Jump to content

"Εργαστήρι του βιβλίου" από το ΕΚΕΒΙ (2009)


Electroscribe
 Share

Recommended Posts

Νέος κύκλος σεμιναρίων με τις εξής θεματικές ενότητες:

  • Εργαστήρια τέχνης του λόγου
  • εργαστήρια επιμέλειας κειμένων
  • εργαστήρια τέχνης του βιβλίου
  • εργαστήρια για παιδιά
  • εργαστήρια για επαγγελματίες

ένα τρίωρο την εβδομάδα, για δέκα εβδομάδες.

 

Αντιγράφω από εδώ (όπου θα βρείτε και περισσότερες πληροφορίες):

 

Συντονιστής στο «Εργαστήρι του βιβλίου» είναι ο συγγραφέας Στρατής Χαβιαράς, διευθυντής του εργαστηρίου «Writing the novel» του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ. Στον πέμπτο χρόνο λειτουργίας των σεμιναρίων του Εργαστηρίου έχουν αναδειχθεί αρκετοί νέοι δημιουργοί, άνθρωποι που στελεχώνουν ήδη τον εκδοτικό κλάδο αλλά και βιβλιόφιλοι με διευρυμένους αναγνωστικούς ορίζοντες. Από το φθινόπωρο του 2005 που ιδρύθηκε το «Εργαστήρι του βιβλίου» έχουν φοιτήσει 1.019 μαθητές στους σεμιναριακούς κύκλους του.

 

Το κόστος συμμετοχής για τα Σεμινάρια Τέχνης του Λόγου και τα Σεμινάρια Επιμέλειας Κειμένων είναι 550 ευρώ. Ενώ, τα Σεμινάρια Βιβλιοδεσίας για αρχαρίους κοστίζουν 350 ευρώ και για προχωρημένους 400 ευρώ. (έκπτωση 30% για τους παλιούς μαθητές του «Εργαστηρίου του Βιβλίου» που θέλουν να παρακολουθήσουν άλλο σεμινάριο).

 

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να υποβάλουν τις αιτήσεις συμμετοχής τους με e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση stoabibliou@ekebi.gr είτε με φαξ στον αριθμό 210-3248343, ή να παραδώσουν την αίτησή τους στο Γραφείο Ενημέρωσης Κοινού του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου (Στοά του Βιβλίου, Πεσμαζόγλου 5 & Σταδίου, Αθήνα - ώρες καταστημάτων).

 

Το «Εργαστήρι του βιβλίου» λαμβάνει χώρα στο κτίριο του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου, στην οδό Αθανασίου Διάκου 4, περιοχή Μακρυγιάννη (στάση μετρό ΑΚΡΟΠΟΛΗ).

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα σεμινάρια τηλεφωνήστε στο 210-9200300.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου ως απόφοιτος του 2007, έχω να πω ότι δεν είναι κακό αλλά σίγουρα πανάκριβο. Πανάκριβο ενώ στην ουσία το 80% της δουλειάς το κάνεις μόνος σου. Εκείνοι σου προσθέτουν το υπόλοιπο 20%.

Tip: το μάθημα μοιάζει αρκετά με τη βιβλιθήκη του sff. Παρουσιάζεις την ιστορία σου και δέχεσαι σχόλια, γνώμες και παρατηρήσεις. (το κάνεις και χωρίς 550 ευρώ...)

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου φαίνεται ακριβό, αλλά δεν έχω και κάποιο άλλο μέτρο σύγκρισης. Θα ενδιαφερόμουν επειδή στα μεγάλα μου κείμενα (βλ. μυθιστόρημα) πάσχω από τεχνική όσον αφορά την σταδιακή εξέλιξη της πλοκής. Σίγουρα αυτό που γίνεται στη βιβλιοθήκη είναι πολύ εποικοδομητικό και δεν απέχει πολύ από ένα εργαστήρι δημιουργικής γραφής. Στη σχολή μου, έχω περάσει από εργαστήρι δημιουργικής γραφής, όμως στα αγγλικά, και παρόλο που ήταν μια πολύτιμη εμπειρία, δεν την χάρηκα όσο θα μπορούσα, γιατί δυστυχώς, δεν έχω την ευχαίρια του Κώστα να εκφράζομαι άνετα στα αγγλικά όταν πρόκειται για προϊόν έμπνευσης.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από τη σελίδα του ΕΚΕΒΙ:

 

Το πρόγραμμα μαθημάτων για τον επόμενο κύκλο σεμιναρίων στο "Εργαστήρι του βιβλίου" θα ανακοινωθεί σύντομα.

