Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Οι Γιοι της Στάχτης: Κοράκι σε άλικο φόντο - Κεραμίδας Ελευθέριος

• Please log in to reply
236 replies to this topic

#221 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.194 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 07:20

Θα γίνει ένα μόνο βιβλίο όλο αυτό; Μήπως να το έκανες δύο;

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#222 Μάρβιν ΑΑΠ

Μάρβιν ΑΑΠ
  • Members
  • 587 posts
  • Όνομα:Ζx2

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 07:21

καλό κουράγιο! καλή τύχη!

«Το αναπόφευκτον φυγείν αδύνατον»

#223 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.416 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 08:08

Καλό κουράγιο, Λευτέρη! Μακάρι να το έχουμε κοντά μας το συντομότερο δυνατόν!

Όσο για τις 330.000 λέξεις, είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το 2ο βιβλίο του Song of Ice and Fire.

Ανυπομονούμε :friends:

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#224 mman

mman

AA

• Members
  • 2.850 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 08:21

Τα καλά νέα: Είμαστε πιο κοντά στο να το πιάσουμε στα χέρια μας.

Αλλά, βρε Λευτέρη, 

Πριν από λίγο έβαλα τελεία στην πρώτη γραφή του δεύτερου βιβλίου των Γιων της Στάχτης.

[...] είναι και σχεδόν διπλάσιο από το Κοράκι, 253.680 λέξεις.

Πολύ ωραία, αλλά δεν κόβεις κανά πενηντάρι χιλιάδες στις διορθώσεις γιατί θα χρειαστώ βαστάζο και σημειωματάριο; :-)

Τέλειωσα επιτέλους το πρώτο χέρι των διορθώσεων [...] Αποτέλεσμα: 330.000 λέξεις, στα όρια του μη διαχειρίσιμου

να κόψεις είπαμε. Να κόψεις 50. Όχι να προσθέσεις 80! 

ΟΚ, πλάκα κάνω. Αλλά ότι θα χρειαστούν δυο βιβλία είναι σίγουρο, ε; Αναγνώστες είμαστε, όχι αρσιβαρίστες. :-)

Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#225 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.690 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 08:29

Μπράβο Λευτέρη. Καλή δύναμη για τη συνέχεια! :)

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#226 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.194 posts

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 09:30

Καλή τύχη και καλές πωλήσεις.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#227 melkiades

melkiades
  • Members
  • 1.009 posts
  • Όνομα:Chrysa

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 10:52

Στο μεταξύ εμείς ξεκινάμε προπονήσεις με βάρη και θα είμαστε έτοιμοι για την ανάγνωση. :)

• Μάρβιν ΑΑΠ and wordsmith like this

Ο Μύθος παρουσιάζει την Ηχώ ως αντικείμενο επιθυμίας και πόθου. Η Φυσική τη θέλει αντικείμενο της απόστασης και του σχεδίου.  Όπου υπεισέρχεται τόσο το συναίσθημα όσο και η λογική, και οι δύο ισχυρισμοί είναι ακριβείς.
Και όπου δεν υπάρχει η Ηχώ, δεν υπάρχει ούτε η περιγραφή του χώρου ούτε η περιγραφή της αγάπης.
Υπάρχει μόνο σιωπή.

Σπίτι από φύλλα - Mark Z. Danielewski

#228 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.421 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 12:36

Με το καλό να το πιάσουμε στα χέρια μας :D

Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#229 KELAINO

KELAINO

χμμμ... πέρκελε...

• Members
  • 2.585 posts
  • Όνομα:Μπάμπης
  • Currently reading:The Night Circus, Erin Morgenstern

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 12:59

Άντε, επιτέλους.

Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside

Posted Image

#230 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.040 posts
  • Όνομα:Λευτέρης

Posted 10 Οκτώβριος 2013 - 13:23

Κοπιάρω από τη σχετική ανάρτηση που έκανα στο ιστολόγιό μου:

Η προφανής λύση είναι να κόψω το κείμενο και να το κάνω δυο ξεχωριστά βιβλία. Το προτιμώ να πάρω εγώ την απόφαση πού θα χωριστεί και να στήσω το ρυθμό και τις κορυφώσεις μου αναλόγως, παρά να κοπεί σε δυο τόμους για λόγους βιβλιοδεσίας, τους οποίους ο αναγνώστης θα διστάζει να αγοράσει/ξεκινήσει. Σάμπως και σε έναν τόμο να βγει, δε θα είναι τρομακτικό για πολλούς, και σαν τιμή και σαν όγκος; Ούτως ή άλλως, προτιμώ να ξέρω απέξω κι ανακατωτά κάθε γραπτό μου όσο το δουλεύω, να μπορώ να το γυρίσω μέσα στο μυαλό μου και να το δω από κάθε γωνία για να κάνω τη λεπτοδουλειά. Αυτό εδώ έχει διογκωθεί τόσο που δυσκολεύομαι να το διαχειριστώ.

