Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 3 votes

Τι βιβλία αγοράσατε;

• Please log in to reply
3317 replies to this topic

#21 kitsos

kitsos

Living on a razor's edge... balancing on a ledge!

• Members
  • 1.214 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 16:22

Είναι υπέροχο, πανέμορφο και καταπληκτικό :) :) :)

πολύ πολύ πολύ χαίρομαι :) :) :)

Το σοφό βιβλίο της Σουμουτου (επίσης δωράκι) και θέλω να το προτείνω σε όσους έχουν παιδιά (χμμμ διόρθωση) κόρες βασικά, σε ηλικία που να μπορούν τουλάχιστον να γυρίσουν χάρτινες σελίδες και να δουν εικόνες. Δηλαδή... 1,5 χρονών μας κάνει αυτό? :p Είναι ένα πολύ όμορφο βιβλιαράκι, γραμμένο από 12 μάγισσες, κληρονομιά στη 13η που είναι και η αναγνώστριά του για συμπλήρωση. Δε μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κοριτσάκι που δε θα του άρεσε :)

Έχω ένα κοριτσάκι στα 4,5. Μας κάνει. :witch3:

#22 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 09 Ιανουάριος 2009 - 16:30

Φυσικά μας κάνει :) Απλά δε θα πιάσει τα πάντα από αυτά που θα της διαβάσεις ακόμα, όμως είναι εικονογραφημένο ολόκληρο με πολύ πολύ όμορφες ζωγραφιές :)
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#23 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.654 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 10 Ιανουάριος 2009 - 15:37

Υπάρχει πια παγίδα στην τιμή που ανέφερα.(συνήθως υπάρχει παγίδα σε όλα τα καλά...)
Τα πήρα από Βιβλιοστόκ και είχα την έκπτωση των 6 ευρώ γιατί συμπλήρωσα(αλλη μια φορά...)60 ευρώ στην κάρτα.Στην πραγματικότητα έκαναν 9(Ο τελευταίος πιστολέρο)+3(Γκόλεμ 100-Α+Β τόμος)=12 ευρώ που και πάλι είναι καλή τίμή δεδομένου ότι το Γκόλεμ100 είναι 2 τόμοι.Δηλαδή τυπικά πήρα 3 βιβλία.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#24 Katerina Baou

Katerina Baou
  • Members
  • 18 posts
  • Όνομα:Katerina

Posted 10 Ιανουάριος 2009 - 15:40

Αγόρασα χτες

Ο τελευταίος πιστολερο
(ε,να διαβάσω επιτέλους Κινγκ αφου με έχετε πρήξει όλοι σας!)

Γκολεμ 100
Μπεστερ!Αγαπώ.

Έχω μια αλφα οικονομική στενότητα αυτές τις μερες αλλά τα 6 ευρώ που έδωσα συνολικά(!!!) νομίζω θα πιάσουν τόπο.

ΑΧ!!! Επειδή λατρεύω τον Στήβεν Κινγκ, να μου επιτρέψεις να σου πω ότι μάλλον ξεκίνησες από λάθος βιβλίο!!! Ο πρώτος τόμος του Μαύρου Πύργου παραδόξως δεν είναι - κατά τη γνώμη μου πάντα - η καλύτερη αρχή που θα μπορούσες να κάνεις από Στ. Κινγκ γιατί και η θεματολογία αλλά και το στυλ γραφής του σε αυτό είναι τελείως διαφορετική από ό,τι συνήθως. Δεν είναι δηλαδή χαρακτηριστικό δείγμα γραφής του οπότε μπορεί και να σε ξενίσει λιγάκι. Εμένα τουλάχιστον στην αρχή με μπέρδεψε λίγο αλλά πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο να διαβαστεί. Αν όχι τόσο για το στόρι, σίγουρα όμως για ό,τι έπεται στη συνέχεια της επταλογίας. Θα σου πρότεινα πάντως για αρχή, να διαβάσεις το Κάρυ που είναι και το δικό του πρώτο βιβλίο. Σε κάθε περίπτωση, καλή ανάγνωση!

