Jump to content

Write off (Πληροφορίες - Συμμετοχές)


northerain
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Ιρμάντα said:

Άντε ντε, να σας καμαρώσουμε! 🤠

Πρέπει κάποιος να μας δώσει εισαγωγή!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Silvertooth said:

Πρέπει κάποιος να μας δώσει εισαγωγή!

Είναι μόνο με εισαγωγή το format του παιχνιδιού; Ή θα μπορούσαμε να έχουμε άλλα constraints, όπως λέξεις, αντικείμενα, ιδέες κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sigma Ori said:

Είναι μόνο με εισαγωγή το format του παιχνιδιού; Ή θα μπορούσαμε να έχουμε άλλα constraints, όπως λέξεις, αντικείμενα, ιδέες κλπ; 

Χμμ... Υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια εδώ στο φόρουμ εκτός από το "write off", οπως το "ρακόρ" (Συνδυάζοντας τα στοιχεία δύο παραγράφων από δύο διαφορετικά βιβλία, οι παίχτες θα πρέπει να γράψουν από μια ιστορία που να «ενώνει» τα δύο αυτά κομμάτια), το "πλοτς" (Στους παίχτες δίνονται τα σημαντικότερα στάδια μιας πλοκής κι αυτοί θα πρέπει να γράψουν μια ιστορία για τη δική τους εκδοχή αυτής της πλοκής), το "ατάκα/εικόνα κι έπι τόπου" (Έχοντας λάβει μία ατάκα ή μία εικόνα, οι παίχτες πρέπει να γράψουν μια ιστορία που να αφομοιώνει το αρχικό δεδομένο).

Επίσης φαντάζομαι δε θα ήταν πρόβλημα να κάνουμε μια μίξη/παραλλαγή των παιχνιδιών αυτών ή ένα παιχνίδι με εντελώς καινούριους κανόνες (όπως πχ. έγινε στο game nostalgic).

Edited by Silvertooth
Link to comment
Share on other sites

Αλλά το write-off γίνεται πάντα με εισαγωγή; Εντάξει, μέσα είμαι σε κάθε περίπτωση -- απλά αναρωτιόμουν τι επιλογές υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω δει το write-off παίζεται πάντα με εισαγωγή. Η περιγραφή του όπως φαίνεται εδώ είναι: "Οι παίχτες θα πρέπει να γράψουν τη συνέχεια μιας εισαγωγής, χρησιμοποιώντας όσο το δυνατό καλύτερα τα αρχικά στοιχεία".

Απλά, δε χρειάζεται να παίξουμε write-off. Θες πχ. να μας δοθεί μια εικόνα, μια ατάκα και δέκα λέξεις και να πορευτούμε μ' αυτά? 😛

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εντάξει. Ας κάνουμε κάτι με εισαγωγή, που είναι το vanilla scenario, και δοκιμάζουμε την επόμενη φορά άλλο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη έμπλεξα. Έχω έτοιμη εισαγωγή -κάτι χρόνια- και θα σας τη δώσω αύριο. Εκτός αν επιμένετε σε fantasy western που δεν έχω ιδέα τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να δοκιμάζαμε ένα blend από epic fantasy όπως το ξέρουμε και westerns όπως τα ξέρουμε. Fantasy με καουμπόηδες, πιστόλια, τέτοια πράγματα -- υποθέτω το Dark Tower θα ήτανε ένα καλό παράδειγμα. Μου αρέσει ως ιδέα να προσπαθήσουμε να βγάλουμε κάτι που ανήκει σε αυτά τα δύο είδη, για να με αναγκάσει να ασχοληθώ με κάτι που δε θα έγραφα από μόνος μου.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τους κανόνες του παιχνιδιού, αλλά αν ενδιαφέρεστε και για δεύτερο θέμα έχω κάτι σε western (~500 λέξεις) που δεν προχώρησε και έχει μείνει στον αέρα (Θα είχε ενδιαφέρον για μένα να το δω να μεγαλώνει στις 3000 με 4000 λέξεις).

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δίνεται μια εισαγωγή (100-200 λέξεις) από κάποιον τρίτο και μετά οι διαγωνιζόμενοι γράφουν ο καθένας από μία ιστορία που ξεκινάει με αυτή την εισαγωγή αυτολεξεί (χωρίς κόλπα τύπου «η εισαγωγή ήταν ένα όνειρο»).