Αλλά λέει μια ιστορία, από την αρχή μέχρι το τέλος της. Όπου και να τραβήξω τη μαχαιριά για να το χωρίσω, κάποια νήματα νομίζω πως θα κοπούν κι οι άκρες τους θα μείνουν μετέωρες.

• Nihilio, Μάρβιν ΑΑΠ, Adicto and 4 others like this
Χειμώνος ορχού, ει θέρους ηύλεις.
<><

#231 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.040 posts

Posted 09 Μάιος 2014 - 11:09

Πλέον το "Κοράκι σε άλικο φόντο" βρίσκεται σε προσφορά στα 9 ευρώ (πρακτικά πιο κάτω σε κάποια βιβλιοπωλεία). Ευκαιρία να το διαβάσετε όσοι ενδιαφέρεστε και το αναβάλλατε για τον έναν ή τον άλλο λόγο

• Nienor, Διγέλαδος, Μάρβιν ΑΑΠ and 1 other like this
<><

#232 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.040 posts

Posted 10 Μάρτιος 2015 - 18:30

Ημέρα συνεντεύξεων η σημερινή. Έδωσα κι εγώ μία στη Μαρία Παππά για το ΓΚΡΕΚΑ, επ' ευκαιρίας της πρόσφατης εκδήλωσης

• Nienor, Naroualis, melkiades and 6 others like this
<><

#233 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.194 posts

Posted 10 Μάρτιος 2015 - 21:22

Πάρα πολύ ενδιαφέρον!

άλλο πράγμα είναι το φανταστικό γραμμένο στα ελληνικά, κι άλλο το ελληνικό φανταστικό.

Πες τα να τα ακούσουν κι άλλοι!

μια κοινή γραμμή είναι η άρνηση των περισσοτέρων Ελλήνων συγγραφέων να χρησιμοποιήσουν ελληνικό υπόβαθρο ή ελληνικό χρώμα. Ίσως πιστεύουν πως κάτι κοντινό σε εμάς θα φαντάζει λιγότερο πιστευτό ή λιγότερο «cool». Στο επικό φανταστικόφάνταζι αυτό ισχύει σχεδόν απόλυτα, στον τρόμο κάπως λιγότερο. Στην επιστημονική φαντασία τα πράγματα είναι ελαφρώς καλύτερα, εκεί υπάρχει περισσότερη Ελλάδα και τείνει να σχηματιστεί μια κοινή συνιστώσα που χαρακτηρίζει τα περισσότερα έργα του είδους: από τη μια αυτό που στα αγγλικά λέγεται soft sci-fi (δηλαδή, έμφαση στο ανθρώπινο στοιχείο με αδρότερη περιγραφή της τεχνολογίας, χωρίς πολλές λεπτομέρειες ή ισχυρή θεμελίωση για το πώς λειτουργεί αυτή), από την άλλη έντονη πολιτικοποίηση.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα.

ο Anubis ποτέ ελληνικό.

Κι εγώ έτσι νόμιζα μέχρι προχτές, που πήγα στο παζάρι της Σολωμού 39 και είδα 2-3 ελληνικά, όπως αυτό

http://www.biblionet...Μαρία/Σαν_κρασί

που, εντάξει, δεν είναι του φανταστικού, αλλά δείχνει πως ίιιισως και να το σκέφτεται ο anubis να βγάλει και κανέναν Έλληνα συγγραφέα.

Άντε, με το καλό να δούμε και τις συνέχειες του Κορακιού.

• heiron likes this

#234 Μάρβιν ΑΑΠ

Μάρβιν ΑΑΠ
  • Members
  • 587 posts

Posted 11 Μάρτιος 2015 - 00:36

πολύ ωραία συνέντευξη! και πολύ καλές οι φωτογραφίες : ))

#235 IGITIHI

IGITIHI
  • Members
  • 1 posts
  • Όνομα:Giorgos

Posted 21 Αύγουστος 2015 - 12:41

Τι γίνεται λοιπόν με το επόμενο βιβλίο; Θα το δούμε σύντομα;

#236 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.121 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 30 Αύγουστος 2016 - 10:18

Και, ναι...  :mf_trombone:

διάβασα το Κοράκι!

