Jump to content

Ο ΙΟΣ SCOTT SIGLER


sora_1
 Share

Recommended Posts

Κυκλοφορησε επιτελους ενα βιβλιο που περιμενα καιρο!!! Εχω ξεκινησει ηδη το διαβασμα και φαινεται πολυ καλο!

Δειτε μερικες πληροφοριες:

 

infected-gr.jpg

 

Ο ΙΟΣ είναι το πρώτο βιβλίο του ιντερνετικού φαινομένου Scott Sigler. Τώρα, ο Sigler έρχεται σαν καταιγίδα στα ράφια των βιβλιοπωλείων με ένα μυθιστόρημα με κινηματογραφικά φρενήρη ρυθμό που συνδυάζει λογοτεχνικά είδη όπως ο τρόμος, το τεχνοθρίλερ και το μυστήριο σε ένα εκρηκτικό μίγμα με συστατικά από Chuck Palahniuk, Michael Crichton και Stephen King.Ο ΙΟΣ θα μπει στο πετσί σας αφήνοντας φρέσκο αίμα σε κάθε σελίδα.

Το βιβλίοΜια μυστηριώδης ασθένεια μετατρέπει φυσιολογικούς ανθρώπους σε μανιακούς, παράφρονες δολοφόνους που προκαλούν φρικτά πράγματα σε αγνώστους, στους εαυτούς τους, ακόμα και στις ίδιες τους τις οικογένειες.Ένα πρωί, ο Πέρι Ντόσεϊ -ένας μεγαλόσωμος πρώην αστέρας του αμερικάνικου ποδοσφαίρου, που τώρα εκτελεί χρέη υπαλληλίσκου τεχνικής υπηρεσίας- ξυπνάει και ανακαλύπτει αρκετά παράξενα εξανθήματα στο σώμα του. Σύντομα ο Πέρι συνειδητοποιεί πως οι σκέψεις του και η συμπεριφορά του είναι παράξενες. Ακούει φωνές, έχει ανεξέλεγκτη οργή... έχει μολυνθεί. Η μοίρα του ανθρώπινου γένους κρέμεται από τον αιματηρό πόλεμο που θα εξαπολύσει ο Πέρι ενάντια στο ίδιο του το σώμα, γιατί τα παράσιτα θέλουν κάτι από αυτόν, κάτι που μπορεί να αλλάξει τη μοίρα του ανθρώπινου γένους.

 

Κριτικές

"Ακόμα και οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της λογοτεχνίας τρόμου θα κλαψουρίζουν με κάθε νέα αποκάλυψη."-Publishers Weekly (starred review)

" Ο ΙΟΣ συνδυάζει την επιστημονική φαντασία με τον τρόμο σε ένα παλπ αριστούργημα δράσης, φόβου και σασπένς με στοιχεία Stephen King και Chuck Palahniuk. Τρεις συμβουλές: Μην το διαβάσετε βράδυ, μην το διαβάσετε με γεμάτο στομάχι και μην το διαβάσετε αν έχετε καρδιακά προβλήματα. Έχετε προειδοποιηθεί!"-James Rollins, συγγραφέας των μπεστ σέλερ The Judas Strain και Black Order.

"Ο Sigler είναι δεξιοτέχνης στο να αρπάζει τον αναγνώστη από το λαιμό και να μην τον αφήνει με τίποτα. Μόλις νόμισα πως είχα καταλάβει σε ποια άβυσσο με οδηγούσε, μου γκρέμισε τη γέφυρα κάτω από τα πόδια μου... νομίζω πως ούρλιαζα σε όλη τη διάρκεια της πτώσης... Ο ΙΟΣ είναι ένα αποκορύφωμα ωμού, συνεχούς τρόμου".-Lincoln Child, συγγραφέας των New York Times μπεστ σέλερ Υποβρύχια καταιγίδα και Death Match.

