Jump to content

Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)


Recommended Posts

Huge LOL γιατί μόλις (πριν από 2' !!!) το τελείωσα.

Την έκδοση του 1993 σε μετάφραση Τάκη Αλεπάκου.

 

Μια χαρά την είδα την μετάφραση. Δεν μου χτύπησε τίποτα σοβαρό στο μάτι.

Όρμα πάνω του -δυνατό βιβλίο!

 

Edit (addition):

Παρεμπιπτόντως, αυτό είναι το A Scanner Darkly, το οποίο έχει γυριστεί και σε ταινία σχετικά πρόσφατα (με ειδική τεχνική animation πάνω σε humans).

Και για τα 2 θα σας πώς αναλυτικότερα κάποια άλλη στιγμή (να δώ και την ταινία που περίμενα να τελειώσω το βιβλίο πριν την δω).

 

 

Πήγα χτες βιβλιοπωλείο και το είδα εκεί,αλλά τελικά δεν το πήρα γιατί ήθελα να ρωτήσω προηγουμένως.10 ευρώ το είδα οπότε σίγουρα θα το τσιμπήσω την επόμενη φορά που θα πάω,σε καμιά βδομάδα δηλαδή.Είχε μπόλικα.Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το βιβλίο αυτό,αλλά είδα τις συγκεκριμένες εκδόσεις και δεν ήξερα αν ήταν εντάξει η μετάφραση,η επιμέλεια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, αυτό είναι το A Scanner Darkly, το οποίο έχει γυριστεί και σε ταινία σχετικά πρόσφατα (με ειδική τεχνική animation πάνω σε humans).

Και για τα 2 θα σας πώς αναλυτικότερα κάποια άλλη στιγμή (να δώ και την ταινία που περίμενα να τελειώσω το βιβλίο πριν την δω).

 

Η ταινία αξίζει. Και είναι πολύ πιστή στο βιβλίο (σε αντίθεση με το Blade Runner [γκουχ γκουχ] που έχει πετσοκόψει τα αγαπημένα μου κομμάτια από το βιβλίο :( )

Link to comment
Share on other sites

... Και είναι πολύ πιστή στο βιβλίο (σε αντίθεση με το Blade Runner [γκουχ γκουχ] ...

 

Φίλε Σπύρο, αφού ξέρεις ότι άλλο πράγμα είναι το σενάριο μιας ταινίας και άλλο το βιβλίο πάνω στο οποίο στηρίχθηκε το σενάριο :)

 

Και, άποψη μου, το Blade Runner κράτησε την ουσία του βιβλίου και την απέδωσε κινηματογραφικά. Για αυτό την θεωρώ κόσμημα και δείγμα εξαίρετης μεταφοράς βιβλίου σε σενάριο.

 

Αυτός ο Harrison Ford να έλειπε... αλλά τί να κάνουμε, ήθελε και ένα ψεγάδι για να μην ματιαστεί biggrin.gif dazzled.gif holiday.gif tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρεις (και ξέρουν όσοι διαβάζουν Ντικ) όλη η μαγεία στα βιβλία του Ντικ, είναι εκείνο το "μαγικό" αντικείμενο που υπερβαίνει όλους τους νόμους και κανόνες της πραγματικότητας ή απλώς βαίνει στα όρια του υπερφυσικού-φυσικού. Στο "....electric sheep?" αυτό για μένα ήταν η μηχανή Μέρσερ (ή΄οπως λέγοταν, πάνε χρόνια που το διάβασα), το οποίο θα μπορούσε να μεταφερθεί κινηματογραφικά (αλλά δεν μπήκε για προφανείς λόγους) και για αυτό με έχει απογοητεύσει....

 

Πάντως πολύ ωραίο και με καταπληκτική ατμόσφαιρα είναι και το videogame που είχε βγει από την ΕΑ κάποτε. Βρες το αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Σπύρο. Όταν είχα δει, μικρός, το Blade Runner, είχε ενθουσιαστεί. Χρόνια αργότερα, διάβασα το βιβλίο. Η ταινία δεν αποδίδει ούτε το 40%. Και η πραγματική Ντικοειδής ουσία λείπει από εκεί. Ίσως για κάποιον που δεν έχει σχέση με το συγγραφέα και το βιβλίο, να είναι μια πλήρης ταινία. Αν ξέρεις όμως από πού προήλθε, η σύγκριση είναι αναπόφευκτη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Σπύρο. Όταν είχα δει, μικρός, το Blade Runner, είχε ενθουσιαστεί. Χρόνια αργότερα, διάβασα το βιβλίο. Η ταινία δεν αποδίδει ούτε το 40%. Και η πραγματική Ντικοειδής ουσία λείπει από εκεί. Ίσως για κάποιον που δεν έχει σχέση με το συγγραφέα και το βιβλίο, να είναι μια πλήρης ταινία. Αν ξέρεις όμως από πού προήλθε, η σύγκριση είναι αναπόφευκτη.

