Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
DinoHajiyorgi

Fantasy... Η μάστιγα των διηγημάτων;

Recommended Posts

DinoHajiyorgi

Ίσως ο τίτλος να είναι λάθος. Ίσως θα έπρεπε να είναι «Διήγημα…η μάστιγα του fantasy;»

Έναυσμα για να γράψω το τόπικ ήταν παλαιότερες συμμετοχές σε διαγωνισμούς, ιστοριών fantasy, των οποίων οι συγγραφείς δήλωναν πως η συμμετοχή τους ήταν μέρος βιβλίου που δούλευαν ή από κόσμο που είχαν πλάσει για κάποιο rpg. Μετά, όλες σχεδόν οι κριτικές που ακολουθούσαν τόνιζαν μεν τις ατέλειες, εξέφραζαν όμως και την κατανόηση του για το ατελές λόγω των περιστάσεων.

Για να γίνω ξεκάθαρος στη θέση μου. Δεν με νοιάζει αν κάποιος ανεβάσει σε διαγωνισμό διηγήματος το κεφάλαιο 12 ενός βιβλίου του. Όχι αν έχει φροντίσει να το διαμορφώσει ώστε να δείχνει αυτοτελές, με αρχή-μέση-τέλος.

Πέραν της χιουμοριστικής διάθεσης (που ήταν όλη στον τίτλο), αυτό που ήθελα να μάθω αληθινά, ήταν αν όντως το fantasy δυσκολεύεται στη φόρμα του διηγήματος. Και πήρα δύο αντίθετες και ενδιαφέρουσες απόψεις από δύο σεβαστούς εκπρόσωπους του είδους. Η Naroualis μας είπε πως fantasy και διήγημα τα πάνε μια χαρά, ενώ η Tiessa μας είπε, πως για εκείνη τουλάχιστο ήταν πολύ δύσκολο.

Άσχετα αν κάποιοι έβγαλαν κάποιο άχτι εδώ κατά του fantasy, θέλω να τονίσω πως επειδή εγώ προσωπικά θεωρώ το «fantasy εναντίον επιστημονικής φαντασίας» πολύ μικυ-μάους σαν ιδέα – μόνο για την πλάκα δηλαδή – γι αυτόν τον λόγο και βρίσκω το θάρρος να ξεκινώ τέτοια τόπικ με τέτοιους τίτλους.

Να σας υπενθυμίσω πως είμαι λάτρης του Star Wars, που είναι πολύ περισσότερο fantasy παρά science-fiction; Χωρίς τα στοιχεία του fantasy, η επιστημονική φαντασία θα ήταν προσπέκτους με οδηγίες προγραμματισμού του νέου dvd-player, και αυτό δεν θα το γούσταρα καθόλου.

Και για την αγαπημένη μου Nienor:

Ο Bugs Bunny...Μπρουμχίλντα!

northerain

Προσωπικά δεν με ενοχλεί αν κάποιος βάζει ιστορίες που είναι κομάτι μεγαλύτερου έργου στους διαγωνισμούς. Αν όμως το διήγημα πάσχει λόγω αυτού, δεν θα χαριστώ επειδή ''ειναι μέρος της επταλογίας μου''. Νομίζω είναι απλό.

I robot
Στο παράδειγμα που προσφέρεις, το ημιτελές διήγημα που κατατίθεται σε έναν διαγωνισμό είναι σαν ένας δρομέας που τρέχει γρήγορα γρήγορα μέχρι τη μέση και σταματάει λέγοντας "ξέρετε, βγάλτε με πρώτο, γιατί αν συνέχιζα να τρέχω με αυτήν την ταχύτητα, θα έβγαινα πρώτος".

βασικά οχι δεν ειπα κάτι τέτοιο. Μαλλον το αντίθετο. Χωρις να μπορώ να ξέρω τις προθέσεις του συγγραφέα/δρομέα απλα φαντάζομαι πως αν κάποιος παρουσιάζει κάτι ημιτελές, γνωρίζει (ή πρεπει να γνωρίζει) από πριν πως θα κριθεί για αυτο. Αρα ας κάνει ότι θέλει, εγω μαζί του :) Αυτο είπα.

Όσο για την Ελλάδα, υπάρχει ένα ένθετο εφημερίδας με πολιτικές γελιογραφίες, emo κομιξάκια και μια (συγκεκριμένου τύπου) ιστορία ΕΦ που ελάχιστοι διαβάζουν...

:huh: ???

και τέλος, προς υπεράσπιση του DinoHajiyorgi (οχι πως την χρειάζεται αλλα λέμε) αλλα και γενικά, τι παρατηρώ ως περιστασιακός χρήστης. Αν κανω λαθος διορθωστε με:

Παιδια μηπως ειμαστε πολύ "πολιτικά ορθοί" εδω μέσα; Ο ανθρωπος ανοιξε ενα θρεντ κανοντας ερωτηση και απάντηση επι του θεματος πήρε απο ένα- δύο άτομα. Οι υπολοιποι θιγονται προσωπικα ή ειναι "μα καλα τι ειναι αυτα που ρωτάς;".

Δηλαδή σε ένα φόρουμ για την φαντασία, το πεδίο της λογοτεχνίας που υποτίθεται παιζει η μεγαλύτερη ελευθερία, τόσο εκφρασης όσο και αναπτυξης ιδεων, πρέπει να παίζει αυτοπεριορισμός και αυτολογοκρισία για να μη στενοχωριόμαστε ή για να μη μας κρίνει ο περιστασιακός χρήστης; Μήπως είναι λίγο οξύμωρο αυτο;

Και ναι, το Fantasy vs Scifi ειναι σα να λέμε Πορτοκαλια vs Λεμονια ή οπως παλιά στη στήλη αλληλογραφιας του ΑΓΟΡΙ, Χεβυ Μέταλ vs Ραπ. Δηλαδή κανένα νόημα.

