Jump to content

Stargate Universe (2009-2011)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Την είδα και εγώ αυτή την σειρά - ως φαν του SG-1 και του Atlantis - αλλά μπορώ να πω ότι αρχικά δεν ενθουσιάστηκα.

 

Έχοντας δει τη νέα σειρά Battlestar Galactica, για κάποιο λόγο μου την θύμησε αρκετά, αν αφαιρέσεις βέβαια αρκετή δράση. Δεν ξέρω γιατί, ήταν μια γενικότερη αίσθηση.

 

Αναμένω την συνέχεια για να δω τελικά πως θα εξελιχθεί..το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει δυνατότητες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε που κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός. Και φυσικά...πλήρη άγνοια ότι η σειρά ξεκίνησε πάλι, τόσο αθόρυβα που επέστρεψε. Θα δω τα δύο νέα επεισόδια, Space και Divided και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου είναι ή ξαφνικά το Stargate Universe ζωντάνεψε; Σύμπτωση, ή είχαν αρκετό καιρό για να σκεφτούν την κατεύθυνση την οποία είχαν πάρει;

 

11. Space

 

Και να ξαφνικά οι εξωγήινοι! Επιτέλους! Σύμπτωση και αυτό; Πρέπει βέβαια να παραδεχτώ ότι η σειρά κάνει φιλότιμες προσπάθειες στη δράση της χωρίς να αλλάζει την ατμόσφαιρα που έχει χτίσει. Έχουμε εξωγήινους, δεν ξέρω πόσο κακοί είναι ή πόσο μεγάλο ρόλο θα παίξουν μελλοντικά, τουλάχιστο δεν ξεστομίζουν στομφώδεις σεξπιρικές κακίες σαν τους Γκουαούλντ, μια φορά κι έναν καιρό.

 

12. Divided

 

Μια ένταση που σιγόβραζε ανάμεσα στο στρατιωτικό και άμαχο πλήρωμα έχει την πρώτη της έκρηξη. Άλλο ένα καλό επεισόδιο σε δράση και εξέλιξη.

 

Να δούμε πως θα τα πάμε μέχρι την ολοκλήρωση του κύκλου (8 επεισόδια μείνανε.)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, σαν να άρχισαν να ξυπνάνε τα πράγματα αλλά θα δείξει. Θα συνεχίσω να το βλέπω αν μη τι άλλο επειδή είναι η μοναδική space σειρά στην τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

13. Faith

 

Όμορφος, μυστήριος πλανήτης (επιτέλους βγήκαμε και λίγο από το Destiny), θέματα πνευματικής πίστης, και οι σχέσεις του πληρώματος επουλώνονται. Καλό το επεισόδιο, 10 στους σεναριογράφους για την καλή προσπάθεια.

 

Έχουν επενδύσει και στη μουσική της σειράς με διάφορα τραγούδια που δημιουργούν σκηνές βιντεοκλίπ.

 

Τώρα ρέει κάπως, περιμένω όμως ακόμα το δυνατό επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να γίνει αυτό με τη λήξη του πρώτου κύκλου. Ίσως αλλάξει και λίγο το ύφος σε κάτι πιο δυναμικό.

Μια χαρά το πάνε μέχρις εδώ, πάντως.;)

Link to comment
Share on other sites

14. Human

 

Ένα ανθρώπινο επεισόδιο που καλύπτει επιτέλους τον Dr. Rush, για τον οποίο δεν ξέρουμε και πολλά είναι η αλήθεια.

 

Special Guest Star o Michael Shanks!

 

Και επιτέλους, άλλος ένας πλανήτης με αρχαιολογικά ερείπια αυτή τη φορά. Έχουμε και καλό cliffhunger για να περιμένουμε το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

15. Lost

 

Άλλο ένα πολύ καλό επεισόδιο. Με τις αστροπύλες να παίζουν κύριο ρόλο στην πλοκή της ιστορίας. Και το cliffhanger συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

16. Sabotage

 

Όχι ακριβώς ένα σπουδαίο επεισόδιο. Η πιο δυνατή του στιγμή ήταν όταν ο δόκτωρ Rush έμεινε μόνος με την φίλη του από την Γη. Στον αντίποδα, είχε και η Camille τις δικές της στιγμές στη Γη.