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής κατά τη διάρκεια του Φεβρουαρίου ενώ τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 1 Μαρτίου 2010.

Επίσης:

 

Σε ό,τι αφορά τους επαγγελματίες, διοργανώνονται δωρεάν έκτακτα σεμινάρια τα οποία καλύπτουν σύγχρονα ζητήματα της εκδοτικής αγοράς όπως πώληση δικαιωμάτων, επιμέλεια κειμένων, χρήση της ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ ως εργαλείο κ.λπ.

Δεν ξέρω πώς ορίζει τον επαγγελματία, αλλά νομίζω ότι αυτά τα τελευταία ενδιαφέρουν και πολλούς από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πληροφορίες για τα επόμενα σεμινάρια:

 

Διάρκεια σεμιναρίων: 1 Μαρτίου - 16 Μαΐου 2010

Αιτήσεις συμμετοχής: 1-14 Φεβρουαρίου 2010

Το κάθε σεμινάριο περιλαμβάνει δέκα τρίωρα απογευματινά μαθήματα (17:30 - 20:30, Δευτέρα - Παρασκευή).

 

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής από τη Δευτέρα 1 έως 17 Φεβρουαρίου, ηλεκτρονικά στον κόμβο του ΕΚΕΒΙ ή στο γραφείο κοινού του ΕΚΕΒΙ στη Στοά του Βιβλίου (Πεσμαζόγλου 5 & Πανεπιστημίου, Αθήνα).

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΤΕΧΝΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ / Θεματικά σεμινάρια συγγραφικής τέχνης

Συντονιστής: Στρατής Χαβιαράς

Μυθιστόρημα για αρχαρίους

Διδάσκει η Αργυρώ Μαντόγλου

Ημέρα: Πέμπτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Μυθιστόρημα για προχωρημένους

Διδάσκει ο Στρατής Χαβιαράς

Ημέρα: Δευτέρα

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Μικρή Φόρμα

Διδάσκει ο Στρατής Χαβιαράς

Ημέρα: Τρίτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Ποίηση για αρχαρίους

Διδάσκει ο Στρατής Πασχάλης

Ημέρα: Τρίτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

Ποίηση για προχωρημένους

Διδάσκει ο Στρατής Πασχάλης

Ημέρα: Παρασκευή

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Νουβέλα

Διδάσκει ο Μισέλ Φάις

Ημέρα: Τετάρτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Διήγημα

Διδάσκει ο Μισέλ Φάις

Ημέρα: Δευτέρα

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Διήγημα

Διδάσκει ο Τάσος Γουδέλης

Ημέρα: Παρασκευή

Ώρα: 14:00 - 17:00

 

Δημοσιογραφία, κριτική και λογοτεχνία

Διδάσκει ο Βαγγέλης Χατζηβασιλείου

Ημέρα: Πέμπτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Παιδικό βιβλίο για αρχαρίους

Διδάσκει η Ελένη Σβορώνου

Ημέρα: Τρίτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

Παιδικό βιβλίο για προχωρημένους

Διδάσκει ο Χρήστος Μπουλώτης

Ημέρα: Τρίτη

Ώρα: 17:30 - 20:30

 

* Για τα «Εργαστήρια Τέχνης του Λόγου» οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν την αίτηση συμμετοχής μαζί με ένα (αντίστοιχο της ενότητας που επιλέγουν) δείγμα γραφής 3-4 σελίδων.

 

 

 

 

Υπάρχουν και σεμινάρια επιμέλειας.

 

Λεπτομέρειες και αιτήσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..