Jump to content

Γκάι Γκάβριελ Κέι (Guy Gavriel Kay)


ErnestoDoUrden
 Share

Recommended Posts

Μπράβο βρε παιδιά. Μπράβο. Οπωσδήποτε θέλω να το δω! Πιστεύω θα γίνει καλή δουλειά -και θα ανεχόμουν πολλά που δεν χώνεψα στο βιβλίο-. (Αν κάνουν και το Tigana θα μοιράζω λεφτά στο δρόμο από τη χαρά μου).

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Διάβασα το μυθιστόρημα Tigana και έχω να πω ότι ξετρελάθηκα. :wub:

Έχει πολύ συγκλονιστικό θέμα: η μνήμη και η επιθυμία του ανθρώπου για ρίζες. Η κύρια ιδέα του είναι σπουδαία και μεταφορικά, βέβαια, σχεδόν ρεαλιστική, καθώς θυμίζει αυτό που έκαναν οι Ρωμαίοι στις πόλεις των Ετρούσκων, που τις κατέστρεψαν συνθέμελα για να  μην σωθεί κανένα στοιχείο απ’ τον πολιτισμό τους. Βρήκα πολύ ουσιώδη, κυρίως  για μας τους Έλληνες, τον τονισμό  της σημασία της ομόνοιας σε κρίσιμες στιγμές.

Μου άρεσε πολύ το ψευδο-ιστορικό φόντο, που θυμίζει αναγεννησιακή Ιταλία (και το λέει κι ίδιος ο συγγραφέας, στον επίλογο της επετειακής έκδοσης, και λέει ότι ο ένας κακός βασίζεται στους Βοργίες).

Λάτρεψα την ισορροπία του ανάμεσα στην αθωότητα και το grimdark. Όλοι οι χαρακτήρες είναι ανθρώπινοι, έχουν ελαττώματα, αναγκάζονται, καμμιά φορά, να χρησιμοποιήσουν δόλια μέσα για να φτάσουν στον ηθικό/πατριωτικό σκοπό τους. Μ' άρεσε επίσης πολύ ότι περιγράφεται η οπτική γωνία των κακών και βλέπουμε και τα δικά τους κίνητρα. Οι χαρακτήρες όλοι άνθρωποι κι όχι φανταστικά πλάσματα (έστω κι αν έχουν δυνάμεις) και τα φανταστικά πλάσματα, αν και υπάρχουν, έχουν μια λαογραφική αντιμετώπιση, κάτι που το κάνει πιο αληθοφανές και φρέσκο.

Βρήκα καταπληκτικούς τους χαρακτήρες, τους νιώθεις σαν δικούς σου ανθρώπους, νοιάζεσαι για αυτούς και αυτό οφείλεται στο ότι μας λέει-δείχνει τα συναισθήματά τους ο συγγραφέας. Χάρη στη γραφή και στην καλοστημένη πλοκή, ο συγγραφέας μας έχει να νιώθουμε την ίδια αγωνία να αρχίσουν τα μεγάλα συμβάντα με τους ήρωες.

Επίσης, κανένας χαρακτήρας και καμμία σκηνή δεν είναι άχρηστη για την πλοκή ή/και για την ανάπτυξη των χαρακτήρων, ακόμη κι αν κατά τη μέση κάνει μια μικρή κοιλίτσα. Ωραία και η σαμανιστική αίρεση που συναντούν οι ήρωες στα βουνά, η οποία βασίζεται σε μια αληθινή αίρεση της Ιταλίας, τους benandanti, που μελέτησε ο ιστορικός Carlo Ginzburg. Το νόστιμο είναι ότι ο συγγραφέας τους ονομάζει κιόλας με το όνομα του μελετητή, ως φόρο τιμής.

Η γραφή είναι πολύ λυρική και ο συγγραφέας κατορθώνει να τα βγάλει πέρα πολύ έξυπνα με σκηνές «φιστικωμάτων» και βίας, χωρίς χυδαιότητα και  καταφέρνοντας να βγάλει το σκληρότητα μιας μάχης χωρίς «πολλά αίματα και άντερα» αντίστοιχα.