Δεν είναι απαραίτητο να είναι εισαγωγή που έχει γράψει κάποιος παλιότερα και που τη χρησιμοποιεί τώρα για το παιχνίδι. Μπορεί να είναι κάτι καινούριο, γραμμένο αποκλειστικά για το συγκεκριμένο γύρο του write-off. Ιδιαίτερα εάν θέλουμε να κάνουμε κάποιο ασυνήθιστο blend δύο ή περισσότερων ειδών, όπως αυτό που πρότεινα (αν συνεχίζει να συμφωνεί και η @Silvertooth), μάλλον μία original εισαγωγή είναι προτιμότερη.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Nick V.,

Μπορείς να δεις τους κανόνες στο πρώτο post του παρόντος νήματος. Συνήθως δίνεται μία σύντομη εισαγωγή 100-200 λέξεις και οι παίκτες γράφουν για εφτά μέρες.

Μιας και απ' ότι καταλαβαίνω είσαι καινούριο μέλος, μπορείς να δεις μερικά παλαιότερα write-off για να πάρεις μια ιδέα των εισαγωγών που δίνονται. Οι εισαγωγές γενικά, δίνονται σαν πηγή έμπνευσης.

Ωστόσο, έχει ήδη προτείνει ο @John Ernst να μας δώσει εισαγωγή, οπότε είτε θα μπορούσες να δώσεις εισαγωγή σε κάποιο άλλο write-off, είτε να παίξεις κι εσύ μαζί μας 😛

ΥΣ: @Sigma Ori Ναι, ας γράψουμε western fantasy!

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή που έχω δεν έχει σχέση με Western Fantasy, οπότε προτιμώ να παίξω μαζί σας, παρά να δώσω εισαγωγή. Εξάλλου το κείμενό μου για το γενικό διαγωνισμό το έχω τελειώσει. 

Edited by John Ernst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κατάλαβα τους κανόνες.
Για την ώρα είμαι συγκεντρωμένος στον γενικό διαγωνισμό οπότε μου είναι λίγο δύσκολο να παίξω. Την επόμενη φορά όμως θα δοκιμάσω κι εγώ. :artist:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nick V. said:

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τους κανόνες του παιχνιδιού, αλλά αν ενδιαφέρεστε και για δεύτερο θέμα έχω κάτι σε western (~500 λέξεις) που δεν προχώρησε και έχει μείνει στον αέρα (Θα είχε ενδιαφέρον για μένα να το δω να μεγαλώνει στις 3000 με 4000 λέξεις).

Νόμιζα ότι το είχες έτοιμο να μας το δώσεις! Εξάλλου αυτός που δίνει θέμα δεν έχει και πολλά να κάνει (το έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

@John Ernst

Έτοιμο είναι αλλά είναι 500 λέξεις. Οι κανόνες λένε για 100-200 λέξεις.
Δεν έχω πάντως πρόβλημα, αν συμφωνείτε όλοι σας το δίνω.
 

Edited by Nick V.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nick V. said:

@John Ernst

Έτοιμο είναι αλλά είναι 500 λέξεις. Οι κανόνες λένε για 100-200 λέξεις.
Δεν έχω πάντως πρόβλημα, αν συμφωνείτε όλοι σας το δίνω.
 

Τον αριθμό των 100-200 λέξεων τον ανέφερα για να επισημάνω ότι, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να δώσει original εισαγωγή, δε θα χρειαστεί να γράψει ένα σεντόνι. Σίγουρα έχουν δοθεί εισαγωγές με μεγαλύτερο πλήθος λέξεων στο παρελθόν. Αν το όριο λέξεων της ιστορίας αυξηθεί κατ' αναλογία με τη μεγαλύτερη εισαγωγή, εγώ είμαι εντάξει.

Μία άλλη λύση είναι να μας δώσεις ένα απόσπασμα της εισαγωγής που έχεις, το οποίο να είναι πιο κοντά στις 100-200 παρά στις 500 (ή, αντί για απόσπασμα, να αφαιρέσεις κάποιες λέξεις, κρατώντας το ίδιο νόημα). Εγώ προσωπικά προτιμώ αυτή τη λύση, εφόσον φυσικά έχεις διάθεση να επεξεργαστείς την εισαγωγή. 