DinoHajiyorgi
Δηλαδή σε ένα φόρουμ για την φαντασία, το πεδίο της λογοτεχνίας που υποτίθεται παιζει η μεγαλύτερη ελευθερία, τόσο εκφρασης όσο και αναπτυξης ιδεων, πρέπει να παίζει αυτοπεριορισμός και αυτολογοκρισία για να μη στενοχωριόμαστε ή για να μη μας κρίνει ο περιστασιακός χρήστης; Μήπως είναι λίγο οξύμωρο αυτο;

Και ναι, το Fantasy vs Scifi ειναι σα να λέμε Πορτοκαλια vs Λεμονια ή οπως παλιά στη στήλη αλληλογραφιας του ΑΓΟΡΙ, Χεβυ Μέταλ vs Ραπ. Δηλαδή κανένα νόημα.

Έχω θυμώσει. Δεν θα το αρνηθώ. Νέα μονοπάτια για μένα. Ποτέ πριν δεν είχα τόσους φίλους. Και για άλλη μια φορά πλήγωσα κάποιους. Όταν μου λένε πως πληγώθηκαν, ξέρω πως λένε την αλήθεια. Για ποιο λόγο να πουν ψέματα; Και είμαι τσατισμένος που πρέπει να ζητάω πάλι συγνώμη. Δεν μισώ, ούτε πιστεύω με σθένος όλα όσα έγραψα για το fantasy. Φαντάσου όμως και να τα πίστευα, να το μισούσα και να ήθελα να πω χειρότερα. Τότε τι θα έπρεπε να κάνω;

Τώρα βλέπω δύο επιλογές μπροστά μου. Η μία είναι να αλλάξω, να μάθω μια νέα γλώσσα που δεν θα πληγώνει κανέναν. Η άλλη είναι να κλείσω το στόμα μου κλειστό, τα δάχτυλα μου μακριά από τα πλήκτρα, μόκο, τουμπεκί. Δεν θα σχολιάσω ξανά fantasy που να μου χώσετε πιστόλι στον κρόταφο.

Αναγνωρίζω πως δεν είμαστε όλοι οι ίδιοι. Ο καθένας έχει τις ευαισθησίες του, κι αν εμένα δεν με ενοχλεί ό,τι και να ακούσω για την ε.φ. δεν θα είναι το ίδιο για τον άλλον με το fantasy. Το ζητούμενο είναι να κατανοώ την συγκεκριμένη ευαισθησία του άλλου.

Κι εδώ, για άλλη μια φορά… ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΩ. ΤΩΡΑ, ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΙ ΑΥΤΟ. Γιατί σοβαρά, λέτε να ξεκίνησα αυτό το τόπικ γιατί είχα μια φαγούρα να πονέσω την Κιάρα ή την Ευθυμία ή δεν ξέρω εγώ ποιον άλλον; Θα πω μια τελευταία κουβέντα και εγώ τουλάχιστο τελειώνω εδώ.

Θυμάμαι κάποιον ξεδοντιάρη στην τηλεόραση, μέλος του όχλου που ρήμαξε τον κινηματογράφο Έμπασυ επειδή πρόβαλε τον «Τελευταίο Πειρασμό», να ουρλιάζει «Δεν το αντέχω! Μου προσβάλλει τα θεία, το καταλαβαίνεις;!»

«Μου προσβάλλει τα θεία.» Την ξέρουμε όλη αυτή την κουβέντα. Ίσως είμαι ο μόνος Έλληνας που δεν την καταλαβαίνει.

Πιστεύω στον Θεό; Πιστεύω στον Χριστούλι; Πιστεύω, να’ναι καλά η χάρη τους. Βγαίνει ένας δίπλα μου και αρχίζει να βρίζει Θεό και Χριστούλι. Πως είναι δυνατό να πιστέψω πως αυτός ο φουκαράς, που μόνο την ψυχή του μαυρίζει, είναι ικανός να πληγώσει ή να καταλύσει τα θεία; Θα μπορούσα να τον λυπηθώ ή να τον βρω αστείο. Να του ανοίξω το κεφάλι στα δύο προς υπεράσπιση των θείων μόνο οξύμωρο μου κάνει. Τον είχε ο διάβολος ήδη τον έναν στο τσεπάκι, τώρα μας έχει και τους δύο. Ξεφεύγω όμως…

Να μου εξηγήσει κάποιος το «μας προσβάλλεις το fantasy!» Στο Θεό ή στους θεούς σας! Ούτε την μαγειρική της μαμάς σας να είχα θίξει. (Και όσον αφορά τα δικά σας έργα, ξέρετε πολύ καλά πόσο έχω λατρέψει ιστορίες της Ευθυμίας, της Κιάρας και άλλων.) Δεν μιλάμε όμως για προσωπικά έργα. Εκεί όλα αποδεκτά. Προσέβαλλα… πως θα το λέγατε… έναν θεσμό –αν όχι θρησκεία;-

Τι έπαθε το fantasy εξαιτίας του τόπικ που άνοιξα;

Ορκίζομαι πως δεν θα ξαναγίνει γιατί επ’αυτού τέλειωσα.

Nihilio
και τέλος, προς υπεράσπιση του DinoHajiyorgi (οχι πως την χρειάζεται αλλα λέμε) αλλα και γενικά, τι παρατηρώ ως περιστασιακός χρήστης. Αν κανω λαθος διορθωστε με:

Παιδια μηπως ειμαστε πολύ "πολιτικά ορθοί" εδω μέσα; Ο ανθρωπος ανοιξε ενα θρεντ κανοντας ερωτηση και απάντηση επι του θεματος πήρε απο ένα- δύο άτομα. Οι υπολοιποι θιγονται προσωπικα ή ειναι "μα καλα τι ειναι αυτα που ρωτάς;".