#25 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.654 posts

Posted 10 Ιανουάριος 2009 - 15:49

Mπα,τη σειρά του Μαύρου Πύργου θέλω να βιαβάσω βασικά,όχι "ένα αντιπροσωπευτικό βιβλίο του Κινγκ".Εξάλλου δεν είμαι φαν του τρόμου και έχω μισοτελειωμένο στο γραφείο μου μια συλλογή του Λιγκότι.Όχι άλλος τρόμος!
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#26 Katerina Baou

Katerina Baou
  • Members
  • 18 posts
  • Όνομα:Katerina

Posted 10 Ιανουάριος 2009 - 16:07

Λοιπόν... Όσο ήμουν στο εξωτερικό, αγόρασα το Twilight της Stephenie Meyer. Ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου γι' αυτήν την αγορά. Το μόνο ελαφρυντικό μου είναι το γεγονός ότι έκανα διακοπές και ήθελα κάτι πολύ ελαφρύ για διάβασμα. Απλώς όχι τοοοοσο ελαφρύ!! Επίσης αγόρασα τις Ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου στα αγγλικά μπας και φιλοτιμηθεί η ξαδερφούλα μου να τις διαβάσει κι αυτή - είναι 13 χρονών. Η καλή αγορά που έκανα ήταν το Neverwhere του Neil Gaiman καθώς και δύο βιβλία του Stephen King, το Εφιάλτες και Ονειρότοποι, και Το Μαύρο Σπίτι όπου συνεργάζεται και με τον Peter Straub. Πήρα και το Ουρλιαχτό του Allen Ginsberg. Δυστυχώς θα χρειαστεί να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να τα διαβάσω όλα καθώς πλησιάζει απειλητικά η εξεταστική μου.. :-(

#27 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.438 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 10 Ιανουάριος 2009 - 16:12

Mπα,τη σειρά του Μαύρου Πύργου θέλω να βιαβάσω βασικά,όχι "ένα αντιπροσωπευτικό βιβλίο του Κινγκ".Εξάλλου δεν είμαι φαν του τρόμου και έχω μισοτελειωμένο στο γραφείο μου μια συλλογή του Λιγκότι.Όχι άλλος τρόμος!

Το κακό με τον Μαύρο Πύργο όπως το καταλαβαίνω τώρα που το διαβάζω (είμαι στα μισά του 6ου και για λίγο, έγινε ενδιαφέρον) είναι ότι έχει άπειρα, το ξαναγράφω ΑΠΕΙΡΑ σημεία τα οποία για να τα καταλάβεις όπως πρέπει και να τα ευχαριστηθείς, πρέπει να έχεις διαβάσει τα βιβλία του Κινγκ. Εγώ που έχω διαβάσει μόνο 2,3 (Κάρι, Ομίχλη και την ανθολογία "Νυχτερινή Βάρδια") είμαι σίγουρος ότι έχασα πάρα πολλά ως τώρα (στο λέει καθαρά και μέσα στο βιβλίο, αυτό έχει γίνει ΕΚΕΙ κι αυτό στο ΑΛΛΟ!) γι'αυτό και να μην με άγγιξε τόσο ως τώρα. (οκ, το ξαναλέω το 2ο κ το 3ο τα σπάνε)
Heiron καλή τύχη, καλό κουράγιο και ελπίζω να χτυπήσει καμιά χορδή που σε μένα μάλλον ξεκούρδιστη ήταν.

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#28 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 10 Ιανουάριος 2009 - 23:44

Επίσης περιμένω την Δευτέρα με Τρίτη να έρθουν τα εξής:

Twilight - Stephanie Meyer
New Moon - Stephanie Meyer
Eclipse - Stephanie Meyer
The Blind Watchmaker - Richard Dawkins
Climbing Mount Improbable - Richard Dawkins
The Extended Phenotype - Richard Dawkins
Flatland : A Romance of Many Dimensions - Edwin A. Abbott
Origins: 14 Billion Years of Cosmic Evolution - Neil DeGrasse Tyson
Death By Black Hole: And Other Cosmic Quandaries - Neil DeGrasse Tyson
The Age of Reason - Thomas Paine
The Rights of Man - Thomas Paine
The World As I See It - Albert Einstein
Bright Lights, Big City - Jay McInerney
Has Science Found God? - Victor J. Stenger
The Dragons of Eden - Carl Sagan
Star Wars - Luke Skywalker and the Shadows of Mindor - Matthew Woodring Stover
Absolute Sandman Volume 4 - Neil Gaiman

