Jump to content

Stardust (2007)


Mort13
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν; Κανείς; Stardust; Οέο; ^_^

 

Ωραία ταινιούλα νομίζω, μια μοντέρνη ματιά σε ένα παραμύθι για μεγάλους, δίνει μια φρέσκια πνοή στο κινηματογραφικό fantasy. Αρκετά πιστό στο βιβλίο με τις όποιες αλλαγές να γίνονται στο βωμό του θεάματος. Πολύ καλές ερμηνείες από όλο το καστ και πολύ όμορφη μουσική από τον Ilan Eshkeri.

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το έτος κυκλοφορίας στον τίτλο του topic καθώς και το τρέιλερ της ταινίας
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ το Stardust. Και μου άρεσε.

 

Αρκετά πιστό στο βιβλίο, ελάχιστες οι αλλαγές αλλά πάντα ταιριαστές στην ταινία, γενικά είναι μία όμορφη ταινία. Είναι ένα παραμύθι για μεγάλα παιδιά. Ο Robert DeNiro ήταν καταπληκτικός στον ρόλο του, απολάμβανες κάθε στιγμή που τον έβλεπες.

 

Βέβαια, το ότι δεν κατακρεουργήθηκε το βιβλίο είναι και θέμα παραγωγών της ταινίας, αφού στην παραγωγή συμμετείχε και ο ίδιος ο Neil Gaiman.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ το Stardust, κι έχει μια χαρακτηριστική ιδιαιτερότητα: δεν κάνει πουθενά κοιλιά η ροή της ταινίας. Πολύ καλές ερμηνείες, πάρα πολύ καλό συνολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

To Stardust, αν και δεν το βρήκα καταπληκτικό, ήταν μια εξαιρετική ταινία σε σχέση με τις συνηθισμένες μεταφορές βιβλίων φαντασίας σε ταινίες. Το καστ πολύ καλό (κυρίως ο Ντε Νίρο με την Πφάιφερ να ακολουθεί) και η ροή πολύ πετυχημένη.

Link to comment
Share on other sites

Είχε όντως μερικά σημεία που ήταν πάρα πάρα πολύ καλά, αλλά δε την βρήκα εκπληκτική. Θα μπορούσαν να μην έχουν κάποια κομμάτια τα οποία στο βιβλίο ήταν κινηματογραφικότατα. Με χάλασε επίσης αρκετά που έκαναν τις καταιγίδες όπλο και που έδωσαν νόημα γενικά σε όσα μαγικά αντικείμενα παρουσιάστηκαν. Ήταν ένα από τα βασικά πράγματα που είχα αγαπήσει στο βιβλίο. Η Μισέλ και ο Ντε Νίρο ήταν πραγματικά υπέροχοι και οι δυο τους και εμένα τελικά μου άρεσε και η κοπέλα που έπαιζε το αστέρι. Γενικά, τη χάρηκα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Stardust

Πολύ καλή ταινιούλα και εξαίρετο cast. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες στο ό,τι η ροή είναι πολύ καλή και προσθέτω ότι μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει και η μουσική, η οποία ειναι εξαιρετική.

Σαν βιβλίο-κομικ αλμπουμ, είναι ακριβώς ένα παραμύθι για μεγάλα παιδιά. Ένα παραμύθι στο οποίο ο Gaiman έχει παντρέψει αρκετά παραμύθια και αρχέτυπα, πχ. η κλασσική ιστορία διαδοχής του βασιλιά και η δοκιμασία, οι μάγισσες που θέλουν και το ελιξίριο της αιώνιας νιότης κ.α. Εξάλλου αυτός είναι ο Gaiman. Στι ιστορίες του, θα ανασύρει από τα βάθη της μνήμης παλιούς θεούς, θρύλους, και παραμύθια σε ένα πολύχρωμο ψηφιδωτό για να μας διασκεδάσει και να μας προβληματίσει.

Πάντως σε αρκετά κόμικ αλλά και σε μεταγενέστερα βιβλία του είναι αρκετά πιο "dark" το οποίο το προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάλι, κουρασμένος με τον Gaiman και τις ιστορίες του με ανοητους νεαρούς που τελικά σώζουν το σύμπαν και κερδίζουν την καρδιά της πανέμορφης κοπέλας ενώ συναντούν χαριτωμένους χαρακτήρες(αναφέρομαι στο Stardust εδω). Neverwhere, Good Omens, Startdust, πόσες φορές θα βλέπουμε τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

σώζουν το σύμπαν και κερδίζουν την καρδιά της πανέμορφης κοπέλας ενώ συναντούν χαριτωμένους χαρακτήρες(αναφέρομαι στο Stardust εδω)

 

Αυτή η ερμηνεία που δίνεις για το stardust είναι λίγο πώς να το πω, επιφανειακή.