Λευτέρη, ήρθε η ώρα της αλήθειας. Καταρχήν, θέλω να σου πω ότι το είχα ξεκινήσει τότε, πριν από τρία χρόνια, κατευθείαν με το που γύρισα σπίτι. Δεν μπορούσα. Ήταν ένα σοκ. Δηλαδή, το περίμενα ότι θα δυσκολευόμουν, αλλά ήταν πολύ παραπάνω από αυτό. Για τη γραφή σου μιλάω. Ήταν τόσο ψυχρή, τετραγωνισμένη, που δεν μπορούσα να παρακολουθήσω, αφαιρούμουν σε κάθε παράγραφο. Σαν να απευθυνόσουν στο "λάθος" ημισφαίριο, κάπως (ενώ περίμενα λογοτεχνία μου έδινες μάθημα Ιστορίας του σχολείου). 

Το ξεκίνησα άλλη μία φορά, το έφτασα μέχρι τη σελίδα 170 περίπου, και πάλι δεν τα κατάφερα. Φέτος ήταν η τυχερή του. Το έπιασα πάλι από την αρχή, προσπερνώντας μόνο αυτά που θυμόμουν πολύ καλά από τις άλλες δύο φορές (κυρίως την ιστορία του Φιλάρετου. Νομίζω τη φυγή του Αράι Μονγκ την ξαναδιάβασα, κι ας τη θυμόμουν, γιατί δεν ήθελα να χάσω κάτι, μου άρεσε). Κάπου στη σελίδα 250κάτι, όμως, έπεσαν οι παρεμβολές. Άλλα βιβλία. Τελικά, όλο το καλοκαίρι το διάβαζα παράλληλα με άλλα, ώσπου έπεσα με τα μούτρα το τελευταίο δεκαήμερο και το τελείωσα χθες.

:sweatdrop: Αγώνας. Να δω πόσο καιρό θα παλεύω το επόμενο.

Ε, ναι! Θέλω να διαβάσω τη συνέχεια της ιστορίας! Και νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό, τελικά.

Αναλυτικότερα (ή, πιο φλύαρα) οι εντυπώσεις μου από το βιβλίο:

Spoiler

Είχα δίκιο και άδικο που το φοβόμουν το Κοράκι. Είχα δίκιο που το διάβασα, κι ας έπρεπε να το παλέψω με νύχια και με δόντια. Είναι σίγουρα ένα από τα σημαντικά βιβλία της συλλογής μου, και σ' ευχαριστώ για αυτό.

Edited by Cassandra Gotha, 30 Αύγουστος 2016 - 10:27.

• Naroualis, BladeRunner, wordsmith and 1 other like this

.

#237 Μάρβιν ΑΑΠ

Μάρβιν ΑΑΠ
  • Members
  • 587 posts

Posted 01 Σεπτέμβριος 2016 - 11:35

αχ, Κασσάνδρα! σαν να διάβαζα για τη δική μου περιπέτεια με το Memories of Ice του στ. έρικσον, που κρατάει τέσσερα πέντε χρόνια τώρα, κι έχει μέλλον ακόμα, όπως όλα δείχνουν :D :D

τι καλά που μου ξαναθύμισες το Κοράκι! Και πόσο αστείο και ανεξάντλητα ενδιαφέρον είναι το να διαβάζεται ένα βιβλίο τόσο, μα τόσο διαφορετικά, περνώντας από χέρι σε χέρι. Όταν το πρωτοδιάβασα, είχα υποσχεθεί τη γνώμη μου εδώ. Με τους γνωστούς και άγνωστους ουρανούς που πέσαν έκτοτε στο κεφάλι μου, τίποτα της προκοπής δεν έγραψα, όπως βλέπω  :coffee-reading:

Είναι άραγε τώρα η τρελή ευκαιρία να μεταφέρω εδώ τα τότε σκόρπια σχόλιά μου; Όπως και να 'χει, ακολουθούν, ελαφρά πετσοκομμένα και προσαρμοσμένα στο εδώ και το τώρα.

Spoiler

Μακάρι να τα καταφέρω να διαβάσω και τη συνέχεια!

• Naroualis, Cassandra Gotha and Silvertooth like this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users