Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

1. Το σπήλαιο των ιδεών, Jose Carlos Somoza (μετά την "Κλάρα στο μισοσκόταδο" και τα "γράμματα ενός ασήμαντου δολοφόνου" θέλω να διαβάσω τα πάντα απο αυτόν τον άνθρωπο. Θα ακολουθήσει η "θεωρία των χορδών")

2. Σφαγείο Νο 5, Kurt Vonnegut

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Το σπήλαιο των ιδεών, Jose Carlos Somoza (μετά την "Κλάρα στο μισοσκόταδο" και τα "γράμματα ενός ασήμαντου δολοφόνου" θέλω να διαβάσω τα πάντα απο αυτόν τον άνθρωπο. Θα ακολουθήσει η "θεωρία των χορδών")

Για τη θεωρία των χορδών δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα σχόλια. Το σπήλαιο των ιδεών έχω διαβάσει μόνο από αυτόν και με είχε ενθουσιάσει. Ψήνομαι να διαβάσω και τα υπόλοιπα του κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για Σομόθα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Τα οπισθόφυλλά του, δε, προϊδεάζουν βιβλία προσεγμένα και χορταστικά. Η μοναδική μου, όμως, προσπάθεια με τη θεωρία των χορδών δε μπορώ να πω πως μου πρόσφερε ένα ανάγνωσμα αντάξιο των προσδοκιών μου. Σίγουρα εμπνευσμένο σε ό,τι αφορά την βασική ιδεά και απολαυστικό στη δράση, αλλά αναίτια μεγάλο και εκνευριστικά αφελές και απλοϊκό στην ανάπτυξη των χαρακτήρων.

Ωστόσο, με τρώει να δοκιμάσω κι άλλο του. Πχ την Κλάρα.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Να το δοκιμάσεις, μάλλον θα σου φανεί λίγο μεγάλο και αυτο (θα μπορούσε να είναι και αυτό συντομότερο) αλλά η ιδέα μου φάνηκε πάρα πολύ καλή όπως καί οι χαρακτήρες. Απο ότι φαίνεται έκανα καλά που προχωράω με Το σπήλαιο των ιδεών και όχι την θεωρία χορδών.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο ολόκληρες βδομάδες(!!) μετά την τελευταία μου αγορά, αγόρασα τέσσερα βιβλία με μόλις 15 ευρώ. Βρήκα μετά από αρκετό ψάξιμο το Η μακριά πορεία, του Στήβεν Κινγκ, το οποίο ήταν και το τελευταίο στο ράφι. Επίσης, τσίμπησα ένα βιβλίο που έψαχνα καιρό αλλά δεν έβρισκα με τίποτα, το Η εταιρεία, του Τζων Γκρίσαμ, βιβλίο που έγινε ταινία με τον Τομ Κρούζ και θεωρείται το καλύτερο βιβλίο του Γκρίσαμ. Επίσης, πέτυχα τυχαία ένα βιβλίο με μια κατασκοπευτική ιστορία με Σοβιετικούς και Αμερικάνους και στη μέση τα πυρηνικά και το Λος Άλαμος, το Η Σκιά, του Τζέημς Κουνέτκα. Τέλος, πήρα και ένα αρκετά παλιό από τις εκδόσεις Bell, με τον τίτλο Ταξιαρχία Μα-Τζονγκ, του Τζων Τρενχέιλ (John Trenhaile), που μου υπόσχεται και αυτό με τη σειρά του άφθονη περιπέτεια με κατασκόπους, κυνηγητά και τα γνωστά που μου αρέσουν. Επίσης, μετάνιωσα που δεν πήρα κάποια άλλα βιβλία, αλλά εκεί είναι, δεν χάνονται. θα πάω την επόμενη φορά...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγα στο κέντρο γιατί είχα σκάσει που δεν πήρα ένα βιβλίο, και τελικά αγόρασα οκτώ.

Πήρα δυο βιβλία του Ρόμπερτ Λάντλαμ, από τις εκδόσεις Τερζόπουλος, του 1983 και 1984, με μόλις 3 ευρώ το ένα. Υπόψιν ότι πρόκειται για βιβλία των 595 και 366 σελίδων αντίστοιχα, με σκληρό εξώφυλλο, όπως οι εγκυκλοπαίδειες. Το ένα είναι Η ταυτότητα του Τζέισον Μπορν και το άλλο είναι Η κληρονομιά των Σκαρλάττι.