Έχουν ήδη φύγει από το Amazon Αγγλίας με UPS και delivery date έχουν 12 Ιανουαρίου.
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#29 joe

joe
  • Members
  • 65 posts

Posted 11 Ιανουάριος 2009 - 00:58

Εγω πηρα το ΣΟΓΚΟΥΝ απο εκδοσεις ΑΝΟΥΒΙΣ. Ειχε πολλα χρονια να εμφανιστει και ηθελα να το διαβασω. Ειμαι στην σελιδα 663 και εχω αλλο τοσο και βαλε. Βιβλιαρα και...φτουραει...:)

#30 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.438 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 05 Φεβρουάριος 2009 - 18:33

ehm...bump,

Την Δευτέρα, μετά από ένα ΑΣΕΠοσαββατοκύριακο, έκανα μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, πριν την επιστροφή στην Ξάνθη. Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#31 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 05 Φεβρουάριος 2009 - 18:50

Επειδή είχα κάνει πολλές αγοραστικές αμαρτίες από Αμαζον τον τελευταίο ενάμιση μήνα, και επειδή έκανα και ένα μικρό αγοραστικό όργιο στο Dojo στο Μαρούσι για κόμικς, το μόνο βιβλίο που πήρα τελευταία είναι το: Second Life: The Official Guide του Michael Rymaszewski και άλλων, που αφορά στο γνωστό(?) virtual κόσμο Second Life που μου έχει κινήσει πολύ το ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό.
Ας είναι καλά ο Παπασωτηρίου στο Mall όπου το είχαν σε τιμή σχεδόν ίδια με το Άμαζον.
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#32 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.613 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 05 Φεβρουάριος 2009 - 19:18

Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

Attached File  inkheart.jpg   237,74KB   6 downloads

Στις αίθουσες τώρα!
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#33 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.465 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 05 Φεβρουάριος 2009 - 19:21

ehm...bump,

Την Δευτέρα, μετά από ένα ΑΣΕΠοσαββατοκύριακο, έκανα μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, πριν την επιστροφή στην Ξάνθη. Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

όλο έλεγα να το αγοράσω αλλά το άφηνα. Τελικά με πρόλαβε η ταινία.

Για να λέμε την αλήθεια, αυτό το "παιδικό-εφηβικό" μυθιστόρημα δεν σας κάνει πολύ κομούτσα για παιδιά; Έστω για παιδιά της χώρας μας;
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#34 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.145 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 05 Φεβρουάριος 2009 - 19:22

Κατέληξα να αγοράσω το Μελανόκαρδος (γερμανιστί, tintenherz) γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο. Fantasy από γερμναία... Σε λίγο καιρό έρχεται και το review. Το έχει κανείς υπόψην του; (Οχι spoilers please!)

Ξέρω ότι έχει ήδη γυριστεί ταινία, με τον Μπρ΄νταν Φρέιζερ στο ρόλο του μπαμπά κι ότι το αντιμετωπίζουν λίγο σαν παιδικό, Υποτίθεται ότι έχει μια wicked απόδοση της πραγματικότητας,. αλλά να σου πω την αμαρτία μου, δε μου πολυγεμίζει το μάτι. Για να το αγοράσω θα περιμένω να το διαβάσει κάποιος που να ξέρω το γούστο του στα βιβλία.

Για να είμαι και εντός τόπικ, περιμένω εντός των ημερών από Άμαζον το δεύτερο βιβλίο της σειράς Shadows of the Apt, του Αdrian Tchaikovsky, με τίτλο "Dragonfly Falling". Έχω ήδη το πρώτο, το "Empire in Black and Gold", αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμη. Επίσης με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έχουν πέσει στα χέρια μου αυτές τις μέρες, τα παιλότερα βιβλία του Περικλή Μποζινάκη (Ζώνη Ερήμωσης και Στο λυκόφως εκείνα), ο Χαλκοπρόσωπος του Κώστα Βουλαζέρη και ο Θίασος της Χίμαιρας, του Οδυσσεά Γκρέι.

