Jump to content

13ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Αθανασία


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

OK, it's official! Η χελώνα τερμάτισε! Το έχω έτοιμο αλλά θα χρησιμοποιήσω τις υπόλοιπες μέρες για να το μπανιάρω να το χτενίσω και να το φροντίσω. Θα το ανεβάσω στις 16/4 γιατί 17/4 φεύγουμε για Παρίσι. Δεν θα μπορώ να σχολιάσω ούτε να ψηφίσω μέχρι και τις 24/4. Θα πάρω βέβαια μαζί τις εκτυπώσεις όλων όσων έχουν ανέβει μέχρι τότε, αλλά και πάλι ίσως χρειαστώ μια μικρή παράταση για σχόλια και ψήφο. Οπότε, έχω δύο ερωτήσεις:

1) Πότε τελειώνει η ψηφοφορία;

2) Οι συμμετοχές που ανεβαίνουν θα κλειδωθούν όπως στον διαγωνισμό φάνταζυ, οπότε τα σχόλια αρχίζουν απ΄οτις 19/4 και μετά;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    20

  • DinoHajiyorgi

    27

  • mman

    18

  • DinMacXanthi

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

OK, it's official! Η χελώνα τερμάτισε! Το έχω έτοιμο αλλά θα χρησιμοποιήσω τις υπόλοιπες μέρες για να το μπανιάρω να το χτενίσω και να το φροντίσω.

 

Πρώτη φορά βλέπω χελώνα που να τερματίζει μία βδομάδα πριν το τέλος. :D

Οι λαγοί ακόμα τρέχουν για να επιβεβαιώσουν και το σχετικό μύθο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω χελώνα που να τερματίζει μία βδομάδα πριν το τέλος. :D

Οι λαγοί ακόμα τρέχουν για να επιβεβαιώσουν και το σχετικό μύθο.

 

Χε, χε... Και μερικοί αποφάσισαν να μην τρέξουν καν και να το παίξουν εξέδρα αυτή τη φορά. Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα: Εμπειρικά, όπως έχω πει και αλλού, μπορείς να ακολουθήσεις τον εύχρηστο rule of thumb:

Αν αφαιρέσεις το ΕΦ στοιχείο από την ιστορία σου και μπορείς να την διηγηθείς ακόμα, τότε δεν είναι ΕΦ. Αν, αφαιρώντας το ΕΦ στοιχείο δεν έχεις ιστορία, τότε είναι ΕΦ.

 

Π.χ. Ρομάντζο στο διάστημα με τους πλανήτες και τα διαστημόπλοια να αποτελούν απλό ντεκόρ για μια ιστορία αγάπης που θα μπορούσε να συμβεί και στη Γη χωρίς καμία ουσιώδη διαφορά, δεν είναι ΕΦ. Είναι Άρλεκιν. (Όχι πως έχω τίποτα με τα Άρλεκιν. Απλά δεν είναι ΕΦ.)

 

εχω την εντυπωση πως παντα θα διαφωνουμε σε βασικα πραγματα και παντα σε λαθος threads :Ρ απλα να δηλωσω πως διαφωνω με τον παραπανω ορισμο. Ας το συζητησουμε καποια αλλη στιγμη. Για την ωρα, καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες :)

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

έχω δύο ερωτήσεις:

1) Πότε τελειώνει η ψηφοφορία;

2) Οι συμμετοχές που ανεβαίνουν θα κλειδωθούν όπως στον διαγωνισμό φάνταζυ, οπότε τα σχόλια αρχίζουν απ΄οτις 19/4 και μετά;

 

Quoting το πρώτο ποστ, Η συγγραφή των ιστοριών λήγει την Κυριακή 19 Απριλίου, μέσάνυχτα προς 20 όπου ως γνωστόν θα ξεκινήσει η διαδικασία σχολιασμού και ψηφοφορίας.