"Ο Sigler είναι ο Richard Matheson του 21ου αιώνα... έξυπνο και ανατριχιαστικό, ο ΙΟΣ είναι ένα αψεγάδιαστο θρίλερ για το σκεπτόμενο αναγνώστη. Μπράβο σε ένα θαρραλέο νέο ταλέντο!"-Jonathan Maberry, συγγραφέας των Bad Moon Rising και Ghost Road Blues, βραβευμένος με Μπραμ Στόκερ."Λάτρεις του τρόμου, γιορτάστε! Ο ΙΟΣ είναι μια αποκάλυψη -ένα μυθιστόρημα αντάξιο της φήμης του... Ο Sigler συνδυάζει τη λεπτομερή σκιαγράφηση των χαρακτήρων του Stephen King, το πνευματώδες στυλ του Clive Barker και τις ανατριχιαστικές παραδοξότητες ταινίας του David Cronenberg".- Jay Bonansinga, συγγραφέας των μπεστ σέλερ Shattered, Twisted, Frozen, και The Sinking of the Eastland.

"Ο ΙΟΣ είναι τόσο ανατριχιαστικός όσο μια στριγκλιά σε ένα νεκροτομείο... ένα μυθιστόρημα που νιώθεις στο πετσί σου. Αν η φωνή που ακούς στο κεφάλι σου είναι η φωνή του Sigler, ετοιμάσου για μια πολύ τρομακτική νύχτα".-E.E. Knight

http://www.platypus.gr/ios.html

 

Μπορειτε να διαβασετε και τις πρωτες σελιδες απο το πιο πανω site!

Edited by sora_1
Link to comment
Share on other sites

Από τις κριτικές που διάβασα στο link που έδωσες φαίνεται ενδιαφέρον το βιβλίο. Αν ισχύουν όμως οι κριτικές. Γιατί πάντα παίζει και το ενδεχόμενο να είναι παραφουσκωμένες. Σε κάθε περίπτωση μην ξεχάσεις να μας πεις την γνώμη σου όταν το τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τις κριτικές που διάβασα στο link που έδωσες φαίνεται ενδιαφέρον το βιβλίο. Αν ισχύουν όμως οι κριτικές. Γιατί πάντα παίζει και το ενδεχόμενο να είναι παραφουσκωμένες. Σε κάθε περίπτωση μην ξεχάσεις να μας πεις την γνώμη σου όταν το τελειώσεις.

 

Α, ο τύπος είναι τίμιος. Έχει όλα του τα βιβλία σε τζαμπέ audiobook (στην ιστοσελίδα του και όχι μόνο) και μπορεί όποιος θέλει να δει αν του αρέσουν ή όχι ο ίδιος, αντί να βασιστεί σε κριτικές

Link to comment
Share on other sites

Α, ο τύπος είναι τίμιος. Έχει όλα του τα βιβλία σε τζαμπέ audiobook (στην ιστοσελίδα του και όχι μόνο) και μπορεί όποιος θέλει να δει αν του αρέσουν ή όχι ο ίδιος, αντί να βασιστεί σε κριτικές

 

Πάρα πολύ καλή κίνηση. Μόνο θετικό αντίκτυπο μπορεί να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή κίνηση. Μόνο θετικό αντίκτυπο μπορεί να έχει.

 

Διάβασε τι λέει η wikipedia για τον τύπο: ξεκίνησε έτσι και έφτασε εκεί που είναι τώρα (με κάμποσα βιβλία στα ράφια και όλο θετικές κριτικές), χωρίς να το εγκαταλείψει. Κυνηγούσε και κυνηγάει τις νέες τεχνολογίες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η περίπτωση του Scott Sigler είναι πολύ ενδιαφέρουσα, έχουν δίκιο ο Λεφ και o Sora.

Και πράγματι έγινε πολύ γνωστός δίνοντας τα βιβλία του σε free podcasts. Περισσότερα μπορείτε να μάθετε και στη wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Sigler

Ξεκίνησα να διαβάζω (και να ακούω) τον "Ιο", που κυκλοφόρησε απ' τις εκδόσεις Πλατύπους. Φαίνεται ότι είναι πολύ "δυνατός" τρόμος.

