Jump to content

Στυλιανός Κιλιμάτζος - Το χρονικό της παγωμένης ηπείρου


D'Ailleurs
 Share

Recommended Posts

ρε, το έχει τσεκάρει κανείς για να δούμεν τι λέγει; Απο σενάριο πάντως, σκίζει σε πρωτοτυπία!

n58134586652_5486.jpg

 

Όταν ο βασιλιάς της Μερσίκα σκοτώνεται στην τελευταία μάχη ενάντια στη μάγισσα Σαντίνα, η γη της Γιούραλ βρίσκεται ολοκληρωτικά υποταγμένη στην κυριαρχία του σκότους. Ο γιος του, ο πρίγκιπας Γκίλμπερτ, ακολουθεί τις τελευταίες εντολές του βασιλιά και ξεκινά ένα απέλπιδο ταξίδι για την αναζήτηση βοήθειας στην Παγωμένη Ήπειρο του βορρά.

Μέσα από ανελέητες μάχες, αναπάντεχους κινδύνους και ατελείωτες προκλήσεις, ο Γκίλμπερτ θα ανακαλύψει συμμάχους σε ανέλπιστα σημεία αλλά και ικανούς εχθρούς, έτοιμους να εκμεταλλευτούν το παραμικρό του λάθος. Δυο πανίσχυροι στρατοί συγκεντρώνονται στην παγωμένη Όλντιβα, και το μέλλον της ανθρωπότητας εξαρτάται από τα ξίφη των τελευταίων επαναστατών.

 

Μια περιπέτεια φαντασίας εκτυλίσσεται σε ένα συναρπαστικό κόσμο.

Edited by D'Ailleurs
Link to comment
Share on other sites

Μόλις που πήρα το βιβλίο και έχω διαβάσει το πρώτο κεφάλαιο.

Ξεφυλλίζοντάς το, είδα ότι πρέπει να πέφτει πολύ ξύλο μέσα, αλλά σαν αρχή, το πρώτο κεφάλιο μού φάνηκε πολύ περιληπτικά γραμμένο, ενώ το σενάριό του είχε περιθώρια για περισσότερα.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, οπότε θα επανέλθω αργότερα όταν θα έχω μια πιο σαφή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις εκδόσεις του περιοδικού Mystery από ότι βλέπω (εκδόσεις Κήπος). Δυστυχώς δεν το έχω δει, είναι τόσα εξάλλου τα αδιάβαστα και τόσα που θέλω να διαβάσω που δύσκολα προλαβαίνω να παρακολουθήσω τι νέο βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Απο σενάριο πάντως, σκίζει σε πρωτοτυπία!

 

Φαντάζομαι ειρωνικά το λες αυτό, σωστά;

Ουτε εγώ το έχω δει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

βιβλιοπωλείο Ψαρράς, στη Θεσσαλονίκη, το είχε βιτρίνανγκ

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ειρωνικά το λες αυτό, σωστά;

Ουτε εγώ το έχω δει πουθενά.

 

κοίτα, ολίγον ειρωνικά το είπα, αλλα δεν είναι τίποτα προσωπικό με το βιβλίο. Μπορεί να είναι απίθανο, απλά με μια πρώτη ματια το σενάριο φαινεται να είναι βουτηγμένο στο κλισε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διάβασε κανείς, να μας πει (από προσωπική πείρα πλέον), αν είναι όντως μούφα ή τσάμπα του κάνατε και τα εννιάμερα; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διάβασε κανείς, να μας πει (από προσωπική πείρα πλέον), αν είναι όντως μούφα ή τσάμπα του κάνατε και τα εννιάμερα; :Ρ

 

Λοιπόν, ναι. Εγώ το διάβασα. Αισθάνθηκα ότι ήταν ένα πρωτόλειο έργο. Είχε δράση, αλλά οι σκηνές ήταν παντού τόσο περιληπτικές, που δεν μπορούσε κανείς να ταυτιστεί με τον ήρωα ή να βιώσει πραγματικά τις καταστάσεις. Ξέρω ότι υπάρχει και ο αντίλογος - επειδή είναι φάντασυ δε σημαίνει ντε και καλά ότι πρέπει να είναι τούβλο - αλλά η ιστορία ήθελε πολύ περισσότερο χώρο και λεπτομέρεια για να ζωντανέψει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..