Jump to content

Οι Γιοι της Στάχτης: Κοράκι σε άλικο φόντο - Κεραμίδας Ελευθέριος


Electroscribe
 Share

Recommended Posts

Αν και τα έχουμε πει τόσες φορές, συγχαρητήρια κι από μένα! Καλύτερα ο Πατάκης από το Λιβάνη που ήταν η πρώτη σου επιλογή. Εκείνος επέλεξε Αράχνες, ο Πατάκης Κοράκια! (Γκοθίλα κι έτσι :D )

 

ΥΓ μη με αφήνεις να γκρινιάζω μόνος τώρα που εκδόθηκες...!

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα έχουμε πει τόσες φορές, συγχαρητήρια κι από μένα! Καλύτερα ο Πατάκης από το Λιβάνη που ήταν η πρώτη σου επιλογή. Εκείνος επέλεξε Αράχνες, ο Πατάκης Κοράκια! (Γκοθίλα κι έτσι :D )

 

Ρε οι Αράχνες είναι πολύ πιο cool. Ας βάλουμε ένα κοράκι να μονομαχήσει με μια ταραντούλα να δούμε ποιος θα το σκάσει σε χρόνο dt.

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι αντικειμενικά μιλώντας έκαναν λάθος επιλογή οι δικοί μου :/

Ο Λέφ είναι πολύ καλύτερος συγγραφέας. Αλλά μία μέρα θα τον πλησιάσω. Για την ώρα του έχω κλέψει εκείνο το εντυπωσιακό "μετείκασμα", πλέον το κολάω σε ό,τι γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Electroscribe σε σενα κ σε οσους γραφουν γενικοτερα...ειλικρινα θεωρω αξιοθαυμαστη τη συγγραφη..ελπιζω καποτε να γραψω κ γω μια ιστοριουλα εστω, χωρις να την σκισω και να την πεταξω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε οι Αράχνες είναι πολύ πιο cool. Ας βάλουμε ένα κοράκι να μονομαχήσει με μια ταραντούλα να δούμε ποιος θα το σκάσει σε χρόνο dt.

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι αντικειμενικά μιλώντας έκαναν λάθος επιλογή οι δικοί μου :/

Ο Λέφ είναι πολύ καλύτερος συγγραφέας. Αλλά μία μέρα θα τον πλησιάσω. Για την ώρα του έχω κλέψει εκείνο το εντυπωσιακό "μετείκασμα", πλέον το κολάω σε ό,τι γράφω.

Εξάλλου το ίδιο είναι ο Spider-man με το Κοράκι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έχετε δει το κοράκι του electro; Είναι ένα κοράκι νααα, με το συμπάθειο. Μια χαψιά τα κάνει τα αραχνοειδή.

 

Λοιπόν, τα συγχαρίκια μου και απο το φόρουμ, γιατί τα γραπτά μένουν. Εύχομαι καλές πωλήσεις, χρυσά ράφια και πολυέκδοτος! Μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν ξέρω αν θα το έχουμε μέσα στο 2009, αλλά κοιτάξτε τι ετοίμαζε γνωστή φυσιογνωμία του φόρουμ... Άντε και στα δικά μας!

 

Επειδή έγινε μπέρδεμα με το ποιος εκδίδεται και ποιος όχι, αντιγραφω το πρώτο μου ποστ εδώ (το είχα στο Galactic Senate) και θα παρακαλούσα κάποιον από τους μοντ να σβήσει το αρχικό. Please?

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ω Θεοί! Συγχαρητήρια!!!

 

Σε περίμενα στη γωνία εσένα (με την καλή έννοια).

Άντε να δούμε τι θα πρωτοδιαβάσω, τώρα που δεν προλαβαίνω ούτε να ... εχμ.

 

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΣΚΑΡ ΚΑΛΕ! (το Νόμπελ τέλος πάντων)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά. Αν δεν αλλάξει κάτι, μέσα στις επόμενες 10-15 ημέρες, θα έχω νεότερα να σας πω σχετικά με ην πορεία μου προς τα ράφια (π.χ. θα ξεκινήσει η διαδικασία των διορθώσεων)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Electroscribe χαιρετώ!

 

Έχουμε κάποιο νέο για την έκδοση;

Για Δεκέμβρη-Γενάρη μιλάς αρχικά και είπα να επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Electroscribe χαιρετώ!

 

Έχουμε κάποιο νέο για την έκδοση;

Για Δεκέμβρη-Γενάρη μιλάς αρχικά και είπα να επανέλθω :)

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

Λόγω διαφόρων συγκυριών, είμαστε τώρα στο δεύτερο χέρι διορθώσεων, από τα τρία που είναι προγραμματισμένα. Αυτό μου είπαν σημαίνει πως δύσκολα θα προλάβει το βιβλίο να εκδοθεί μέσα στο Γενάρη (περισσότερα για τη διαδικασία της επιμέλειας στο σχετικό τόπικ, όταν ολοκληρωθεί).

 

Τώρα, αν πάμε αυτόματα για Φλεβάρη ή θα θεωρηθεί κάποια άλλη ημερομηνία αργότερα μέσα στο πρώτο τρίτο του 2010 πιο πρόσφορη από τους υπεύθυνους, δεν έχω ενημερωθεί ακόμη. Πάντως η διαδικασία προχωράει κι αυτό είναι καλό.

 

Νεότερα όταν θα τα έχω κι ο ίδιος.