Επίσης, πήρα το Η ακτή του κουνουπιού, του Πωλ Θέροου, που έχει γίνει ταινία με τον Χάρισον Φορντ.

Πήρα και άλλα δυο βιβλία των εκδόσεων Καρρέ, παλιά σε στιλ Bell. Το ένα είναι το Σκοτεινες δυνάμεις, του Πάτρικ Άντερσον και το άλλο είναι το Σκοτεινό παρελθόν, του Ντάνκαν Κάιλ. Μόλις με 0,50 το ένα.

Έκανα και μια βόλτα στο Metropolis για να δω τι σόι βιβλία είχε στο bazzaar -60%, και οι τίτλοι δεν ήταν και πολλοί, αλλά βρήκα 3 βιβλία.

Το ένα είναι το Ζήτημα τιμής, του Τζώρτζ Πελεκάνος.

Το δεύτερο είναι το Ο ασώματος άνθρωπος, του Τζον Ντίξον Καρ.

Και το τρίτο είναι το The Mafia manager, του V.

 

Τελικά συμφέρει πολύ να αγοράζεις από βιβλιοπωλεία που πουλάνε παλιές εκδόσεις σε απίστευτα χαμηλές τιμές ή σε κάποια bazzaar βιβλίων. Θα τα προσέχω από 'δω και πέρα όλα αυτά, γιατί δεν είναι και καιρός για πολλά έξοδα. Με 30 ευρώ πήρα οκτώ βιβλία. Δεν είναι και άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για Σομόθα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Τα οπισθόφυλλά του, δε, προϊδεάζουν βιβλία προσεγμένα και χορταστικά. Η μοναδική μου, όμως, προσπάθεια με τη θεωρία των χορδών δε μπορώ να πω πως μου πρόσφερε ένα ανάγνωσμα αντάξιο των προσδοκιών μου. Σίγουρα εμπνευσμένο σε ό,τι αφορά την βασική ιδεά και απολαυστικό στη δράση, αλλά αναίτια μεγάλο και εκνευριστικά αφελές και απλοϊκό στην ανάπτυξη των χαρακτήρων.

Ωστόσο, με τρώει να δοκιμάσω κι άλλο του. Πχ την Κλάρα.

 

 

Αφού σε τρώει που σε τρώει να πιάσεις καλύτερα το Σπήλαιο νομίζω ότι είναι καλύτερο και από την Κλάρα. Δηλαδή τώρα στα ελληνικά μου μένει μόνο η Θεωρία χορδών που δεν έχει ενθουσιάσει κανέναν? Μάλλον θα περιμένω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες αγόρασα αυτό: http://www.bookgasm.com/reviews/horror/the-mammoth-book-of-best-new-horror-20/

Ανθολογία τρομοδιηγημάτων με bonus, 80 σελίδες για το τι συνέβη μέσα στην χρονιά που πέρασε (στην προκειμένη το 2008) στον χώρο του genre writing. Από νέους εκδοτικούς, σε απολύσεις στελεχών, ειδήσεις και νέα για συγγραφείς και λοιπά και λοιπά...

Και φυσικά, τα μεγαλύτερα ονόματα που τριγυρνούν ακόμα στην πιάτσα. Για να πω την αλήθεια, η ιστορία του Gaiman είναι μέσα, επειδή την έγραψε αυτός. Απάτη τελείως, με τίποτα δεν άξιζε να βρίσκεται σε best of (το λέω ως die-hard οπαδός των διηγημάτων του). Του King ήταν δυνατότατη, αλλά ως τώρα η καλύτερη είναι το Through the Cracks του Gary McMahon. I'll keep my eyes peeled for this guy...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό καιρό, κατέβηκα στο κέντρο και αγόρασα τα εξής:

 

1. Άντριου Μπέργκμαν - Ο υπέροχος κύριος Λεβάιν

2. Ρος ΜακΝτόναλντ - Υπόθεση Γκάλτον

3. Μίκι Σπιλέιν - Εγώ, οι ένορκοι

 

Αυτά, μόλις με 4,84 ευρώ το καθένα! Είχαν προσφορά -60% τη σειρά "Μαύρο Βελούδο" των εκδόσεων Κέδρος(οι παλιότερες εκδόσεις-2007 και πριν).

