Jump to content

The Curious Case of Benjamin Button (2008)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Πάρα πολύ ωραία ταινία, θα συμφωνήσω με τους δύο Ντίνους. Είδα σε αυτή αρκετά μήνυματα (κάποια κρυμμένα, κάποια φανερά) όπως το ότι ανεξάρτητα από την σχετικότητα του χρόνου όλοι βιώνουμε την απώλεια και την αγάπη, το ότι ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις στην ζωή σου, το ότι μερικά πράγματα είναι πολύ δυνατά για να τα ξεχνάσεις.

Μου άρεσε πολύ που δεν στάθηκα σε ατοπήματα το στύλ οτι κανείς δεν παραξενευόταν για την νεότητα του πρωταγωνιστή. Πολύ συγκινητική ταινία.

Επίσης πολύ έξυπνη η σκηνή με το ταξί και το ατύχημα (και επειδή έπαθα ένα ατύχημα αυτό το αν με τα 5 λεπτά το ένιωσα στο μεδούλι μου).

Link to comment
Share on other sites

Την είδα χτες επιτέλους και μου άρεσε. Ήταν αρκετά μεγάλη είναι η αλήθεια! Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να την κάνουν καλύτερη. Δλδ σε κάποια σημεία μπορώ να πω ότι βαρέθηκα κιόλας ενώ σαν θέματα είχαν πολύ ενδιαφέρον και θα μπορούσαν να παρουσιαστούν πολύ καλύτερα κατά την άποψή μου. Άλλα σημεία της ταινίας δεν τα εκμεταλλεύτηκαν όπως θα έπρεπε. Θα μπορούσαν να την κάνουν πιο συγκινητική και δεν το έκαναν. Αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό αλλά ένιωθα ότι ενώ μου δημιουργεί ένα κλίμα, δε με αφήνει να προχωρήσω παρακάτω.

 

Ίσως φταίει και το soundtrack το οποίο για μένα ήταν ακατάλληλο για μια τέτοιου μεγέθους ταινία. Δεν ήταν κάτι που σου μένει στο μυαλό, κάτι τόσο αξιοπρόσεχτο, χανόταν απ' τις όμορφες εικόνες. Εγώ έχω μεγάλο κόλλημα με soundtrack και τα ακούω περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Αυτό ήταν καλό, αλλά δεν μου φάνηκε κατάλληλο για τη συγκεκριμένη ταινία. Συν, κάποια γνωστά τραγούδια της εποχής θα μπορούσαν να τα βάλουν και δεν το έκαναν...

 

Μου άρεσε αυτή η ιστορία με το ρολόι, η σκηνή με το ατύχημα, οι σκηνές που η Νταίζη χορεύει, όταν είναι στο σπίτι τους και περνάνε όλη τη μέρα μαζί και φυσικά το τέλος. Η ιστορία αγάπης ήταν πολύ ωραία και καθόλου γλυκανάλατη(καλά αυτή η λέξη μας έχει κολλήσει εδώ μέσα).

 

Τέλος, θα μπορούσαν να το φτάσουν στο επίπεδο του Φόρεστ Γκαμπ αλλά δεν το έκαναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είδα το The Curious Case of Benjamin Button. Τελικά, οι αμφιβολίες που είχα απο το τρέιλερ διαψεύστηκαν εν μέρη. Το πρώτο μισό της ταινία ήταν πανέμορφο, αληθινό παραμύθι. Πραγματικά, για πάνω απο μια ώρα ένιωθα πως ταξίδευα. Τι ωραίος κινηματογράφος!

Λίγο μετά τα μισά όμως, όπου ο πρωταγωνιστής, με την γνωστή και σε όσους δεν έχουν δει το έργο ανάστροφη ωρίμανσή του έφτασε στις παρυφές της εφηβείας, η ιστορία έκανε κοιλιά. Σαν να έγιναν όλα γρήγορα και η μαγεία να χάλασε λίγο.

 

Όπως και να έχει, στο σύνολο το βρήκα ένα πολύ καλό και αρκετά ξεχωριστό έργο.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ και ομολογώ πως ήταν ένα πολύ όμορφο έργο! Το τρέιλερ δεν ήταν αντιπροσωπευτικό δείγμα της ποιότητας του έργου.

