Jump to content

Stargate Universe (2009-2011)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Δεν συμφωνώ ότι η σειρά είναι μουντή, ούτε σεναριακά, ουτε ερμηνευτικά. Κάθε άλλο, που αποκτά ενδιαφέρον όλο και περισσσότερο.

Αν κάποιος μου εξιστορούσε προφορικά όλα όσα συνέβησαν στο τελευταίο επεισόδιο θα ενθουσιαζόμουν. Κυρίως ίσως γιατί θα το έβλεπα με την φαντασία μου φωταγωγημένη σταρτρεκικά. Συναντούν άλλο ένα παρόμοιο σκάφος, δένονται μαζί του με χρονικό deadline, υπάρχουν εξωγήινοι στη μέση, αγωνία, μυστήριο, δράση και η μοίρα του Λου Ντάιμοντ Φίλιπς. Ουάου.

 

Εδώ όμως η "μουντίλα" - κυριολεκτική και όχι μεταφορική, πέφτει σαν αμμώνη στο κεφάλι του κογιότ τηλεθεατή. Δηλαδή, πολλή σκοτεινή η εικόνα. Μάστορα κάρβουνο! Ούτε ο Φίντσερ τόση σκοτεινιά. Και εκεί που ένα Star Trek ή ένα SG-1 θα πέταγε, νιώθεις σα να βλέπεις κουλτουριάρικο σουηδικό έργο των 70s. Όλοι μιλούν αργά και κουρασμένα.

 

Και από την άλλη, αυτό τι σας λέει: Κάθε επεισόδιο τελειώνει με ένα παράλληλο μοντάζ χαρακτήρων σε υπόκρουση κάποιου τραγουδιού. Κάτι σαν το Grey's Anatomy. Θα είναι η νέα μόδα στις αμερικάνικες σειρές.

Link to comment
Share on other sites

4. Pathogen

 

Ένα καλό επεισόδιο, κυρίως χάρη στο συναίσθημα. Η "τηλεμεταφορά συνειδήσεων" με τις εξωγήινες πέτρες, είναι από τα λιγότερο αγαπημένα μου σημεία στη σειρά, αυτή τη φορά όμως βρήκα το κομμάτι που τις αφορούσε ως το πιο πετυχημένο μέρος του εδώ σεναρίου. Η υπόλοιπη θεματολογία στήνει δρόμο για μελλοντικές ίντριγκες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η τηλεθέαση έπεσε κάτω από το 1 εκατομμύριο σαφώς χαμηλότερα από οποιοδήποτε άλλο stargate. Είναι πολύ αμφίβολο αν θα υπάρξει άλλη σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

H τηλεθέαση παραμένει στο 1,65 εκατομμύρια. Universe Ratings

 

oxi δεσ tvbythenumbers την τρίτη 19/10 ήταν 0,974 εκ.

αλλά είδα και το site που αναφέρεις και έχει το ίδιο νούμερο. Απλώς εσύ υπολόγισες και αυτούς που το βλέπουν άλλη μέρα σε DVR. Αλλά τα κανάλια συνήθως κοιτάνε την τηλεθέαση της αρχικής προβολής.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό....

 

Το Destiny βρίσκεται στην άλλη άκρη του Σύμπαντος, θα μπορούσαν να μας δείχνουν παπάδες οι σεναριογράφοι, να σπρώχνουν σε κάθε επεισόδιο τα όρια του Sci-Fi και αυτοί αφιερώνουν ολόκληρα επεισόδια στο τι γίνεται πίσω στη Γη!!!!!!

 

Έχει καταντήσει το Universe, οι Desperate Housewives στο διάστημα......

 

Έλεος.... ή σοβαρευτείτε ή φέρτε πίσω το Atlantis....

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό....

 

Το Destiny βρίσκεται στην άλλη άκρη του Σύμπαντος, θα μπορούσαν να μας δείχνουν παπάδες οι σεναριογράφοι, να σπρώχνουν σε κάθε επεισόδιο τα όρια του Sci-Fi και αυτοί αφιερώνουν ολόκληρα επεισόδια στο τι γίνεται πίσω στη Γη!!!!!!

 

Έχει καταντήσει το Universe, οι Desperate Housewives στο διάστημα......

 

Sylook, οι σεναριογράφοι σε άκουσαν, αλλά μάλλον δεν σε κατάλαβαν. Αυτή τη φορά πήγαν για παπάδες, αλλά βγήκαν παπατζήδες!