 

4. Ντάνιελ Ίστερμαν - Η νύχτα του έβδομου σκότους

5. Ντένις Λεχέιν - Το νησί των καταραμένων

 

Και δυο καλά βιβλία, απ'όσο έχω ακούσει, απο τις εκδόσεις Bell, με κάτι λιγότερο απο 7 ευρώ το καθένα...

 

αυτό το "η νύχτα του έβδομου σκότους" το ανακάλυψα εχθές στο ιντερνετ. Καλό φάινεται. θα το παραγγείλω

Link to comment
Share on other sites

1. Οι χαμένες ψυχές , Yrsa Sigurdardottir (για να ξεκινησω λίγο και με την Ισλανδία)

2. Άσε το κακό να μπεί, John A. Lindqvist (έχει μαλλιάσει η γλώσσα του Nihilio κάτι θα ξέρει μάλλον...)

3. Οι έμποροι των θαλασσών, Το Καράβι της μαγείας (Τόμος 2), Robin Hobb (για να συνεχίσω και αυτή τη σειρά)

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό, ξαναπήρα τη "δόση" μου, και αγόρασα τα εξής:

 

1. Michael Moorcock - Behold the man(έχω ακούσει τόσο καλά λόγια, το βρήκα μπροστά μου, και το τσίμπησα. Ακριβούτσικο μεν, μικρό αριστούργημα δε)

 

2. Max Brooks - World War Z(επίσης πολύ καλά σχόλια)

 

3. Douglas Adams - Μάλλον ακίνδυνος(επιτέλους το βρήκα)

 

4. Norman Spinrad - Τα χρόνια της αρρώστιας

 

5. Martin Cruz Smith - Γκόρκι Παρκ

 

6. Robert Shea and Robert Anton Wilson - The illuminatus trilogy(έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά αλλά δεν το έβρισκα-σε τρεις τόμους-και τελικά το βρήκα στα αγγλικά και τους τρεις σε ένα!800 σελίδες, με 11 ευρώ...)

 

Ελπίζω τα αγγλικά μου να είναι εντάξει και να τα διαβάσω biggrin.gif.

Link to comment
Share on other sites

...

2. Άσε το κακό να μπεί, John A. Lindqvist (έχει μαλλιάσει η γλώσσα του Nihilio κάτι θα ξέρει μάλλον...)

...

 

Ναι, ξέρει. Το βιβλίο είναι πληθωρικώς λογοτεχνικό, εμβριθώς ρεαλιστικό δίχως να καταντάει μελοδραματικό και αρκούντως φορτισμένο δίχως να πέφτει σε γραφικότητες. Και, σίγουρα καινοτόμο για το είδος του, δίχως, όμως, να αποπροσανατολίζει τον αναγνώστη. Παίρνεις αυτό που θές!

Link to comment
Share on other sites

...

2. Άσε το κακό να μπεί, John A. Lindqvist (έχει μαλλιάσει η γλώσσα του Nihilio κάτι θα ξέρει μάλλον...)

...

 

Ναι, ξέρει. Το βιβλίο είναι πληθωρικώς λογοτεχνικό, εμβριθώς ρεαλιστικό δίχως να καταντάει μελοδραματικό και αρκούντως φορτισμένο δίχως να πέφτει σε γραφικότητες. Και, σίγουρα καινοτόμο για το είδος του, δίχως, όμως, να αποπροσανατολίζει τον αναγνώστη. Παίρνεις αυτό που θές!

Εγώ θα έλεγα σαν "Tο Twilight, όπως θα το έγραφε ο Stephen King". Για το μόνο πράγμα που μπορώ να το κατηγορήσω είναι ότι μετά διάβασα το The Fog του James Herbert που αναφερόταν σε ένα σημείο, ενώ θα μπορούσα να είχα διαβάσει κάτι καλύτερο στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Θέλησα να διαβάσω κάτι επιστημονικό, επειδή πάει λίγος καιρός, οπότε αγόρασα τα παρακάτω:

 

Πριν από την Μεγάλη Έκρηξη - Γκρίσκα & Ιγκόρ Μπογκντάνοφ

Τα 195 που δεν θέλουν να γνωρίζετε - Τόμας Άμπερκορν

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, βρήκα τα παρακάτω βιβλία που έψαχνα αρκετό καιρό. Και τα πέντε είναι επιστημονικής φαντασίας.