 

Με χάλασε όμως τρομερά

η επίλυση του cliffhanger με τους τρεις αγνοούμενους, που έγινε έτσι, ξερά. Χωρίς σασπένς, χωρίς έστω λίγο δράμα. Σα να στήσανε την αγωνία και μετά δεν είχαν τρόπο να το σώσουν. Κρίμα.

 

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

17. Pain

 

Δεν μου άρεσε. Είπαμε η σειρά να ζωντανέψει λίγο, όχι όμως να αποκτήσει και τα κακά σενάρια που έχουν παλιώσει ήδη σε άλλες σειρές! Εντάξει, δεν είναι ιός η αιτία, αλλά ένα μικρό τσιπουράκι [ας ήταν και το Κρητικό ρακί] από το οποίο προσβάλλονται κάποιοι χαρακτήρες και έχουν παραισθήσεις. Αχούμ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σκοπός της σειράς είναι η αλληλεπίδραση των χαρακτήρων μεταξύ τους και μόνο αυτό. Δεν ενδιαφέρει τους δημιουργούς το σύμπαν που οι ίδιοι δημιούργησαν στις προηγούμενες σειρές.wink.gif

 

Αυτό, άλλωστε, είναι και το σημείο τριβής των δημιουργών έναντι των Stargate-οπαδών (οι περισσότεροι εκ των οποίων τους σκυλοβρίζουν).

Δεν ήταν κι άσχημο επεισόδιο, πάντως (γούστα είναι αυτά...).

 

Καλό θα ήταν, όμως, να συνυπήρχαν τα στοιχεία αυτά: γνώριμοι κακοί και καταστάσεις μαζί με όλα τα προσωπικά προβλήματα και διλήμματα των χαρακτήρων (θα φανεί...).smile.gif

Link to comment
Share on other sites

18. Subversion

 

Αυτό είναι επεισόδιο. Με Jack O'Neill (Richard Dean Anderson) και Daniel Jackson (Michael Shanks) και την Lucian Alliance με την Rhona Mitra. Σνιφ, σαν τις παλιές, καλές μέρες.

 

Δράση, συγκρούσεις και αγωνία. Μύρισε ολοκλήρωση κύκλου. Άλλα δύο επεισόδια μείνανε. Και η συνέχιση για δεύτερο κύκλο εγγυημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

19. Incursion (1)

 

Επεισόδιο αδρεναλίνη. Δράση, συγκρούσεις, αγωνία... Το Σύμπαν της Αστρικής Πύλης αρχίζει να ξυπνάει. Μαζί με τους παλιούς, εδώ έχουμε και την Amanda Tapping.

 

Το επόμενο είναι το φινάλε του πρώτου κύκλου. Να δούμε πως θα λύσουν αυτή την ιστορία γιατί προς στιγμή μου μπήκαν υπόνειες ότι πάνε να κάνουν το πλήρωμα του Destiny μεικτό, όπως ήταν και του Voyager.

 

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

19. Incursion (1)

 

Το επόμενο είναι το φινάλε του πρώτου κύκλου. Να δούμε πως θα λύσουν αυτή την ιστορία γιατί προς στιγμή μου μπήκαν υπόνειες ότι πάνε να κάνουν το πλήρωμα του Destiny μεικτό, όπως ήταν και του Voyager.

 

 

Υπόνοιες??? 100% σίγουρο....