Δεν είναι οξύμωρο, αν συνυπολογίσουμε τον προβοκατόρικο τίτλο του θέματος. Αν πχ το "Fantasy" αντικατασταθεί με τη λέξη "μυθιστορήματα" ή "τριλογίες" ή "ν-λογίες©" ή "κοσμοπλασία" ή "αποσπάσματα" ή "συνέχειες" (να συνεχίσω και με άλλες εναλλακτικές; ) τότε η συζήτηση δε θα ήταν τόσο τεταμένη.

Ηθικό δίδαγμα: προσέχουμε τι τίτλους βάζουμε την επόμενη φορά.

Βάλε καλύτερα Maiden vs Metallica ή Epic vs Thrash στη στήλη αλληλογραφίας του Metal Hammer και θα είσαι πιο κοντά.

DinMacXanthi

Βασικά δεν τίθεται θέμα να γίνεται όλη αυτή η συζήτηση. Τα πράγματα είναι απλά. Οι Maiden είναι κλάσεις ανώτεροι από τους Λεφτάlica και δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε παραπάνω. Παρακαλώ να κλειδωθεί το τόπικ.

( :spam: ξέρω, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ)

Naroualis
Να μου εξηγήσει κάποιος το «μας προσβάλλεις το fantasy!» Στο Θεό ή στους θεούς σας! Ούτε την μαγειρική της μαμάς σας να είχα θίξει. (Και όσον αφορά τα δικά σας έργα, ξέρετε πολύ καλά πόσο έχω λατρέψει ιστορίες της Ευθυμίας, της Κιάρας και άλλων.) Δεν μιλάμε όμως για προσωπικά έργα. Εκεί όλα αποδεκτά. Προσέβαλλα… πως θα το λέγατε… έναν θεσμό –αν όχι θρησκεία;-

Τι έπαθε το fantasy εξαιτίας του τόπικ που άνοιξα;

Αν ήξερες, αν είχες διαβάσει φάντασυ πέρα από αυτά που γράφουμε εδω (γιατί μπορεί να είναι αλλά μπορεί και να μην είναι χαρακτηριστικό φάντασυ αυτά που γράφουμε εδώ), τότε θα είχες κάθε δικαίωμα και να προσβάλεις και να επιτίθεσαι σε όσα θεία θες. Και κανείς δε θα σου έλεγε τίποτε.

Και ξεκόλλα -όχι, συγνώμη, ξεκολλάτε ήθελα να πω, όλοι σας- με το θέμα του θεσμού και της θρησκείας. Με τον τρόπο που μιλάτε, επαναλαμβάνω, χωρίς να έχετε επαφή με το φάντασυ πέρα από ένα ή δυο βιβλία, μου λετε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι αυτό που μου αρέσει είναι μια βλακεία και μισή κι ότι αυτό που αρέσει σε σας δεν είναι. Πράγμα που εγώ δεν έχω κάνει ποτέ. Και μπορεί να μιλάω για τον εαυτό μου, αλλά αναρωτιέμαι αν έχει ανοιχτεί ανάλογο τόπικ που να ενοχοποιεί την εφ ή τον τρόμο για πράγματα για τα οποία ευθύνονται εξολοκλήρου οι συγγραφείς κι όχι το είδος.

Vasot
Με τον τρόπο που μιλάτε, επαναλαμβάνω, χωρίς να έχετε επαφή με το φάντασυ πέρα από ένα ή δυο βιβλία,

Γινεσαι προκλητικος και το τραβας το σχοινι για flame war

1) Δεν γνωριζεις ποσα βιβλια εχει διαβασει ο καθενας.

2) Απο που και ως που χρειαζεται να εχεις διαβασει 1000000 βιβλια με fantasy για να θεωρεισαι εξπερ και ειδημων του ειδους ; Απο που και ως που το Fantasy ειναι μονο τα βιβλια ;

Το fantasy για μενα προσωπικα ειναι τεχνη και οχι απλα ενα τεραστιο κουραστικο κειμενο σε ενα κωλοχαρτο και ενα ματσο αμπελοφιλοσοφιες του καθε <<διανοουμενου>>, τωρα αμα εσυ το βλεπεις διαφορετικα ειναι δικο σου θεμα.

Nihilio

Πάρτε όλοι μια βαθιά ανάσα καλύτερα και ξαναδιαβάστε τι γράφετε.

Είπαμε, υπήρξε μια ατυχής αρχική διατύπωση, κάποιοι παρεξηγηθήκαμε, ακολούθησαν και άλλες ατυχείς διατυπώσεις, ο Ντίνος ζήτησ συγνώμη αν προσέβαλλε κάποιον και οι μισοί συμμετέχοντες περάσαν από το θιγμένο εριστικό στο θιγμένο passive-agressive mode.

Μήπως να το λήγαμε σιγά σιγά και διακριτικά το θέμα, αφήνοντάς το να εκτονωθεί ή έστω κάνοντας μια πολιτισμένη συζήτηση με επιχειρήματα; Γιατί, αν συνεχιστούν οι προσωπικές προσβολές δε σας βλέπω καλά εδώ μέσα.

Naroualis

Ναι, αναγνωρίζω ότι το παρατράβηξα εδώ. Είδα δύο ή τρία ποστ, από ατομα, που λένε αυτό το πράγμα, όμως. "Εγώ δεν έχω διαβάσει φάντασυ, αλλά νομίζω ότι το φάντασυ μπλαμπλαμπλα." Τώρα σχετικά με τα βιβλία, αναφέρομαι σε αυτά γιατί από κει ξεκίνησε η κουβέντα, από τα διηγήματα.

