Jump to content

The Hobbit (2012)


Vasot
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί οι γνώμες είναι εκεί και όχι εδώ, αλλά ένιγουέη. Λοιπόν, κρατήθηκα μέχρι σήμερα που έχω γενέθλια για να τη δω εορταστικά. Να πω ότι το βιβλίο είναι ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία της ζωής μου και το διαβάζω τουλάχιστον μια φορά το χρόνο από τότε που ήμουν 13 χρονών.

 

Η πιο κατάλληλη λέξη για να περιγράψω την εμπειρία είναι NERDGASM. Ιδίως εκεί που δείχνουν τα μαύρα βέλη και συνειδητοποιώ ότι το βέλος του Βάρδου ήταν μαύρο επειδή ήταν από σίδερο!!!

Σε κείνη τη φάση χοροπηδούσα στην καρέκλα αλαλάζοντας.

 

Οι σκηνές δράσης ήταν καταπληκτικές, το ίδιο και τα εφέ. Ο δράκος ήταν υπέροχος, κορυφαίος, καραλάτρεψα τον τρόπο που φέγγιζε από μέσα ο λαιμός του πριν ξεράσει τη φωτιά. Ακούστηκαν αρκετές από τις αγαπημένες ατάκες του, κανένα παράπονο.

Μ' άρεσε τρομερά η μάχη με τον Σμάουγκ, πώς χρησιμοποίησαν τα μεταλλευτικά και μεταλλουργικά συμπράγκαλα. Επίσης μ' άρεσε ο τρόπος που χειρίστηκαν το θέμα του Μπέορν, των αραχνών και την όλη φάση στου βασιλιά των ξωτικών. Εγκρίνω πλήρως.

 

Το δε ρομάντζο, τώρα. Θα έλεγα ότι είναι εντελώς σαφές ότι τα ρομάντζα δεν είναι το δυνατό σημείο του Τζάκσον. Ενώ τον βλέπεις στη μια σκηνή να κάνει παπάδες με τη δράση, όταν ειναι να πλησιάσουν δύο άνθρωποι μετατρέπεται σε αδέξιο ατζαμή. Νομίζω ότι βλέπω τον Γκούφη να προσπαθεί να κάνει κάτι και να τον πέφτουν πράγματα από τα χέρια. Δεν τό 'χει ρε παιδί μου ο άθρωπας, πώς το λένε.

Φυσικά και θα έπρεπε να υπάρχει το λαβ στόρι. Είχε τα φόντα να γίνει κάτι πολύ ενδιαφέρον, κι όχι αυτό το ανέμπνευστο, βαρετό, χλιαρό πράμα που είδαμε.

Πχ, γιατί να στέκεται η τύπισσα και να μουρμουράει «αθέλας, αθέλας» σα βλαμμένη, αντί να αρπάξει το χορταρικό από το νάνο και να ορμήσει στο δωμάτιο; Στήνεις ένα δραματικό σκηνικό και τη δείχνεις χαλαρή και κουλ να μη νοιάζεται, και θέλεις να νοιαστούμε εμείς; Κύριε σκηνοθέτα;

 

Μια αναφορά στα περιβάλλοντα, έδωσαν ρέστα με το Μπέργκεν τη Λιμνούπολη, τη σπηλιά του ξωτικοβασιλιά, τις αίθουσες του Έρεμπορ.

 

Λάτρεψα όλες τις μάχες, αλλά νομίζω ότι η αγαπημένη μου ήταν μεταξύ Γκάνταλφ και Σάουρον, για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω.

 

Γενικά μ' άρεσε περισσότερο από την πρώτη, είχε λιγότερο Ράνταγκαστ, ίσως γι' αυτό.

Edited by KELAINO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την είδα, μου άρεσε σε γενικές γραμμές, χαλάστηκα στο τέλος (ίσως επειδή είχα πεισθεί μόνος μου πως αντί να δούμε τη μάχη νάνων-δράκου και το τέλος που είδαμε θα βλέπαμε τη μάχη λιμνούπολης-δράκου και θα τελειώναμε με το θάνατο του Νοσφιστή), τα ξωτικά power rangers ΔΕΝ με χάλασαν, έτσι κι αλλιώς τα είχε ως γαμάουα ο Τόλκιν, μου έλειψε ο Ράνταγκαστ, ήθελα να δω λίγο περισσότερο τον Άρκο. Αυτά κυρίως. Έφυγα από το σινεμά ψιλοξενερωμένος, όχι γιατί δεν μου άρεσε, αλλά γιατί μετά από ένα 10άρι (η πρώτη ταινία) να βλέπεις ένα οκταράκι σου έρχεται κάπως.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Hobbit (2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..