 

ΦΕΡΤΕ ΤΗΝ MITRA στον λαό!!!!!!!!! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

20. Incursion (2)

 

Season φινάλε. Με πολλά μικρά cliff-hangers μαζεμένα, σαν κάθε φινάλε που σέβεται τον εαυτό του. Δεν είχε την επική διάσταση και γεύση που μας συνηθίζουν οι άλλες σειρές, αλλά ας μην ξεχνιόμαστε, αυτό είναι το Stargate Universe. Σαν σειρά έχει βελτιωθεί, κανένας όμως από τους πρωταγωνιστικούς χαρακτήρες δεν με έχει κερδίσει ακόμα.

 

Τώρα που το τελευταίο επεισόδιο είναι φρέσκο στο μυαλό μου, ναι, καίγομαι για την συνέχεια. Σε δύο-τρεις μέρες όμως θα το ξεχάσω και ούτε θα καταλάβω πότε θα ξεκινήσει ο επόμενος κύκλος (όχι όπως χρονομετρούσα για το Lost, ή σκέφτομαι πότε-πότε το Fringe). Είναι καλό τώρα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

20. Incursion (2)

 

Τώρα που το τελευταίο επεισόδιο είναι φρέσκο στο μυαλό μου, ναι, καίγομαι για την συνέχεια. Σε δύο-τρεις μέρες όμως θα το ξεχάσω και ούτε θα καταλάβω πότε θα ξεκινήσει ο επόμενος κύκλος (όχι όπως χρονομετρούσα για το Lost, ή σκέφτομαι πότε-πότε το Fringe). Είναι καλό τώρα αυτό;

 

Νομίζω ότι ευθύνεται η αλλαγή του ύφους της σειράς από εκείνη που είχαμε συνηθίσει. Και τους Goa'Uld να επαναφέρουν, θα βρίσκονται στο περιθώριο: στο προσκήνιο θα είναι αυστηρά οι κεντρικοί χαρακτήρες και η διαπλοκή τους.

Αυτό κάνει τη σειρά αρκετά ποιοτική και όχι εύπεπτη, αλλά και δύσκολο να την παρακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι μία σειρά που ποντάρει στους χαρακτήρες πολύ περισσότερο απ'όσο οι προηγούμενες. Σαν αυτόνομη οντότητα είναι πολύ καλή και έχει δυνατές ακροαματικόοτητες. Διαβάζω το μπλόγκ του Jojeph Malozzi, ενός απο τους συγγραφείς της σειράς και πιστευώ ειλικρινά οτι η δεύτερη σεζόν θα είναι πολύ καλύτερη. Εξάλλου, σε ποιά σειρά ήταν πραγματικά πολύ καλή η πρώτη σεζόν; Στην τελική, καλύτερα που κάνανε κάτι τόσο διαφορετικό διότι αλλοιώς θα βλέπαμε τις ίδιες ιστορίες ξανά και ξανά.

 

Θυμηθείτε πάντως την πρώτη season του SG1. Προσπαθούσαν να συνεχίσουν μια ταινία που έκανε τα αδύνατα δυνατά για να δείξει οτι δεν μπορεί να υπάρχει συνέχεια. Όταν απομακρύνθηκε αρκετά απο την ταινία, τότε άρχισε να βελτιώνεται πραγματικά

Edited by LeoCrow
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

2ος Κύκλος, 01. Intervention

 

Επιστροφή στη μουντίλα. Όχι, πείτε μου αν θυμάστε πιο μουντή sci-fi σειρά από αυτή. Με τι όρεξη συμμετέχουν στα γυρίσματα, απορώ, καθώς δεν μπορώ να πω ότι το παρακολουθώ με όρεξη. Τέσπα, το εναρκτήριο επεισόδιο δεν έλεγε πολλά ούτε σαν πρώτο της σεζόν, ούτε σαν συνέχεια του τελευταίου cliffhanger.

 

 

Η σεναριακή εξόντωση του χαρακτήρα που έπαιζε η Rhona Mitra είναι μάλλον ενδεικτικό ότι κάποια εμπνευσμένη ιδέα δεν καρποφώρησε.

