Jump to content

Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ (Robert E. Howard)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Αρχισα σημερα Σολομον Κεην!Το First Complete edition απο Baen εκδοσεις.

http://www.pulpanddagger.com/conan/Kane1.html

 

ΝΑ αρχισω λετε και κανα αλλο βιβλιο να τα διαβαζω παραλληλα;Παντως ειναι ωραιο να διαβαζεις για εναν ηρωα που εκει και πιστολες και σπαθι κι ολα τα κομφορ του 17ου αιωνα κι οχι τον κλασικο μεσαιωνικο τυπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα σημερα Σολομον Κεην!Το First Complete edition απο Baen εκδοσεις.

http://www.pulpandda...onan/Kane1.html

 

ΝΑ αρχισω λετε και κανα αλλο βιβλιο να τα διαβαζω παραλληλα;Παντως ειναι ωραιο να διαβαζεις για εναν ηρωα που εκει και πιστολες και σπαθι κι ολα τα κομφορ του 17ου αιωνα κι οχι τον κλασικο μεσαιωνικο τυπο.

 

 

Μπα στον Κέην δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο όσο στον Κόναν. Οι ιστορίες του δεν είναι τόσο πολύ όμοιες όσο οι άλλες. Μπορείς λοιπόν να το διαβάσεις άφοβα σερί και φυσικά να πεις πως σου φάνηκε όταν το τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και απο εμένα, λοιπόν απο Χαούαρντ έχω διαβάσει τις ιστορίες του που δημοσιέυσε η Ορώρα στα βιβλία τσέπης που εξέδιδε, και κομιξ του Κόναν όταν ήμουν πιο μικρός αλλά απο τα διηγήματα του, δυο μου άρεσαν πολύ και τα ξαναδιαβάζω κατα διαστήματα, το Άλμουρικ και η κοιλάδα του σκώλικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και απο εμένα, λοιπόν απο Χαούαρντ έχω διαβάσει τις ιστορίες του που δημοσιέυσε η Ορώρα στα βιβλία τσέπης που εξέδιδε, και κομιξ του Κόναν όταν ήμουν πιο μικρός αλλά απο τα διηγήματα του, δυο μου άρεσαν πολύ και τα ξαναδιαβάζω κατα διαστήματα, το Άλμουρικ και η κοιλάδα του σκώλικα.

 

Καλώς τον ομοϊδεάτη :lol: Και εγώ από Ωρόρα άρχισα να διαβάζω Howard όπως και πολλούς άλλους άλλωστε. Καλό το Άλμουρικ χωρίς πάντως να είναι και τίποτα το εξαιρετικό. Συμφωνώ όμως απόλυτα για την Κοιλάδα του Σκώληκα. Τι μπορεί άραγε να πει κανείς για αυτή την πραγματικά απίστευτη ιστορία; Μονάχα αυτή να είχε γράψει και τίποτα άλλο θα ήταν ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς του barbaric epic. Την διαβάζω και εγώ κατά καιρούς όπως επίσης και τη Μαύρη Πέτρα και Φωτιά του Ασσουρμπανιπάλ. Μάλιστα παρατήρησα ότι καιρό είχα να πιάσω κάτι δικό του. Μάλλον θα διαβάσω το ''One Who Walked Alone'' την βιογραφία που έγραψε γι' αυτόν η Novalyne Price Ellis, η μοναδική κοπέλα που είχε ο Howard στη ζωή του. Άντε καλές συζητήσεις να έχουμε :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διάβασα το The Haunter of the Ring and other tales, που είναι οι ιστορίες τρόμου, τα occult αστυνομικά και οι ιστορίες με προηγούμενες ζωές.