 

1. Samuel Delany - Νόβα, εκδόσεις Μέδουσα(307 σελίδες)

2. Robert Heinlein - Τα παιδιά του Μαθουσάλα, εκδόσεις Ροές(262 σελίδες)

3. Robert Heinlein - Ο δρόμος της δόξας, εκδόσεις Ροές(367 σελίδες)

4. Roger Zelazny - Ο γυρισμός του δήμιου, εκδόσεις Απόπειρα(102 σελίδες)

5. Larry Niven - Ringworld: Ο κόσμος δακτύλιος, εκδόσεις Ροές(427 σελίδες)

Τα βιβλία των εκδόσεων Ροές, είναι αρκετά παλιά, του 1985, και ως εκ τούτου δεν είναι και στη τέλεια κατάσταση, αλλά εντάξει. Τουλάχιστον οι σελίδες δεν ξεκολλάνε από τη ράχη, και δεν είναι στραπατσαρισμένα. Τα βρήκα λίγο ακριβούτσικα, για την εμφάνισή τους, αλλά φτηνά για την αξία τους σαν έργο.

Link to comment
Share on other sites

1. Samuel Delany - Νόβα, εκδόσεις Μέδουσα(307 σελίδες)

2. Robert Heinlein - Τα παιδιά του Μαθουσάλα, εκδόσεις Ροές(262 σελίδες)

3. Robert Heinlein - Ο δρόμος της δόξας, εκδόσεις Ροές(367 σελίδες)

4. Roger Zelazny - Ο γυρισμός του δήμιου, εκδόσεις Απόπειρα(102 σελίδες)

5. Larry Niven - Ringworld: Ο κόσμος δακτύλιος, εκδόσεις Ροές(427 σελίδες)

 

Ωραιος...

Νοβα και Τα παιδια του Μαθουσαλα τα εβρισκα πριν 2-3 χρονια αλλα δεν μου εκαναν κλικ γιατι αλλα εργα των συγγραφεων με ειχαν απογοητευσει(Aye and Gomora και Ξενος σε ξενη χωρα)

Link to comment
Share on other sites

"Τα παιδιά του Μαθουσάλα"=Orphans of the Sky? Πώς είναι ο πρωτότυπος τίτλος;

Link to comment
Share on other sites

"Τα παιδιά του Μαθουσάλα"=Orphans of the Sky? Πώς είναι ο πρωτότυπος τίτλος;

 

Στο πρωτότυπο είναι Methuselah's children.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το δοκίμιο του Μισέλ Ουελμπέκ ''Χ. Φ. Λάβκραφτ: Εναντίον του κόσμου, εναντίον της ζωής''. Για τις 153 του σελίδες, τα 11 ευρώ που έδωσα μου φάνηκαν αρκετά. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι καλό, έτσι ώστε να αξίζει τον κόπο. Πήρα επίσης και όλα τα αστυνομικά που έβαλε τον τελευταίο μήνα η Ελευθεροτυπία, ας είναι καλά ο Bladerunner που το ανέφερε. Μου φαίνεται πως πρέπει να κοιτάζω καλύτερα τις Κυριακάτικες εφημερίδες από 'δω και πέρα γιατί κάποιες φορές έχουν ορισμένες πολύ καλές προσφορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον δεύτερο τόμο της ''Σύγκρουσης Βασιλέων'' του Μάρτιν με 10 ευρώ. Βιβλιοβάρδεια Ναυαρίνου. Έχει κάποιες καλές πρόσφορες από καιρό εις καιρό εκεί πέρα, όπως π.χ. μερικά βιβλία της Robin Hoob στην ίδια -τρομερή- τιμή. Ήθελα να τα χτυπήσω και αυτά, αλλά δυστυχώς το βαλάντιον δεν άντεχε άλλο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες πήγα στη Πρωτοπορία και πήρα δυο τεράστια βιβλία, σε υπερβολικά χαμηλές τιμές.

