Jump to content

Εκδοτικοί Οίκοι


Nefeli
 Share

Recommended Posts

Έχω σπάσει τα μούτρα μου σε Ψυχογιό και Πατάκη, και από τις απαντήσεις τους κατάλαβα ότι δεν ήταν το βιβλίο που δεν έκανε αλλά το είδος. Οπότε μάλλον δεν είναι καλή επιλογή για φαντασίας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Mel, και καλωσόρισες στην παρέα μας :)

Θα σε προσγειώσω λίγο απότομα κι ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις.

Πρώτον, υπάρχουν πλέον δεκάδες συγγραφείς του Φανταστικού στην Ελλάδα που έχουν εκδώσει είτε ένα είτε πολλά βιβλία φαντασίας. Το ότι δεν γνωρίζεις κάποιον άλλον μάλλον σημαίνει ότι δεν ψάχνεσαι πολύ :p Ευκαιρία λοιπόν να ανοίξεις λίγο τους ορίζοντές σου.

Δεύτερον, οι εκδοτικοί που ανέφερες εκδίδουν ΕΛΑΧΙΣΤΑ φανταστικό με πολύ λίγες εξαιρέσεις (ονόματα που είναι ήδη γνωστά, κάποιο έργο να τους κάνει ΠΟΛΥ κλικ κτλ.). Σε όλο αυτό παίζει σημαντικό ρόλο το τι βιλίο φαντασίας έχεις γράψει, τι είδος είναι, πόσο κοντά στα δεδομένα τα δικά μας είναι κτλ.

Οπότε, χωρίς να θέλω να μειώσω καθόλου το έργο σου, θα σου έλεγα να ψαχτείς αρκετά και να κοιτάξεις (χωρίς να σημαίνει ότι θα δεκτείς) και σε εκδοτικούς όπως Momentum, Mamaya/ΑΡΠΗ, Λυκόφως, Night Read και Αρχέτυπο.

Να γνωρίζεις μόνο κάτι σημαντικό: Αρκετοί εκδοτικοί, είτε μικροί είτε μεγάλοι, κάνουν συνήθως αυτοεκδόσεις (ειδικά σε πρωτοεμφανιζόμενους). Δεν ξέρω τι σχέδια έχεις, αλλά θα σου έλεγα να αποφύγεις την αυτοέκδοση για λόγους που έχουμε αναλύσει διεξοδικά σε πολλά topics εδώ στο φόρουμ. Αν παρ' όλα αυτά πιστεύεις στο έργο σου και βρεις μία καλή συμφωνία με αυτοέκδοση, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Έχεις κάποιο μικρό δείγμα να μας δείξεις εδώ στο forum?

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2009 at 6:41 PM, Nefeli said:

Επίσης βρήκα και ένα καινούργιο εκδοτικό "Μόνόκερος" που είπαν ότι τους ενδιαφέρει να εκδόσουν και Έλληνες.

 

Υπάρχουν ακόμη αυτοί;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις τόσο γρήγορες απαντήσεις!

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, φυσικά ξέρω οτι υπάρχουν έλληνες συγγραφείς και ελληνικά έργα φαντασίας που έχουν εκδοθεί, απλά δεν ήξερα πως υπάρχει ολόκληρη κοινότητα από επίδοξους συγγραφείς! Όσο για τους συγκεκριμένους εκδοτικούς τους είπα γιατί είναι οι πιο γνωστοί. Επειδή έχω έναν φίλο που δούλευε παλαιότερα (δυστυχώς!) σε έναν από αυτούς με συμβούλεψε να στείλω σε όλους τους μεγάλους αφού δεν έχω κάτι να χάσω! Από εκεί και πέρα οι γνώσεις μας στους πιο μικρούς είναι περιορισμένες.