Ε, λοιπόν, ο Χάουαρντ ανήκει στο παρακλάδι εκείνο του Weird Tale που δεν κατέληξε στον σύγχρονο τρόμο, τις ιστορίες περιπέτειας με έντονο το υπερφυσικό στοιχείο (άλλος πολύ χαρακτηριστικός στο είδος ήταν ο σύγχρονός του Βρετανός Denis Whitley). Ιστορίες όπως το The Skullface, το The Hyena και το People of the Dark ξεχωρίζουν από τη συλλογή για εμένα και μπαίνουν στα τοπ του συγγραφέα. Και υπήρχε και αρκετή διαφοροποίηση ανάμεσα στις ιστορίες για να διαβάζονται η μία μετά την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σεβασμός σε έναν από τους μεγαλύτερους συγγραφείς φανταστικής λογοτεχνίας! Πρώτη επαφή μέσα από τις ανθολογίες της Ωρόρα. Λατρεύω τόσο τα διηγήματα ηρωικής φαντασίας όσο κα τα διηγήματα τρόμου που έγραψε. Μάλλον αρκετά μου έχουν ξεφύγει αλλά κατά καιρούς αγοράζω βιβλία του στα αγγλικά και συμπληρώνω τα κενά μου. Ο τύπος πραγματικά ζούσε αυτά που έγραφε και οι ιστορίες του αποπνέουν δύναμη σε κάθε τους γραμμή (αν τις διαβάσει κάποιος στο πρωτότυπο). Εντάξει, δεν υπάρχει ιδιαίτερος προβληματισμός στο έργο του -σε μια πρώτη προσέγγιση τουλάχιστον- αλλά προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί. Αγαπημένες ιστορίες μαλλον τα The Valley of the Worm, Tower of the Elephant και Wings in the Night. Κρίμα που μας άφησε τόσο νέος...

Link to comment
Share on other sites

μήν ξεχνάς την πολυαγαπημένη ιστορία με τον βασιλιά Κάλ το "The mirrors of Tuzun Thune" καθώς και το επίσης αγαπημένο "The people of the black circle"

"

Link to comment
Share on other sites

μήν ξεχνάς την πολυαγαπημένη ιστορία με τον βασιλιά Κάλ το "The mirrors of Tuzun Thune" καθώς και το επίσης αγαπημένο "The people of the black circle"

"

 

Δυστυχώς το πρώτο δεν το θυμάμαι καθόλου. Από ιστορίες του Kull θυμάμαι μόνο τα Shadow kingdom και By this axe I rule (φοβερά και τα δύο). Επίσης πολύ καλή η ιστορία Kings of (ή in) the night όπου ο Kull ταξιδεύει μέσα από τις διαστάσεις για να πολεμήσει μαζί με τον Bran Mak Morn.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω τα εξής βιβλία με ιστορίες του Ρόμπερτ Χάουαρντ και όσων ασχολήθηκαν με τις ιστορίες του:

 

1. Κόναν ο Κατακτητής

2. Κόναν ο Τυχοδιώκτης

3. Κόναν ο Καταστροφέας

4. Κόναν ο Υπερασπιστής

5. Κόναν: Ο Πύργος του Ερπετού

6. Οι Λόφοι των Νεκρών

7. Άλμουρικ

8. Κουλ

 

Καθώς και τον Άρχοντα των Νεκρών το οποίο είναι το μοναδικό βιβλίο που έχω διαβάσει από Χάουαρντ.

 

Με τι είναι καλό να αρχίσω; Με Άλμουρικ, με Κουλ, με Κόναν; Με ποια σειρά να διαβάσω τα παραπάνω βιβλία δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι την σωστή χρονολόγηση των ιστοριών του Κόναν αν και δεν είναι αυστηρή, τα διηγήματα δηλαδή συνδέονται χαλαρά μεταξύ τους. Στη wikipedia ενδεχομένως να το έχει. Πάντως μία καλή σειρά είναι αυτή με την οποία έβγαλε ο Αίολος τα βιβλία του. Οι Λόφοι των Νεκρών, Άλμουρικ και Κουλ δεν είναι Κόναν. Εκτός από το μεσαίο που είναι ξεχωριστό μυθιστόρημα (και αυτό όχι Κόναν), έχουν να κάνουν με άλλους χαρακτήρες που έπλασε ο συγγραφέας. Μπορείς λοιπόν να τα διαβάσεις όποτε θέλεις. Έχω πραγματικά πολύ μεγάλη περιέργεια να δω πως θα σου φανούν όλα αυτά. Αν σου αρέσουν και είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις και στο πρωτότυπο, εδώ είμαστε εμείς. 'Εχω μπόλικο και καλό υλικό να δανείσω. Και φιλική συμβουλή για ότι και αν ισχύσει τελικά: Μην διαβάσεις πολλά βιβλία του συνεχόμενα. Και αν σε κάποιο έχει παραπάνω από τέσσερα- πέντε διηγήματα, ούτε και αυτά μην τα πάρεις σερί. Οι ιστορίες του αν και ανάμεσα στις καλύτερες στον χώρο της ηρωικής φαντασίας, μοιάζουν ωστόσο πολύ μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχει ο κίνδυνος του overdose. Το έπαθε αυτό φίλος μου εκτός forum σε μία συλλογή που του έδωσα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής βιβλία με ιστορίες του Ρόμπερτ Χάουαρντ και όσων ασχολήθηκαν με τις ιστορίες του:

 

1. Κόναν ο Κατακτητής

2. Κόναν ο Τυχοδιώκτης

3. Κόναν ο Καταστροφέας

4. Κόναν ο Υπερασπιστής

5. Κόναν: Ο Πύργος του Ερπετού

6. Οι Λόφοι των Νεκρών

7. Άλμουρικ

8. Κουλ

 

Καθώς και τον Άρχοντα των Νεκρών το οποίο είναι το μοναδικό βιβλίο που έχω διαβάσει από Χάουαρντ.

 

Με τι είναι καλό να αρχίσω; Με Άλμουρικ, με Κουλ, με Κόναν; Με ποια σειρά να διαβάσω τα παραπάνω βιβλία δηλαδή;

Οι Λόφοι των Νεκρών είναι Solomon Kane, όχι Conan.

Επίσης, αν οι τίτλοι των εκδόσεων Alien αντιστοιχούν με αυτούς της Lancer Books:

 

Κόναν ο Κατακτητής (Conan the Conqueror) = The Hour of the Dragon. Είναι χρονολογικά η τελευταία ιστορία του Χάουαρντ με ήρωα τον Κόναν. Αν στα άλλα βιβλία ο Κόναν δεν είναι βασιλιάς, τότε να διαβαστεί τελευταία.

 

Ο πύργος του Ερπετού (Conan the Warrior)

Περιέχει τις ιστορίες "Red Nails" και "Beyond the Black River" (ίσως και το "Jewels of Gwahlur" αν και νομίζω ότι όχι). Και οι δύο ιστορίες είναι από Χάουαρντ και το βιβλίο αποτελεί επανέκδοση κάποιου βιβλίου των εκδόσεων Alien. Να διαβαστεί πριν τον Κατακτητή.

 

Κόναν ο Τυχοδιώκτης (Conan the Adventurer)

Περιέχει τα:

"The People of the Black Circle" (Robert E. Howard)

"The Slithering Shadow" (Robert E. Howard)

"Drums of Tombalku" (Robert E. Howard and L. Sprague de Camp)

"The Pool of the Black One" (Robert E. Howard)

Να διαβαστεί πριν τον Πύργο του Ερπετού.

 

Τα Κόναν ο Καταστροφέας και Κόναν ο Υπερασπιστής δεν ξέρω πως είναι στο πρωτότυπο, μπορείς όμως να δώσεις τα περιεχόμενά τους; Νομίζω πάντως (από ένα ξεφύλισμα που είχα ρίξει) ότι ο Καταστροφέας είναι αμέσως μετά από τον Πύργο του Ερπετού

 

Το Άλμουρικ τώρα είναι νουβέλα και φόρος τιμής στον John Carter of Mars του Burroughs. Θα σου έλεγα να το αφήσεις για το τέλος ή να το διαβάσεις πρώτο, γιατί είναι κατώτερο από τα άλλα.

 

Για να αρχίσεις τώρα... Εγώ άρχισα με τον Πύργο του Ερπετού και το Λόφο των Νεκρών. Η σειρά δεν έχει τόσο σημασία, γιατί οι ιστορίες γράφτηκαν μη-χρονολογικά, οπότε διαβάζονται άνετα και σκόρπιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Sancha, once of Kordava, yawned daintily, streched her supple limbs luxuriously, and composed herself more comfortably on the ermine-fringed ssilk spread on the carack's poop-deck

 

Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι λέει!!!

 

(Είναι η πρώτη περίοδος από το The Pool of the Black One)

Link to comment
Share on other sites

Sancha, once of Kordava, yawned daintily, streched her supple limbs luxuriously, and composed herself more comfortably on the ermine-fringed ssilk spread on the carack's poop-deck

 

Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι λέει!!!

 

(Είναι η πρώτη περίοδος από το The Pool of the Black One)

 

 

 

Γκόμενα εκτελεί σειρά γκομενοπρεπών κινήσεων επάνω σε χλιδάτα στρωσίδια απλωμένα σε αυτό που λίνκαρε η Ναρου.