Το πρώτο είναι το Σανταράμ, του Ντέιβιντ Γκρέγκορι Ρόμπερτς, από τις εκδόσεις Διήγηση. Πρόκειται για ένα καταπληκτικό βιβλίο, όπως έχω διαβάσει σε διάφορα σχόλια από 'δω και από 'κει, και εκτός αυτού, είναι τεράστιο. Έχει 973 πυκνογραμμένες σελίδες, σε μέγεθος(ύψος, πλάτος, μήκος, τέτοιο μέγεθος εννοώ) βιβλίου των εκδόσεων Anubis. Πόσο το πήρα; Μόλις 4.90 ευρώ. Όχι, δεν ξέχασα το 2 μπροστά από το 4.

Το δεύτερο που πήρα, είναι το-επίσης-καταπληκτικό, Το κουρδιστό πουλί, του Χαρούκι Μουρακάμι, από τις εκδόσεις Ωκεανίδα. Και αυτό με τη σειρά του είναι τεράστιο βιβλίο, 872 σελίδων για την ακρίβεια, και το πήρα επίσης φθηνά, για το μέγεθός του, αν και ακριβότερα από το άλλο. Μόλις 16.33 ευρώ.

Πλήρωσα συνολικά, μόλις 21.23 ευρώ!

Έτσι, όποιος ενδιαφέρεται για αυτά τα δυο βιβλία, αλλά και για άλλα, μπορεί να πάει στην Πρωτοπορία και να τα αρπάξει. Πρόκειται για καταπληκτικές προσφορές.

Έχει και Δον Κιχώτη, από τις εκδόσεις Γράμματα, μόλις με 12 ευρώ και οι 2 τόμοι, 1256 σελίδων συνολικά.

Επίσης έχει και το Οι τρεις σωματοφύλακες, του Αλέξανδρου Δουμά, από τις εκδόσεις Ύψιλον, μόνο με 13 ευρώ. 640 σελίδες.

Μήπως να τα έπαιρνα; Δεν έχω κανένα από αυτά...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Στην Πρωτοπορία βρέθηκα κι εγώ χθες, έψαξα και βρήκα το Γυμνό Ήλιο του Asimov στα ελληνικά (9 ευρώ).

Το είχα στα αγγλικά σε πολύ παλαιά έκδοση, την οποία και χάρισα σε κάποιο συνάδελφο.

Με αυτή την κίνηση ολοκλήρωσα την ενίσχυση της βιβλιοθήκης μου, οπότε τέλος οι αγορές βιβλίων για τα επόμενα χρόνια (μάλλον...).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα με μόλις 25 ευρώ, 3 βιβλία που έψαχνα.

 

1. Τζων Λε Καρέ - Και ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι, για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια. Μόλις 11 ευρώ

2. Γουίλιαμ Γκίμπσον - Ο Μνημονικός Τζόνυ και άλλα διηγήματα

3. Φρανκ Χέρμπερτ - DUNE: Τα παιδιά του Ντιούν, το οποίο είναι το τρίτο βιβλίο της σειράς, και το βρήκα σε pocket με μόλις 8 ευρώ!thmbup.gif

 

Και περιμένω άλλα δυο βιβλία, το Νευρομάντης, του Γουίλιαμ Γκιμπσον και το Οι μάσκες των πεφωτισμένων, του Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον(το οποίο ψάχνω και δεν βρίσκω, ρε γαμώτο! Ελπίζω να φανώ τυχερός...)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την κίνηση ολοκλήρωσα την ενίσχυση της βιβλιοθήκης μου, οπότε τέλος οι αγορές βιβλίων για τα επόμενα χρόνια (μάλλον...).

 

Απο εδω και μπρος θα προωθεις βιβλια απο τα τμηματα υποδομης στην πρωτη ομαδα;Τσικο και ετσι;:D

Εγω περα απο το Heart of Darkness δεν πηρα κατι αλλο τελευταια αλλα εχω βρει στο περιπτερο με 7 ευρω(6,90 βασικα)

πακετο το Φρανεσταιν και το Καλεσμα της αγριας φυσης.Μου φαινεται εχω βρει και πακετο 1 απο αυτα με το Νησι των πιγκουινων του Φρανς.Ισως τα τιμησω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..