Σε τρεις περίπου εβδομάδες ο (ευγενέστατος) συγγραφέας θα μου παραχωρήσει μία συνέντευξη. Αν υπάρχουν κάποιοι απ' τους αναγνώστές του που να θέλουν να ρωτήσουν κάτι συγκεκριμένο, θα είναι χαρά μου να το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια το βιβλιο αξιζει σιγουρα μια θεση στη βιβλιοθηκη ολων. ειναι καταπληκτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συμφωνώ, το βιβλίο του αξίζει. Λοιπόν, για όσους θα είναι αύριο κάπου στην Πελοπόννησο. Αύριο θα έχω στη "Μπρίζα" ένα μεγάλο αφιέρωμα στον Sigler και συγκεκριμένα στο πρώτο του βιβλίο που μεταφράστηκε στα ελληνικά, τον "Ιό" (εκδ. Πλατύπους). Επίσης θα διαβάσετε και μια μεγάλη συνέντευξη που μου έδωσε. Μιλήσαμε για ενδιαφέροντα πράγματα, αναλύει με λεπτομέρειες τη διαδικασία συγγραφής ενός βιβλίου και εξηγεί την άποψή του για το "παράνομο" download. Από την Παρασκευή θα μπορείτε να βρείτε το άρθρο και στο blog μου.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το διάβασα το βιβλίο.Είναι απο τα βιβλία που το αφήνεις,μόλις γυρίσεις τη τελευταία σελίδα.Και στη τουαλέτα για κατούρημα την ανάγκη σου να πας,δύσκολα το αφήνεις κάτω(σε κάποια φάση αναγκαστικά το αφήνεις βέβαια).Βιβλίο 480 σελίδων και το τελείωσα μέσα σε λίγες ώρες.Και η ελληνική έκδοση είναι πολύ καλή.

Και μην ξεχνάμε ότι μέσα στο 2010,σύμφωνα με τις εκδόσεις Πλατύπους,έρχεται και η μετάφραση της συνέχειας του Ιού,με τον τίτλο "Επιδημία".Θα είναι εξίσου δυνατό.Ίσως και δυνατότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το βιβλίο.Είναι απο τα βιβλία που το αφήνεις,μόλις γυρίσεις τη τελευταία σελίδα.Και στη τουαλέτα για κατούρημα την ανάγκη σου να πας,δύσκολα το αφήνεις κάτω(σε κάποια φάση αναγκαστικά το αφήνεις βέβαια).Βιβλίο 480 σελίδων και το τελείωσα μέσα σε λίγες ώρες.Και η ελληνική έκδοση είναι πολύ καλή.

Και μην ξεχνάμε ότι μέσα στο 2010,σύμφωνα με τις εκδόσεις Πλατύπους,έρχεται και η μετάφραση της συνέχειας του Ιού,με τον τίτλο "Επιδημία".Θα είναι εξίσου δυνατό.Ίσως και δυνατότερο.

 

 

Ναι, έχει αφήσει πολύ δυνατές υποσχέσεις. Περιμένουμε να ξεσπάσει και η Επιδημία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάρα πολύ καλός ο Ιος, παρα πολύ καλός! Απαξ και το ξεκινήσεις, δύσκολα το αφήνεις απο τα χέρια σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το ξεκίνησα μόλις πριν λίγο παιδιά μετά από προτροπή φίλου, και ομολογώ ότι είναι πολύ καλό!! Όταν το τελειώσω θα σας πω εντυπώσεις ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Διάβασα το "Πρόγονος" (Ancestor), που είναι με άλλους πρωταγωνιστές, αλλά στο ίδιο στυλ και στο ίδιο σύμπαν με τον "Ιό" και την "Επιδημία", χωρίς αυτό να παίζει ρόλο, εκτός από ένα όνομα υψηλά ιστάμενου στις αμερικάνικες μυστικές υπηρεσίες που αναφέρεται και στα τρία βιβλία.