Έντιτ γιατί ξέχασα: σχετικά με το πόσο διαννοούμενη είμαι... τι να πω. Ποτέ δε σκέφτηκα τον εαυτό μου σαν τέτοιον. Ελπίζω να μη με βλέπουν κι οι άλλοι έτσι.

Edited by Naroualis

Eroviana

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά! Δεν έχουμε δικαίωμα να τσακωθούμε ή να διαφωνήσουμε; Όπως υπάρχει το δικαίωμα να κρίνει ο καθένας ότι θέλει έτσι υπάρχει και το αντίστοιχο της διαφωνίας. Αφού σε μια βδομάδα θα το έχουμε ξεχάσει και θα'ναι όλα όπως πριν. Οι βαρυσήμαντες δηλώσεις λοιπόν, είναι λίγο άτοπες (δεν ξέρω αν έχουν σχέση με πρωταπριλιά βέβαια).

Λέγοντας αυτό, θα φέρω ένα πολύ απλό παράδειγμα για να καταλάβουν όλοι γιατί θίχτηκαν/καμε οι φαντασάδες. Κάτι που έκανα κι εγώ κατά κόρον πριν καταλάβω τι παίζει. Συζητούσαμε για βιβλία γενικώς με μια παρέα με αφορμή μια νουβέλα του Πράτσετ που διάβαζα εγώ. Άρχισε να μου λέει η φίλη μου διάφορα συμφωνώντας με τις απόψεις μου. Και "τολμάει" ένα παιδί να αναφέρει Osho και Coehlo και αυτόν που έγραψε το Σιντάρτα και δεν τον θυμάμαι τώρα. Ξέρετε βέβαια ότι κάποιοι συγγραφείς είναι "taboo" τρόπον τινά σε κάποιους κύκλους. Άρχισε λοιπόν η φίλη μου να τους απαξιώνει και να υποτιμά τη νοημοσύνη όσων διαβάζουν τέτοιου είδους βιβλία. φυσικά, το παιδί προσβλήθηκε. Γιατί, ναι μεν είναι θεμιτό να μη σου αρέσει κάτι, αλλά όχι να προσβάλεις κάποιον για τις επιλογές του.

Κι εκεί είναι το θέμα. Όχι γιατί σε πολύ κόσμο δεν αρέσει το φάντασυ, αλλά γιατί το θεωρούν υποδεέστερο είδος και παραλογοτεχνία. Το να προέρχονται τέτοιες απόψεις από άσχετους πάλι το ανέχεσαι. Όταν όμως αυτή η απαξίωση προέρχεται από ένα "αδελφό" είδος... καταλαβαίνετε.

Η ερώτηση ήταν θεμιτή και ο τίτλος, προσωπικά, δε με πείραξε. Μου φάνηκε και λίγο αστείος. Εκεί που πειράχτηκα ήταν που μερικοί, αντί να απαντήσουν, βρήκαν πάτημα στο τόπικ για να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους για το φάντασυ.

Και κλείνω, επιτέλους!, λέγοντας ότι προτιμώ να γράφω διηγήματα ολοκληρωμένα παρά τεράστια μυθιστορήματα (αυτό μπορώ άλλωστε, μέχρι τώρα να κάνω) αλλά δε μ' αρέσει και πολύ να τα διαβάζω. Θέλω ποσότητα (όσο πιο πολλές σελίδες, μάλιστα, τόσο πιο πολύ μ' αρέσει) για να απολαύσω μια ιστορία.

Vasot

Οπως και εμενα μου αρεσει να εκφραζομαι περισσοτερο με το εικαστικο μερος του fantasy και λιγοτερο με κειμενα και προσωπικες αμπελοφιλοσοφιες. Ο καθενας το απολαυνει με τον τροπο του, ομως προσωπικα δεν προκειται να δεχτω απο κανεναν να μου οριοθετηση το τι ειναι fantasy και να καθησω να το καταπιω και να το βουλωσω...

Την ιδεολογια οτι οσα περισσοτερα βιβλια fantasy εχει διαβασει καποιος να πρεπει να θεωρειτε ως και ο ΜΕΓΑΣ ΦΑΝ ΚΑΙ ΕΞΠΕΡ του fantasy την θεωρω απιστευτα γελοια και αφελη.

Ειμαι μελος και σε ξενα φορουμ που αφορουν το fantasy και μονο σε αυτο το φορουμ την συναντησα αυτου του τυπου λογικης απο καποιους...

Spock

Το θέμα έχει ξεφύγει τελείως. Αν θέλετε να μιλήσετε γενικά για fantasy/sci-fi κάντε άλλο τόπικ. Εδώ είναι ξεκάθαρο και σαφές για ποιο πράγμα μιλούσε ο Ντίνος όταν άνοιξε το παρόν τόπικ. Αν θέλετε, ανατρέξτε στα αντίστοιχα ποστ για να το δείτε. Τα υπόλοιπα είναι off-topic.

Nihilio
Οπως και εμενα μου αρεσει να εκφραζομαι περισσοτερο με το εικαστικο μερος του fantasy και λιγοτερο με κειμενα και προσωπικες αμπελοφιλοσοφιες. Ο καθενας το απολαυνει με τον τροπο του, ομως προσωπικα δεν προκειται να δεχτω απο κανεναν να μου οριοθετηση το τι ειναι fantasy και να καθησω να το καταπιω και να το βουλωσω...

Την ιδεολογια οτι οσα περισσοτερα βιβλια fantasy εχει διαβασει καποιος να πρεπει να θεωρειτε ως και ο ΜΕΓΑΣ ΦΑΝ ΚΑΙ ΕΞΠΕΡ του fantasy την θεωρω απιστευτα γελοια και αφελη.

Ειμαι μελος και σε ξενα φορουμ που αφορουν το fantasy και μονο σε αυτο το φορουμ την συναντησα αυτου του τυπου λογικης απο καποιους...