 

 

Καμία σχέση η ταινία με το βιβλίο.Αν και η ταινία,βέβαια,δεν ήταν άσχημη.Σκηνοθετικά κλπ ήταν πολύ καλή,αλλά λίγη σχέση είχε με το βιβλίο.Όπως οι περισσότερες ταινίες που προέρχονται απο βιβλίο,βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση η ταινία με το βιβλίο...,αλλά λίγη σχέση είχε με το βιβλίο.Όπως οι περισσότερες ταινίες που προέρχονται απο βιβλίο,βέβαια.

 

Μα αυτό ακριβώς είπα και εγώ.

Στην τέχνη του κινηματογράφου μπορείς να χρησιμοποιήσεις σενάρια διασκευασμένων λογοτεχνικών έργων, αλλά δεν έχεις απολύτως καμμία υποχρέωση να συμβαδίσεις με το βιβλίο. Για την ακρίβεια, αν «αντιγράψεις» το βιβλίο, ή ο συγγραφέας του έγραφε το έργο του κινηματογραφικά (π.χ. Dan Brown), ή δεν πέτυχε στην δουλειά του ο σεναριογράφος.

 

Ο σεναριογράφος είναι σχεδόν υποχρεωμένος να στενοχωρήσει τους θεατές της ταινίας οι οποίοι τυχόν έχουν διαβάσει και το βιβλίο το οποίο διασκεύασε ο σεναριογράφος.

 

Τώρα, όσον αφορά στο Blade Runner, ο λόγος μου περισσεύει. Αν έχετε χρόνο να googlarete θα βρείτε ότι ακόμα και ο ίδιος ο P.K. Dick είχε εντυπωσιαστεί με το αποτέλεσμα, αν και πριν δει την ταινία ήταν πολύ σκεπτικός. Αν θυμάμαι καλά, είχε πεί ότι όταν έγραφε το βιβλίο, αυτόν ακριβώς τον κόσμο, τον κόσμο της ταινίας, «έβλεπε»!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από τους Los Angeles Times με πολλές εσωτερικές λεπτομέρειες από την ζωή του PKD:

 

Link

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συμφωνώ με το Σπύρο. Όταν είχα δει, μικρός, το Blade Runner, είχε ενθουσιαστεί. Χρόνια αργότερα, διάβασα το βιβλίο. Η ταινία δεν αποδίδει ούτε το 40%. Και η πραγματική Ντικοειδής ουσία λείπει από εκεί. Ίσως για κάποιον που δεν έχει σχέση με το συγγραφέα και το βιβλίο, να είναι μια πλήρης ταινία. Αν ξέρεις όμως από πού προήλθε, η σύγκριση είναι αναπόφευκτη.

 

 

Πρέπει όμως να παραδεχτούμε ότι το βιβλίο χρωστάει σε μεγάλο βαθμό τη φήμη του στην ταινία.

Κι εγώ διάβασα πρώτα το βιβλίο πριν δω την ταινία, και φυσικά έχεις δίκιο ότι λείπει η Ντικοειδής ουσία και πολλά άλλα, αλλά

η ταινία έκανε γνωστό το βιβλίο στο ευρύ κοινό.

Επίσης δε μπορώ να αναφερθώ στο βιβλίο και να μη μου έρθει στο μυαλό η καταπληκτική μουσική του Παπαθανασίου

αλλά κι ούτε η φυσιογνωμία του Φορντ σαν πρωταγωνιστή του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια απλα λεμε για μια πολυ καλη ταινια κι ενα βιβλιο που δεν ηταν τοσο γνωστο.Για την ακριβεια δεν ηταν (ουτε καν ειναι) απο τα πιο γνωστα του Ντικ.