Για την αυτοέκδοση δεν είμαι πολύ θετική αλλά ποτέ δε λέω ποτέ, αν όντως μου γινόταν κάποια καλή πρόταση ίσως να το σκεφτόμουν, αν είχα εξαντλήσει όλες τις άλλες επιλογές! Τις εκδόσεις Λυκόφως τις γνωρίζω αλλά νόμιζα κάνουν μόνο αυτοέκδοση; Το ίδιο νόμιζα και για τις εκδόσεις Πηγή αλλά είδα πως κάποιος έγραψε οτι του έκαναν κανονική έκδοση οπότε ίσως κάνουν και τα δύο;

Είμαι λίγο ντροπαλή για να στειλω δείγμα :rolleyes::rolleyes: θα σας το κρατησω για έκπληξη χαχαχ! Πάντως προορίζεται κυρίως για εφήβους και νέους! Ξέρω φυσικά πως οι πιθανότητες μου είναι πολύ μικρές και κυρίως γραφω γιατί μου αρέσει εμένα πολύ! Από εκεί και περα σκέφτομαι να κάνω την προσπάθειά μου και ότι γίνει! :B):

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ντροπαλή να μας δώσεις δείγμα αλλά δεν είσαι ντροπαλή να εκθέσεις το έργο σου στο κοινό; :p 
Όπως και να χει, όπως αισθάνεσαι καλύτερα. Απλά εδώ θα πάρεις από πολύ έμπειρο κόσμο γνώμες και σχόλια που σίγουρα θα σε βοηθήσουν στο έργο σου (είτε στο τωρινό είτε σε μελλοντικά).

Κι οι δύο εκδοτικοί που ανέφερες ε΄χουν κάνει και αυτοέκδοση αλλά και κανονική έκδοση. Λεπτομέρειες όμως των συμβολαίων δεν γνωρίζω, οι οποίες εν τέλει παίζουν και τον μεγαλύτερο ρόλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Ginger

Αυτό που είπε κι ο Ballerond. Επίσης, έχε υπόψη ότι, εφόσον γράφεις στο είδος αυτό, το 80% των αναγνωστών σου, αν όχι παραπάνω, βρίσκεται εδώ μέσα :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες, θα δουλεψω στο να ξεπερασω καποια στιγμη το stage fright μου! :)

Τώρα για αυτόν τον εκδοτικό «Μονόκερος» λίγο που έψαξα online δε νομίζω πως υπάρχει πια!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ginger said:

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες, θα δουλεψω στο να ξεπερασω καποια στιγμη το stage fright μου! :)

 

Δεν έχεις λόγο να έχεις stage fright κανένα (ούτε να ανησυχείς για πνευματικά δικαιώματα ή κάτι, ό,τι ανεβαίνει στο φόρουμ προστατεύεται - το λέω γιατί είσαι καινούρια εδώ και ίσως έχεις κάποιο τέτοιο άγχος). Δεν δαγκώνουμε, αφενός. Αφετέρου, σκέψου ότι σίγουρα θα είμαστε πολύ λιγότερο αυστηροί απέναντι σε μια ερασιτεχνική προσπάθεια απ' ό,τι σε μια, θεωρητικά, επαγγελματική (δηλαδή ένα εκδομένο βιβλίο). Σε συμβουλεύω να χαζέψεις λίγο στις βιβλιοθήκες του φόρουμ, να ρίξεις μια ματιά και στις συγγραφικές ασκήσεις και, γενικά, να πάρεις μέρος στις δράσεις του sff. Μόνο θα κερδίσεις, να χάσεις δεν πρόκειται. :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και θα διαβάσεις και ωραία πράγματα στο μεταξύ έχουμε φοβερές πένες εδώ.

Για το φόβο του κοινού σε αταλαβαίνω ωστόσο, εγώ έκανα μόλις είκοσι χρόνια να αφήσω κάποιον να δει τι γράφω. Ωστόσο όπως είπε και η πυργοδέσποινα θα πάρεις πολύτιμο feedback εδώ και βοήθεια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2018 at 8:10 PM, Ginger said:

Για την αυτοέκδοση δεν είμαι πολύ θετική αλλά ποτέ δε λέω ποτέ, αν όντως μου γινόταν κάποια καλή πρόταση ίσως να το σκεφτόμουν, αν είχα εξαντλήσει όλες τις άλλες επιλογές! Τις εκδόσεις Λυκόφως τις γνωρίζω αλλά νόμιζα κάνουν μόνο αυτοέκδοση; Το ίδιο νόμιζα και για τις εκδόσεις Πηγή αλλά είδα πως κάποιος έγραψε οτι του έκαναν κανονική έκδοση οπότε ίσως κάνουν και τα δύο;

Γενικά, όσο λιγότερες αυτοεκδόσεις κάνουμε, τόσο ισχυρότεροι γινόμαστε ως είδος! :) 

Εγώ ήμουν αυτός που έγραψα για την ''κανονική έκδοση'' στις εκδόσεις iWrite/Πηγή. Να σου αναφέρω ωστόσο ότι στον συγκεκριμένο εκδοτικό οι αυτοεκδόσεις πρέπει να είναι το 95% του συνόλου και ότι μόνο υπό ειδικές συνθήκες βγάζουν βιβλία με ''κανονική'' έκδοση.