Πρώτον: Η έκφραση "κείμενα και προσωπικές αμπελοφιλοσοφίες" προσβάλει πολλους από εμάς που εκφραζόμαστε μέσα από το λογοτεχνικό κομμάτι και όχι (για να καταλάβεις το τι ακριβώς είπες) μέσα από "εικονίτσες και σκιτσάκια" ;)

Δεύτερον: Το να έχει διαβάσει κάποιος πολλά βιβλία fantasy δεν τον κάνει απαραίτητα ΕΞΠΕΡ, αλλά το να έχει διαβάσει 2-3 τον καθιστά αναξιόπιστο στις κρίσεις του για τα Fantasy ΒΙΒΛΙΑ γενικότερα. Το ίδιο ισχύει και με κάποιον που έχει μελετήσει χιλιάδες δείγματα fantasy art σε σχέση με κάποιον που έχει κάτσει να δει 5-6 στο ίντερνετ, για να το φέρουμε στη δική σου περίπτωση

Naroualis
Πρώτον: Η έκφραση "κείμενα και προσωπικές αμπελοφιλοσοφίες" προσβάλει πολλους από εμάς που εκφραζόμαστε μέσα από το λογοτεχνικό κομμάτι και όχι (για να καταλάβεις το τι ακριβώς είπες) μέσα από "εικονίτσες και σκιτσάκια" ;)

Δεύτερον: Το να έχει διαβάσει κάποιος πολλά βιβλία fantasy δεν τον κάνει απαραίτητα ΕΞΠΕΡ, αλλά το να έχει διαβάσει 2-3 τον καθιστά αναξιόπιστο στις κρίσεις του για τα Fantasy ΒΙΒΛΙΑ γενικότερα. Το ίδιο ισχύει και με κάποιον που έχει μελετήσει χιλιάδες δείγματα fantasy art σε σχέση με κάποιον που έχει κάτσει να δει 5-6 στο ίντερνετ, για να το φέρουμε στη δική σου περίπτωση

Η θέση του Νιχίλιο με καλύπτει πλήρως.

kitsos
και αυτόν που έγραψε το Σιντάρτα και δεν τον θυμάμαι τώρα

Χέρμαν Εσσε

I robot
Δεν είναι οξύμωρο, αν συνυπολογίσουμε τον προβοκατόρικο τίτλο του θέματος. Αν πχ το "Fantasy" αντικατασταθεί με τη λέξη "μυθιστορήματα" ή "τριλογίες" ή "ν-λογίες©" ή "κοσμοπλασία" ή "αποσπάσματα" ή "συνέχειες" (να συνεχίσω και με άλλες εναλλακτικές; ) τότε η συζήτηση δε θα ήταν τόσο τεταμένη.

Ηθικό δίδαγμα: προσέχουμε τι τίτλους βάζουμε την επόμενη φορά.

Οξύμωρο νομίζω είναι ακρίβως γιατι το φανταστικό είναι κατα ένα πολύ μεγάλο μέρος του προβοκατόρικο. Στην πιο απλή του μορφή υπονομέυει την ιδια την καθημερινή πραγματικότητα. Για να μη πιάσουμε επι μέρους, θρησκείες, κοινωνίες, πολιτική κτλ.

Τωρα ναι, μπορουμε να αλλαζουμε και λέξεις που ενοχλουν στους τιτλους θεμάτων του παρόντος φορουμ και να περιμενουμε να τυπωθουν καποια στιγμη και σε χαρτι για να εχουμε την ευκαιρια να τα καψουμε και σε καμια πλατεία. Μιας και ειναι ενοχλητικα δηλαδη. Ελα ρε παιδια, ήμαρτον δλδ.

@Naroualis

Ως αναγνωστης και επιστημονικης φαντασιας και τρομου και κομικς μπορω να σου πω πως τις εκφρασεις παραλογοτεχνια, υποκουλτουρα και μικιμάου τις εχω φάει με τη σεσουλα. Ισχυουν; Εγω λέω οχι. Καποιος αλλος λεει ναι. Δε θα προσβληθώ κιολας. Αλλίμονο αν χαλάω τη ζαχαρένια μου κάθε φορά. Προτιμώ να θεωρω εμένα σχετικό και να θεωρώ αυτον ασχετο. Μπορεί και αυτος να έχει αναλογη αποψη για μένα. Απλα πραματα. Το συζηταμε. Ο κος Χατζηγιώργης ειχε βάλει και disclaimer στο αρχικο του ποστ, "με αγαπη κτλ" τι άλλο πρεπει να κάνει καποιος; Μη "μυγιαζομαστε", κρίμα είναι.

Solonor

Να δηλώσω πως έχοντας διαβάσει αρκετά βιβλία fantasy, έχοντας ζωγραφίσει αρκετές ζωγραφιές κι έχοντας βάψει κάμποσες φιγούρες, έχοντας παίξει αμέτρητες μέρες ADnD, Warhammer και έχοντας παίξει 300 μέρες και βάλε παιχνίδια fantasy σε P.C., έχω πλέον πειστεί πως όλα αυτά ήταν απλά χαμένος χρόνος αμπελοφιλοσοφιών. Παραλογοτεχνία, μικιμάου και μπαρμπατζέλια τέλος λοιπόν. Πάω να παίξω προπό.

Καλό διάβασμα.

Υ.Γ. ΠΑΟΚ ΟΛΕ.

heiron

Αντί να κάθεστε να τρώγεστε εδώ μήπως να ρίχνατε όλοι μια ματιά στο αρχικό ποστ του Ντίνου;

Το θέμα δεν είναι αν το φαντασυ είναι φτου κακά μπροστά στο ανυπερβλητο σκιφι!Μπλακωθείτε και στις μπουνιές(αν έτσι αγαπάτε) για αυτό το θέμα αλλά αλλού.