Εννοειται οτι λειπει απο την ταινια η αμφισβητηση της πραγματικοτητας,ο Αρης,η συζυγος κτλ.Οπως εεπισης ειναι γεγονος οτι η μουσικη ειναι αξεπεραστη ενω μεχρι κι ο Φορντ δινει ρεσιταλ(ποιος το περιμενε αυτο...τοσα χρονια εχουν περασει και δεν εχω δει ταινια που η ερμηνεια του να ξεπερνα αυτη μιας εκ των περιπετειων ΕΦ του!).Βεβαια μεγαλο συν ειναι η τελικη αναμετρηση στην ταινια με μια απο τις πιο κλασικες σκηνες του συγχρονου κινηματογραφου(καλα δεν ειναι και I don't give a damn ουτε σκηνη της Καλζαμπλανκα but still).Η Οποια σκηνη βεβαια ειναι εντελως διαφορετικη στο βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάτι με τον Άρη το βιβλίο; Έχω πολλά-πολλά χρόνια βέβαια που το έχω διαβάσει, αλλά δεν θυμόμουν περί Άρη κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο βιβλιο θα προτεινατε σε καποιον,που δεν εχει ξαναδιαβασει Ντικ,να ξεκινησει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν γινεται τιποτα στον Αρη αλλα απο οτι θυμαμαι η Γη εγκαταλειπεται αφου ειναι μολυσμενη και πανε στο διαστημα.Στην ταινια φυσικα αναφερεται το διαστημα αλλα νομιζει κανεις οτι πανε απλα για εξορυξη,πολεμο κτλ.

Βγαλε Αρη και βαλε Μερσερισμο,ηλεκτρικα ζωα κτλ που παιζουν ρολο στο βιβλιο.

 

Για αρχαριο στον Ντικ θα προτεινα ισως το Ουμπικ ή το Κυληστε δακρυα μου,ειπε ο αστυνομικος.Για αρχαριο στην ΕΦ που σκεφτεται να παρει Ντικ μαλλον το Ο ανθρωπος στο απορθητο καστρο.Επισης πολυ δυνατος ειναι ο Ντικ στα διηγηματα και κυκλοφορουν μερικες συλλογες με πιασαρικους τιτλους ταινιων του(Minority report,Η αποζημιωση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκινησα εδω και 1-2 μερες το Ubik(αυτο βρηκα απο Ντικ στην φτωχη-πλην τιμια(sic!)-Αρτα) και μεχρι στιγμης(κοντευω τις 100 σελιδες)ειμαι ευχαριστημενος και απο την υποθεση και απο τη γραφη.Εχω λιωσει στο γελιο ομως με τον τροπο ντυσιματος των ανθρωπων!Δεν υπαρχει!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολύ να τον γνωρίσω. Μου δίνει την εντύπωση εξαιρετικού συγγραφέα και σήμερα διάβασα κάπου ότι πρόκειται για τον "Σαίξπηρ της ΕΦ"!

Link to comment
Share on other sites

"O Σεξπιρ του βιβλιου επιστημονικης φαντασιας" Φρεντρικ Τζειμσον

 

Το γραφει στο εξωφυλλο του Ubik!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.nytimes.com/2010/11/23/books/23philip.html?src=me

Η βιογραφία του από την πρώην γυναίκα του Anne R. Dick.

Τελευταία πρόταση:

"He gave a lot,” she said, 52 years after an innocent neighborly visit changed her life. “Maybe too much. He tied himself in knots, and then exploded, like a balloon"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή η συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ από το θέμα "Ποιο Είδος Σιχαίνεστε Περισσότερο;" -- Βάρδος

 

 

Νομίζω ότι cyberpunk θεωρείτε και το έργο του

 

Ας σκεφτουμε cyberpunk ταινιες...Η πιο γνωστη ειναι βεβαια το Ματριξ.Θυμαστε τη σκηνη που εχει deja vu ο Νεο;

 

Τωρα διαβαστε ενα αποσπασμα του Ντικ απο το μακρινο 1977:

"We are living in a computer programmed reality and the only clue we have to it is when some variable is changed and some alteration in our reality occurs…we would have the overwhelming impression that we were reliving the present…déjà vu.(…)Such an impression is a clue that in some past point a variable was changed, reprogrammed as it were and that, because of this, an alternative world was branched off."