Στις εκδόσεις Λυκόφως γνωρίζω επιβεβαιωμένα άλλες τρεις ''κανονικές'' εκδόσεις, άρα η αναλογία είναι μάλλον καλύτερη.

Αν έχεις πιο συγκεκριμένες απορίες περί των συμβολαίων μου στους συγκεκριμένους δύο εκδοτικούς θα προτιμούσα να τα αναφέρω inbox. Δεν τα έχω και επτασφράγιστα μυστικά, περισσότερο το λέω για να σεβαστούμε τους εκδότες, που βιοπορίζονται από όλο αυτό και που σίγουρα δεν θα τους αρέσει αν δουν ''ιδιωτικά'' συμφωνητικά στον αέρα! :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πολλοί εκδοτικοί δεν το πλασάρουν σαν αυτοέκδοση, μιας και σου λένε ότι πρέπει να αγοράσεις αντίτυπα, τα οποία μπορείς αργότερα να πουλήσεις για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Αλλά στην πραγματικότητα κι αυτό αυτοέκδοση είναι.

  • Like 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, elgalla said:

Επίσης, πολλοί εκδοτικοί δεν το πλασάρουν σαν αυτοέκδοση, μιας και σου λένε ότι πρέπει να αγοράσεις αντίτυπα, τα οποία μπορείς αργότερα να πουλήσεις για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Αλλά στην πραγματικότητα κι αυτό αυτοέκδοση είναι.

Συγγραφέας door to door... :( Μου θύμισε 'κείνο το -κλασσικό- στις αγγελίες για δουλειά: "δεν είναι πωλήσεις". Έτσι κι αυτό: "δεν είναι αυτοέκδοση".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2018 at 8:10 PM, Ginger said:

Είμαι λίγο ντροπαλή για να στειλω δείγμα :rolleyes::rolleyes: θα σας το κρατησω για έκπληξη χαχαχ! Πάντως προορίζεται κυρίως για εφήβους και νέους! Ξέρω φυσικά πως οι πιθανότητες μου είναι πολύ μικρές και κυρίως γραφω γιατί μου αρέσει εμένα πολύ! Από εκεί και περα σκέφτομαι να κάνω την προσπάθειά μου και ότι γίνει! :B):

Τότε στείλε το σε μεγάλους, ως εφηβικό. Δοκίμασε Πατάκη, Κέδρο, Καστανιώτη,  που έχουν βγάλει εφηβικά φαντασίας τα τελευταία χρόνια.

Από "μικρούς" ψάξε iwrite/πηγή, που έχουν μεγάλο αριθμό YA βιβλίων φαντασίας στο ρόστερ.

Γενικά, ο κανόνα που πρέπει να ακολουθήσει ο συγγραφέας είναι να πάει στα ράφια της βιβλιοθήκης του (ή του βιβλιοπωλείου), να δει ποια βιβλία μοιάζουν με το δικό του, βλέπει ποιοι τα έχουν βγάλει και στέλνει εκεί το χειρόγραφό του.

Και επειδή μιλάμε για αυτοεκδόσεις/κανονικές εκδόσεις, όλοι οι εκδοτικοί που κάνουν αυτοεκδόσεις έχουν βγάλει και βιβλιά χωρίς χρήματα, όλοι οι εκδοτικοί που κάνουν "κανονικές" εκδόσεις έχουν βγάλει και αυτοεκδόσεις. Ή κάποιοι έχουν δουλέψει και μεικτά σχήματα, πχ βάζεις εσύ την παραγωγή κι εγώ τα τυπογραφικά και πάει λέγοντας.

Αν ο εκδοτικός πιστεύει ότι θα βγάλει τα λεφτά που επένδυσε από εσένα, θα σου το βγάλει δωρεάν.

Edited by Nihilio
  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nihilio said:

 

Και επειδή μιλάμε για αυτοεκδόσεις/κανονικές εκδόσεις, όλοι οι εκδοτικοί που κάνουν αυτοεκδόσεις έχουν βγάλει και βιβλιά χωρίς χρήματα, όλοι οι εκδοτικοί που κάνουν "κανονικές" εκδόσεις έχουν βγάλει και αυτοεκδόσεις. Ή κάποιοι έχουν δουλέψει και μεικτά σχήματα, πχ βάζεις εσύ την παραγωγή κι εγώ τα τυπογραφικά και πάει λέγοντας.

