Jump to content

Πως σας έρχεται μια καλή ιδέα για να γράψετε;


Guest Anime_Overlord
 Share

Recommended Posts

Μπορώ να πω πως η αυπνία είναι το καλύτερο έως τώρα, αν και πολλές φορές η έμπνευση έρχεται αφού τελειώσω ένα βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί εντελώς τυχαία περιστατικά. Τυχαίες φράσεις κυρίως που γίνονται τίτλοι μέσα στο κεφάλι μου και μετά έρχεται και η ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ας ξαναζεστάνουμε λίγο το Topic αφού είναι τόσο ενδιαφέρον...

 

Εγώ τις ιδέες μου τις αντλώ από την καθημερινότητα. Πχ μια βροχερή μέρα, καθώς παρατηρώ από το παράθυρο την δυνατή βροχή να έχει πλημμυρίσει τον δρόμο, γεννιέται αυτόματα στο μυαλό μου μια ιστορία καταστροφής με τσουνάμι, σπασμένο φράγμα ή πλημμυρισμένα ποτάμια.

Το χτίσιμο της πλοκής το κάνω πάντα με εικόνες στο μυαλό μου. Για μένα είναι ο καλύτερος τρόπος να αποδώσω σε λόγο αυτό που σκέφτομαι, γιατί τα βλέπω όλα ζωντανά μπροστά μου. Κάθε λεπτομέρεια, την έκφραση των προσώπων, τον φόντο πίσω, το χρώμα και το είδος των ρούχων,κλπ.

Τους χαρακτήρες μου τους αντλώ από τους ανθρώπους που πλαισιώνουν την καθημερινότητά μου. Καθίστε μια μέρα στην καφετέρια και παρατηρήστε προσεκτικά τους ανθρώπους γύρω σας. Σε δυο ώρες θα συγκεντρώσετε χαρακτήρες για δέκα βιβλία

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει μόνο μια καλή ιδέα για να γράψεις πρέπει να έρθει αυθόρμητα  και το τέλος της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πώς επιτυγχάνετε την καθημερινή σας συγκέντρωση για συγγραφή;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν χρειάζεται να την επιτύχω, έχει κολλήσει πάνω μου και δε φεύγει. Μόλις καθίσω ξεκινώ να γράφω. Να συγκεντρωθώ πρέπει για άλλα πράγματα, για να είμαι παρόν σε κοινωνικές υποχρεώσεις και να μην τρέχει το μυαλό μου στις ιστορίες μου, ας πούμε. (Ευτυχώς η δουλειά μου μου αρέσει οπότε συγκεντρώνομαι εκεί.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Annátale said:

Πώς επιτυγχάνετε την καθημερινή σας συγκέντρωση για συγγραφή;

Είναι το πρώτο πράγμα που κάνω όταν ξυπνάω το πρωί. Δεν διαβάζω μέιλ, δεν ανοίγω το τηλέφωνο, δεν ετοιμάζω πρόγευμα, δεν μιλάω σε κανέναν, δεν βλέπω ειδήσεις, δεν μπαίνω στο φουβού, είμαι μόνο εγώ και η οθόνη του λάπτοπ που δεν το έχω συνδέσει ποτέ στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..