Η τελική αποκάλυψη ήταν κάτι το θεικό! Μεγαλειώδη, θα τη χαρακτήριζα. Με εντυπωσίασε και με  συγκλόνισε τόσο που άρχισα να φωνάζω.

Spoiler

Βέβαια, κάτι είχα ψυλλιαστεί, αλλά όχι  αυτό!:shok: Λέτε απ’ αυτό να εμπνεύστηκε ο Μάρτιν την μοίρα του Θέον Γκρειτζου;

Το μόνο που με ενόχλησε κάπως είναι κάτι που διάβασα στον επίλογο  του συγγραφέα, ότι δηλαδή ο ένας κακός βασίζεται σε αξιωματούχο της Σοβιετικής Ένωσης, όχι τίποτε άλλο, αλλά τους τσουβαλιάζει όλους στο ίδιο κλισέ.

Α, βρήκα πολύ ωραίο ότι είναι αυτοτελές βιβλίο κι όχι καμμιά πολυλογία.

Είμαι λοιπόν πολύ ευχαριστημένη απ' το βιβλίο αυτό και κανονικά θα σας ζητούσα να μου συστήσετε κι άλλα δικά του, όμως είδα απ' τα προηγούμενα ότι επικρατεί μεγάλη διάσταση απόψεων. Σίγουρα πάντως θα διαβάσω κι άλλα δικά του.

Απορώ, είναι δυνατόν να μη σας άρεσε η Τιγκάνα και να βρήκατε ξενέρωτους τους χαρακτήρες; Βέβαια, ο καθένας με τα γούστα του:)

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2018 at 1:42 AM, Νίκη said:

 

Διάβασα το μυθιστόρημα Tigana και έχω να πω ότι ξετρελάθηκα. :wub:

Έχει πολύ συγκλονιστικό θέμα: η μνήμη και η επιθυμία του ανθρώπου για ρίζες. Η κύρια ιδέα του είναι σπουδαία και μεταφορικά, βέβαια, σχεδόν ρεαλιστική, καθώς θυμίζει αυτό που έκαναν οι Ρωμαίοι στις πόλεις των Ετρούσκων, που τις κατέστρεψαν συνθέμελα για να  μην σωθεί κανένα στοιχείο απ’ τον πολιτισμό τους. Βρήκα πολύ ουσιώδη, κυρίως  για μας τους Έλληνες, τον τονισμό  της σημασία της ομόνοιας σε κρίσιμες στιγμές.

Μου άρεσε πολύ το ψευδο-ιστορικό φόντο, που θυμίζει αναγεννησιακή Ιταλία (και το λέει κι ίδιος ο συγγραφέας, στον επίλογο της επετειακής έκδοσης, και λέει ότι ο ένας κακός βασίζεται στους Βοργίες).

Λάτρεψα την ισορροπία του ανάμεσα στην αθωότητα και το grimdark. Όλοι οι χαρακτήρες είναι ανθρώπινοι, έχουν ελαττώματα, αναγκάζονται, καμμιά φορά, να χρησιμοποιήσουν δόλια μέσα για να φτάσουν στον ηθικό/πατριωτικό σκοπό τους. Μ' άρεσε επίσης πολύ ότι περιγράφεται η οπτική γωνία των κακών και βλέπουμε και τα δικά τους κίνητρα. Οι χαρακτήρες όλοι άνθρωποι κι όχι φανταστικά πλάσματα (έστω κι αν έχουν δυνάμεις) και τα φανταστικά πλάσματα, αν και υπάρχουν, έχουν μια λαογραφική αντιμετώπιση, κάτι που το κάνει πιο αληθοφανές και φρέσκο.

Βρήκα καταπληκτικούς τους χαρακτήρες, τους νιώθεις σαν δικούς σου ανθρώπους, νοιάζεσαι για αυτούς και αυτό οφείλεται στο ότι μας λέει-δείχνει τα συναισθήματά τους ο συγγραφέας. Χάρη στη γραφή και στην καλοστημένη πλοκή, ο συγγραφέας μας έχει να νιώθουμε την ίδια αγωνία να αρχίσουν τα μεγάλα συμβάντα με τους ήρωες.