Αν ο εκδοτικός πιστεύει ότι θα βγάλει τα λεφτά που επένδυσε από εσένα, θα σου το βγάλει δωρεάν.

Αυτή είναι η φωνή της λογικής με βάση την υπάρχουσα κατάσταση.
 

Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2018 at 11:42 PM, GeorgeDamtsios said:

Γενικά, όσο λιγότερες αυτοεκδόσεις κάνουμε, τόσο ισχυρότεροι γινόμαστε ως είδος! :) 

Εγώ ήμουν αυτός που έγραψα για την ''κανονική έκδοση'' στις εκδόσεις iWrite/Πηγή. Να σου αναφέρω ωστόσο ότι στον συγκεκριμένο εκδοτικό οι αυτοεκδόσεις πρέπει να είναι το 95% του συνόλου και ότι μόνο υπό ειδικές συνθήκες βγάζουν βιβλία με ''κανονική'' έκδοση.

Στις εκδόσεις Λυκόφως γνωρίζω επιβεβαιωμένα άλλες τρεις ''κανονικές'' εκδόσεις, άρα η αναλογία είναι μάλλον καλύτερη.

Αν έχεις πιο συγκεκριμένες απορίες περί των συμβολαίων μου στους συγκεκριμένους δύο εκδοτικούς θα προτιμούσα να τα αναφέρω inbox. Δεν τα έχω και επτασφράγιστα μυστικά, περισσότερο το λέω για να σεβαστούμε τους εκδότες, που βιοπορίζονται από όλο αυτό και που σίγουρα δεν θα τους αρέσει αν δουν ''ιδιωτικά'' συμφωνητικά στον αέρα! :) 

Τέλεια, ευχαριστώ για την προσφορά!! Εννοείται καταλαβαίνω πως δεν θα ήθελες να τα γράψεις έτσι χύμα και συμφωνώ! ’Οταν αρχίσω να μαζεύω τα ακυράκια μου από τους άλλους που αναφέραμε :D πολυ πιθανό να ζητήσω τη συμβουλή σου! Αν δεν το έχω κάψει στο μεταξυ :lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για εκδοτικούς οίκους θα με ενδιέφερε η γνώμη όποιων ξέρουν για την Δυάς Εκδοτική.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WILLIAM said:

Μιας και μιλάμε για εκδοτικούς οίκους θα με ενδιέφερε η γνώμη όποιων ξέρουν για την Δυάς Εκδοτική.


Όχι.

Απλά όχι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ballerond said:


Όχι.

Απλά όχι.

Την ξέρετε; Ούτε ακουστά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Ιρμάντα said:

Την ξέρετε; Ούτε ακουστά...

Καλύτερα, πίστεψέ με.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το που τους ανέφερε ο Γουίλ, επειδή δεν είχα ξανακούσει, έκανα μια βόλτα από την  biblionet και ήταν φανερό διαβάζοντας μόνο την περίληψη  από κάνα δυο ότι δεν παίζει να παίζει επιμέλεια ούτε για πλάκα :p

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jjohn said:

Εγώ με το που τους ανέφερε ο Γουίλ, επειδή δεν είχα ξανακούσει, έκανα μια βόλτα από την  biblionet και ήταν φανερό διαβάζοντας μόνο την περίληψη  από κάνα δυο ότι δεν παίζει να παίζει επιμέλεια ούτε για πλάκα :p

Επιμέλεια; Ποιος τη χρειάζεται μωρέ...

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και μια και γίνεται λόγος για τους ''μικρούς'' εκδοτικούς, όσοι γνωρίζουν, σε τι ποσοστό περίπου ανέρχονται οι ατομικές επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν συνεργάτες για το εύρος των υπηρεσιών τους;

Κοινώς: μιλάμε για εκδότες που έχουν στήσει ατομική επιχείρηση (ένα και μόνο πρόσωπο, με γενικώς ασαφή εικόνα για την έδρα του και εν γένει τον επαγγελματικό του χώρο - κατά πάσα πιθανότητα κατοικία ή αποθήκη) που για να στήσουν το βιβλίο μοιράζουν σε τρίτα πρόσωπα τον όγκο της εργασίας; Βιτρίνα ένα σάιτ, και από πίσω ένας και μόνο άνθρωπος για τη διανομή, την προώθηση και τέλος πάντων την ομαλή έκδοση του έργου. 