Ναι τα τόπικς θα κλειδωθούν. Τα σχόλια θα ξεκινήσουν μαζί με την ψηφοφορία και θα κρατήσουν ως το Σάββατο 25 Απριλίου μεσάνυχτα προς Κυριακή 26, όταν και θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως παντα θα διαφωνουμε σε βασικα πραγματα και παντα σε λαθος threads :Ρ απλα να δηλωσω πως διαφωνω με τον παραπανω ορισμο. Ας το συζητησουμε καποια αλλη στιγμη. Για την ωρα, καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες :)

Αν και την προηγούμενη φορά δεν είχαμε ακριβώς διαφωνήσει, καλά κάνεις και δεν σηκώνεις το γάντι σ' αυτό το thread και θα χαρώ να με μπατσίσεις μ' αυτό when the topic's right. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, και εγώ μόλις τελείωσα!! (πήραμε φόρα οι φαντασάδες!!) Θα το επεξεργαστώ αααρκετά βέβαια!! Σύντομα κοντά σας! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως παντα θα διαφωνουμε σε βασικα πραγματα και παντα σε λαθος threads :Ρ απλα να δηλωσω πως διαφωνω με τον παραπανω ορισμο. Ας το συζητησουμε καποια αλλη στιγμη. Για την ωρα, καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες :)

Nομίζω ότι κι εγώ θα συμφωνήσω με τη διαφωνία σου (και κρίμα btw που δεν προλάβαμε να τα πούμε σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε το χειρόγραφο γράψιμο. Τώρα μένει να περάσει στον υπολογιστή και μετά να του κάνω και τις συμμορφώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε το χειρόγραφο γράψιμο. Τώρα μένει να περάσει στον υπολογιστή [...]

:eek: Π-Πώς είπατε;;; :death:

 

 

Εδίτιον το εμβρόντητον: Τελευταία φορά που έγραψα σε χειρόγραφο ήταν πίσω στα... 1987 (κι αυτό γιατί είχα PC αλλά όχι και printer). Δεν μπορώ να καταλάβω ανθρώπους οι οποίοι προτιμούν να κάνουν (υπερ)διπλάσια και πιο δύσκολη δουλειά. month, αγόρι μου, σε βάζω στη γυάλα με τα συλλεκτικά κομμάτια δίπλα στον khar.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω στο χέρι η ροή είναι λίγο καλύτερη. Γράφω πιο γρήγορα και ανορθόγραφα στο χέρι, πάρα με το πληκτρολόγιο. Έτσι ο λόγος είναι πιο ορθός, δεν υπάρχουν διακοπές για να σκεφτώ, η ιστορία λέγεται απο μόνη της, όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ο δημοσιογράφος: Και γιατί, είπατε, δεν έχουμε πληροφορίες για το τι έγινε τις χρονιές 2009-2011;

Ο ιστορικός: Εεε... ξέρετε... είχαμε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος τότε και κανείς δεν μπορούσε να γράφει χωρίς πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ο δημοσιογράφος: Και γιατί, είπατε, δεν έχουμε πληροφορίες για το τι έγινε τις χρονιές 2009-2011;

Ο ιστορικός: Εεε... ξέρετε... είχαμε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος τότε και κανείς δεν μπορούσε να γράφει χωρίς πληκτρολόγιο...

Όχι κύριε! Και τη γυάλα; Τι νομίζετε ότι τη φυλάμε τη γυάλα με τα συλλεκτικά; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Quoting το πρώτο ποστ, Η συγγραφή των ιστοριών λήγει την Κυριακή 19 Απριλίου, μέσάνυχτα προς 20 όπου ως γνωστόν θα ξεκινήσει η διαδικασία σχολιασμού και ψηφοφορίας.

Ναι τα τόπικς θα κλειδωθούν. Τα σχόλια θα ξεκινήσουν μαζί με την ψηφοφορία και θα κρατήσουν ως το Σάββατο 25 Απριλίου μεσάνυχτα προς Κυριακή 26, όταν και θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα.

 

 

Αφού ο mman κατάφερε να τελειώσει μία βδομάδα πριν τη λήξη, ας κάνω κι εγώ κάτι πρωτότυπο.

(Roric μην διαβάζει από εδώ και κάτω γιατί θα συγχυστείς)

Να ζητήσω προκαταβολικά, μια, δυο μέρες παράταση για την ψηφοφορία, γιατί θα βρεθώ μέχρι την Παρασκευή (24/4) σε χώρο χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο και θα δυσκολευτώ να κάνω μια σωστή ανάγνωση όλων των συμμετοχών μέσα σε μια μέρα. Άσε που χρειάζομαι και λίγο χρόνο για να κατακαθήσει η σκόνη που θα σηκώσει κάθε ιστορία μέσα μου.

