Jump to content

Διαγωνισμός Mainstream/Συμβατικής Λογοτεχνίας


mariposa
 Share

Recommended Posts

Πολλές φορές στην ζωή θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό, να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου σε κάτι που δεν έχεις συνηθίσει.

Έτσι λοιπόν σε ένα φόρουμ επιστημονικής φαντασίας και φανταστικού σκεφτήκαμε να δώσουμε την δυνατότητα, σε όποιον θέλει να δοκιμάσει να γράψει ιστορίες συμβατικές που να απέχουν από το φανταστικό και να ακουμπάνε την πραγματικότητα (αστυνομικό, κοινωνικό, αισθηματικό, περιπέτεια κλπ). Διοργανώνουμε ένα διαγωνισμό για ιστορίες που θα φιλοξενηθούν στην βιβλιοθήκη των Διαφόρων Ιστοριών με θέμα:

 

«Η Απόδραση»

 

(επειδή «απόδραση» φέρνει στον νου φυλακή, σκεφτείτε ότι μπορεί να είναι απόδραση από το ο,τιδήποτε)

 

Χρήσιμες συμβουλές:

1.Ο αριθμός των λέξεων θα κυμαίνεται μεταξύ 1000-3000. Τα όρια θα τηρηθούν πολύ αυστηρά. Ιστορίες έξω από τα όρια, με πόνο καρδιάς, θα απορρίπτονται.

2.Ο διαγωνισμός αρχίζει από σήμερα 5/2/2009.

3. Οι ιστορίες θα ανέβουν από τις 21/2/2009 και ώρα 00:01 έως και τις 23/2/2009 και ώρα 24:00.

4. Οι ιστορίες που θα ανεβαίνουν θα κλειδώνονται γιατί δεν επιτρέπονται τα σχόλια πριν την περίοδο της ψηφοφορίας.

5. Οι ιστορίες ξεκλειδώνονται στις 24/2/2009 όπου και αρχίζει η ψηφοφορία και επιτρέπεται ο σχολιασμός.

6. Στις 6/3/2009 στις 24:00 τελειώνει η ψηφοφορία. Ο τρόπος της ψηφοφορίας θα ανακοινωθεί με ποστ σε αυτό το τόπικ.

 

 

Ας δούμε τον διαγωνισμό σαν μια νέα πρόκληση και ας δώσουμε το παρόν σε αυτόν (να πλουτίσουμε και λίγο την βιβλιοθήκη των Διαφόρων) .Καλή επιτυχία σε όλους!

 

 

Έφτασε η ώρα που όλοι περιμένατε... Της κρίσεως.

Οι ιστορίες που λαμβάνουν μέρος με την σειρά που αναρτήθηκαν είναι οι εξής:

 

greenmist: Δείπνο στο Σκοτάδι

 

roriconfan: Απόδραση από το (ΜΠΙΠ)

 

vkarg: Η απόδραση

 

adinol: Της Θείας σου

 

kitsos: Το κλειδί είναι στο εικονοστάσι

 

Ο τρόπος ψηφοφορίας είναι ο γνωστός:

Θα κατατάξετε τις ιστορίες από την καλύτερη προς την χειρότερη (οι συγγραφείς την δική τους τελευταία) και θα στέλνετε την κατάταξή σας με πμ στον Tetarto και σε μένα.

Καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kitsos

    12

  • mariposa

    15

  • Adinol Doy

    4

  • Tiessa

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

δηλαδή...no fantasy; Ούτε τόσο δα; Απόδραση σε έναν άλλο κόσμο, φανταστικό, maybe; :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω τις αποδράσεις! Πολύ καλό θέμα και φυσικά θα "αποδράσω" συμμετέχοντας με μία ιστορία απόδρασης!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή...no fantasy; Ούτε τόσο δα; Απόδραση σε έναν άλλο κόσμο, φανταστικό, maybe; :ablush:

δυστυχώς θα πρέπει να μείνεις στο δικό μας πεζό κόσμο. Απόδραση σε φανταστικούς προσφέρουν οι άλλοι διαγωνισμοί ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πωπω! Δύσκολο αυτό. Μια απόδραση χωρίς μάγο να τηλεμεταφέρεται ή νίντζα να κάνει τζούτσου.

Αλλά αν γνωρίζετε το ύφος των ιστοριών μου, θα ξέρετε ήδη τι πρόκειται να γράψω, οπότε μέσα. Το θέμα μου ήρθε σε 10 δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ… για να δούμε. Μπορούμε άραγε να φανταστούμε κάτι που ίσως και να συμβαίνει τώρα κάπου κοντά μας;

 

Και γιατί όχι;

 

Μολύβια; ok!