Επίσης, κανένας χαρακτήρας και καμμία σκηνή δεν είναι άχρηστη για την πλοκή ή/και για την ανάπτυξη των χαρακτήρων, ακόμη κι αν κατά τη μέση κάνει μια μικρή κοιλίτσα. Ωραία και η σαμανιστική αίρεση που συναντούν οι ήρωες στα βουνά, η οποία βασίζεται σε μια αληθινή αίρεση της Ιταλίας, τους benandanti, που μελέτησε ο ιστορικός Carlo Ginzburg. Το νόστιμο είναι ότι ο συγγραφέας τους ονομάζει κιόλας με το όνομα του μελετητή, ως φόρο τιμής.

Η γραφή είναι πολύ λυρική και ο συγγραφέας κατορθώνει να τα βγάλει πέρα πολύ έξυπνα με σκηνές «φιστικωμάτων» και βίας, χωρίς χυδαιότητα και  καταφέρνοντας να βγάλει το σκληρότητα μιας μάχης χωρίς «πολλά αίματα και άντερα» αντίστοιχα.

Η τελική αποκάλυψη ήταν κάτι το θεικό! Μεγαλειώδη, θα τη χαρακτήριζα. Με εντυπωσίασε και με  συγκλόνισε τόσο που άρχισα να φωνάζω.

  Reveal hidden contents

Βέβαια, κάτι είχα ψυλλιαστεί, αλλά όχι  αυτό!:shok: Λέτε απ’ αυτό να εμπνεύστηκε ο Μάρτιν την μοίρα του Θέον Γκρειτζου;

Το μόνο που με ενόχλησε κάπως είναι κάτι που διάβασα στον επίλογο  του συγγραφέα, ότι δηλαδή ο ένας κακός βασίζεται σε αξιωματούχο της Σοβιετικής Ένωσης, όχι τίποτε άλλο, αλλά τους τσουβαλιάζει όλους στο ίδιο κλισέ.

Α, βρήκα πολύ ωραίο ότι είναι αυτοτελές βιβλίο κι όχι καμμιά πολυλογία.

Είμαι λοιπόν πολύ ευχαριστημένη απ' το βιβλίο αυτό και κανονικά θα σας ζητούσα να μου συστήσετε κι άλλα δικά του, όμως είδα απ' τα προηγούμενα ότι επικρατεί μεγάλη διάσταση απόψεων. Σίγουρα πάντως θα διαβάσω κι άλλα δικά του.

Απορώ, είναι δυνατόν να μη σας άρεσε η Τιγκάνα και να βρήκατε ξενέρωτους τους χαρακτήρες; Βέβαια, ο καθένας με τα γούστα του:)

 

Πες τα, Νίκη, να μην τα λέω εγώ; Ξενέρωτοι οι χαρακτήρες του Kay; Θα πέσει φωτιά να μας κάψει!

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2018 at 1:42 AM, Νίκη said:

 

Απορώ, είναι δυνατόν να μη σας άρεσε η Τιγκάνα και να βρήκατε ξενέρωτους τους χαρακτήρες; Βέβαια, ο καθένας με τα γούστα του:)

 

Πολυ χαιρομαι οταν διαβαζω τετοιες αποψεις για τον Guy Gavriel Kay. Ωραιες και οι πληροφοριες για την Ιταλικη αιρεση. Γελασα και με τα φυστικωματα :D

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jaqen H'Gar said:

Πολυ χαιρομαι οταν διαβαζω τετοιες αποψεις για τον Guy Gavriel Kay. Ωραιες και οι πληροφοριες για την Ιταλικη αιρεση. Γελασα και με τα φυστικωματα :D

Χαίρομαι που άρεσαν γενικά τα σχόλια μου. Όσο για τον όρο που χρησιμοποίησα για τις ερωτικές σκηνές, δεν είναι δικός μου, αλλά ενός μέλους που τον χρησιμοποίησε σε ένα νημάτιο (thread) με θέμα τη σεξουαλικότητα, τον βρήκα αστείο και τον κράτησα:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το Δέντρο Του Καλοκαιριού (Το υφαντό της Φιόναβαρ #1)