Λοιπόν, κύριε διοργανωτή;

Link to comment
Share on other sites

Και με άλλες τρεις συμμετοχές τα διηγήματα έγιναν 6!

 

Οι τελευταίοι τρεις:

 

post-1004-1239707335_thumb.jpg

Υποκειμενική Αθανασία του Glowleaf

 

post-1004-1239707504_thumb.jpg

Οι Ρίζες της Ζωής του khar

 

post-1004-1239707621_thumb.jpg

3L της Cassandra Gotha

 

Η γενική εικόνα δείχνει όχι μόνο πλούσια συγκομιδή, αλλά και ιστορίες που κερδίζουν τις εντυπώσεις! Προβλέπεται άλλη μια δύσκολη ψηφοφορία. Θα το μετανιώσουν (από τη ζήλια) όσοι δεν λάβουν μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Και με άλλες τρεις συμμετοχές τα διηγήματα έγιναν 6!

 

Οι τελευταίοι τρεις:

 

post-1004-1239707335_thumb.jpg

Υποκειμενική Αθανασία του Glowleaf

 

post-1004-1239707504_thumb.jpg

Οι Ρίζες της Ζωής του khar

 

post-1004-1239707621_thumb.jpg

3L της Cassandra Gotha

 

Η γενική εικόνα δείχνει όχι μόνο πλούσια συγκομιδή, αλλά και ιστορίες που κερδίζουν τις εντυπώσεις! Προβλέπεται άλλη μια δύσκολη ψηφοφορία. Θα το μετανιώσουν (από τη ζήλια) όσοι δεν λάβουν μέρος.

 

Για ιστορίες δεν επιτρέπεται να σχολιάσουμε ακόμα, αλλά πάντως από εικονογράφηση, ομολογώ ότι ήδη ζηλεύω που δε συμμετέχω γιατί έχασα την εικόνα που θα συνόδευε το κείμενό μου. Όμως όσο και να αυτομαστιγώνομαι, η έμπνευση αρνείται να μου κάνει τη χάρη :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η χελώνα αγκομαχάει ακόμα κι ελπίζει να τερματίσει όπως όπως. Τα νέα ήθη του φόρουμ δε βλέπω να με ωφελούν πολύ.... Θα κάνω ό,τι μπορώ όμως

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan
Να ζητήσω προκαταβολικά, μια, δυο μέρες παράταση για την ψηφοφορία, γιατί θα βρεθώ μέχρι την Παρασκευή (24/4) σε χώρο χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο και θα δυσκολευτώ να κάνω μια σωστή ανάγνωση όλων των συμμετοχών μέσα σε μια μέρα.

Διάβασε τες από τώρα ντε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εικονογράφηση της ιστορίας μου! Είναι πολύ ωραία!

 

Το θέμα πάντως, είναι απλά αχανές. Δεν έπιασα παρά μόνο μια πλευρά του και πάλι το όριο των λέξεων μου έβαλε τρικλοποδιά. Είδα και τις άλλες πλευρές-εκδοχές που έχουν ανέβει και κατάλαβα ότι έχουμε να κάνουμε με ένα θέμα που όσο γράφεις τόσο σου δίνει υλικό.

Ωραία. Διασκέδασα γράφοντας, διασκεδάζω διαβάζοντας.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν έχει νόημα να το ψειρίζω άλλο:

 

Πάσχα

 

Προτεινόμενος χρόνος ανάγνωσης: Μεγάλο Σάββατο, 11:30 μ.μ. ;)

 

Θα λείπω εις Παρισίους 17-24/4, αλλά επειδή έχω διαβάσει και σχολιάσει τα πρώτα έξι, ελπίζω να προλάβω όταν γυρίσω. Αλλιώς θα χρειαστώ ένα 24ωρο παράταση -δεν έχουμε ούτε καν μία βδομάδα κύριε διοργανωτά!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ότι μπορώ, μην αγχώνεσθε. Ανάλογα με το πόσα είναι τα διηγήματα, θα δωθεί και λίγο extra time. Καλά να περασετε εις την πόλη των Παρισίων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..