 

Καταρχήν ο νεαρός που αναφέρεσαι δεν έσωσε τον κόσμο όπου μεγάλωσε, αλλά μια άλλη πραγματικότητα...και αυτό κάτι λέει. Επιπλέον ο Tristan, ενώ μεγάλωσε σε ένα συμβατικό κόσμο, τελικά ανακαλύπτει με αφορμή τον έρωτα του για μια κοπέλα - τη Victoria - ότι ανήκει περισσότερο σ' έναν άλλο διαφορετικό κόσμο και ό,τι η Victoria, δεν ήταν η πραγματική του αγάπη. Βλέπουμε δηλαδή ό,τι εξ 'αφορμής του έρωτα του, ο Tristan - το όνομα του οποίο δεν είναι τυχαίο- κάνει μια υπέρβαση, ξεπερνάει τον τοίχο που ορίζεται από την πραγματικότητα που μεγάλωσε, προς αναζήτηση ενός αστεριού. Το αστέρι συμβολίζει, αν μη τι άλλο το όνειρο-ιδεατό-ιδανικό.

Παράλληλα κατά την πορεία του αυτή ο Τρίστανος μεταμορφώνεται και ανακαλύπτει ότι η αγάπη που τον οδήγησε στην πραγματοποίηση της αναζήτησης-μετάβασης τελικά δεν ήταν παρά χάλκινα νομίσματα, τα οποία αυτός εσφαλμένα είχε αντιληφθεί ως χρυσά, και ό,τι η πραγματική του αγάπη δεν ήταν άλλη από τον ίδιο το στόχο της αναζήτησης του, το αστέρι.

Η ιστορία θα μπορούσε να θεωρηθεί από κάποιους ότι συμβολίζει την πορεία της αναζήτησης-μετάβαση από την εφηβεία προς την ενηλικίωση ή καλύτερα την ανάγκη της υπέρβασης προκειμένου να φτάσει κάποιος στην ευτυχία - αστέρι.

 

Σχετικά με τους χαριτωμένους χαρακτήρες:

Οι κανιβαλιστικές μάγισσες είναι πολύ χαριτωμένες

- άσχετα με το ό,τι η Michelle στην ταινία είναι θεά

. Και το γεγονός ότι τρώνε κρέας αστεριού, το οποίο έμμεσα συμβολίζει τα όνειρα και τις ελπίδες των ανθρώπων, προκειμένου να παραμείνουν νέες, δεν μου λέει τίποτα. Μάλλον δεν έχεις ακούσει αυτό λένε - στην χαριτωμένη του εκδοχή : " ένας γέρος ξανανιώνει από τη ζωντάνια των νέων"

Το ίδιο και οι αδερφοκτόνοι γιοι του βασιλιά, πολύ χαριτωμένοι. Ανταγωνίζονται ποιος θα ξεκληρίσει πρώτος τον άλλον και μπροστά στην μέθη της εξουσίας ξεχνάνε δεσμούς αίματος και ανθρωπιά.

Δεν θα συνεχίσω άλλο την ανάλυση καθώς νομίζω ότι αυτό που ήθελα να πω έγινε σαφές και θα κλείσω αυτό το ποστ κάνοντας μια ερώτηση: Ένας πίνακας ζωγραφικής - ειδικά μοντέρνας τέχνης - πια διαφορά έχει με τη ζωγραφιά ενός μωρού ή την τυχαία πρώση χρωμάτων στον καμβά?

 

Neverwhere, Good Omens, Startdust, πόσες φορές θα βλέπουμε τα ίδια?

Πολλές φορές το νόημα βρίσκεται στις λεπτομέρειες επιφανειακά, όλα ίδια είναι....

Edited by 0Nautilus0
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω άλλο την ανάλυση καθώς νομίζω ότι αυτό που ήθελα να πω έγινε σαφές

 

Ti ακριβώς ήθελες να πείς? Σίγουρα αυτο που πόσταρα είναι μια υπεραπλούστευση αλλά τα αρχετυπικά βιβλία του Gaiman με κουράζουν(και έχω διαβάσει οτι έχει γράψει). Ακόμα και στο Anansi Boys ο πρωταγωνιστής έχει το ίδιο στυλ. Είναι σαν να γράφει το Hitchhikers Guide to the Galaxy ξανά και ξανά. Το γεγονός οτι οι λεπτομέρειες αλλάζουν σε κάθε βιβλίο δεν σημαίνει κάτι όσον αφορά αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτο που πόσταρα είναι μια υπεραπλούστευση

 

Σχετικά με την υπεραπλούστευση που έκανες έγραψα το προηγούμενο ποστ. Για φαντάσου να το διάβαζε κάποιος, που δεν έχει διαβάσει τίποτα απο Gaiman, τι γνώμη θα σχημάτιζε γι΄αυτόν. Γενικά τις υπεραπλουστεύσεις τις θεωρώ σε κάποια θέματα επικίνδυνες. Ακόμα και το ξυράφι του οκαμ -

"entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem"

που εφαρμόζεται στην επιστήμη δεν είναι η λύση για όλα τα προβλήματα, πολλές φορές χρειάζεται κάτι περισσότερο πολύπλοκο.

