Jump to content
Sign in to follow this  
Spock

Conventions: FedCon XVIII

Recommended Posts

Spock
....... ο Πέτρος εξεδήλωσε την ανυπομονησία-απορία για το πότε επιτέλους θα βλέπαμε από κοντά τον Robert Picardo, τον αχτύπητο αυτό ηθοποιό, αγαπημένο όλων μας. Δεν ήθελε πολύ, λίγα λεπτά αργότερα άρπαξε ο Πέτρος τον υπολογιστή και έψαξε για το FedCon που γίνεται κάθε χρόνο στη Βόννη. Λοιπόν, βλέποντας τη φετινή Guest List, σχεδόν παγώσαμε! Όχι μόνο είναι καλεσμένος ο Picardo, αλλά και 8 άλλοι ηθοποιοί του Star Trek, ήτοι Nichelle Nichols (!), θρυλική πλέον για πολλούς λόγους, Connor Trinner και Dominic Keating που ήταν και στο Σούνιο, Jeffrey Combs, Nana Visitor, Marc Alaimo, John Billingsley και Max Grodénchik! Ε, δεν ήθελε πολύ, ο κύβος ερρίφθη πολύ γρήγορα! Ήδη είχαμε αρχίσει να κοιτάμε για αεροπορικά εισιτήρια! Βόννη, σου ερχόμαστε!

Πότε είναι το FedCon?

1-3 Μαϊου. Ιδού το σχετικό link: http://www.fedcon.de/index_en.php

Έκανα split topic από Τρεκοσυναντήσεις στη Θεσσαλονίκη και Ten Forward, σ' αυτό το τόπικ αφιερωμένο στο FedCon '09, ώστε να τα έχουμε συγκεντρωμένα και αφού γυρίσουμε να γράψουμε εδώ και τις εντυπώσεις μας! :)

Edited by Spock

DinoHajiyorgi
1-3 Μαϊου. Ιδού το σχετικό link: http://www.fedcon.de/index_en.php

Βρε Τρεκόπληκτοι! Βρε Σπαμασπαρακουάκ βρε!! Μόνο Star Trek;! Batlestar Galactica! Firefly! SG-1! H Erin Gray :wub: από Buck Rogers!

Θα πάτε μοναχοφάγηδες (Γιάννης κερνάει, Γιάννης τρώει και πίνει) ή true ρεπόρτερς του sff για να μοιραστείτε την εμπειρία με τους λιγότερο προν... τυχερούς από εσάς; :obsession:

Spock
Θα πάτε μοναχοφάγηδες (Γιάννης κερνάει, Γιάννης τρώει και πίνει) ή true ρεπόρτερς του sff για να μοιραστείτε την εμπειρία με τους λιγότερο προν... τυχερούς από εσάς; :obsession:

Ε όχι, αφού αποδεδειγμένα κάνουμε πάντα reports!

DinoHajiyorgi
Ε όχι, αφού αποδεδειγμένα κάνουμε πάντα reports!

Ο Spock στον Edward James Olmos: "Hey, whatsyourname, could you please move so I can get a better picture of Connor Trinneer?" :tease:

tetartos

Αναρωτιέμαι τι πρόσβαση θα έχουμε στα panels...

aristofanoula

Τέλειο το πρόγραμμα!

Χμμμ, θα είναι και ο Trinneer ε? Εχμ, εχμ κάποιος μου χρωστά μια τσιμπιά...

Darkchilde

Λοιπόν, επειδή δεν μπορώ να έρθω φέτος, θέλω να πάτε οπωσδήποτε στον Jeffrey Combs. Ο άνθρωπος γράφει γενικώς όπου και να παίξει...

Spock

Jeffrey Combs rules!!! Ούτως ή άλλως, σε όλους θα πάμε! :D

Spock

Λοιπόν, τα ψέματα τελειώσαν, σε λίγες ώρες πετάμε για Βόννη! Φεύγουμεεεεεεεε!!! :D Θα κάνουμε ρεπορτάζ όταν γυρίσουμε!

DinoHajiyorgi
Jeffrey Combs rules!!! Ούτως ή άλλως, σε όλους θα πάμε! :D

Και στη Nana! Και στη Nana! Την Visitor! :wub:

Spock
Και στη Nana! Και στη Nana! Την Visitor! :wub:

Oh, yes! Εννοείται! ;)

Oberon

Καλοτάξιδοι και να περάσετε τέλεια, παιδιά. Αν βρείτε χρόνο και έχετε πρόσβαση σε υπολογιστή κάντε κανένα επιτόπιο ψιλο-report.

Spock

Επιτόπιον report!

Το Con αρχίζει κανονικά σήμερα, όμως για εμάς άρχισε ήδη από χθες!!!