:stars: :mf_sonne:Επιτέλους, μετά από καιρό, μια ωραία ιστορία φαντασίας! (Βγάζω κάτι urban fantasy που μ' αρέσουν, εννοώ κλασικής φαντασίας). Μπήκε στα Λατρεμένα μου, ακόμη και που οι πρώτες 150 σελίδες ήταν μάχη για να μην το αφήσω. Μετά όμως... Εντάξει, οι τελευταίες 200 έφυγαν μονορούφι. Οι καβαλάρηδες με έπιασαν από τα μαλλιά και ο τύπος στο δέντρο από την καρδιά. Αρχετυπική ιστορία, και προσκυνώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2020 at 9:59 AM, Cassandra Gotha said:

Το Δέντρο Του Καλοκαιριού (Το υφαντό της Φιόναβαρ #1)

:stars: :mf_sonne:Επιτέλους, μετά από καιρό, μια ωραία ιστορία φαντασίας! (Βγάζω κάτι urban fantasy που μ' αρέσουν, εννοώ κλασικής φαντασίας). Μπήκε στα Λατρεμένα μου, ακόμη και που οι πρώτες 150 σελίδες ήταν μάχη για να μην το αφήσω. Μετά όμως... Εντάξει, οι τελευταίες 200 έφυγαν μονορούφι. Οι καβαλάρηδες με έπιασαν από τα μαλλιά και ο τύπος στο δέντρο από την καρδιά. Αρχετυπική ιστορία, και προσκυνώ.

Ωχ, θα με κάνεις να διαβάσω κι άλλο Kay στο τέλος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Solonor said:

Ωχ, θα με κάνεις να διαβάσω κι άλλο Kay στο τέλος...

Τι κακό σε βρήκε... :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Περιπλανώμενη Φλόγα (Το Υφαντό της Φιόναβαρ #2)

Πολύ ωραίο κι αυτό, συγκινητικό και με ωραία φαντασία, γίνονται επικά πράγματα, μαγεία, η δύναμη της αυτοθυσίας, κι άλλη μαγεία, αλλά δεν μ' έπιασε απ' τα μαλλιά, όπως το πρώτο (όπως το πρώτο μετά τις 150 σελίδες, μην το ξεχνάμε, βεβαίως-βεβαίως. :8): )

Επίσης, θέλω να γκρινιάξω για την ψηλή ξανθιά. Γιατί άμα είσαι ψηλή, ξανθιά και ωραία, ο ρόλος σου στα βιβλία είναι

Spoiler

να σε βιάζουν;

Αυτό πάει στο προηγούμενο βιβλίο, αλλά και σ' αυτό, ο ρόλος της ως η Αιώνια Αγαπημένη είναι εξίσου βαρετός με το προαναφερθέν θλιβερό κλισέ. Το προσπερνάω λόγω χρονολογίας (το '86 το έγραψε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο πιο Σκοτεινός Δρόμος (Το Υφαντό της Φιόναβαρ #3)

Ένα βιβλίο (και μια τριλογία) που με ταξίδεψε, με συγκίνησε, με δυσκόλεψε (αλλά δεν πειράζει, δεχόμαστε τους συγγραφείς μας με τα ελαττώματά τους) και κατάφερε να έχω στο μυαλό μου τους ήρωές του σαν φίλους. Όταν ήρθε η ώρα να το κλείσω, σκέφτηκα ότι θα μου λείψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/19/2017 at 10:23 PM, Blacksword said:

Οσονούπω και τηλεοπτική σειρά η τριλογία της Fionavar!

https://facebook.com/story.php?story_fbid=10154832994897003&id=189763622002

 

Ναι ; Απ'οτι ξέρω δεν έχει προβληθεί ακόμα.

Εγώ στο τρέχον διάστημα διαβάζω το Ενα Τραγούδι  για  την Αρμπόν την επίτομη έκδοση και το έχω φτάσει μετά την μέση λίγο πρίν το τέταρτο και τελευταίο μέρος (Χειμώνας).

Δεν μου αρέσει που έχει πολλά ονόματα αλλά καθώς προχωράνε οι σελίδες τα συνηθίζω.

Επίσης κάποιες φορές μου φαίνεται βαρετό όταν περιγράφει διάφορες  σκέψεις ξανά και ξανά και προχωράει με αργό ρυθμό την ιστορία αλλά σε αρκετά σημεία έχει  ενδιαφέρον.