 

05. Cloverdale

 

Ποιο το νόημα του τελευταίου επεισοδίου; Ανήκει σε γνωστή κατηγορία επεισοδίων, κάθε σειρά που σέβεται τον εαυτό της θα έχει και ένα από αυτά. Αποτελούν αν θέλετε ένα τεστ ανίας, συνήθως προς ένα κοινό που παρακολουθεί μια πετυχημένη σειρά. Δεν κάνεις τέτοιες ταρζανιές προς θεατές που είναι στα όρια να πάψουν να σε βλέπουν.

 

Στην αρχή νόμισα ότι ήταν αναγκαίο ένα φθηνό επεισόδιο σε μια εποχή κρίσης, αλλά πάλι... ελάτε τώρα, το Universe δεν ξεπαραδιάζεται και στα έξοδα, όχι με τις χαρακτηροκεντρικές του ιστορίες, έτσι; Και το συγκεκρημένο επεισόδιο δεν υστερεί τόσο σε ειδικά εφέ. Έχει πλανήτη, έχει triffids, έχει φλογοβόλα, έχει και stargate. Μετά σκέφτηκα ότι το απαίτησαν οι ηθοποιοί, μια αλλαγή βρe αδελφέ, έξω από την μουντίλα του Destiny, ένα εξωτερικό γυρισματάκι, να παίξουν και λίγο φυσιολογικούς χαρακτήρες. Νομίζεις Sylook και εύχονται οι περισσότεροι να πρωταγωνιστούσαν όντως στο Desperate Housewives παρά στο Stargate Universe.

 

Και τι ακριβώς μας λέει η ιστορία; Οι περισσότεροι είχαν "άλλους" ρόλους στο φανταστικό Cloverdale. Ρούφηξε κανείς σας κανένα νόημα; Ούτε πρωτότυπο ήταν σαν γραφή το σενάριο, ούτε δραματικά δυνατό. Ένα χάσιμο χρόνου ήταν. Ό,τι ζουμί είχε, ήταν στη σου-φου πλευρά της ιστορίας, που μάλλον τους βγήκε μικρή και έπρεπε κάπως να τη γεμίσουν. Η συνεχόμενη, απελπισμένη καψούρα του Eli για την Chloe -το ξέρουμε αυτό- και η δική της αφοσίωση για τον γυναικά λοχία, με τον οποίο τώρα μοιράζεται

εξωγήινο αίμα!

Ουάου, καλέ βάλτε το σε spoiler, μη χαλάσει η θέαση του επεισοδίου για κανέναν. Κανέναν indeed.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να χάνω κάθε ελπίδα για την σειρά....

Λες και κάποιος προσπαθεί επίτηδες να κάνει ένα πολύ καλό concept όσο πιο lame γίνεται!

Τουλάχιστον δεν θα τραβάω τα μαλλιά μου όταν την κόψουνε όπως έπαθα με το Firefly.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το επεισόδιο το είδα την Τετάρτη και πρέπει να παραδεχτώ ότι ήταν πατάτα.

 

Δεν είχε κανένα νόημα, καλά λέει ο Χατζηγιώργης, και τώρα θα έχουν κλειδωμένο και τον Scot παρέα με τη Chloe.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι της έχει βρει; Μέσα στην ξινίλα είναι όλη την ώρα, η σειρά είναι καλύτερη όταν δεν ασχολείται μαζί της.

 

Και ούτε τον Eli τον χωνεύω, μου τη δίνει η φάτσα του σκυλιού με τη γλώσσα έξω, και γενικά...

 

 

Ιντάν' το χάλι με το ξινόμηλο, βρες προσωπικότητα άνθρωπέ μου.

 

 

Αχ, αχ, έπρεπε να μείνει η Mitra να καθαρίσει ορισμένα απορρίμματα...

 

Μα τώρα έχει και ο Rush κολήσει δέκα επεισόδια για να βρει πώς δουλεύει ένα χρονόμετρο!!!!!