#35 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 05 Φεβρουάριος 2009 - 20:59

Για την τριλογία του Inkheart, Inkspell & Inkdeath, κάποιος είπε ότι κατά περίεργο τρόπο σου κινεί το ενδιαφέρον να τελειώσεις τα βιβλία. Δεν ξέρω πως θα είναι η ταινία, αλλά τα συγκεκριμένα βιβλία κάποια στιγμή μάλλον θα προστεθούν στην συλλογή μου...
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#36 MountainRoot

MountainRoot
  • Members
  • 305 posts
  • Όνομα:Mixail
  • Currently reading:His Dark Materials Trilogy

Posted 26 Φεβρουάριος 2009 - 11:25

Ηρθε η παραγγελία μου απο το Bookdepository, τουλάχιστον η μισή.

1) Neverwhere - Neil Gaiman

2) Un Lun Dun - China Mieville

3) The Curse of the Gloamglozer (The Edge Trilogy) - Paul Stewart,Chris Riddler

4) Priest V.1

5) Vatican City, Las Vegas - Rex, Wolfinger

6) We3 - Vertigo. Grant Morrison-Frank Quitely

7) Lenore: Noogies - Roman Dirge's

8) Sei: Death and Legend

9) The trouble with Igor - Christopher P. Peilly

10) The Gashlycrumb Tinies - Edward Gorey

11) The Doubtful Guest - Edward Gorey

Τα πρώτα 3 είναι βιβλία. Τα υπόλοιπα είναι Graphic Novels
If You find you are falling into madness , dive!!!

Η ο Θάνατος έρχεται αργά ή η Ζωή πάει γρήγορα. Κρατάω χρονόμετρο.

#37 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.654 posts

Posted 26 Φεβρουάριος 2009 - 13:54

Εγώ πήρα το 4ο του Μαύρου πύργου του Κινγκ,το

Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα

Μάλλον θα καθυστερήσω να πάρω 5ο,6ο,7ο για να διαβάσω κι άλλα.Πιθανότατα θα πάρω κανένα βιβλιαράκι της Ωρόρα γιατί πολλά έξοδα τελευταία μαζευτήκανε.

#38 Venea

Venea
  • Members
  • 72 posts
  • Όνομα:Κατερίνα

Posted 27 Φεβρουάριος 2009 - 09:18

Εγώ αγόρασα 4 βιβλιαράκια προχθές...λίγο απ' όλα!!! :rolleyes:
  • Κουτί σε σχήμα καρδίας - Joe Hill
  • Η μπαλάντα του πανδοχέα - Beagle S. Peter
  • Θα φωνάξω την αστυνομία - Irvin Yalom
  • Διαβάζοντας στη Χάννα - Bernhard Schlink ( Το οποίο έφυγε σε 2 ωρίτσες )

#39 synodoiporos

synodoiporos
  • Members
  • 182 posts

Posted 27 Φεβρουάριος 2009 - 11:09

Εγώ αγόρασα 4 βιβλιαράκια προχθές...λίγο απ' όλα!!! :rolleyes:

• Κουτί σε σχήμα καρδίας - Joe Hill

Το έχεις ξεκινήσει αυτό ; Πώς σου φαίνεται ;

Επίσης, περιμένω απόψεις για το ''Θα φωνάξω την αστυνομία - Irvin Yalom'', για το οποίο -παρότι έχω διαβάσει τα προηγούμενα του Yalom - αμφιταλαντεύομαι.

:)
Δημήτρης Αργασταράς
---------------------------------------------------------

Επισκεφτείτε την σελίδα :
www.argastaras.blogspot.com

#40 Venea

Venea
  • Members
  • 72 posts
  • Όνομα:Κατερίνα

Posted 27 Φεβρουάριος 2009 - 19:21

Το έχεις ξεκινήσει αυτό ; Πώς σου φαίνεται ;

Επίσης, περιμένω απόψεις για το ''Θα φωνάξω την αστυνομία - Irvin Yalom'', για το οποίο -παρότι έχω διαβάσει τα προηγούμενα του Yalom - αμφιταλαντεύομαι.

:)

Δεν τα έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά που θα πἀνε...δεν θα καθυστερήσουν για πολύ ... :rolleyes:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users