Link to comment
Share on other sites

Η οποία κάποτε ήτο κάτοικος της πόλεως ή χώρας Κορντάβα

Link to comment
Share on other sites

Sancha, once of Kordava, yawned daintily, streched her supple limbs luxuriously, and composed herself more comfortably on the ermine-fringed ssilk spread on the carack's poop-deck

 

Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι λέει!!!

 

(Είναι η πρώτη περίοδος από το The Pool of the Black One)

 

 

 

Γκόμενα εκτελεί σειρά γκομενοπρεπών κινήσεων επάνω σε χλιδάτα στρωσίδια απλωμένα σε αυτό που λίνκαρε η Ναρου.

 

Τι, έτσι θα την πηγαίνω την ιστορία; Θα την ποστάρω και θα μου τη μεταφράζετε; F@#$k!

Link to comment
Share on other sites

Tetarte μην απογοητεύεσαι, είναι εύκολα τα αγγλικά του Howard.

Link to comment
Share on other sites

Tetarte μην απογοητεύεσαι, είναι εύκολα τα αγγλικά του Howard.

 

Αγαπητέ μου, η δήλωσίς σου με αποθαρρύνει παραπάνω! Τώρα θα αρχίσω να νιώθω άσχημα και για τα αγγλικά μου! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Tetarte μην απογοητεύεσαι, είναι εύκολα τα αγγλικά του Howard.

 

Αγαπητέ μου, η δήλωσίς σου με αποθαρρύνει παραπάνω! Τώρα θα αρχίσω να νιώθω άσχημα και για τα αγγλικά μου! :hmm:

 

Μην εγκαταλείπεις την μάχη: εκτός από το βιβλίο του REH χρειάζεσαι να έχεις δίπλα σου laptop με λεξικό και σύνδεση στο internet ώστε να ανατρέχεις στην wikipedia. Οπλίσου με αυτά και θα κατακτήσεις την Υβοριανή Εποχή :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tetarte μην απογοητεύεσαι, είναι εύκολα τα αγγλικά του Howard.

 

Αγαπητέ μου, η δήλωσίς σου με αποθαρρύνει παραπάνω! Τώρα θα αρχίσω να νιώθω άσχημα και για τα αγγλικά μου! :hmm:

 

Μην εγκαταλείπεις την μάχη: εκτός από το βιβλίο του REH χρειάζεσαι να έχεις δίπλα σου laptop με λεξικό και σύνδεση στο internet ώστε να ανατρέχεις στην wikipedia. Οπλίσου με αυτά και θα κατακτήσεις την Υβοριανή Εποχή :-)

 

να πώ την αλήθεια μια συλλογή του Κόρμακ ΜακΑρτ που προσπάθησα να διαβάσω μου φάνηκε κάπως δύσκολή. Όπως και τα βιβλία του Βάγκνερ. Πολλά επίθετα και πομπώδης λόγος οπότε χρειάζεται λεξικό απο δίπλα. Αλλα όταν ξεκινήσεις δεν θέλεις να το αφήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε καλοκαίρι στο χωριό γίνεται "έκθεση βιβλίου". Μη φανταστείτε κάτι τρομερό, ένας μεγάλος πάγκος με διάφορα βιβλία, κυρίως άκυροι "οδηγοί" κλπ. Μέσα σε αυτά έπεσε το μάτι μου σε μια μεταφρασμένη συλλογή του Αιόλου με τίτλο "Σόλομον Κέιν: Κόκκινες Σκιές". Το τσίμπησα όπως είναι. Μετά όταν το διάβασα σπίτι μου, προς έκπληξή μου είδα πως η συλλογή είναι φρέσκια, του 2011. Ο μεταφραστής σχολίαζε επίσης πως η μετάφραση έγινε με βάση τα αυθεντικά κείμενα του Χάουαρντ και όχι τα λογοκριμένα κείμενα του '60. Μέσα στο βιβλίο έχει τα διηγήματα:

 

1)Skulls in the Stars

2)Red Shadows

3)Rattle of Bones

4)Moon of Skulls

5)Hills of the Dead

6)Wings in the Night

7)The Footfalls Within

 