 

Θα προχωρήσει αυτή η πλοκή επιτέλους; Γιατί όσο πάει χελωνοποιείται ή είναι ιδέα μου;

 

Χαχαχα, πέρα από την πλάκα, νομίζω οτι η σειρά έχει κάνει ένα μεγάλο σφάλμα στο να προσπαθεί να αναπτύξει τόσο πολύ τους χαρακτήρες της. Στην πρώτη σεζόν τα πήγαινε καλά, αλλά νομίζω οτι έχει αρχίσει να εξαντλείται το θέμα Destiny. Καιρός να βρούμε έναν ενδιαφέρον πλανήτη, με ενδιαφέροντες κακούς και ενδιαφέροντα κτλ, γιατί ο κόσμος δικαιολογημένα το παρατάει. Ή κάτι τέτοιο θα γίνει, ή πρέπει να ακολουθηθεί νοοτροπία αισθηματικής σειράς. Όπου θα δημιουργηθούν πολύγωνα, ίντιγκες, ξεκατινιάσματα, δολοφονίες για διάφορους λόγους, συμπόσια με τις σάρκες του ενός και του άλλου, δημόσιοι εξευτελισμοί κτλ, σε διαστημικό setting πάντα, και να ξεχάσουμε τους εξωγήινους.

 

Ή μπορεί να καταφέρει να τα συνδυάσει πάλι όπως στην πρώτη σεζόν, που το είχε κάνει πολύ πετυχημένα για εμένα. Αλλά πραγματικά το δράμα του ενός και του άλλου στη γη, λόγω του αποχωρισμού, έχει αρχίσει να παλιώνει.

Το ίδιο και το τρίγωνο Eli, Scot, Chloe.

 

 

Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα των σειρών αισθηματικού περιεχομένου. Οτι οι σχέσεις γίνονται βαρετές μετά απο λίγο, με αποτέλεσμα να καταλήγουμε να έχουν πάει όλοι με όλους.

 

Τελικό συμπέρασμα...

 

Ή ο άλλος λοχίας θα πηδήξει τη Chloe για να έχουμε δράματα, ή θα δούμε κάτι ενδιαφέρον σε διαστημική πλοκή.

Ή και τα δύο!! Τέλος!!!!

 

Αλλιώς πάω να δω Gossip Girl που μένει σταθερό στην πλοκή του και δεν σπαταλάει τέσσερα επεισόδια προσπαθώντας να αποφασίσει για το πώς θα συνεχίσει!!!!!

 

Τουλάχιστον η Blair παίζει πολύ πετυχημένα τη σκύλα και άμα θέλει κάποιον θέτει τα γρανάζια σε κίνηση. Δεν κάθεται να τον κοιτάει σαν το κουτάβι εικοσιπέντε επεισόδια.

 

Edited by Mindtwisted
Link to comment
Share on other sites

06. Trial and Error

 

Ας μην γκρινιάξω ξανά αυτή τη φορά. Εδώ και αρκετά επεισόδια, δεν μπόρεσα να μην προσέξω, όπως ξεκινάει με το "σύνδεση με τα προηγούμενα" αρχίζει πάντα με εκείνη την στιγμή της βίαιης σύγκρουσης του Ρας με τον Γιάνγκ στον εξωγήινο πλανήτη. Μας υπενθυμίζει όλους την αποφράδα σκηνή όπου ο Γιάνγκ άφησε πίσω τον Ρας να πεθάνει εγκαταλειμμένος. Θαρρείς και θέλανε να μας δικαιολογήσουν την μυστικοπαθή μανία του Ρας στα τελευταία επεισόδια.

 

Το παρόν επεισόδιο δεν τα πήγε άσχημα, είχε κάτι από "Μέρα της Μαρμότας", καλά εφέ, ο διοικητής Έβερτ Γιανγκ είχε τις στιγμές του, και μαλλούρα. Αλλά κυρίως μου άρεσε ο τρόπος που έκλεισε η ιστορία. Μια υπενθύμιση ότι τελικά όλα σιγοβράζουν σχετικά με αυτούς τους δύο: τον Ρας και τον Γιάνγκ. Θα σκάσει κάποια στιγμή το μπαλόνι και θα έχουμε μια νέα σύγκρουση ανάμεσα τους. Αν γραφτεί το σενάριο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

07. The Greater Good

 

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να δηλώσω ότι αυτό το επεισόδιο ήταν υπέροχο. Το σενάριο τα έσπαγε. Η ατμόσφαιρα της σειράς δούλεψε και μια φορά υπέρ της ιστορίας, προσφέροντας μυστήριο και αγωνία. Είχαμε σημαντικότατες εξελίξεις, εκτονωτικές συγκρούσεις, μια τέλεια στιγμή ανάμεσα σε Ρας και Γιάνγκ, και το επεισόδιο κατάφερε να κλείσει με cliffhanger που θα με έχει να μασώ τα ακροδάχτυλα μου μέχρι το επόμενο.

 

Επιτέλους...