Πηγαίνοντας στο ξενοδοχείο όπου γίνεται το event, ώστε να βγάλουμε εισιτήρια για σήμερα, ο Πέτρος, διαφωνόντας με τις πινακίδες του δρόμου, μας οδήγησε από την πίσω τελικά είσοδο του ξενοδοχείου, όπου βρίσκεται η καφετέρια. Το αποτέλεσμα αυτού; Να ευχαριστούμε όλοι τον Πέτρο, διότι εκεί καθόταν μόνος του ο..... Marc Alaimo (Dukat)!!!!! Μετά από λίγη ώρα, με πρωτοβουλία του Γιώργου, βρισκόμασταν εκεί και μιλούσαμε με τον αγαπημένο μας Marc Alaimo!!! Δεν πιστεύω να χρειάζεται να περιγράψω την αίσθηση, αρκεί κανείς να ανατρέξει στην αρχή του περσινού Terraformers log, το συναίσθημα ήταν ακριβώς το ίδιο με το όταν πρωτοείδα τους Trinneer & Keating! Να πω εδώ, ότι ο Alaimo ήταν ιδιαίτερα φιλικός και ευχάριστος, σε έκανε να νιώθεις πάρα πολύ όμορφα! Καταπληκτικός! Το ωραιότερο δώρο για τα γενέθλιά μου χθες!!!

Αυτά για τώρα, πάμε σε λίγα λεπτά για την -επίσημη- αρχή του FedCon!

DinoHajiyorgi

Ζηλεύω και ταυτόχρονα νιώθω σαν να είμαι μαζί σας. Χαίρομαι που πήρατε την πρωτοβουλία να του μιλήσεται. Μην αφήσετε καμία τέτοια ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. (Τραβάτα και φωτογραφίες, στο πρέπον και επιτρεπτό όριο φυσικά.)

Θα πείτε γειά και στους "φίλους" από το Σούνιο φαντάζομαι, έτσι να δούμε αν σας θυμούνται.

More! More! :thmbup:

Spock

Λοιπόν, γυρίσαμε!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι να πρωτοπώ, πραγματικά δεν ξέρω! Έχω να πω τόσα πολλά, ζήσαμε απίστευτα πράγματα, πράγματα που ούτε τα φανταζόμασταν, αλλά και τόσο πολλά, που χρειάζομαι λεπτά ολόκληρα για να θυμηθώ απλά ποια ήταν!!!!!!!!! Είμαι σίγουρος ότι περιμένετε λεπτομερές ρεπορτάζ. Δεν ξέρω, πραγματικά, κατά πόσον είναι δυνατόν να τα περιγράψω όλα όσα έγιναν. Θα προσπαθήσω, όμως, και μόλις αρχίσουν λίγο να 'κάθονται' στο μυαλό, θα τα γράφω σιγά σιγά και λίγο λίγο! Δεν ξέρω αν θα τα γράφω με τη σειρά που έγιναν, κι αυτό κυρίως γιατί έγιναν πράγματα φοβερά, τα οποία δεν μπορώ να περιμένω να φτάσει η σειρά τους για να τα πω! Πάντως, σήμερα -ή τουλάχιστον τώρα, δεν ξέρω για αργότερα- θα αρκεστώ στο να πω δύο πράγματα. Το ένα είναι ότι για μία ακόμη φορά, πήγα σε ένα γεγονός αναμένοντας πολλά, αλλά παίρνοντας πολλαπλάσια!!! Στιγμές μοναδικές και ανεκτίμητες με οποιονδήποτε τρόπο. Το δεύτερο είναι κάτι που 'πρέπει' να το πω τώρα, διότι αργότερα δε θα έχει νόημα. Θα το πω σε 3 λεπτά, αλλά σε άλλο τόπικ. Θα καταλάβετε όταν το δείτε!

DinoHajiyorgi
Έχω να πω τόσα πολλά

Ωχ!

Ξανά: Ωχ-Ωχ!

Αυτό για μένα μεταφράζεται: Θα είμαστε τυχεροί να μας αναφέρεις 1% των εμπειριών σου.

Σιγά-σιγά; Μέχρι πότε; Μέχρι να κρυώσει στα πρώτα 1/4;

Spock. Σε προειδοποιώ.

Spock. Σε απειλώ.

Τα θέλω ΟΛΑ! ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DinoHajiyorgi
Δεν ξέρω, πραγματικά, κατά πόσον είναι δυνατόν να τα περιγράψω όλα όσα έγιναν. Θα προσπαθήσω, όμως, και μόλις αρχίσουν λίγο να 'κάθονται' στο μυαλό, θα τα γράφω σιγά σιγά και λίγο λίγο!

post-1004-1241507813_thumb.jpg

Spock
post-1004-1241507813_thumb.jpg

:D Θα έρχονται τα reports σύντομα! Ήδη έδωσα ένα 'μεζεδάκι' στο τόπικ των γενεθλίων, το οποίο, μια που το ανέφερα, θα είναι το πρώτο κομμάτι των reports, λίαν συντόμως!

The_Borg_Collective

More data is required.

Image input is required...NOW!

Να περνάτε καλά!!!!!!!!!!!!!!!!

Spock

Ας ξεκινήσουμε σαν εισαγωγή με μερικές εικόνες από κάποιους από τους χώρους!