Δεν ήξερα τίποτα για τον ήρωα, πέρα από το πρήξιμο του Νιχίλιο να διαβάσω. Μου άρεσε πολύ. Τα πρώτα τρία διηγήματα είχαν ωραία ιστορία, αλλά με ξενέρωσε κάπως ο τρόπος γραφής. Το τέταρτο μου άρεσε σαν τρόπος γραφής και σαν ιστορία, αν και είχε κάποια στοιχεία που δεν μου πολυάρεσαν. Το Hills of the Dead, μαζί με το Wings in the Night είναι τα αγαπημένα μου. Φοβερές ιστορίες. Το Footfalls Within καλούλι, αν και σου ανοίγει την όρεξη για συνέχεια (τα 5,6,7 είναι συνέχειες της ίδιας περιπέτειας, με το 2 ως διήγημα προετοιμασίας). Μου άρεσε γενικά πολύ ο ήρωας και θα ήθελα να διαβάσω και άλλα δικά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι Zaratoth που σου άρεσε η πρώτη σου επαφή με τον Σόλομον Κέιν. Είναι και μερικές ακόμη ιστορίες μ' αυτόν, αλλά όχι πολλές. Υπάρχουν όμως αρκετοί άλλοι χαρακτήρες για να ασχοληθείς αν θέλεις :mf_bookread: Κόναν, Καλ, Μπραν Μακ Μορν, Κόκκινη Σόνια και δεν συμμαζεύεται. Μπόλικο και καλό υλικό. Το βιβλίο πόσο το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Στα 14 ευρώ το βρήκα εκεί. Από Χάουαρντ έχω διαβάσει επίσης και τον Κόναν τον Κατακτητή.

Link to comment
Share on other sites

Στα 14 ευρώ το βρήκα εκεί. Από Χάουαρντ έχω διαβάσει επίσης και τον Κόναν τον Κατακτητή.

 

Μάλιστα, σε ρώτησα γιατί νόμιζα ότι επειδή είπες ότι το πήρες από έκθεση, θα ήταν και πιο φθηνό. ok ευχαριστώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ύστερα από δέκα περίπου χρόνια που την είχα διαβάσει στο πρωτότυπο, ξαναδιάβασα την συλλογή ''Καλ ο Βασιλιάς''. Μάλιστα στην έκδοση του Πατάκη που διάβασα, περιλαμβάνονται μία- δύο ιστορίες που δεν υπάρχουν σ' αυτή της Baen. Ο Καλ είναι ένας από τους πολλούς χαρακτήρες που έπλασε η φαντασία του μεγάλου συγγραφέα. Βάρβαρος γεννημένος στην μυθική Ατλαντίδα, απόκληρος από την φυλή του και σκλάβος σε πολεμική γαλέρα, κατάφερε τελικά να κερδίσει έναν θρόνο με το σπαθί και το τσεκούρι του. Είναι με άλλα λόγια μία άλλη εκδοχή του Κόναν με αρκετές ομοιότητες, αλλά και διαφορές.

 

Οι ιστορίες του χωρίς να φτάνουν στο επίπεδο αυτών του Κόναν, έχουν την δική τους μεγάλη αξία. Καλύτερη όλων φυσικά το φοβερό ''Το Σκιερό Βασίλειο'' που την προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάθε φίλο του φάντασυ. Επίσης το ''Με Αυτό το Τσεκούρι Κυβερνώ!''. Ξέρω από διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει ότι ο συγγραφέας υπήρξε αρκετά εκκεντρικός καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του, εδώ όμως θεωρώ ότι ''υπερέβη τα όρια''. Πραγματικά, γέλασα πάρα πολύ με την τελευταία σελίδα της ιστορίας και τις ατάκες που έλεγε ο Καλ. Αξίζει να διαβαστεί έστω και μόνο γι' αυτή. Τα τελευταία χρόνια έχω αποκτήσει την συνήθεια να σημειώνω σε κάθε βιβλίο τις σελίδες που μου αρέσουν, για να μπορώ όποτε θέλω να ανατρέχω και να τις διαβάζω. Και το ίδιο έκανα και εδώ, και με το πέρας της ιστορίας την διάβασα άλλες τρεις φορές :wind2:

 

Καλός και ωραίος λοιπόν ο Καλ, αλλά ακολουθεί το βασικό μοτίβο που θα συναντήσει κανείς στον Χάουαρντ. Οι ιστορίες δηλαδή μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και σε πλοκή, και σε ιδέες. Εκτός λοιπόν από τους fans του συγγραφέα, δεν πρέπει να διαβαστούν όλες μαζί για να αποφευχθεί το overdose.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ (Robert E. Howard)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..