Το θέμα είναι αν αυτό που έχει παρατηρήσει ο Ντινος(ότι υπάρχουν συμμετοχές σε διαγωνισμούς διηγημάτων που είναι μέρη φάντασυ σειράς ενώ οι ΕΦ-και οι τρόμου;-συμμετοχές είναι συνήθως ανεξάρτητα διηγήματα) ισχύει εδώ κι αν ισχύει γενικότερα.Δηλαδή αν το φάντασυ ειναι για n-λογίες κι όχι για αυτοτελή διηγήματα.

Πιστεύω ότι στο εμπόριο έχει γίνει μια στροφή στα μεγάλα μυθιστορήματα-nλογίες μετά τον Τόλκιν.Οι παλιοί γράφανε διηγήματα ακόμη κι όταν το συνολο του έργου τους μπορούσε να είναι μια 6λογία πχ.Γιατί ζούσανε κυρίως από περιοδικά οπότε αντί για 6 βιβλία τουβλα πουλούσαν 30 διηγήματα που σε 5ντάδες τώρα κυκλοφορύν σαν τόμοι.Αλλά τώρα πλέον πουλάνε σειρές από βιβλία τούβλα σχεδόν όλοι οι διάσημοι(ενώ παλιά ήταν η εξαίρεση).Παραδείγματα:

Οι παλιοσειρές(διηγήματα)

Χάουαρντ,Λάβκραφτ,Μούρκοκ,Λαιμπερ,...

Οι ψάρακες(νιλογίες τούβλων)

Μαρτιν,Ερικσον,ολοι-οι-κλώνοι-του-Τολκιν,Ρόουλινγκ,...

Η ΕΦ αντιστεκέται κάπως περισσότερο με κάποια περιοδικά και άλλους θεσμούς αλλά και πάλι η πολυνίκης των βραβείων Hugo-Nebula Connie Willis είναι πολύ λιγότερο γνωστή και "πετυχημένη" από τύπους που έχουν βγάλει κάποια βιβλία τούβλα ΕΦ.Λογικά η ΕΦ θα ακολουθήσει το φάντασυ για να καλύψει το χαμένο έδαφος.

tetartos

Μπορεί κάποιος να συνοψίσει που βρίσκεται η διαφωνία;

Και, προσωπικά, αναρωτιέμαι: ποιες ευαίσθητες χορδές σας χτυπήθηκαν; Τι είναι αυτό που ενόχλησε καθέναν;

Nienor

Εγώ μπορώ να σας ζητήσω συγγνώμη που σας έμπλεξα, δε θα το είχα κάνει αν δεν είχα μπλεχτεί πρώτα άσχημα εγώ, αλλά δε θεωρώ πως δεν είχα και δικαίωμα να τα πω τα όσα είπα. Είναι η γνώμη μου, η οποία φυσικά και πηγάζει από τα προσωπικά μου συναισθήματα -όπως φαντάζομαι συμβαίνει και στον καθένα εξάλλου.

Απαντώντας στον Τέταρτο: εμένα με ενοχλεί αφάνταστα αυτό που λέει κι η Εροβιάνα:

Η ερώτηση ήταν θεμιτή και ο τίτλος, προσωπικά, δε με πείραξε. Μου φάνηκε και λίγο αστείος. Εκεί που πειράχτηκα ήταν που μερικοί, αντί να απαντήσουν, βρήκαν πάτημα στο τόπικ για να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους για το φάντασυ.

Και με ενοχλεί, και με πληγώνει, και με στεναχωρεί, και με κάνει να νιώθω ανεπιθύμητη και μου χάλασε ήδη ένα βράδυ, γιατί ρε παιδιά, το μέσα μου αρνείται να το καταλάβει αυτό το μένος και την ενόχληση που βλέπω. Και όπως ακριβώς όλοι οι άλλοι έχουν το δικαίωμα να πουν πως το βλέπουν, έτσι πιστεύω πως το έχω κι εγώ. Εγώ λοιπόν το είδα έτσι, το πήρα προσωπικά γιατί ουσιαστικά προέρχεται από την παρέα μου κι όχι από τον χ κριτικό της τάδε φυλλάδας που χεσμένο τον έχω στην τελική. Και το ότι το πήρα προσωπικά δε σημαίνει καθόλου ότι έχω στραβώσει με συγκεκριμένα άτομα. Καθόλου! Και ξέρω πως όσοι με ξέρετε τουλάχιστον μπορείτε να το καταλάβετε αυτό. Αν έχω στραβώσει με κάποιον είναι με τον εαυτό μου και μόνο, γιατί εγώ είμαι στην τελική που το βλέπω έτσι και ο δικός μου τρόπος σκέψης μου αφαιρεί το δικαίωμα να ανεβάσω ξανά ιστορίες που "ενοχλούν" τους φίλους μου.

Και για το Ντίνο: εμένα προσωπικά δε με πείραξε ούτε ο τίτλος του τόπικ σου, ούτε και αυτά που λες εσύ προσωπικά και ειλικρινά θεωρώ πως κακώς μπαίνεις στη διαδικασία να ζητάς συγγνώμη και να το παίρνεις το θέμα επάνω σου. Εξάλλου, μαζί το έχουμε συζητήσει ξανά και για μένα τουλάχιστον θα ήθελα -ή τουλάχιστον ήλπιζα όταν τα έγραφα- να ξέρεις λίγο καλύτερα. Επομένως, σου ζητάω εγώ συγγνώμη που σε έβαλα σε αυτή τη διαδικασία.