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι καλύτερα τέλη Φεβρουαρίου, παρά τον Ιανουάριο. Είναι πολύ ευχάριστη εξέλιξη.

Γενικά πιστεύω ότι αυτό το βιβλίο είναι μεγάλο και κρίσιμο στοίχημα για το ελληνικό φανταστικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

Λόγω διαφόρων συγκυριών, είμαστε τώρα στο δεύτερο χέρι διορθώσεων, από τα τρία που είναι προγραμματισμένα. Αυτό μου είπαν σημαίνει πως δύσκολα θα προλάβει το βιβλίο να εκδοθεί μέσα στο Γενάρη (περισσότερα για τη διαδικασία της επιμέλειας στο σχετικό τόπικ, όταν ολοκληρωθεί).

 

Τώρα, αν πάμε αυτόματα για Φλεβάρη ή θα θεωρηθεί κάποια άλλη ημερομηνία αργότερα μέσα στο πρώτο τρίτο του 2010 πιο πρόσφορη από τους υπεύθυνους, δεν έχω ενημερωθεί ακόμη. Πάντως η διαδικασία προχωράει κι αυτό είναι καλό.

 

Νεότερα όταν θα τα έχω κι ο ίδιος.

Καθυστερήσεις λόγω διορθώσεων γενικά είναι πολύ συχνές.

Με το καλό να το δούμε στα ράφια.

Link to comment
Share on other sites

Και, better slow than never! θα προσέθετα :-)

Προσοχή μόνον, ο νόμος του Μέρφυ καραδοκεί στις διορθώσεις της τελευταίας στιγμής οι οποίες είναι πολύ πιθανόν να χρειαστούν αργότερα διόρθωση. Συνεπώς, όσο πιο τελευταία στιγμή γίνουν κάποιες διορθώσεις, τόσο πιθανότερο είναι να απολυθεί αργότερα ο διορθωτής.

Link to comment
Share on other sites

Και, better slow than never! θα προσέθετα :-)

Προσοχή μόνον, ο νόμος του Μέρφυ καραδοκεί στις διορθώσεις της τελευταίας στιγμής οι οποίες είναι πολύ πιθανόν να χρειαστούν αργότερα διόρθωση. Συνεπώς, όσο πιο τελευταία στιγμή γίνουν κάποιες διορθώσεις, τόσο πιθανότερο είναι να απολυθεί αργότερα ο διορθωτής.

Μεγάλο ποσοστό τους είναι freelancers.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Bump καθώς....

 

στον κατάλογο του Πατάκη σχετικά με τις νέες κυκλοφορίες του 2010 (Ιούλιος - Αύγουστος - Σεπτέμβριος), το μοναδικό βιβλίο στη σειρά 10.6.8 ΜΥΘΙΣΤΟΡΉΜΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ, είναι το Κοράκι σε Άλικο Φόντο του Ελευθέριουο Κεραμίδα (Electroscribe).

Στην πρώτη παράγραφο της παρουσίασης διαβάζω:

 

Μια πανίσχυρη αυτοκρατορία σε παρακμή. Τρεις άντρες που ακολουθούν τον δικό τους μοναχικό δρόμο δίχως καν να γνωρίζονται. Για να σωθεί η αυτοκρατορία πρέπει κι οι τρεις να πετύχουν τους στόχους τους ταυτόχρονα. Το πρώτο μέρος μιας στιβαρής τριλογίας επικής φαντασίας για αναγνώστες κάθε ηλικίας.

 

και παρακάτω στη δεύτερη:

 

Πολυπρόσωπο και πολυφωνικό μυθιστόρημα επικής φαντασίας, σε περιβάλλον που θυμίζει ελληνικό Μεσαίωνα, όπου παρακολουθούμε την πτώση μιας αυτοκρατορίας μέσα από τις ιστορίες τριών κεντρικών ηρώων που πλέκονται μεταξύ του δίχως φαινομενικά να τέμνονται. Ο πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας καταφέρνει με τον στιβαρό του λόγο, την ακρίβεια στις περιγραφές του και τις επικές σκηνές μαχών, να στήσει ένα απόλυτα πιστευτό σκηνικό, που θα συνεπάρει τους φανατικούς των μυθιστορημάτων του είδους και όχι μόνο.

Άντε, σε λίγο κοντά μας!

 

...time has come

for the crow to fly away

Link to comment
Share on other sites

Πολυπρόσωπο και πολυφωνικό μυθιστόρημα επικής φαντασίας, σε περιβάλλον που θυμίζει ελληνικό Μεσαίωνα, όπου παρακολουθούμε την πτώση μιας αυτοκρατορίας μέσα από τις ιστορίες τριών κεντρικών ηρώων που πλέκονται μεταξύ του δίχως φαινομενικά να τέμνονται. Ο πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας καταφέρνει με τον στιβαρό του λόγο, την ακρίβεια στις περιγραφές του και τις επικές σκηνές μαχών, να στήσει ένα απόλυτα πιστευτό σκηνικό, που θα συνεπάρει τους φανατικούς των μυθιστορημάτων του είδους και όχι μόνο.

 

Πολύ καλογραμμένη αυτή η περιγραφή.

Περιμένουμε το Κοράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται φοβερά ελκυστικό. Θα είναι στα υπόψην μου. :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Άντε, επιτέλους, γιατί τον είχαν πρήξει το Λευτέρη στο περίμενε...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κοντά μας. Καλές πωλήσεις, Λευτέρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..