 

Ξύστρες; ok!

 

Τα παιδιά κοιμούνται; ok!

 

Λετς γκόου!

Link to comment
Share on other sites

Count me in :D :D :D Σχεδον ιδη τελειωσα μια ιστορια

που θυμιζει πολυ αμερικανικη ταινια.....

Edited by Waylander
Link to comment
Share on other sites

post-1466-1233920683_thumb.jpg

 

Άπαιχτο! Τόσο πετυχημένη διαφήμιση μόνο από Χατζηγιώργη έχω δει. :)

Link to comment
Share on other sites

83.jpg

 

Oκ, είναι παιχνίδι και οκ, είναι φάντασυ ΑΛΛΑ έχει ESCAPE στον τίτλο... και μου λείπει τόσο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι εκπληκτικές οι εικόνες, σε σχέση με το θέμα του διαγωνισμού, που έχετε βρει! Αφού λέω στον επόμενο διαγωνισμό να μην μπαίνει θέμα αλλά εικόνα και να γράφουμε όλοι κάτι σχετικό με την εικόνα, ανάλογα πως την ερμηνεύει κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή λεπτομέρεια η οποία νομίζω πως είναι ξεκάθαρη στο πρώτο ποστ αλλά οι παλιοί λέγανε πως η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως και μάλλον είχαν δίκιο.

 

Οι ιστορίες που θα συμμετάσχουν στο διαγωνισμό θα ανέβουν 21 με 23 Φεβρουαρίου αποκλειστικά και μόνο στη βιβλιοθήκη των Διαφόρων Ιστοριών. :gun:

 

Στο παρόν τοπίκιον βάζουμε μόνο ένα λινκ της ιστορίας μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, μια ερώτηση:

Αν η ιστορία διαδραματίζεται στην εποχή μας αλλά έχει κάποιο ψήγμα φανταστικού, μέσα σ' ένα όνειρο ή μια φαντασίωση, επιτρέπεται; Γυροφέρνω μια ιδέα, αλλά το φανταστικό ξετρυπώνει συνέχεια μέσα της. Ως φαίνεται είμαι πολύ μεγάλη για ν' αλλάξω τρόπο σκέψης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σου απαντώ αλλά πιστεύω ότι το να βλέπουμε όνειρα είναι mainstream (ευτυχώς δηλαδή). Από κει και πέρα δεν ξέρω πως το αποδίδεις και το μέγεθος που κατέχει μέσα στην ιστορία σου. Μην το παρατήσεις είναι κρίμα αν έχεις μια ιδέα που είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολύ ωραία. Είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σου απαντώ αλλά πιστεύω ότι το να βλέπουμε όνειρα είναι mainstream (ευτυχώς δηλαδή). Από κει και πέρα δεν ξέρω πως το αποδίδεις και το μέγεθος που κατέχει μέσα στην ιστορία σου. Μην το παρατήσεις είναι κρίμα αν έχεις μια ιδέα που είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολύ ωραία. Είναι κρίμα.

 

Ευχαριστώ. Είχα υπόψη μου να είναι σχετικά μικρό το ονειρικό κομμάτι. Αν προλάβω και βγει κάτι αξιοπρεπές, θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Σας υπενθυμίζω ότι από τις 24:00 σήμερα μπορείτε να ανεβάζετε τις ιστορίες σας μέχρι τις 23/2/2009 και ώρα 24:00.

Ελπίζω να βοηθήσετε τους ήρωές σας να αποδράσουν!

post-1466-1235114114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ρε την κλειδώσατε την ιστορία μου μέσα σε 30 δεύτερα και δε πρόλαβα να διορθώσω τα κενά ανάμεσα στις σειρές! Τέλος πάντων, θα το κάνω μόλις ξεκλειδωθεί. Η συμμετοχή μου.

 

Απόδραση από το (ΜΠΙΠ)

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=8447&hl=

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Για ανεβάστε και οι υπόλοιποι...

post-1466-1235215640_thumb.jpg και μην σκεφτείτε να... αποδράσετε

 

@ rorico είμαι γρήγορη

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Για εδώ ήταν αλλά ήθελα ένα λεπτάκι να βγάλω τα κενά από τις παραγράφους που πάντα αφήνει το σύστημα (δε το κάνω επίτηδες).

 

Μπορείς να τα βγάλεις μόνη σου; Άσε μόνο μια σειρά κενό παντού.

 

edit: Ah, much better. Το πρόβλημα λύθηκε.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..