Και τελειώνοντας -με τη συγκεκριμένη συζήτηση γενικότερα, όχι μόνο με το ποστ- το ότι δε θα βάλω ξανά τα νησιά μου δεν είναι πρωταπριλιάτικο αστείο, είναι κάτι που απλά ΕΓΩ έτσι το αισθάνομαι, γιατί ήταν σα να διάβαζα για αυτά σε κάθε χώσιμο που έχει πέσει μέσα στο τόπικ. Έτσι το αισθάνθηκα εγώ, επαναλαμβάνω, και δεν πιστεύω πως έχει κανείς ούτε το δικαίωμα ούτε και την πρόθεση να μπει στη διαδικασία να μου πει τι αισθάνθηκα και τι όχι.

Μπορεί μετά από αυτό να τα κάνω επιτέλους βιβλίο και να τα βγάλω παραέξω ή μπορεί απλά να σας δείξω και τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από αυτό ;)

Δεν είναι κι απαραίτητα τόσο κακό, ούτε και είχα την πρόθεση να φέρει σε μελόδραμα. Σιγά κι όλας δηλαδή...

tetartos

Από το ότι σε κάποιους δεν αρέσει το φάνταζυ

μέχρι το

με κάνει να νιώθω ανεπιθύμητη
και ακόμα περισσότερο μέχρι το
ο δικός μου τρόπος σκέψης μου αφαιρεί το δικαίωμα να ανεβάσω ξανά ιστορίες που "ενοχλούν" τους φίλους μου.
υπάρχει πολλή απόσταση, ρε Κιάρα.

Άλλοι προτιμούν τον τρόμο, άλλοι την εφ, άλλοι την φάνταζυ, άλλοι τους άντρες, άλλοι τις γυναίκες και άλλοι κάποιον συνδυασμό. Ε, και; Δε χρειάζεται να μοιάζουν τα γούστα μας για να κάνουμε παρέα.

Διαβάστε όποια ιστορία θέλετε, ποστάρετε ότι είδος θέλετε (ναι, ακόμα και "διάφορες ιστορίες" έχουμε!), ψηφίστε όποιο διήγημα θέλετε και με όποια κριτήρια θέλετε (γι' αυτό είναι και μυστική) και, αν δε θέλετε, μην ψηφίζετε και καθόλου.

Και αφήστε τους άλλους να κάνουν το ίδιο.

mman

:eek:

Ρε παιδιά, μια μέρα έλειψα! Πότε προλάβατε να γίνετε τόσο μπίλιες;

Τι θα λέγατε να ηρεμήσουμε λίγο; Να διαβάσουμε κανένα καλό νέο στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων (για το ασφαλιστικό ας πούμε) ή να συζητήσουμε για την οικονομική κρίση να ανοίξει η καρδούλα μας;

Να δούμε λίγο ειδήσεις;

Όχι, ε;

Εντάξει, έχετε δίκιο.

Ας κάνουμε λοιπόν μια ανακεφαλαίωση:

Το Φανταστικό είναι, δυστυχώς, γκετοποιημένο παγκοσμίως.

Τα Φανταστικό στην Ελλάδα είναι λυπηρά, τραγικά γκετοποιημένο, παρεξηγημένο και παραγκωνισμένο, με υποτιμητικές ταμπέλες και ρετσινίες που δεν αξίζει.

Σαν αποτέλεσμα, στη χώρα μας είμαστε δέκα νοματαίοι. Και μέχρι πριν λίγα χρόνια, πριν το sff.gr δηλαδή, δεν ξέραμε καν ο ένας τον άλλον (αν εξαιρέσουμε τα μέλη συλλόγων όπως η ΑΛΕΦ, οι Φανταστικοί Αργοναύτες, κάποιες κοινότητες rpg κλπ.)

Το να σφαζόμαστε και να στενοχωριόμαστε μεταξύ μας, εμείς οι δέκα νοματαίοι, και μάλιστα για ένα θέμα που είναι καθαρά θέμα γούστου, είναι τουλάχιστον ανεγκέφαλο ηλίθιο, χαζό και κυρίως μάταιο και άχρηστο.

Ας ηρεμήσουμε λίγο, ας προσέχουμε να μην προκαλούμε ο ένας τον άλλο αλλά και να μην αρπαζόμαστε με τη μία.

Αν και είναι γνωστό ότι προτιμώ ξεκάθαρα την ΕΦ, όσοι από σας με ξέρουν ελάχιστα παραπάνω, θα ξέρουν και ότι θα έγραφα ακριβώς τα ίδια αν το τόπικ είχε ανοιχτεί "ανάποδα". Δηλαδή έλεος. Μην το κάνουμε Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός εδώ μέσα.

Περιμένω, σχεδόν απαιτώ, όταν τα πράγματα θα έχουν καταλαγιάσει κάπως, περισσότερα ενδιαφέροντα αλλά και "προσεκτικά" τοπίκια από τον Ντίνο και φυσικά να διαβάσω κάθε καινούργια δουλειά της Κιάρας.

Επίσης, περιμένω (on topic επιτέλους) να διαβάσω κι άλλα διηγήματα που κρύβουν από πίσω τους ολόκληρα βιβλία, έτσι ώστε να μπορώ να τα απολαύσω αν αξίζουν ή να τα "θάψω" αν όχι.

Υ.Γ. Γαμώτο, τώρα χρειαζόμασταν εκείνο το μυτίγκιο. Να τα πνίξουμε όλα στη μπύρα! Έι, έχω ανοίξει ήδη μία! :beerchug:

Εδίτιον το τσουγκριστικόν: στην υγειά όλων των ειδών του Φανταστικού -και στη δική μας!