Ο "Πρόγονος" είναι και αυτός κάπως κλισέ ως προς τους χαρακτήρες και την υπόθεση (εφ θρίλερ με υπερφυσική απειλή που αντιμετωπίζεται με ένα καντάρι τεχνολογίας όπλων και συστημάτων ασφαλείας), αλλά είναι πολύ καλοφτιαγμένο και συναρπαστικό και δε μπορούσα να το αφήσω πριν το τελειώσω, όπως μου συνέβη και με τα άλλα δύο βιβλία. Δε μπορώ να πω ότι θα το ξαναδιάβαζα, δεν έχει να πει κάτι αν ξέρεις τι συμβαίνει μέχρι τέλος, και επίσης η τεχνικούρα συστημάτων ασφαλείας, όπλων και γενετικής ήταν στα όρια του να το κάνει ακαταλαβίστικο. Αλλά σίγουρα καλό, δεν περνάει τον αναγνώστη για βλάκα και φτάνει αυτό για να το προτείνω. Και το τέλος, όπως και στην "Επιδημία", είναι ανοιχτό για περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το διάβασα πρόσφατα και με ενθουσίασε! Σφιχτογραμμένο, σε πιάνει από τον λαιμό και δεν σε αφήνει αν δεν γυρίσεις και την τελευταία σελίδα! Έψαχνα κάποια σελίδα των εκδόσεων Πλατύπους(είτε FB είτε κανονική ιστοσελίδα) αλλά βρήκα μόνο ένα μπλογκ. Ήθελα να τους ρωτήσω τι θα γίνει με το τρίτο μέρος της τριλογίας. Ξέρει κανένας τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα πρόσφατα και με ενθουσίασε! Σφιχτογραμμένο, σε πιάνει από τον λαιμό και δεν σε αφήνει αν δεν γυρίσεις και την τελευταία σελίδα! Έψαχνα κάποια σελίδα των εκδόσεων Πλατύπους(είτε FB είτε κανονική ιστοσελίδα) αλλά βρήκα μόνο ένα μπλογκ. Ήθελα να τους ρωτήσω τι θα γίνει με το τρίτο μέρος της τριλογίας. Ξέρει κανένας τίποτα;

Η Πλατύπους έχει κλείσει, τώρα για συνέχειες ότι πάρουν οι άλλοι εκδότες, όπως πήρε ο Ψυχογιός την Απόκλιση, αλλιώς δεν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Ήθελα να τους ρωτήσω τι θα γίνει με το τρίτο μέρος της τριλογίας. Ξέρει κανένας τίποτα;

Ποιό εννοείς τρίτο μέρος; Υπάρχουν τα: 1) Ιός 2) Επιδημία 3) Πρόγονος

Link to comment
Share on other sites

 

 Ήθελα να τους ρωτήσω τι θα γίνει με το τρίτο μέρος της τριλογίας. Ξέρει κανένας τίποτα;

Ποιό εννοείς τρίτο μέρος; Υπάρχουν τα: 1) Ιός 2) Επιδημία 3) Πρόγονος

 

 

Τρίτο μέρος της τριλογίας είναι το Pandemic, που ήταν να κυκλοφορήσει στα ελληνικά κάποια στιγμή, αλλά τώρα που έκλεισαν οι εκδόσεις Πλατύπους δεν το βλέπω... Το "Πρόγονος" είναι αυτοτελές και δεν έχει καμία σχέση με την τριλογία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αυριο τελειωνω την Επιδημια και πραγματικα θα ειναι μεγαλη ηττα να μην μεταφραστει απο κανεναν εκδοτικο το τριτο βιβλιο. Φαινεται να εχει πολυ ζουμι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει διαβάσει κανένας στα Αγγλικά; Αν ναι, είναι δύσκολη ανάγνωση; Δεν έχω θέμα με τα Αγγλικά, αλλά αν μπαίνει σε περίεργες ορολογίες και έχει δύσκολη γραφή, δε νομίζω να την παλέψω. Ρωτάω, γιατί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να δούμε το 3ο μέρος στα Ελληνικά και δεν ψήνομαι να το αφήσω στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει διαβάσει κανένας στα Αγγλικά; Αν ναι, είναι δύσκολη ανάγνωση; Δεν έχω θέμα με τα Αγγλικά, αλλά αν μπαίνει σε περίεργες ορολογίες και έχει δύσκολη γραφή, δε νομίζω να την παλέψω. Ρωτάω, γιατί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να δούμε το 3ο μέρος στα Ελληνικά και δεν ψήνομαι να το αφήσω στην μέση.

 Η "Επιδημία" δε σε αφήνει, κατά τη γνώμη μου, στη μέση. Μια χαρά κλείνει η υπόθεση. Απλώς ο συγγραφέας έχει κρατήσει και μια πισινή, για την περίπτωση που θα του έρθει η όρεξη να προσθέσει κι άλλο ένα βιβλίο από κει πίσω, με εκμετάλλευση της ίδιας ιδέας.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα έχει διαβάσει κανένας στα Αγγλικά; Αν ναι, είναι δύσκολη ανάγνωση; Δεν έχω θέμα με τα Αγγλικά, αλλά αν μπαίνει σε περίεργες ορολογίες και έχει δύσκολη γραφή, δε νομίζω να την παλέψω. Ρωτάω, γιατί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να δούμε το 3ο μέρος στα Ελληνικά και δεν ψήνομαι να το αφήσω στην μέση.