 

Έχουμε γέφυρα! Το Destiny πιο Enterprise από ποτέ. Συν το ότι το μυστικό του Ρας το μαθαίνουν όλοι! Και ο Ρας τρώει το ξύλο της αρκούδας που του αξίζει, καθώς η μυστικοπάθεια του στοίχησε τη ζωή σε έναν άνθρωπο (εκείνον που ο Γιάνγκ αναγκάστηκε να σκοτώσει στον πλανήτη γιατί δεν ξέρανε ότι το πλοίο μπορούσε να γυρίσει πίσω.)

 

Λάδωσε επιτέλους και ο Ίλαϊ τον κόκορα, και με κάποια πολύ καλύτερη από την Κλόε.

 

Η στιγμή που ο Ρας σώζει τον Γιάνγκ, δυνατή συγκίνηση.

 

 

Εντωμεταξύ, αναμείνατε για το 15ο επεισόδιο με τίτλο Seizure που μας έρχετε το 2011. Έχουμε guests από το Stargate Atlantis, ο κύριος Richard Woolsey (Robert Picardo) και ο Dr. Rodney McKay (David Hewlett)!

 

Ας συνεχίσει τώρα έτσι η σειρά!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, το έβδομο επεισόδιο πολύ μου άρεσε.

 

Περίμενα τον κύριο Χατζηγιώργη να το ανακοινώσει όμως γιατί τα λέει πολύ καλύτερα!!!!

 

Άρχισα πάλι να περιμένω το επόμενο, ενώ είχα αρχίσει να βαριέμαι.

 

Επιτέλους εξελίξεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

08. Malice

 

Τέλειο. Άλλο ένα κορυφαίο επεισόδιο με έναν καταπληκτικό Robert Carlyle. Αστροπύλη, εξωγήινος πλανήτης, δράση και η αδρεναλίνη σε ασυνήθιστα ύψη για την σειρά. Θα έλεγα το καλύτερο τους επεισόδιο. Να πάει έτσι σερί...

Link to comment
Share on other sites

2 ''καλά'' επεισόδια στη σειρά... η επιφύλαξη παραμένει.

 

Αν συνεχίσουν έτσι ίσως να σωθεί η σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλό το επεισόδιο.

 

Γιατί όμως όσους συμπαθώ τους σκοτώνουν, και τώρα ο Eli θα γίνει πάλι emo και θα μου παίξει τα νεύρα.

 

 

Πραγματικά έχει καταντήσει ο πιο τραγικός χαρακτήρας στη σειρά. Εκτός από άρωστη μάνα έχει και την κοπέλα του σε πλήρη τετραπληγία στη γη!

 

Link to comment
Share on other sites

09. Visitation

 

Καλή επιστημονική φαντασία, μου θύμισε από τα καλά του Space 1999. Είχε μυστήριο, αγωνία και συγκίνηση. Η κατάσταση της Chloe απέκτησε μια πιο δραματική υφή που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

Πάμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με χάλασε. Το θεώρησα επεισόδιο χωρίς νόημα. Άσε που μύριζες την υπόθεση και την εξέλιξη απο τα πρώτα 3 λεπτά...

 

 

Γιατί να τους στείλουν πίσω ενώ ήταν καταδικασμένοι? Και εν πάση περιπτώση, εκτός από filler τι είχε να προσθέσει το επεισόδιο στη σειρά? Μια απάντηση για το τι απέγιναν αυτοί που έμειναν πίσω? Αφού το είχαν κάνει σαφές ότι δεν θα επιβίωναν...

 

 

Αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία για ακόμα περισσότερο character development... ξανά... και πάλι... αμαν με τα ψυχολογικά σας όλοι!

Edited by Sylook
Link to comment
Share on other sites

To ακόμα περισσότερο character development σε πολλούς αρέσει. Δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

To ακόμα περισσότερο character development σε πολλούς αρέσει. Δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.

 

Δυστυχώς είμαι ένας SG purist.

Το υπερβολικό char. dev. στο Stargate ταιριάζει τόσο όσο τα συνεχόμενα fighter dogfights του Galactica στο Star Trek...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ξέρεις έχω δει κσι εγώ όλα τα Stargate, αλλά πρέπει να το παραδεχθώ πως to Universe από το υπόλοιπο Stargate δεν έχει και πολλά πράγματα. Μόνο το σύμπαν. Ούτε την ατμόσφαιρά του, ούτε την θεματολογία του. Νομίζω πως και εγώ ίσως να ένιωθα προδομένος (όπως έγινε με την νέα ταινία του Star Trek) αν δεν θεωρούσα πως η καινούργια σειρά δεν είναι τόσο καλή. Προσωπική μου γνώμη είναι όμως πως και είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες σειρές και έχει τεράστια δυνατότητα για εξέλιξη.