Edited by mman

Nienor

Tetartos, πρόσεξε μία την ακολουθία, please:

λες:

Και, προσωπικά, αναρωτιέμαι: ποιες ευαίσθητες χορδές σας χτυπήθηκαν; Τι είναι αυτό που ενόχλησε καθέναν;

σου απαντάω:

Απαντώντας στον Τέταρτο: εμένα με ενοχλεί αφάνταστα αυτό που λέει κι η Εροβιάνα:

Και με ενοχλεί, και με πληγώνει, και με στεναχωρεί, και με κάνει να νιώθω ανεπιθύμητη και μου χάλασε ήδη ένα βράδυ, γιατί ρε παιδιά, το μέσα μου αρνείται να το καταλάβει αυτό το μένος και την ενόχληση που βλέπω. Και όπως ακριβώς όλοι οι άλλοι έχουν το δικαίωμα να πουν πως το βλέπουν, έτσι πιστεύω πως το έχω κι εγώ. Εγώ λοιπόν το είδα έτσι, το πήρα προσωπικά γιατί ουσιαστικά προέρχεται από την παρέα μου κι όχι από τον χ κριτικό της τάδε φυλλάδας που χεσμένο τον έχω στην τελική. Και το ότι το πήρα προσωπικά δε σημαίνει καθόλου ότι έχω στραβώσει με συγκεκριμένα άτομα. Καθόλου! Και ξέρω πως όσοι με ξέρετε τουλάχιστον μπορείτε να το καταλάβετε αυτό. Αν έχω στραβώσει με κάποιον είναι με τον εαυτό μου και μόνο, γιατί εγώ είμαι στην τελική που το βλέπω έτσι και ο δικός μου τρόπος σκέψης μου αφαιρεί το δικαίωμα να ανεβάσω ξανά ιστορίες που "ενοχλούν" τους φίλους μου.

λες:

Από το ότι σε κάποιους δεν αρέσει το φάνταζυ

μέχρι το

(Nienor @ Apr 1 2009, 23:30) *

με κάνει να νιώθω ανεπιθύμητη

και ακόμα περισσότερο μέχρι το

(Nienor @ Apr 1 2009, 23:30) *

ο δικός μου τρόπος σκέψης μου αφαιρεί το δικαίωμα να ανεβάσω ξανά ιστορίες που "ενοχλούν" τους φίλους μου.

υπάρχει πολλή απόσταση, ρε Κιάρα.

έχω πει ήδη στο προηγούμενο:

Έτσι το αισθάνθηκα εγώ, επαναλαμβάνω, και δεν πιστεύω πως έχει κανείς ούτε το δικαίωμα ούτε και την πρόθεση να μπει στη διαδικασία να μου πει τι αισθάνθηκα και τι όχι.

Θες συγκεκριμένα παραδείγματα ως απάντηση στην αρχική ερώτηση? Αν, ναι, συγγνώμη δε θα στα δώσω. Δεν έχεις καταλάβει ακόμα που σκάλωσα κι ότι προφανώς και δεν είναι σε τίποτα από αυτά που λες παρακάτω? Δε ρωτάω ρητορικά, όντως δεν έχω απαντήσεις σε αυτά. Αλλά δε βρίσκω και κανένα νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα, τουλάχιστον εδώ. Έχω εξηγήσει όσο πιο αναλυτικά μπορώ τι μου συνέβη όταν τα διάβασα, έχω ζητήσει και συγγνώμη που σας έμπλεξα. Αλλά να αφήσω αναπάντητα πράγματα που αναφέρονται σε μένα σε αυτό το τόπικ, από τη στιγμή που έχω ήδη εμπλακεί προσωπικά δε μπορώ. Έχω ήδη μετανιώσει που μίλησα εξαρχής -για αυτό εξάλλου σας ζήτησα και συγγνώμη, όταν το μετανιώνεις το κάνεις αυτό προφανώς- κι αν θέλεις να βοηθήσεις (κι όχι μόνο εσύ) άστο να φύγει. Μη με ρωτάς άλλο. Άστο να τελειώσει. Οκ?

Υ.Γ. το δυστύχημα είναι ότι εμένα το ψυγείο μου δεν έχει μπύρα... ποτέ δεν έχει όταν πραγματικά θες μία και μπορώ μόνο να ζηλεύω αυτή που ήπιες τόση ώρα πριν, mman.

tetartos
Όταν πήγαινα δημοτικό, ο πατέρας μου με βοηθούσε στο διάβασμα. Γράφαμε μαζί την ορθογραφία, τα μαθηματικά και με ρωτούσε για τη γεωγραφία και την ιστορία. Και όταν δεν έκανα κάτι καλά, μου έλεγε "βρε μπουμπούνα, τι λάθος είναι αυτό που έκανες;". Μπουμπούνα με ανέβαζε, μπουμπούνα με κατέβαζε. Ακόμα κι όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο, στη δεύτερη σχολή της επιλογής μου, μου είπε: "βρε μπουμπούνα, ούτε στη σχολή που ήθελες δεν μπόρεσες να περάσεις;"

Πρόσφατα, γνώρισα μια κοπέλα. Τα πηγαίναμε πολύ καλά, ήταν ό,τι καλύτερο είχε συμβεί στη ζωή μου. Ένα βράδυ, εκεί που καθόμασταν αγκαλιασμένοι στον καναπέ, τη ρώτησα αν μ' αγαπάει. Μόλις μου απάντησε, της έριξα μια δυνατή σφαλιάρα. Έφυγε κλαίγοντας και δεν μου ξαναμίλησε ποτέ. Δεν μπόρεσα ποτέ να της εξηγήσω, γιατί αντέδρασα έτσι στην απάντησή της. Μου είχε πει: "Βρε μπουμπούνα, δεν το ξέρεις; Και βέβαια σ' αγαπάω"...

Έτσι ακριβώς έγινε και σ' αυτό το topic. Έτσι γίνεται κάθε φορά που μαλώνουμε. Μας λέει κάποιος μπουμπούνα και του ρίχνουμε σφαλιάρα.