Η υποδοχή!

post-1077-1241607381_thumb.jpg

Συλλέγοντας πληροφορίες

post-1077-1241607269_thumb.jpg

The Main Bridge! Εδώ λάμβαναν χώρο τα περισσότερα panels και εκδηλώσεις γενικότερα. Ο χώρος είναι πραγματικά τεράστιος, εδώ βλέπετε μια άποψη, με τον Master of Ceremonies στη σκηνή, τον καταπληκτικό Marc B. Lee, που ήταν πραγματικός host μας σε όλη τη διάρκεια του τριημέρου.

post-1077-1241607208_thumb.jpg

The Klingon Corner (θα ακολουθήσει και βιντεάκι!) Διακρίνεται και ένας Andorian!

post-1077-1241607279_thumb.jpg

Έξω, στο καφέ

post-1077-1241607222_thumb.jpg

Μέσα, στους food dispensers, με παρέα το R2D2

post-1077-1241607346_thumb.jpg

Μερικές σημαίες, να αισθανόμαστε και σαν στο σπίτι μας! ;)

post-1077-1241607234_thumb.jpg post-1077-1241607248_thumb.jpg post-1077-1241607258_thumb.jpg

Από τον πάνω όροφο προς τα κάτω

post-1077-1241607196_thumb.jpg

Και κάποια εξωτερικά πλάνα!

post-1077-1241607291_thumb.jpg post-1077-1241607336_thumb.jpg

Edited by Spock

Spock

Οι καλεσμένοι!

post-1077-1241623854_thumb.jpg

Επίσης, εκτός από τους εικονιζόμενους παραπάνω, είχαμε μαζί μας και την πολύ αγαπημένη μας Lolita Fatjo!

DinoHajiyorgi
Επίσης, εκτός από τους εικονιζόμενους παραπάνω, είχαμε μαζί μας και την πολύ αγαπημένη μας Lolita Fatjo!

Ο Μίστερ Spock. Σπουδαγμένος στα :chinese: βασανιστήρια.

Spock

Friday 1.5 - 11:30

Καταφθάνουμε στο Maritim για να βγάλουμε εισιτήρια. Δίνουμε τα στοιχεία μας, πέρνουμε ένα καρτελάκι με το όνομά μας και μας βάζουν στο χέρι ένα λουράκι πράσινου χρώματος που σήμαιναν πρόσβαση σ' όλο το τριήμερο. Μαζί μ' αυτά πήραμε μια πάνινη τσάντα που περιείχε ένα βιβλιαράκι με πληροφορίες για το Con και τους καλεσμένους, ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι, ένα στυλό και κάποια διαφημιστικά. Αφού περνάμε την υποδοχή, περιηγούμαστε στους χώρους, έναν προς έναν.

Θαυμάσιο το Maritim και οι χώροι εξασφαλισμένοι για το Con. Μπορούσες να δεις οτιδήποτε. Από πάγκους με κάθε λογής Σταρτρεκικά και άλλα καλούδια μέχρι... Κλινγκονέζικο μπαρ! Δύο όροφοι φιλοξενούσαν τις δραστηριότητες του Con, με πολλές αίθουσες ο καθένας, για όλες τις λειτουργίες. Η κύρια αίθουσα, επονομαζόμενη Main Bridge, ήταν ένα τεράστιο Auditorium, το οποίο δεν έχω ιδέα πόσες χιλιάδες κόσμου χωρούσε. Με πλατεία και εξώστες και με τη σκηνή στην οποία γίνονταν τα panels αλλά και οι τελετές έναρξης και λήξης.

13:45 περίπου

Μπαίνουμε στη Γέφυρα, για το πρώτο panel, αυτό του Richard Hatch. Πριν από αυτό, μας καλωσορίζει ο Marc και μας μιλάει λίγο για το Con και για τα dos and don'ts. Επίσης μας λέει να είμαστε στη Γέφυρα παρόντες λίγη ώρα πριν την Τελετή Έναρξης, γιατί θα κλειδώσουν οι πόρτες. Μετά το καλωσόρισμα, αρχίζει το panel του Richard Hatch. Αν και δεν απουσίαζα πλήρως, φρόντισα να μην είμαι αρκετά παρόν στα panels του Galactica, ώστε να αποφύγω να σποϊλεριαστώ, μια και μόλις λίγο πριν φύγουμε για Γερμανία άρχισα να βλέπω τη σειρά. Θα αφήσω στους υπόλοιπους τις παρέας τις περιγραφές αυτών των panels.

to be continued...

Σημ: Όσο και να το θέλω, δεν είναι δυνατόν να περιγράψω τα πάντα, ούτε όλα τα panels. Είμαι επίσης σίγουρος ότι με τόσα που έγιναν, όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει στο τέλος να αναφέρω. Θα πω όμως όσα μπορώ και φυσικά δε θα παραλείψω τα φοβερά highlights του τριημέρου, τα οποία ανυπομονώ τρελά να μοιραστώ μαζί σας! Αλλά μια και αποφάσισα να το πάρω τελικά με χρονική σειρά -όσο τουλάχιστον θυμάμαι τη σειρά και πότε ακριβώς έγινε τι-, δεν τα γράφω τα highlights από τώρα.

Edited by Spock