Βέβαια τα τρία βιβλία του Sapkowski  τα διάβαζα πιο ευχάριστα.

Οσο και αν βαριέμαι ανυπομονώ για το τέλος και ελπίζω να είναι το επιθυμητό.

Δεν είναι το κλασικό μυθιστόρημα φαντασίας με δράκους,μάγους κλπ.Υπάρχει μαγεία αλλά αρκετά περιορισμένη,

 

 

Edited by Blood Prince
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ολοκλήρωσα σήμερα το Τραγούδι για την Αρμπόν.13 μέρες μου πήρε.

Γενικότερα η ιστορία προχωράει πολύ αργά καθώς σε μεγάλο βαθμό παρουσιάζονται αναμνήσεις και σκέψεις των χαρακτήρων,έχει πολλά ονόματα τα οποία στην αρχή μπορεί να κουράσουν κάποιους,δεν έχει ανατροπές εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά παρόλο που κατά διαστήματα είναι κουραστικό παρουσιάζει ενδιαφέρον και προκαλεί αγωνία για το ποιό θα είναι το τέλος καθώς δημιουργεί δέσιμο με κάποιους χαρακτήρες και αντιπάθεια ως πρός κάποιους άλλους.Υπάρχουν και χαρακτήρες που ενώ είναι αντιπαθητικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια δημιουργούν κάποια συμπάθεια πρός στο τέλος της ζωής τους.

Για την Γκορώ και τους ανθρώπους της δεν παρουσιάζονται όλοι βάρβαροι και απολίτιστοι όπως έχω διαβάσει κατά καιρούς.Υπάρχουν και βάρβαροι αλλά όχι όλοι.

Θα ήθελα να το δω να γίνεται μεταφορά και σε ταινία.

Edited by Blood Prince
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

2014050326_.thumb.jpeg.da941cf8d18bad77c00e54e3460b8948.jpeg

Διάβασα το ''Ύζαμπελ''. Καιρό είχα να διαβάσω και μου είχε λείψει. Τρίτο μετά από το μαγευτικό ''Τιγκάνα'' και την πολύ ωραία τριλογία της Φιόναβαρ. Και εδώ τα συναισθήματα ήταν αντίθετα.

Μεγάλο μείον έχει να κάνει με το ότι φάντασυ ιστορία εξελίσσεται έστω και εν μέρει στο σημερινό κόσμο. Και όχι, δεν μπορώ να πω ότι με έλκει η όλη ιδέα. Το Κέλτικο πάντως φόντο περνάει στα υπέρ, μιας και μου αρέσουν με τον μιλιταριστικό τρόπο ζωής και τις μυστηριώδεις δοξασίες τους. Το γράψιμο καλό αλλά ως εκεί, η ιδέα με άφησε αδιάφορο. Μικρό όμως σε μέγεθος όσο και κεφάλαια, δεν ήταν να πεις ότι κουράστηκα κιόλας. Καλό για μία φορά, ξεχνιέται αμέσως με το πέρας της ανάγνωσης. Δεν απογοητεύομαι όμως μιας και δεν πρέπει να θεωρείται και αντιπροσωπευτικό του. Το αντίθετο, τον έχω σε εκτίμηση γιατί γράφει stand alone. Φόρμα που τείνει να εκλείψει με όλες αυτές τις νιλογίες με τις γκουμούτσες που έχουν πλέον γίνει κανόνας σήμερα. 

Και γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει κάποια εξέλιξη με την τηλεοπτική μεταφορά της Φιόναβαρ;

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκάι Γκάβριελ Κέι (Guy Gavriel Kay)
  • 11 months later...

Πριν ξεκινήσω το Ένα Τραγούδι για την Αρμπόν , έριχνα μια ματιά και εδώ στο forum σαν επισκέπτης ώστε να διαβάσω τις απόψεις σας καθώς τότε δεν ήμουν ακόμα μέλος .

Το λάτρεψα και στην συνέχεια διάβασα τα Τιγκάνα και Κάποτε Ένα Φώς .

Σκέφτομαι να αγοράσω και το Υφαντό της Φιόναβαρ  (Fionavar Tapestry) κάποια στιγμή .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..