 

Αλλά, όπως είπα πριν δεν είναι Stargate. Αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

09. Visitation

Το θεώρησα επεισόδιο χωρίς νόημα.

 

Γιατί να τους στείλουν πίσω ενώ ήταν καταδικασμένοι?

 

Το βρήκα το νόημα: Η επιστροφή της ακάτου. Χωρίς αυτή δεν μπορούν να κάνουν πολλά.

 

10. Resurgence

 

Τέλειο. Τόσο καλό που δεν ήθελα να τελειώσει. Και δεν τελειώνει. Συνεχίζεται. Υπομονή μόνο μέχρι το 2011.

 

Ό,τι πιο κοντινό είχε η σειρά από πλοκή όσο ένα Star Trek. Έχουν γέφυρα τώρα, εντοπίζουν ίχνη ενέργειας, τρέχουν να εξερευνήσουν, μυστήριες spooky καταστάσεις, αγωνία, δράση, πάνω-κάτω όλες οι αιτίες για τις οποίες βλέπουμε sci-fi.

Link to comment
Share on other sites

 

10. Resurgence

 

Τέλειο. Τόσο καλό που δεν ήθελα να τελειώσει. Και δεν τελειώνει. Συνεχίζεται. Υπομονή μόνο μέχρι το 2011.

 

Ό,τι πιο κοντινό είχε η σειρά από πλοκή όσο ένα Star Trek. Έχουν γέφυρα τώρα, εντοπίζουν ίχνη ενέργειας, τρέχουν να εξερευνήσουν, μυστήριες spooky καταστάσεις, αγωνία, δράση, πάνω-κάτω όλες οι αιτίες για τις οποίες βλέπουμε sci-fi.

 

Συμφωνώ. Ήταν πολύ καλό επεισόδιο. Οπότε τώρα που βρισκόμαστε? 3 καλά επεισόδια στα 10 του 2ου κύκλου?

Δεν θα το θεωρούσα καλό σκόρ, ούτε καν μέτριο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Ήταν πολύ καλό επεισόδιο. Οπότε τώρα που βρισκόμαστε? 3 καλά επεισόδια στα 10 του 2ου κύκλου?

Δεν θα το θεωρούσα καλό σκόρ, ούτε καν μέτριο...

Παρατηρώ όμως το εξης: Μέσα σε αυτά τα λίγα "καλά" επεισόδια που απόλαυσα, τσάκωσα τον εαυτό μου να νιώθω ήδη ζεσταμένος προς κάποιους χαρακτήρες. Νοιάζομαι δηλαδή γι αυτούς. Τα επεισόδια που προηγήθηκαν, ναι, ήταν ψυχοβγάλτες, δεν ήταν το πιάτο στο οποίο είμαστε μαθημένοι, σίγουρα αντιεμπορικά στην άποψη τους, δεν αμφισβητώ όμως την συνέπεια που επέδειξαν στο χτίσιμο των χαρακτήρων. Το λάθος τους ήταν ότι το έσυραν πολύ.

 

Ίσως να μην ήταν σίγουροι που να το πάνε. Ίσως τώρα να παίρνει μπρος η σειρά. Η επιφύλαξη μας είναι δικαιολογημένη.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην ήταν σίγουροι που να το πάνε. Ίσως τώρα να παίρνει μπρος η σειρά. Η επιφύλαξη μας είναι δικαιολογημένη.

 

Ίδωμεν! Πραγματικά, ελπίζω για το καλύτερο, κρατώντας μικρό καλάθι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανακοινώθηκε χθές: το syfy διακόπτει την σειρά. Θα παιχτούν την άνοιξη τα υπόλοιπα 10 επεισόδια και η σειρά θα σταματήσει. Δεν θα υπάρξει 3η σαιζόν.

 

http://tvbythenumber.../comment-page-5

 

 

Ετσι στο τέλος της επερχόμενης άνοιξης το κανάλι που υποτίθεται ότι είναι κανάλι επιστημονικής φαντασίας δεν θα έχει ούτε μία σειρά επιστημονικής φαντασίας! Εχω την εντ'υπωση ότι η επιστημονική φαντασία δεν πάει καθόλου καλά στην αμερικάνικη τηλεόραση!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Stargate Universe (2009-2011)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..