Του καταλογίζω, βέβαια, αδύναμίες προς τα τελευταία τρία τέταρτα όπου γίνεται λίγο αδιάφορο, αλλά γενικά ήταν ένα γλυκό έργο, ταξιδιάρικο σαν παραμύθι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φλύαρο νομίζω αν και ήταν οτι πρεπει για να περασω την ωρα μου (και περασε αρκετη απο δαυτη μεχρι να τελειωσει). Η ιδεα και η προσεγγιση της δηλαδη μου αρεσε. Οχι κατι που θα μου μεινει παντως. Μπλανσετ και Πιτ οπως παρατηρησε γνωστός, παιζουν πολυ καλα αλλα με την εννοια του οτι κανουν ακριβως οτι πρέπει, οταν πρεπει, σαν αυτοματα. Ουτε αυτο το βρίσκω καλό ουτε το οτι ειναι ταινια Φιντσερ που θα μπορουσε καλλιστα να εχει κανει ο Ζεμεκις... Ο DinoHajiyorgi λεει πως ειναι σαν Forest Gumb χωρις τη βλακεια, εγω οταν το ειδα ειπα "ενας τραγικός Φορεστ Γκαμπ". Τωρα το οτι 2 ατομα που δεν ειδαν μαζι την ταινια εκαναν την ιδια συσχετιση, δεν ξερω αν ειναι καλο. Για τον Φιντσερ σιγουρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ τελικά την ταινία, μην έχοντας δει το trailer.

Πολύ ωραία ιδέα του τυφλού ωρολογοποιού ;) .

Πολύ ωραίες οι τελευταίες σκηνές, που ο benjamin ήταν στην παιδική και βρεφική ηλικία.

 

Αλλά όλο το ενδιάμεσο, ειλικρινά, ήταν πάαααρα πολύ, με ασάφειες, ανακρίβειες, και αρκετά κουραστικό σε πολλά σημεία του και υποτονικό στο μεγαλύτερο μέρος του. Έπεσαν οι τίτλοι τέλους και λέει 'based on the short story by f. scott fitzgerald' και αναρωτήθηκα ότι αν ο fitzgerald έγραψε ένα SHORT story, αυτοί με ποιο σκεπτικό πήγαν να κάνουν μια ταινία 2 ωρών και 40 λεπτών; Στον Προκρούστη όλοι! (ή όπως αλλιώς λεγόταν ο τύπος...)

 

Οι πρωταγωνιστές και όλοι οι ηθοποιοί πολύ καλοί στους ρόλους τους, αλλά αρκετοί από τους ρόλους τους ήταν εμποτισμένοι και πλαισιωμένοι με cliche, χαρακτήρες, σκηνές και εικόνες. οπότε, προσπαθούσα να παραμερίσω τα cliche, τις προαναφερθείσες ασάφειες και ανακρίβειες (τις περισσότερες από τις οποίες ανέφερε και ο mman), και αυτό που έμενε ήταν μία γλυκανάλατη ερωτική ιστορία που επαναλαμβανόταν.

"Ω! φαίνεσαι τόσο νεός"

"Σ'αγαπώ."

"Και εγώ σε αγαπάω, όμως γερνάω."

 

(5 χρόνια μετά)

"Ω! φαίνεσαι τόσο νεός"

"Σ'αγαπώ."

"Και εγώ σε αγαπάω, όμως γερνάω."

 

(10 χρόνια μετά_

"Ω! φαίνεσαι τόσο νεός"

"Σ'αγαπώ."

"Και εγώ σε αγαπάω, όμως γερνάω."

Δηλαδή, βάζοντας στην άκρη το βάθος των αισθημάτων τους, η καθημερινότητά τους πρέπει να ήταν λίγο βαρετή με τέτοιους διαλόγους.

 

Θα μπορούσαν να κάνουν μια εκπληκτική ταινία μικρού μήκους, που θα αποτελούνταν από την σκηνή του ωρολογοποιού, και αμέσως μετά τα τελευταία λεπτά με την παιδική και βρεφική ηλικία του Benjamin, όπου και θα είχε φλασιές από τη μέχρι τότε ζωή τους. Σε ένα 20λεπτο θα τα είχαμε όλα και θα είχαμε γλιτώσει και 2,5 ώρες από τη ζωή μας.

 

Σόρρυ για τον κάφρικο τόνο, αλλά το σενάριο ήταν πολύ χλιαρό (lukewarm εις την αγγλικήν) για μια τόσο δυνατή ιδέα και η φωτογραφία ήταν πολύ στημένη (κοίτα τι ωραία καδραρισμένη εικόνα κατάφερα. συγκινείσαι, ε;). Οι ηθοποιοί, για μια ακόμη φορά, ήταν πάρα πολύ καλοί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ο northerain ακόμα να το δει;!