 

 

Κοιτάζω επίσης τον Carlyle και αναρωτιέμαι αν η κούραση που βγάζει ο δόκτωρ Rush δεν ανταποκρίνεται και στο κλίμα της ίδιας της σειράς. Προς το τέλος του προηγούμενου κύκλου είχε αρχίσει να ζωηρεύει λίγο το πράγμα, ας ελπίσουμε ότι δεν το ξέχασαν μετά από την τόσο εκτενή διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ότι η σειρά είναι μουντή, ούτε σεναριακά, ουτε ερμηνευτικά. Κάθε άλλο, που αποκτά ενδιαφέρον όλο και περισσσότερο.

Και μόνο που άλλαξαν τελείως το ύφος των προηγούμενων σειρών και το έκαναν πολύ πιο σοβαρό (έως σκοτεινό) και ανθρώπινο αξίζει χειροκρότημα.

Θα δείξει, βέβαια, αν τελικά μάθουμε τί κρύβει ο Rush και ποιό είναι το πεπρωμένο του Destiny, αλλά σημασία έχει το ταξίδι (αυστηρά προσωπική θέση).;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει topic για το Stargate Universe, περίεργο που δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό!!!

 

Λοιπόν, εγώ τη σειρά την ανακάλυψα το καλοκαίρι και κόλλησα από το πρώτο επεισόδιο, είδα μεχρι το 18 σε τρεις μέρες και μετά παρεμβλήθηκαν κάτι νοσοκομεία κτλ κτλ,

 

Μετά από μια εβδομάδα και κάτι τελείωσα τον πρώτο κύκλο με το ανάλογο cliffhanger και περίμενα πώς και πως για τον δεύτερο.

 

Βέβαια το οτι μου αρέσει η σειρά σημαίνει οτι δεν βαδίζει ακριβώς στα χνάρια των υπόλοιπων Stargates, τις οποίες βαριέμαι λίαν συντόμως και παρατάω.

 

Νομίζω οτι στοχεύει σε διαφορετικό κοινό από ότι άλλες σειρές του είδους και θεωρώ καλό οτι τραβάει νέο κόσμο, αλλά βρίσκω δικαιολογημένο οτι οι φανατικοί του τα χώνουν.

 

Μοιάζει πιο πολύ με κοινωνική σειρά σε διαστημικό setting.

 

 

Εγώ πάντως περιμένω κάθε επισόδιο με αγωνία και με ενδιαφέρει πιο πολύ πώς θα καταλήξει η κατάσταση με τους αιχμαλώτους από τη Lycian alliance παρά αν θα συναντήσουν εξωγήινους.

 

Συμφωνώ με το χατζηγιώργη για την Mitra, αλλά δεν βλέπω πώς θα μπορούσαν να εξελιχθούν αλλιώς τα πράγματα τόσο σκληροπυρηνική που ήταν.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μοιάζει πιο πολύ με κοινωνική σειρά σε διαστημικό setting.

 

 

 

Κοντά είσαι. :D

Link to comment
Share on other sites

Μα να σκοτώσουν την Μίτρα???? :dazzled:

 

Μήπως η κοπέλα βρήκε άλλη δουλειά και τους έφτυσε? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Μα να σκοτώσουν την ...???? :dazzled:

Μήπως η κοπέλα βρήκε άλλη δουλειά και τους έφτυσε? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Πρέπει να έχει η ίδια κόλλημα με την "κινηματογραφική της καριέρα". Και από το Boston Legal έφυγε νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Μα να σκοτώσουν την ...???? :dazzled:

Μήπως η κοπέλα βρήκε άλλη δουλειά και τους έφτυσε? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Πρέπει να έχει η ίδια κόλλημα με την "κινηματογραφική της καριέρα". Και από το Boston Legal έφυγε νωρίς.

 

Α... καλά κρασιά!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Stargate Universe (2009-2011)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..