Νομιζω πηρανε πολλα στοιχεια απο Ντικ,ετσι;:mf_sherlock:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα διάβασα το διήγημα "The Adjustment Team" από το link που έδωσε ο Electroscribe στο κινηματογραφικό τόπικ. Το έκανα copy-paste στο word και συνέχεια το τύπωσα. Ήταν 16 σελίδες. Είναι νομίζω ο πρώτος Ντικ που διαβάζω. Μου θύμισε αρκετά το (μεταγενέστερο βεβαίως) Dark City σε γενική ιδέα. Πολύ καλό, ευφάνταστο, περίεργο - όχι όμως τόσο ώστε να το δεχτώ ως δικαιολογημένο αποτέλεσμα ενός περίεργου δημιουργού. Δεν έχω διαβάσει αρκετό Ντικ όπως βλέπετε.

 

Θα μπορούσε άνετα να φτιάξει ένα επεισόδιο της Ζώνης του Λυκόφωτος, και μπορώ μόνο να μαντεύω τι αλλαγές θα το τέντωναν σε ολόκληρη κινηματογραφική ταινία (The Adjustment Bureau).

Link to comment
Share on other sites

Προτεινόμενη Ντίκεια διηγηματογραφία:

 

The Variable Man

Beyond Lies The Wub

Colony

The Defenders

The King Of The Elves

Second Variety

The Golden Man

Explorers We

We Can Remember It For You Wholesale

Faith Of Our Fathers

Not By Its Cover

The Electric Ant

I Hope I Shall Arrive Soon

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα διάβασα το διήγημα "The Adjustment Team" από το link που έδωσε ο Electroscribe στο κινηματογραφικό τόπικ. Το έκανα copy-paste στο word και συνέχεια το τύπωσα. Ήταν 16 σελίδες. Είναι νομίζω ο πρώτος Ντικ που διαβάζω.

 

Αμάν - αμάν.... Τσκ τσκ τσκ... Μου φαίνεται θα αναγκαστώ να σε κάνω Adjust... παράτα ότι κάνεις και διάβασε ΑΠΕΙΡΟ Ντικ..... ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διάβασα το ''Οι Φυλές του Αλφανού Φεγγαριού''. Αυτό είναι το πρώτο μυθιστόρημα του Dick που διαβάζω αν εξαιρέσω το ''Έρευνα στο Σκοτάδι''. Η ιστορία έχει να κάνει με τον Τζακ Ρίτερσντορφ ο οποίος είναι προγραμματιστής ρομπότ της ΣΙΑ και σκοπεύει να δολοφονήσει την γυναίκα του. Για να το πετύχει αυτό δέχεται την βοήθεια ενός τηλεπαθητικού πλάσματος από τον Γανυμήδη. Τίποτα όμως δεν είναι αυτό που δείχνει, και πως θα μπορούσε άλλωστε όταν μιλάμε για Ντικ, σωστά; ;-) Ο κεντρικός ήρωας χωρίς να το καταλάβει βρίσκεται στο επίκεντρο μίας συνομωσίας χωρίς να γνωρίζει ποιοι είναι οι φίλοι του, και ποιοι οι εχθροί του. Δολοπλοκίες, συμμαχίες, πισώπλατες μαχαιριές, ναρκωτικά και πιστολίδι συνθέτουν ένα αξιόλογο σκηνικό. Καλό, ωραίο βιβλίο για να περάσει κανείς την μέρα του. Και εδώ έχω μία απορία για τους γνώστες του συγγραφέα. Είναι το συγκεκριμένο βιβλίο ένα από τα πιο εύκολα του Dick; Είναι -χμμ, πως να τα πω;- από τα λιγότερο φευγάτα; Αν ναι, που μάλλον αυτό ισχύει, τότε χαίρομαι. Δεν θα 'θελα να ξεκινήσω τον Dick με κάποιο από τα παρανοϊκά βιβλία του. Σε αντίθεση με το ''Έρευνα στο Σκοτάδι'' που είχα ψιλοχαθεί, εδώ δεν μου δόθηκε η αίσθηση ότι δεν κατάλαβα κάτι. Όλα ήταν στρωτά στην θέση τους και κατανοητά. Όσο κατανοητός δηλαδή μπορεί να είναι ο Dick :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..