Επίσης, μιας και ξεκινάς από βάση western, θα μπορούσες να προσθέσεις κάποιο φανταστικό στοιχείο αν θες. Ή εναλλακτικά μπορούμε να το προσθέσουμε εμείς, σε κάποιο σημείο μετά την εισαγωγή σου.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με @Sigma Ori

Καλό θα ήταν η εισαγωγή να μην ξεπερνάει κατά πολύ τις 300 λέξεις. 

@Nick V. Μήπως μπορεί να συμπυκνωθεί λίγο? Ή θα ένιωθες καλύτερα να γράψεις μια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

@Sigma Ori , @Silvertooth , @John Ernst

Τι θα λέγατε για το παρακάτω;
(Είναι στις 289 λέξεις. Έκοψα περιγραφές χαρακτήρων και σκηνικού. Το φανταστικό στοιχείο προϋπήρχε αλλά δεν είναι δεσμευτικό. Μπορείτε να προσθέσετε ό,τι επιπλέον θέλετε. Έχει σπάσει λίγο η ροή αλλά τα βασικά στοιχεία είναι μέσα. Θα έβαζα όριο τις 4750 λέξεις, δικές σας).

Spoiler

Κρατώντας με τα δύο της δάκτυλα το αναμμένο σπίρτο, ανακάθισε ελαφρά στην καρέκλα της και έσκυψε για να ανάψει το πουρό που βρισκόταν στα χείλη της. Οι τρεις άνδρες, που κάθονταν μαζί της στο ίδιο τραπέζι, την κοίταζαν λες και ήθελαν να της αποσπάσουν και την πιο παραμικρή κίνηση που θα πρόδιδε κάτι απ’ τις προθέσεις της. 

Είχε ακουμπήσει τα χαρτιά της επάνω στο τραπέζι. Τα μάτια της ήταν καρφωμένα επάνω στο πούρο που άναβε. Πήρε μια βαθιά ρουφηξιά και στην συνέχεια άφησε την ανάσα της να βγει έξω ελευθερώνοντας μαζί κι ένα μικρό σύννεφο καπνού. Κοίταξε αργά-αργα και έναν-έναν τους τρείς άνδρες παίρνοντας κάθε φορά από μια ακόμα ρουφηξιά.

Στον επάνω όροφο βρισκόταν το κέντρο του ενδιαφέροντός της. Αυτός που έλειπε από τη θέση του. Ο αρχηγός τους. Γρήγορος, αδίστακτος και πανέξυπνος. Είχε όμως ένα ελάττωμα. Δεν έχανε ποτέ του την ευκαιρία να ανεβαίνει στον επάνω όροφο. Πολύ περισσότερο αν η ευκαιρία ήταν ξανθιά και παχουλή.

Είχε φροντίσει να έχει άσους στα μανίκια της. Και όταν δεν θα έφταναν οι άσσοι, είχε φροντίσει να έχει γεμάτα τα ρεβόλβερ της. Κι αν δεν έφταναν κι αυτά είχε τις σφιγμένες γροθιές της κι ένα κόκκινο μπουκαλάκι μαγικό φίλτρο. Η γριά που της το πούλησε, της είπε πως στην ανάγκη ανασταίνει ακόμα και νεκρούς. Μ' αυτά που είχε δει μέσα στο λημέρι της δεν είχε κανένα λόγο να μην την πιστέψει.

Είχε προσπαθήσει πολύ για να πετύχει κάπου αυτή τη συμμορία σε πλήρη απαρτία. Δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσει τη δική της ευκαιρία να πάει χαμένη. Τα εικοσιπέντε χιλιάρικα ήταν δικά της. Δεκαπέντε απλωμένα γύρω της πάνω στο τραπέζι και δέκα να τρίζουν ρυθμικά στο ξύλινο δάπεδο του επάνω ορόφου.

Ήξερε ότι έπρεπε να σχεδιάσει τις επόμενες κινήσεις της πολύ προσεχτικά.


 

 

Edited by Nick V.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nick V. Να ανοίξεις και τόπικ για το παιχνίδι, εκεί που θα γίνει και το poll. Δες τα προηγούμενα για να δεις πώς γίνεται κι αν έχεις καμιά απορία ρώτα εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off (Πληροφορίες - Συμμετοχές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..