 Η "Επιδημία" δε σε αφήνει, κατά τη γνώμη μου, στη μέση. Μια χαρά κλείνει η υπόθεση. Απλώς ο συγγραφέας έχει κρατήσει και μια πισινή, για την περίπτωση που θα του έρθει η όρεξη να προσθέσει κι άλλο ένα βιβλίο από κει πίσω, με εκμετάλλευση της ίδιας ιδέας.

 

Ναι, αλλά για να υπάρχει και 3ο βιβλίο, όλο και κάτι θα σκέφτηκε :p Δεν μου αρέσει να αφήνω πράγματα στην μέση. Εδώ τελείωσα με χίλια ζόρια 8 βιβλία του Μαύρου πύργου που δεν μου άρεσε καθόλου, γιατι...έπρεπε! χαχα

Link to comment
Share on other sites

 

Τα έχει διαβάσει κανένας στα Αγγλικά; Αν ναι, είναι δύσκολη ανάγνωση; Δεν έχω θέμα με τα Αγγλικά, αλλά αν μπαίνει σε περίεργες ορολογίες και έχει δύσκολη γραφή, δε νομίζω να την παλέψω. Ρωτάω, γιατί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να δούμε το 3ο μέρος στα Ελληνικά και δεν ψήνομαι να το αφήσω στην μέση.

 Η "Επιδημία" δε σε αφήνει, κατά τη γνώμη μου, στη μέση. Μια χαρά κλείνει η υπόθεση. Απλώς ο συγγραφέας έχει κρατήσει και μια πισινή, για την περίπτωση που θα του έρθει η όρεξη να προσθέσει κι άλλο ένα βιβλίο από κει πίσω, με εκμετάλλευση της ίδιας ιδέας.

 

 

Ειμαι στο σημειο που

 

 

εκρηγνυται η μαμα της μικρης και γεμιζει ο αερας με τους σπορους της μολυνσης

 

 

το οποιο φαινεται αρκετα υποσχομενο και

 

 

μαλλον δικαιολογει και τον τιτλο "Πανδημια" του τριτου βιβλιου

.

 

Εκτος κι αν αλλαζουν καποια πραγματα μεχρι το τελος του βιβλιου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα έχει διαβάσει κανένας στα Αγγλικά; Αν ναι, είναι δύσκολη ανάγνωση; Δεν έχω θέμα με τα Αγγλικά, αλλά αν μπαίνει σε περίεργες ορολογίες και έχει δύσκολη γραφή, δε νομίζω να την παλέψω. Ρωτάω, γιατί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να δούμε το 3ο μέρος στα Ελληνικά και δεν ψήνομαι να το αφήσω στην μέση.

 Η "Επιδημία" δε σε αφήνει, κατά τη γνώμη μου, στη μέση. Μια χαρά κλείνει η υπόθεση. Απλώς ο συγγραφέας έχει κρατήσει και μια πισινή, για την περίπτωση που θα του έρθει η όρεξη να προσθέσει κι άλλο ένα βιβλίο από κει πίσω, με εκμετάλλευση της ίδιας ιδέας.

 

 

Ειμαι στο σημειο που

 

 

εκρηγνυται η μαμα της μικρης και γεμιζει ο αερας με τους σπορους της μολυνσης

 

 

το οποιο φαινεται αρκετα υποσχομενο και

 

 

μαλλον δικαιολογει και τον τιτλο "Πανδημια" του τριτου βιβλιου

.

 

Εκτος κι αν αλλαζουν καποια πραγματα μεχρι το τελος του βιβλιου.

 

Δε θυμάμαι ειδικά αυτό το περιστατικό. Αλλά θυμάμαι καλά με τι τρόπο το ξεφορτώνονται όλο αυτό και, έννοια σου, η "Επιδημία" τελειώνει

με τον κόσμο απαλλαγμένο από τον ιό, εκτός από μια απειροελάχιστη πιθανότητα κάπου χωμένη.

Σίγουρα το 2ο βιβλίο δε σε αφήνει στη μέση του χαμού, όπως το 1ο.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μολις το τελείωσα και ναι, έχεις δικιο. Δεν υπάρχει το cliffhanger του πρωτου βιβλιου. Οπότε δεν καιγομαστε και τόσο πολυ για το τριτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..