 

Τον Gaiman τον θεωρώ πολύ καλο συγγραφέα στο είδος του και το στύλ του μ'αρέσει πολύ περισσότερο - είναι πιο χαλαρό και πιο παραμυθικό - από κάποιους άλλων βλ. clive barker, όποτε ένιωθα ότι έπρεπε να τον υπερασπίσω - χωρίς παρεξήγηση.

 

 

Τώρα το γεγονός ό,τι σε κούρασε ένας συγγραφέας μετά από κάποιο σημείο είναι λογικό. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όλοι οι συγγραφείς ακολουθούν κάποια μοτίβα όταν δημιουργούν, τα οποία τους χαρακτηρίζουν και είναι ουσιαστικά και το λεγόμενο "στυλ" τους. Το ίδιο συμβαίνει με τους ζωγράφους έτσι τους ξεχωρίζεις κιόλας, αλλά αυτό δεν σημάινει ότι είναι όλα τα έργα τους τα ίδια...

Edited by 0Nautilus0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχω διαβάσει Gaiman (μόνο το The high cost of living και το The time of your life) αλλά η ταινία (Stardust) μου άρεσε. Το concept με τους δύο κόσμους και τον τοίχο ήταν ΟΚ, το στήσιμο της ταινίας (εφέ, κοστούμια κλπ) ήταν πολύ προσεγμένο, η ηθοποιΐα ικανοποιητική με τους δύο διάσημους (Ντε Νίρο και Φάιφερ) να δίνουν ρέστα. Βέβαια δεν έδωσα προσοχή στις αλληγορίες που αναλύει ο Nautilus, αν και με λίγη σκέψη προκύπτουν και αρκετές άλλες

(τι συμβολίζει άραγε ότι η Madame Semele δεν μπορεί να δει το αστέρι ακόμα κι όταν είναι μπροστά της;!!)

αλλά πέρασα όμορφα βλέποντάς το. Και όπως λέει και ο Σω, I don't know much about art, but I know what I like!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει Gaiman (μόνο το The high cost of living και το The time of your life) αλλά η ταινία (Stardust) μου άρεσε. Το concept με τους δύο κόσμους και τον τοίχο ήταν ΟΚ, το στήσιμο της ταινίας (εφέ, κοστούμια κλπ) ήταν πολύ προσεγμένο, η ηθοποιΐα ικανοποιητική με τους δύο διάσημους (Ντε Νίρο και Φάιφερ) να δίνουν ρέστα. Βέβαια δεν έδωσα προσοχή στις αλληγορίες που αναλύει ο Nautilus, αν και με λίγη σκέψη προκύπτουν και αρκετές άλλες

(τι συμβολίζει άραγε ότι η Madame Semele δεν μπορεί να δει το αστέρι ακόμα κι όταν είναι μπροστά της;!!)

αλλά πέρασα όμορφα βλέποντάς το. Και όπως λέει και ο Σω, I don't know much about art, but I know what I like!

 

 

Δεν μπορεί να δει το αστέρι επειδή έχει ενα spell πάνω της που το κρύβει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορεί να δει το αστέρι επειδή έχει ενα spell πάνω της που το κρύβει.

 

Βρε συ, καλό μου, τι συμβολίζει αναρωτήθηκα, και δη ρητορικά!..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είδα χθες το Stardust και πέρασα πάρα πολύ όμορφα. Έχει μπόλικη - καλή φαντασία και καλούς ηθοποιούς που υποστηρίζουν με το παραπάνω τους χαρακτήρες τους.

 

http://www.stardustmovie.com/

 

 

http://www.imdb.com/title/tt0486655/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Πολύ καλή ταινία, μαγικότατη, με ωραία πλοκή και χαρακτήρες. Είχα αρχίσει να διαβάζω το βιβλίο -στο οποίο παρατήρησα κάποιες διαφορές- αλλά δεν ενθουσιάστηκα τόσο, όσο με την ταινία. Προς το παρόν το έχω αφήσει στη μέση, κάποια στιγμή θα το ξαναπιάσω για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος.

Edited by Chihiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..