 

ΟΕΟ;!

 

edit by araquel: σμίκρυνση γραμματοσειράς και στρώσιμο φρασεολογίας. αν δεν έπαιζες σφαλιάρες με κάποιον από μικρός τις αφόρητα ζεστές καλοκαιρινές ημέρες, τότε μάλλον πρέπει να προσέχεις πώς εκφράζεσαι για το άτομο αυτό.

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Είπα να μη σας χαλάσω την γιορτή. Η ταινία ήταν μέτριοτατη.

 

Αν δεν το κατάλαβες, εμένα με ενόχλησε που αντί να την κάνουν ταινία ΣΦ (γιατί η ιδέα είναι καλή), την κάνανε δραματάκι ολκής. Αν τώρα επιμένεις οτι η ταινία ήταν καλύτερη ως love story παρά ως SF, είσαι σε λάθος φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα επιμένεις οτι η ταινία ήταν καλύτερη ως love story παρά ως SF, είσαι σε λάθος φορουμ.

 

Αν κάθεσαι και τα διαχωρίζεις...δεν είσαι κάποιος με τον οποίο θα μπορούσα να συνεννοηθώ ποτέ. Σε άπειρες ταινίες θα μπορούσες να κάνεις την ίδια αναλογία διαχωρισμού. SF με τρόμο, με περιπέτεια, με κωμωδία, με κοινωνική καταγγελία κλπ.

 

Ε, τι στο διάολο γεύμα είναι το ολόσκετο SF τέλος πάντων;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι SF με κάτι. Είναι κάτι χωρίς SF. Το να έχεις μια ιδέα SF και να μην την υλοποιείς δεν σημαίνει ότι η ταινία είναι SF.

Με την ίδια λογική, το American Pie είναι δράμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι SF με κάτι. Είναι κάτι χωρίς SF. Το να έχεις μια ιδέα SF και να μην την υλοποιείς δεν σημαίνει ότι η ταινία είναι SF.

 

Ωραία. Γυρίσανε ένα πετυχημένο για μένα και άλλους "κάτι". Δεν του έβαλαν ταμπέλα. Εσύ γιατί κόλλησες;

Link to comment
Share on other sites

δεν κόλλησε, ντίνο. το είπε και μόνος του.

Είπα να μη σας χαλάσω την γιορτή.
εσύ κόλλησες με το πώς αντέδρασε ο northerain στην ταινία αυτή, από την αρχή.

και το θέμα λήγει εδώ. οποιοδήποτε ποστ που θα περιέχει σχόλιο άσχετο θα τροποποιείται. τον ψηφιακό σου χάρακα να τον χρησιμοποείς σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν δε σας άρεσε η ταινία (που εμένα μου άρεσε πολύ κι ας ήταν μεγάλη), ευτυχώς που δε διαβάσατε το βιβλίο! Η νουβέλα του Φιτζέραλντ έχει κοινό με την ταινία μόνο το όνομα (Μπέντζαμιν Μπάτον) και την ιδέα της αντίστροφης γήρανσης, απολύτως τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια, είναι μια αηδία και μετάνιωσα με χίλια που την αγόρασα (τη νουβέλα).

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον Northerain. Η ταινία δεν είναι μετριότατη. Είναι μία από τις χειρότερες που έχω δει. (Κάτω από τι να μπω τώρα για να γλιτώσω την οργή του Χαλκιδαίου;).

Τελείως χάσιμο χρόνου (γιατί έχω ένα κόλλημα με τις ταινίες, πολύ σπάνια τις παρατώ στη μέση).

Τραβούσε, τραβούσε, χωρίς να μου λέει τίποτα σε όλη τη διάρκεια.

 

Σίγουρα, καλό κεντρικό θέμα, αλλά μηδέν στην ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πολύ. Άμα μου αρέσει το καστ, η ιστορία και ο σκηνοθέτης μου αρέσει και η ταινία. Κι αυτά τα βρήκα και τα τρία πανέμορφα.

Είναι τελείως θέμα γούστου το λοιπόν, σαν την Κορομηλά ένα πράγμα, δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις, ή αρέσει ή δεν αρέσει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..