Προσοχή: δεν υποτιμώ τον μόχθο τους, ούτε την επαγγελματικότητα τους. Όμως τα δεδομένα και τα μεγέθη αλλάζουν όταν πίσω από τον εκδοτικό οίκο βρίσκεται ένα και μόνο πρόσωπο: οι προσδοκίες χαμηλώνουν, επομένως και οι όροι έκδοσης, με τα δικαιώματα, τα ποσοστά κλπ. Γιατί κακά τα ψέματα, είναι αλλιώς να γνωρίζεις πως έχεις να κάνεις με μια εύρωστη, αυτοσυντηρούμενη επιχείρηση που απασχολεί σοβαρό προσωπικό δυναμικό (κάτι που αυξάνει τις πιθανότητες επιτυχίας) και αλλιώς με έναν άνθρωπο που θα πρέπει να ασχολείται με δέκα βιβλία μόνος του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ατομική επιχείρηση να ασχολείται με εκδόσεις είναι ασύνηθες εκτός και αν (είχα πελάτη με τέτοια) αν εκδίδει τα δικά του βιβλία και είναι και μιας συγκεκριμένης θεματολογίας.

Οι απαντήσεις σας ήταν αρκετά εύγλωττες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mournblade said:

Κοινώς: μιλάμε για εκδότες που έχουν στήσει ατομική επιχείρηση (ένα και μόνο πρόσωπο, με γενικώς ασαφή εικόνα για την έδρα του και εν γένει τον επαγγελματικό του χώρο - κατά πάσα πιθανότητα κατοικία ή αποθήκη) που για να στήσουν το βιβλίο μοιράζουν σε τρίτα πρόσωπα τον όγκο της εργασίας

Αν μιλάς για αυτοέκδοση, η εικόνα που περιγράφεις είναι ακριβής με εξαίρεση αυτό: 

7 hours ago, Mournblade said:

από πίσω ένας και μόνο άνθρωπος για τη διανομή, την προώθηση και τέλος πάντων την ομαλή έκδοση του έργου. 

Ποια διανομή, προώθηση και ομαλή έκδοση;

Αν δεν αναφέρεσαι σε αυτοέκδοση, υπάρχουν μικροί εκδοτικοί που είναι One-man-band (ή και two) και τα πηγαίνουν περίφημα. Βγάζουν λίγους και προσεγμένους τίτλους, σαρώνουν βραβεία, βρίσκεις τα βιβλία τους παντού. Σε τέτοιες περιπτώσεις οι προσδοκίες δε χαμηλώνουν καθόλου. 

Φυσικά και στις δυο περιπτώσεις (αυτοέκδοση ή όχι) υπάρχουν και οι μεγαλύτεροι, οι μεσαίοι κι οι εξαιρέσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2018 at 6:24 PM, WILLIAM said:

Μιας και μιλάμε για εκδοτικούς οίκους θα με ενδιέφερε η γνώμη όποιων ξέρουν για την Δυάς Εκδοτική.

Από (πρώην) συγγραφέα τους και από πρώην συνεργάτη του εκδότη έχω ακούσει τα χειρότερα.

 

Για μικρούς εκδοτικούς-αυτοεκδόσεις-κλπ:

Κακά τα ψέματα, αν ο εκδοτικός βγάζει τιράζ 100-200 αντίτυπα σε ψηφιακή εκτύπωση, είναι αστείο να μιλάμε για "διανομή".

Μόνο για να πάει το βιβλίο στα public θέλει 100 αντίτυπα που ίσως δεν πληρωθεί και ποτέ.* 

Άλλα 50 αντίτυπα για τα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Αθήνας. Που επίσης ίσως δεν πληρωθεί. *

Μόλις πουλήσει σε παρουσιάσεις/από το eshop του τα υπόλοιπα 50 πρέπει να ξανατυπώσει νέο γύρο αντιτύπων.

 

*Όταν λέω "δεν πληρωθεί ποτέ" δεν εννοώ ότι τα καταστήματα είναι κακοπληρωτές. Απλά ότι, παίρνουν τα βιβλία επί πιστώσει και πληρώνουν τον εκδότη μόλις πουλήσουν κάποιο αντίτυπο.

Edited by Nihilio
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..