

 

"... Είμαστε της γνώμης ότι ο χαρακτήρας ενός γλάρου που μπορεί και μιλάει δεν θα είχε ενδιαφέρον στη σημερινή αγορά του βιβλίου. Γι' αυτό με λύπη σε πληροφορούμε ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε στην έκδοση αυτών των χειρογράφων, τα οποία και σου επιστρέφουμε...". Αυτή ήταν η απάντηση των 18 εκδοτών που απέρριψαν το βιβλίο.

 

"Γιατί κανείς από αυτούς δεν μπορεί να καταλάβει το νόημα αυτής της αλληγορικής ιστορίας;" αναρωτιόταν ο Ρίτσαρντ Μπαχ.

[...]

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο βιβλίο που αγόρασα ήταν πέρισι το καλοκαίρι, το φρεσκομεταφρασμένο Blood of Elves του Sapkowski, το πρώτο βιβλίο του Witcher Saga. Αναμένω και τα υπόλοιπα.

Το Blood of Elves δεν είναι το πρώτο βιβλίο. Είναι το πρώτο μυθιστόρημα της σειράς. Το πρώτο βιβλίο είναι το Last Wish, διηγήματα. Μην το χάσεις επίσης.

Και όσο περιμένεις τα υπόλοιπα, αν θες κάνε κλικ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

όνομα του Ρόδου-Ουμπέρτο Έκο

Το Σμήνος-Φρανκ Σεστινγκ

Illuminati-Dan Brown

To κορίτσι με το τατουάζ-Στιγκ Λάρσσον

Το κορίτσι που έπαιζε με την φωτιά-Στιγκ Λάρσσον

Το κορίτσι στην φωλιά της σφήγκας-Στιγκ Λάρσσον

 

κ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, τσίμπησα με 15 ευρώ, σε pocket έκδοση, τους δυο πρώτους τόμους του DUNE, DUNE και Ο Μεσσίας του Ντιούν, του μεγάλου Φρανκ Χέρμπερτ, το Ε. Τ. ο εξωγήινος του Γουίλιαμ Κότζουινκλ με 3 ευρώ και μια συλλογή ιστοριών τρόμου απο το περιοδικό Mystery, με τον τίτλο Υπερφυσικές ιστορίες, με διηγήματα των Μπλάκγουντ(Τα φτερά του Ώρου), Ντέρλεθ(Οι νυχτερίδες της τρέλας), Μάχεν(Ο Λευκός Λαός), Σμιθ(Το Γκουλ), Λάιμπερ(Μεσάνυχτα στον Κόσμο του Καθρέπτη), Ντάνσανυ(Η αδρανής πόλη) και Γουέλς(Ο Άρχοντας των Ηλεκτρογεννητριών), μόλις με 2 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες αγορές που έκανα:

 

Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ - H. P. Lovecraft (Διαβάστηκε)

Η Κλάρα στο μισοσκόταδο - José Carlos Somoza (Διαβάστηκε)

Το τελευταίο θεώρημα - Arthur C. Clarke & Frederik Pohl (Βρίσκομαι στα μισά)

Το τεστ - James Dashner (Αναμένει)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Υπερίων'' του Dan Simmons από εκδόσεις Anubis με 20 ευρώ. Για τις σελίδες του μάλλον τσιμπημένη η τιμή του θα 'λεγα, όμως αν η φήμη για την αξία του ευσταθεί, τότε και τα διπλά θα έδινα το πάρω. Έχω και την συνέχεια του την ''Πτώση του Υπερίωνα'' ύστερα από μία ανταλλαγή που έκανα με ένα μέλος του forum. Τα ξεκινάω αμέσως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τσίμπησα με 15 ευρώ, σε pocket έκδοση, τους δυο πρώτους τόμους του DUNE, DUNE και Ο Μεσσίας του Ντιούν, του μεγάλου Φρανκ Χέρμπερτ...

 

Καλά ξεμπερδέματα με τον απίστευτο -κατά τα άλλα- κόσμο του Herbert.

 

Το τελευταίο θεώρημα - Arthur C. Clarke & Frederik Pohl (Βρίσκομαι στα μισά)

 

Όποτε το ολοκληρώσεις, θα ήθελα μια εκτίμησή σου. Ψήνομαι να το αγοράσω εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα με 6 ευρώ το Ψυχώ, του Ρόμπερτ Μπλοχ, το Το σημάδι των τεσσάρων, του Άρθουρ Κόναν Ντόυλ και το Η Μηχανή του χρόνου, του Χέρμπερτ Τζώρτζ Γουέλς. Ανήκουν στη σειρά Microbooks που έβγαλε το ΣΚΑΙ. Πολύ λιτές εκδόσεις τα βιβλιαράκια αυτά, αλλά καθόλου δεν με πειράζει. Μιλάμε για τρία κλασικά βιβλία. Επίσης, η σειρά έχει και το Περιπέτειες του μικρού ήρωα, του Θάνου Αστρίτη, αλλά δεν το πήρα. Λέτε να το πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό καιρό, κατέβηκα στο κέντρο και αγόρασα τα εξής:

 

1. Άντριου Μπέργκμαν - Ο υπέροχος κύριος Λεβάιν

2. Ρος ΜακΝτόναλντ - Υπόθεση Γκάλτον

3. Μίκι Σπιλέιν - Εγώ, οι ένορκοι

 

Αυτά, μόλις με 4,84 ευρώ το καθένα! Είχαν προσφορά -60% τη σειρά "Μαύρο Βελούδο" των εκδόσεων Κέδρος(οι παλιότερες εκδόσεις-2007 και πριν).

 

4. Ντάνιελ Ίστερμαν - Η νύχτα του έβδομου σκότους

5. Ντένις Λεχέιν - Το νησί των καταραμένων

 

Και δυο καλά βιβλία, απ'όσο έχω ακούσει, απο τις εκδόσεις Bell, με κάτι λιγότερο απο 7 ευρώ το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..